GİRİŞ

Birkaç arkadaş bu konuda bilgi istedi.Ben bu iki sistem hakkında daha önce diğer konularda az da yorumlar yapmıştım.Fakat bu yorumların azlığı nedeniyle birçok kişi bu sistemleri önemsiz ve gereksiz zannedebilir.Bu nedenle bu iki metot hakkında birkaç inceleme ve yorum yapacağım.Bu yorumlar sonrasında bu sistemleri kullanan arkadaşların yorumlarını ve eleştirilerini de buraya yazmalarını bekliyorum.Bu sayede bu iki sistem hakkında derli toplu bir konu açmış oluruz.Bu sistemlerin adını duyup kullanmak isteyenler buradaki görüş ve eleştirileri okuyarak kendi seçimlerini yaparlar.

SİSTEMİN ÖNEMİ

Sesli dersler genel olarak sizin hedef dilde konuşma becerinizi geliştirmeye odaklanır.Özellikle Pimleur gramer odaklı olmak yerine daha çok konuşmaya önem vermiştir.Michel Thomas yönteminde ise hem konuşmaya hem de gramer konularını kapsıyor.

ÖN BİLGİ

Pimsleur'un İtalyanca öğrenme setinin Level 1'ini satın alıp inceledim.Diğer Level'lerini görmedim.Her level 100 dolardı ben aldığımda.30 tane sesli ders var.Demek istediğim 5 level olan bu setin sadece ilk level'ine çalıştım.Diğer setleri toplam tutarı pahalı olması nedeniyle alamadım.5 level 500 dolar.
Michel Thomas'ın setinde ise İspanyolca Foundation olan 10 cd'lik sete çalıştım.Setin diğer parçalarını almadım.Demek istediği bu iki sistemin giriş derslerini alıp inceledim.Çünkü gerçekten fiyatları pahalı.Şuan fiyatları pimsleur'un daha artmış.130 dolar olmuş her level.Michel Thomas'ın setleri ise ucuzlamış.Burada özetle demek istediğim şey bu setlerin tamamını görüp inceleyemedim.O nedenle yapacağım yorumlarda tüm dersleri görmediğim için eksiklik olabilir.Eğer sistemin tamamını kullanan,tüm derslere çalışan arkadaşlar varsa onlar yorum yazarlarsa daha iyi olur.

1.MİCHEL THOMAS METODU:

Bu adamın dil öğrenimine getirdiği yenilik gerçekten çok güzel bir sistem.Yöntemin en temel özeti şu:Önce iskeleti kurup o dilde cümlelerin nasıl kurulduğunu öğrenin.Kelime öğrenmek kolaydır diyor.Önce cümle içinde geçen basit kelimeler ve cümleleri birbirine bağlayan ekleri öğretiyor.Sonra derslerde ilerledikçe cümle kurmanın mantığını öğrenmiş oluyorsunuz.Ve diyor ki derslere çalışırken kalem yok,kitap yok,ezberlemeyin,sadece dersleri takip edin diyor.Bu arada derslerin pdf içerikleri de var.Satın alırken kitap ve cd olarak alabiliyorsunuz isterseniz online indirme ile mp3 ve pdf olarak dersleri indirebiliyorsunuz.Dersler Start,Total,Perfect,Masterclass diye 4 bölüm olarak satılıyor.Her dilde masterclass seviyesi yok.Sadece Fransızca,İspanyolca,İtalyanca ve Almanca'da var.
Bu arada bu amcanın öğrettiği diller:
Arapça(Mısır lehçesi),Hollandaca,Fransızca,Almanca,İtalyanca,Japonca,Çince(Mandarin),Lehçe,Portekizce,Rusça,İspanyolca
Fakat bir farkı daha belirteyim.Ben alırken Foundation,Advanced,Builder,Vocabulary gibi bölümlere ayrılarak satılıyordu.Şimdi dersler satılırken Start,Total,Perfect,Masterclass diye bölümlendirmişler.Ayrıca bu yeni derslere program desteği koymuşlar.Program desteği nasıl bilmiyorum.Total ve Perfect dersini alınca 12 saat ders ve bir de ek olarak program veriliyormuş.Kelime ve cümle egzersiz ve soruları varmış.
Mesela İspanyolca için yeni sistemde:
1-Start dersleri:1 saat
2-Total dersleri:12 saat +program
3-Perfect dersler:12 saat +program
4-Masterclass dersleri:2 saat
Toplam:27 saat sesli ders +2 program
İspanyolca eski sistemde:
1-Introductory:2 saat
2-Builder:2 saat
3-Foundation:8 saat+2 saat tekrar=10 saat
4-Advanced:8 saat+1 saat tekrar=9 saat
5-Vocabulary:6 saat
Toplam:29 saat
Sistemde yer alan derslerin içeriğini incelemek için şuradaki pdf dosyalarını inceleyebilirsiniz.Kendi sitesi yasal olarak izin vermiş.
http://www.michelthomas.com/downloads.php
Yuvarlak hesap 30 saat olarak düşünün dersleri.30 saatte İspanyolca'da RAHATLIKLA intermediate olabilirsiniz diyorlar.Hatta fluency(akıcı)konuşma garantisi veriyorlar.Ben bu durumu şu şekilde bir karşılaştırma yaparak size özetlemek istiyorum:
Ülkemizde yayınlanan diziler genel olarak 2 saat sürüyor.Diyelim ki siz internetten online olarak her gün 2 saat dizi izliyorsunuz.15 günde 30 saat izlediniz.Bu 15 günlük sürede rahatlıkla İspanyolca çalışıp orta düzeye gelebilirdiniz. Her iki eylem de farklı alanlar fakat gerçekten 30 saatte bu seviyeye gelmek de çok bir ilerleme demektir.Seçim sizin.Bu arada Michel Thomas genel gramer kurallarını veriyormuş.Zamanlar vs hepsi var.Ama detaylı vermiyor.

2.DR.PİMSLEUR METODU

Kuşkusuz dünyada en çok kullanılan dil öğrenme metodu Pimsleur metodur.Diğer metotlara göre açık ara en çok ismi duyulan ve kullanılan metot budur.Dersler yine İngilizce anlatımlı fakat:
Arapça konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Kanton Çince'si konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Mandarin Çince'si konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Farsça konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Almanca konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Haiti dili konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Hintçe konuşanlara İngilizce öğretiyor.
İtalyana konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Korece konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Portekizce konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Rusça konuşanlara İngilizce öğretiyor.
İspanyolca konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Vietnamca konuşanlara İngilizce öğretiyor.
Keşke Türkçe konuşanlara İngilizce öğretseydi.
Bu setin bu kadar yaygın olmasının nedenlerin den biri de budur.Bir çok ülkede İngilizce öğretmeye dönük setler çıkarmış.Fakat İngilizce biliyorsanız şu dilleri öğrenebilirsiniz.
http://www.pimsleur.com...languages#language-pane

50 yıl önce Dr.Pimsleur demiş ki artık dünya dillerini öğrenmek ve öğretmek gerekir.Buna yönelik bir şey yapmak gerekir demiş.Bu sisteme göre günlük yarım saat çalışıyorsunuz.Metodu şu şekilde:
Derece Derece Aralıklı Hatırlama
Dr Pimsleur’un hafıza üzerindeki araştırması, muhtemelen onun en evrimsel başarılarından biriydi. Dr Pimsleur, eğer öğrenen kişiler derece derece artan aralıklarda yeni kelimeleri hatırlasaydılar, zamanından önce daha uzun süre hatırlayacaklarını keşfetti. Kısa dönemden uzun döneme ya da devamlı olarak hafızayı ilerletmeye yönelik bilgi için uygun aralık bırakmayı belgelere dayandırdı. Bu teori, Tüm Pimsleur Programlarının temelindedir.Herhangi bir dilde etkili iletişim, göreceli bir şekilde sınırlı sayıda kelimelerin ve yapıların hâkimiyetine bağlıdır. Hemen çok sayıda öğrenmeye çalışma, büyük ölçüde işlemi yavaşlatır ve birçok insanın çabucak hevesi kırılır. Pimsleur dersleri temkinli şekilde, harekete geçmeden önce her yeni parçayı özümsemek için beyninize bir değişim sunarak, herhangi bir zamanda öğrendiğiniz miktarı sınırlar. Bu temel kurulduğu zaman, yeni kelimeler ve ifadeler kolaylaşır ve doğallaşır çünkü onları eklemek için açık bir uygulama taslağı vardır. Yapısal Öğrenme Pimsleur bir derste tanıştırılmış her yeni parça, konuşmanın veya değişimin bağlamı çerçevesinde belirlenir. Bu durum, hafızanız doğrultusunda iletileri yerleştirmeye yönelik olarak, otomatik bir şekilde ses uyumunu, ritmi, melodiyi ve telaffuzu kaynaştırmak için beyninize imkan sağlayarak, birçok durumda öğrenmeye ve hatırda tutmaya yardım eder. Bir kelimeye ihtiyaç duyduğunuz zaman, sorunsuz bir şekilde dilinizin ucunda hazırdır. Büyük ihtimalle ihtiyaç duyduğunuz ifadeleri ve kelimeleri öğrendiğiniz için, dil canlanır ve kelime haznesi, dil bilgisi her zaman hazırdır.
Mesela bazı diller için 1 level bazı diller için 3 level bazı diller için de 5 level paketler mevcut.En geniş içerik 5 level olan paket.Fakat her dilde 5 level yoktur.
Mesela Fransızca 5 level.Konu içerikleri şunlar:
Level-1
16 saat.Selamlaşma,adres tarifi,alışveriş,yemek,seyahat,para,basit düzeyde dil bilgisi konuları ve kelime öğrenimi.
Level-2
16 saat.İş,sosyal etkinlikler,geçmiş zaman,akıcı konuşmaya yönelik destek dersleri.
Level-3
16 saat.Konuşmaya dönük dersler,Geçmiş ve gelecek zamanı sosyal ve diğer konularda kullanma,Kelime bilgisini ve konuşma becerisini arttırmaya dönük beceriler.
Level-4
16 saat.Daha fazla kelime ve yapı öğrenme ve özellikle konuşma becerisini geliştirmeye dönük dersler.
Level-5
17 saat.Kelime bilgisini arttırmaya dönük dersler.Önceki derslerle bağlantılı olarak artık Fransız kültürü,seyahat,karşılıkla konuşmalarda ileri düzey konuşma dersleri ve gündelik uğraşlara ait dersler varmış.

Şimdi yine bir hesap yapalım.
5 level toplam ders süresi:49 saat ders

Bu durum üstte de yazdığım gibi her dilde 5 level yok.Sadece Fransızca,Almanca,İtalyanca,İspanyolca ve Çince dillerinde 5 level ders var.
Japonca da ise 4 level var.Bazı dillere ait yeni level paketlerini çıkarıyorlar.

5 level ders bitiren varsa yorumlarını bekliyoruz.Bu arada 5 level ders 550 dolarmış. Niye bu kadar pahalı anlamış değilim.Herhalde en pahalı dil seti olarak şuan 2.sırada.İlk sırada voxy var.Mesela 5 level 100 dolar olsa daha fazla insan kullanır.