Toplam 7 sonuçtan 1 ile 7 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapabilir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11

İngiliz Dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapabilir?

Arkadaşlar İngiliz dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapabilir ogretmenlik veya universitede kalmaktan baska? Şuan ordu üniversitesi 1. Sınıf İngiliz dili ve Edebiyatı okuyorum fakat su an okulda verilen eğitim İngilizcemi geliştirmek açısından pek yeterli oldugunu dusunmuyorum çok temelden gidiyoruz tabi ilerki yıllarda ne olur orasını bilemem.abilerim ablalarim bana önerileriniz nelerdir ingilizcemi nasıl ilerletebilirim.çünkü geleceğim için şimdiden kuşkulanmaya başladım.iş bulabilir miyim yada iş bulmaktan ziyade iyi bir iş ve maaşı iyi bir iş bulabilir miyim? Teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    "Hayatın anlamı ne? Neden cennete gitmek için ölmek zorundayız? Gargamel şirinlerin tadının iyi olduğunu nerden biliyor da onları avlamayı takıntı haline getirdi bla bla..." gibi çok klişe bir soru bu ki 2015 yılı biterken sorulması da ayrı klişe. Google Amca'ya "Ingiliz dili ve edebiyatı" aratırsan anında aşağıda "bu herifler ne iş yapar, neyle beslenir" gibi tavsiye aramayla karşılacaksındır. İstemediğin kadar cevap da bulursun rahat. Bunu dememdeki amaç forum zaten ölmüş, 2-3 cevap ya alırsın ya almazsın. Dediğimi yaparsan daha sağlıklı sonuç alabilirsin. Bu arada bu telaşın kötü bir şey değil iyi bir şey, o konuda meraklnma. Ben de ide 2. sınıf öğrencisiyim ve hepimizden aklından aynı şeyler geçiyor ama sonu selamet gibi görünüyor tabi yan gelip yatmazsan, sadece final dönemi çalışmazsan, ya da starbaksta adını bile telafuz edemediğin "şeyleri" içmek yerine kütüphanede biraz William Wordsworth okursan her şey düzelecektir emin ol. Kolay gele!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Öncelikle cevabınız için teşekkürler internette araştırma yaptım tabiki fakat çok eski konular vardı yaklaşık 5 yıl önceki konular ve bana gore pek bilgisi alakası olmayan adamlar yazmış o yüzden güncel bir konu olmasını istedim ve sonuçta burası bir dil forumu burda bu işle ilgili daha bilgili insanların olduğuna inandığım için bu konuyu açtım.ben bu zamana kadar rezalet bir İngilizce eğitimi aldım ezbere dayalı sınava dayalı ve gramer eğitimiyle buralara geldim.fakat su an ingilizcemi orta seviyede diyebilirim.söylenenleri az çok anlayabiliyorum fakat doğru duzgun konuşamıyorum.İngilizceyi bilmeden mezun olmak beni korkutuyor çünkü bu bölümün bana gore tek getirisi ingilizce ve eğer öğretmen olamazsam ne yaparım diye kara kara düşünmeye başladım.benim sorum hem ingilizcemi nasıl ilerletebilirim hemde iş bulabilirmiyim buradan mezun olduktan sonra. Bu bölüm mezunlari ne iş yapıyor?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı monhunck isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar İngiliz dili ve Edebiyatı mezunu ne iş yapabilir ogretmenlik veya universitede kalmaktan baska? Şuan ordu üniversitesi 1. Sınıf İngiliz dili ve Edebiyatı okuyorum fakat su an okulda verilen eğitim İngilizcemi geliştirmek açısından pek yeterli oldugunu dusunmuyorum çok temelden gidiyoruz tabi ilerki yıllarda ne olur orasını bilemem.abilerim ablalarim bana önerileriniz nelerdir ingilizcemi nasıl ilerletebilirim.çünkü geleceğim için şimdiden kuşkulanmaya başladım.iş bulabilir miyim yada iş bulmaktan ziyade iyi bir iş ve maaşı iyi bir iş bulabilir miyim? Teşekkürler.
    merhaba,

ben de amerikan kültürü ve edebiyatı'nda okuyorum. hemen hemen aynı meslek dallarında iş bulma olanağına sahibiz. sorduğun soru insanın kendi ilgisi ile alakası olan bir soru. bölüme girenlerin çoğu meb'de öğretmen ya da akademisyen olmak için okuyorlar. bir kısmı da çevirmenlik yapmak istiyor ki öğrenim süreleri boyunca bir büroda ya da internetten çeviri yapıyor. bazısı radyo televizyon, reklamcılık, hostes gibi farklı ve alakalı - alakasız alanlarda çalışıyor ya da çalışmak istiyor. uzun lafın kısası her şeyden önce "ben ne olmak istiyorum" sorusuna sizin cevap vermeniz gerekiyor.

ingilizce'yi geliştirmek ise bol bol okumaktan geçer ve tabii ki diğer yapılması gereken aktiviteler de vardır. öncelikle bölümünde verilen eğitimle yetinmeyip ekstradan, okul dışı çalışmalar ve okumalar yapman lazım. internette bol bol kaynak var okuyabileceğin, muhakkak bunlarla ilgilen ve araştır. zaten bölümde ilerleyen senelerde önemli derslerin olacaktır ve zaman zaman seni bir hayli uğraştıracaktır. kendini ümitsizliğe ve kuşkuya kaptırmadan önce bölümde kendini nasıl geliştirirsin bunun üzerine yoğunlaş ve sonrasında ne olmak istediğine sen karar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Teşekkürler aslında benim endisem okumam ise yarayacakmi çünkü eğer yaramayacaksa lise mezunlarının bile girebildiği bir ise gireceksem ileride boşuna burda niye 4 senemi harcayayim bu yüzden çünkü istanbuldan geldim.aslında öğretmenliği istiyordum fakat puanım yetmedi o yüzden buraya geldim.son birkaç gundurde bunu kafaya taktim kendimi rahatlatmak icinde bu konuyu açtım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    bu bölüme giren öğrenciler çok büyük çoğunluğu üniversitenin ilk yıllarında öğretmenlik düşünmez, öğretmenlik okuyanlar beğenmez ve seviye olarak kendilerini elt okuyanlardan üstün görür ama mezun olmaya yakın çoğunluk formasyon derdine düşüp öğretmen olur ne büyük ironi ama!!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    Dil, Edebiyat bölümlerinin temel amacı İngilizceyi rahatlıkla konuşup, edebi metinler üzerinde eleştirel düşünmeyi sağlamaktır. Bölümlerde İngilizce gramer üzerine ders olmaz, zaten o bölüme giren öğrencinin belirli seviyede İngilizceye hakim olduğu düşünülür, hakim değilse 1 yıl hazırlık okur. Ordu Üniversitesindeymişsiniz, bildiğim kadarıyla o bölüm orda yeni açıldı, birkaç senedir aktif. Diğer üniversitelerdeki gibi oturmuş bir müfredatı, içeriği olmayabilir belki bu yüzden bir yetersizlik hissediyor olabilirsiniz. Bölümden mezun olduğunuzda öğretmenlik ve okutmanlık dışında iyi bir iş, iyi bir maaş istiyorsanız şakır şakır İngilizce konuşmanız ve sosyal olmanız lazım (bilindiği üzere). Konuşma için size bol bol İngilizce altyazılı yabancı dizi izlemenizi öneririm gerçekten çok faydasını görürsünüz. Sosyal olmanız ve çevre sahibi olmanız ise tamamen size kalmış, kaldı ki İstanbuldasınız, orayı iyi değerlendirmelisiniz yaz aylarında. Ancak ben sizin yerinizde olsam sınava tekrar hazırlanır, oralarda bu bölüme girmeye çalışırdım.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)