Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: CESUR ÖZTÜRK Hoca'dan kelime edinimi üzerine tavsiyeler..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6

CESUR ÖZTÜRK Hoca'dan kelime edinimi üzerine tavsiyeler..

SÖZLÜK KULLANIMI VE KELİME EDİNİMİ İLE İLGİLİ CESUR ÖZTÜRK HOCA’DAN MUHTEŞEM BİR YAZI

WORDS ARE IMPORTANT
    Sözcük bilgisi yabancı dilde ulaşılan bilgi düzeyinin önemli göstergelerinden biridir. Bugün yaygın olan görüşe göre sözcük dağarcığının gelişmesi kesinlikle çok okumaya bağlıdır. Hiç kuşku yok ki okuma metinlerinde sık sık karşılaşılan ve anlamları bilinmeyen sözcüklerin iyi bir sözlükten not edilerek anlamı ve örnek cümlesiyle birlikte kaydedilmesi ve kaydedilen notların aralıklı olarak tekrarlanması gerekir. Tekrarlanılmayan veya uzun zaman karşımıza çıkmayan yeni sözcükler unutulmaya mahkümdür.
    İnternet sayesinde önemli sayıda örnekli sözlüklere ve sınırsız okuma metinlerine ulaşabilmek İngilizcesini geliştirmek isteyenler için çok önemli bir avantajdır. Ancak bazı sözcükleri iyi öğrenebilmek için birden fazla sözlükten yararlanmak esastır. Ben de bu nedenle Internet devrinden önce tamamı yukarıdakı resimde görülmeyen 30’dan fazla sözlük edinmek ihtiyacı duydum. Burada belirtmem gerekir ki ODTÜ Yabancı Diller Eğitimi Bölümü emekli öğretim üyesi Doç. Dr. Joshua Bear’in sözlük sayımı artırmamda önemli katkısı olmuştur, çünkü anadili İngilizce olmasına rağmen ve çok okuyan bir kişi olmasına karşın, onun benden çok daha fazla sözlük sahibi olduğunu gözlerimle gördüm ve bunları kullandığına tanık oldum. Onun durumu beni de kamçıladı ve Amerika’dan bile sözlük getirttim ve sözlüklerimin herbirinden çok yararlandım ve yararlanıyorum. Farklı metinler okuyunca haliyle daha önce karşılaşmadığım bir sürü yeni sözcükle karşılaşıyorum. Metin içinde önemli gördüğüm sözcükleri bilgisayarıma, tabletime veya cep telefonuma kaydediyor ve zaman zaman onları gozden geçiriyorum.
    Facebook gruplarında, özellikle YDS’ye hazırlananların bir çoğu, sözcük dağarcıklarının yetersizliğinden sözetmektedirler. Bu açığı kapatmak için yukarıda belirttiğim gibi özellikle İnternet üzerinden düzenli biçimde ve yoğun olarak uygun metinleri okumak ve anlamı bilinmeyen sözcükleri düzgün notlar tutarak anlamları ve örnek cümleleriyle kaydetmek önemlidir. Kayda değer sözcükler yoğun okuma esnasında birçok defa karşımıza çıkan sözcüklerdir. Bu demektir ki her sözcüğün kaydedilmesi gerekli değildir.
    30 yıl kadar önce TIME mecmuasında Japon üniversite öğrencileriyle ilgili bir yazıda “An average Japanese university student has a reading vocabulary of 7000 words” cümlesini okumuştum. Bu ifade beni İngilizce hocası olarak çok etkilemişti çünkü okuma kültürünün pek yaygın olmadığı bizim ülkemizde İngilizce öğretmenlerinin önemli bölümü bile bu kadar İngilizce kelime bilmiyor. Ben o kadar kelime bilmediğimin yıllar önce farkına varmıştım. Mezuniyetimden 5 yıl sonra 1969 yılında ilk kez TIME okuduğumda iki sayfada 30’a yakın anlamını bilmediğim kelimeyle karşılaşmış ve 5 yıl Amerikalılardan ders alan veya barış gönüllüsü Amerikalılarla birlikte İngilizce ders veren bir hoca olarak şok olmuştum. 25 yıl kadar TIME veya NEWSWEEK mecmualarını düzenli okuyarak çok şükür bu kelime açığını kapattım. Bununla birlikte 1995’ten beri İnternet’ten İngilizce gazete ve dergileri sürekli olarak okumaya devam ediyorum ve doğal olarak yeni sözcükler veya kullanımlar öğrenme fırsatı buluyorum. Bu çerçevede özellikle İngilizce öğretmenlerinin, akademik çalışma yapmak isteyenlerin veya İngilizcesini geliştirmek isteyenlerin günümüzün teknolojik olanaklarından da yararlanarak olabildiğince çok okumalarını 56 yıldır İngilizce ile yatıp İngilizce ile kalkan bir hoca olarak öneriyorum. Facebook’ta tanık olduğum birçok yorumda İngilizce öğrenmek yerine, fazla emek vermeden kısa zamanda sınavlardan yeterli puan almak isteyen ve hap şeklinde bilgiler peşinde koşan insanların bir hayli fazla olduğunu gördüğüm için bu uzun yazıyı yazmak gereği duydum.
    Amaç İngilizce öğrenmekse sabırla ve zaman ve emek harcayarak ve uygun kaynaklardan yararlanarak İngilizce’deki eksiklerimizi gidermeye çalışmamız gerek. Bu eksiklikleri giderdiğimizde sınavlardan istediğimiz puanı da aksilik olmazsa zaten alırız.

Cesur Öztürk
    (Değerli Hocamızdan izin alınmıştır)

http://ydsfrm.com/526/

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Gerçekten çok yararlı bir yazı ayrı ayrı teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    işte bunları anlatmaktan yıllardır dilimizde tüy bitiyor.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)