Toplam 53 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 1059 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Açıköğretim-İngilizce Öğretmenliği

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    160

Açıköğretim-İngilizce Öğretmenliği

Bölüm hakkında yazılmış olan 11 sayfalık thread'i kazaran silince bu başlığı yeniden açmak zorunda kalıyorum, sorulan sorulara yeterince cevap vereceğini de umarak:

GENEL BİLGİLER:
    1. Bölüm ilk iki yılı örgün (yüzyüze) diğer iki yılı uzaktan olmak üzere toplam dört yıllık bir ingilizce öğretmenliği bölümü.
    2. Diplomasının taşıdığı anlam bakımında memleketteki diğer İngilizce öğretmenliklerinden bir farkı yok.
    3. Elbetteki kontenjan (alınacak öğrencide azami sınır) kısıtlaması ve dolayısıyla puan yarışı var. (Kontenjan şu anda 530 kişi).
    4. Yüzyüze eğitimi daha önce bir kaç ilde almak mümkündü ama şu anda sadece Eskişehir'de var. (Yeni kılavuza göre artık sadece Eskişehir değil, Adana-Ankara-Balıkesir-Edirne-Konya-İzmir-Erzurum'da da AÖF var. Eskişehir 250 kişi alırken, diğer yerler 40'ar kişi alacak.)
    5. Sınav sisteminde geçme notu ingilizce görülen derslerde 70, diğerlerinde 50. Daha önce uygulanan finalde de 70 alma zorunluluğu yakın zamanda kaldırıldı. 1-3 kuralı ise devam ediyor.
    6. Eskiden bilgi edinim yasasına rağmen sınav soruları yayınlanmıyordu ve çeşitli dedikodu ve şaibelere geçit verilmiş olunuyordu. Ama son finalde soruları yayınladılar, muhtemelen bundan sonra yayınlamaya da devam edecekler.
    AVANTAJLARI:
    1. Halihazırda iş hayatına atılmış olanlar / çalışanlar için avantajarla dolu. Ders saati saat 16:00 sonrasına sarkıtılmış, dolayısıyla iş yerinden izinlerle ilk iki yılı okumak mümkün. Zaten diğer iki yıl örgün (yüzyüze) değil.
    2. Merkezi sınavlar, ileride olacak KPSS sınavı için idman anlamına geliyor...
    3. İlk iki yıl bitince bir yandan vekil öğretmen olarak milli eğitime bağlı okullarda çalışabiliyor, bir yandan da okulunuza devam edebiliyorsunuz. Bu olanak diğer bölümlerde yok.
    4. Yalnız başınıza öğrenmek zorunda kalacağınızdan bu konuda ciddi bir beceri ve meleke kazanabilirsiniz. Aslında gelecekteki eğitimin uzaktan ve bireysel eğitime dönüşeceği şeklinde beklentiler var. Siz bununla büyümüş olacaksınız.
    DEZAVANTAJLARI:
    1. Devamsızlık %10 olarak uygulanıyor ve %30 olan diğer bölümlere oranla bu çok acımasız.
    2. Merkezi sınavlar, bilgisayar notları demek. Yani 69 alınca kalırsınız. Halbuki diğer örgün bölümlerde insan 45 aldımı bile geçer yer yer. Hoca kanaati yok, çan eğrisi yok.
    3. Bir üstteki sınıfa alttan hiç dersiniz yoksa veya en fazla 2 dersiniz kalmışsa geçebiliyorsunuz. Ancak 1-3 kuralı var: Yani mesela 1. sınıftan dersiniz kaldıysa, 3'e; 2'den kaldıysanız 4'e geçemezsiniz. Ama bu durum artık pek çok üniversitede böyle.
    4. Bazı kentlerde kampüs havası soluyamıyorsunuz. Ya da sadece 2 yıllığına bu havayı soluyorsunuz.
    5. Memlekette adamı okuluna göre değerlendiriler. Açık öğretim mezunuyum demek istihzalara yol açabilir. Hayat acımasız, insanlar öğretmen de olsalar çirkeftirler.
    YANLIŞ BİLİNEN ŞEYLER
    1. AÖF İngilizce Öğretmenliğini okuyabilmek için illaki ÖSS+YDS sınavına girmeniz lazım. Bölüm pek çok yabancı dil bölümünden daha fazla puanla öğrenci alır. Başka bir üniversitede okumanız, hatta bir dil bölümünde okumanız buraya yatay geçiş hakkı vermez.
    2. Eğer liseden yabancı dil bölümü mezunu değilseniz, bu puanı alabilmek için neredeyse hiçbir soruyu yanlış yapmamanız gerekir. Sözelde de benzer bir durum söz konusu.
    KREDİ - YURT DURUMU
    1. Bu programa başvuran öğrenciler katkı kredisi ve öğrenim kredisi almak üzere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurabilirler.
    2. Bu bölümde okuyup da devlet yurtlarında kalanlar vardı. Durum değişmediyse yurttan faydalanma hakkı hala devam ediyordur.
    Konu MehmetMamger tarafından (25-07-08 Saat 14:42 ) değiştirilmiştir.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    arkadaşlar dersler hafta içi 2 gün 3er saat hafta sonuda cumartesi sabah 09.00 la 12.50 arasında değişiyor.öğrenciler 2 kısıma bölünüyor bir kısım pazartesi çarşamba diğer kısm ise salı perşember gidiyor.cumartesi aynı gün.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Bu bölümde burs alma imkanı yok sanırım ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    açıköğretim olduğu için alamıyorsun diye biliyorum.ben öğrenim kredisi alıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    54
    evet ogrenim kredisi alabilirsiniz ama burs alamiyoruz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Peki yurtkur başvurusu yapılamadığı söyleniyor, özel yurtlarda mı kalabiliyoruz ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    yok hemen çıkıyor biraz bekleyeceksin sonra hemen yurt çıkar yurt okulun içinde çok rahat

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Tablo 4'e baktım, bu yıl bir değişiklik var sanırım, Açıköğretim çeşitli illere dağılmış, Eskişehir kontenjanı 250 olarak görünüyor.. Anlamadım..

Açýköðretim Fakültesi
    1055413 İngilizce Öðretmenliği (Adana) (Açıköğretim) 4 DİL 40
    1055421 İngilizce Öðretmenliği (Ankara) (Açıköğretim) 4 DİL 40
    1051551 İngilizce Öðretmenliği (Balıkesir) Açıköğretim 4 DİL 40
    1055564 İngilizce Öðretmenliği (Edirne) (Açıköğretim) 4 DİL 40
    1055446 İngilizce Öðretmenliği (Erzurum) (Açıköğretim) 4 DİL 40
    1055405 İngilizce Öðretmenliği (Eskişehir) (Açıköğretim)4 DİL 250
    1055462 İngilizce Öðretmenliği (İzmir) (Açıköğretim) 4 DİL 40
    1055479 İngilizce Öðretmenliği (Konya) (Açıköğretim) 4 DİL 40

Puanı da yazmıyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    demekki bu sene öğrencileri dağıtacaklar.önceden de heralde böyle bir uygulama varmış.adana da vb yerlerde sonradan eskişehirde toplamışlar.bence gayet güzel olmuş.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Arkadaşlar daha önceki sayfalarda da yazmıştım.Ben bu bölüme ilk açıldığı yıl girmiş ve geçen sene mezun olduktan sonra Eskişehir'in Seyitgazi/Kırka beldesine atanmış bir öğretmenim.Ben de bölüm ile ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim.En azından şimdilik şunu söyleyeyim;ilk açıldığı yıllara nazaran çok daha kolay bir bölüm oldu.Geçmek biraz evet ama çalışan da heryerde olduğu karşılığını alıyor.Yine de örgün bölümlerden oldukça kaliteli ve insanı zorlayan bir bölüm olduğunu dikkate almanız tavsiyemdir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Bölüme ait bilgiler:

1- Bir mesleğe yönelik program uygulayan lise veya dengi meslek okulu çıkışlı adayların bu programla ilgili tercihlerini belirtmeden önce Tablo-6’yı dikkatle incelemeleri gerekir.

9- Bu programa alınan öğrencilerden her öğretim yılında sınav, kitap, basılı malzeme ve eğitim-öğretim hizmetleri karşılığında öğretim gideri alınır. 2006-2007 öğretim yılında öğretim gideri olarak alınmış olan bedeller ilgili Öğrenci Kayıt Kılavuzu ya da Anadolu Üniversitesi web sitesinden öğrenilebilir. 2007-2008 öðretim yılına ait öğretim gideri, enflasyon artışı göz önüne alınarak belirlenecektir.

65- Bu programı ÖSS-DİL (İngilizce) puanı 185,000 veya üzerinde olan adaylar tercih edebileceklerdir. Öğrenciler 1. ve 2. sınıf İngilizce derslerini sınıf ortamında yüz yüze olarak, 3. ve 4. sınıf eğitimlerini ise açıköğretim sistemine göre uzaktan öğretim yoluyla gerçekleştireceklerdir. Bu programa yerleştirilen yüz yüze dersleri Adana’da Çukurova Üni., Ankara’da Gazi Üni., Balıkesir’de Balıkesir Üni., Edirne’de Trakya Üni., Erzurum’da Atatürk Üni.,Eskişehir’de Anadolu Üni., İzmir’de 9 Eylül Üni., Konya’da Selçuk Üniversitesinde yapılacaktır. Yüzyüze eğitim ve ölçme-değerlendirme Anadolu Üniversitesi öğretim elemanları tarafından yapılacaktır. Yüz yüze eğitim akademik yıl boyunca haftada en az 10 saat olmak üzere saat 16.00’dan sonra yapılacaktır. Bu programa başvuran öğrenciler katkı kredisi ve öğrenim kredisi almak üzere Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’na başvurabilirler.

77- Yabancı dil sınavına İngilizceden girmek zorunludur.
    Konu MehmetMamger tarafından (16-07-07 Saat 08:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: bazı bölümler dikkati çekçek için kalınlaştırıldı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı Eifalla isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar daha önceki sayfalarda da yazmıştım.Ben bu bölüme ilk açıldığı yıl girmiş ve geçen sene mezun olduktan sonra Eskişehir'in Seyitgazi/Kırka beldesine atanmış bir öğretmenim.Ben de bölüm ile ilgili sorularınızı yanıtlayabilirim.En azından şimdilik şunu söyleyeyim;ilk açıldığı yıllara nazaran çok daha kolay bir bölüm oldu.Geçmek biraz evet ama çalışan da heryerde olduğu karşılığını alıyor.Yine de örgün bölümlerden oldukça kaliteli ve insanı zorlayan bir bölüm olduğunu dikkate almanız tavsiyemdir.
    peki girmek kolay ama orda durmak zor falan dediler yani okumak 4 dersten kalınca okuldan atılınıomuş falan anlatabilirmisinz açıköğretimi

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    160
    Alıntı aldarkchild isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    peki girmek kolay ama orda durmak zor falan dediler yani okumak 4 dersten kalınca okuldan atılınıomuş falan anlatabilirmisinz açıköğretimi
    Yok böyle bir şey.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı celaldincbilek isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar dersler hafta içi 2 gün 3er saat hafta sonuda cumartesi sabah 09.00 la 12.50 arasında değişiyor.öğrenciler 2 kısıma bölünüyor bir kısım pazartesi çarşamba diğer kısm ise salı perşember gidiyor.cumartesi aynı gün.
    ya bi şe sorcam ben açıköğretimde ilk 2 sene yüzyüze son iki sene dılarıdan yani sadece sınavların a giriliyormuş böylemi yoksa son 2 sene de derslere girebiliyormuyuz bi de diplomada bi farklılık oluyomu yani açıköğretim yazıp da iş bulma imkanı azalıyo mu bilemk istedim saygılar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Alıntı aldarkchild isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ya bi şe sorcam ben açıköğretimde ilk 2 sene yüzyüze son iki sene dılarıdan yani sadece sınavların a giriliyormuş böylemi yoksa son 2 sene de derslere girebiliyormuyuz bi de diplomada bi farklılık oluyomu yani açıköğretim yazıp da iş bulma imkanı azalıyo mu bilemk istedim saygılar

2+2. İlk iki sene yüz yüze eğitim tıpkı örgün öğrtim gibi... Diğer iki yıl derslerin sadece sınavlarına giriyorsun yani uzaktan eğitim...

Bildiğim kadarıyla diploma da şöyle:

http://iolpmezunu.com/resim/iolpdip.jpg

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı LEE 19 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    2+2. İlk iki sene yüz yüze eğitim tıpkı örgün öğrtim gibi... Diğer iki yıl derslerin sadece sınavlarına giriyorsun yani uzaktan eğitim...

Bildiğim kadarıyla diploma da şöyle:

http://iolpmezunu.com/resim/iolpdip.jpg
    çok teşekkür ederim ya o zaman ben bi sene daha beklerim çalışırım ve puanımı yükseltirim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Bolum hakkında çok güzel bilgi vermiş hocam,
    başka yerler+ bölümler hakkında da verilirse çok güzel olur aynen bu şekilde

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20

Ce: Açıköğretim Fakültesi-İngilizce Öğretmenliği Böl

Bölümde 1-3 barajıyla beraber 2-4 barajı da uygulanmaktadır.
    Elinize sağlık hocam.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18

Ben 2000 yılı önlisans mezunuyum. İngilizce Öğretmenliği lisan Programını okuyabilirmiyim?
    Nasıl başvurabilirim? ÖSS ye girmem gerekli mi?Yoksa direk kayıt mı yaptıracağım?
    Teşekkürler hocam.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147

Alıntı cuneydn isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben 2000 yılı önlisans mezunuyum. İngilizce Öğretmenliği lisan Programını okuyabilirmiyim?
    Nasıl başvurabilirim? ÖSS ye girmem gerekli mi?Yoksa direk kayıt mı yaptıracağım?
    Teşekkürler hocam.
    Sınava girip YDS den en az 330 civarı puan almanız gerekiyor.

Toplam 53 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)