Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 23 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Açık Lise?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20

Açık Lise?

Merhaba,
    Ben 12.sınıfa geçtim.
    Açık öğretime geçmek ve liseyi açıktan bitirmek istiyorum.Okulun bana yararı olduğunu düşünmüyorum ve zaman kaybı gibi geliyor.Derslerin çoğu boş geçiyor,yani bir verim alamıyorum okuldan.
    12.sınıfta ygs+lys veren bir dil kursuna gideceğim,kaydımı yaptırdım.Haftada 4 gün kurs olacak.Eğer açık liseye geçersem 2 gün de fazladan giderim kursa(ygs'ye kadar en azından).1 günü de evde kendime ayırırım.Yani planım böyle.
    Zaten sürekli kursta olacağım için ders çalışırım diye düşünüyorum.Yani çalışmama gibi bir durumum olmayacak.
    Sizce açık liseye geçmeli miyim? Planım mantıklı mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Benim için çok önemli bu durum,bu konuda bilgisi olan herhangi biri var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Benim de geçen sene durumum senin gibiydi ben geçtim ve çook iyi yaptığımı düşünüyorum koca okul yılında iki kere sınava girdim , diğer arkadaşlarım yaklaşık elli kez sınava girdi performans bilmem ne hazırladı ve en kötüsü devamsızlık konusundan dolayı sadece sınava az kala kafaları rahat çalıştılar.Eğer ilerde falanca lisesinden mezun oldum demek gibi bir derdin yoksa , son sene okul çekilmez.Bazıları yok asosyal olursun falan diyor hiç alakası yok , dersanede kursta yolda geçiyor bütün vakit. :-) ben kısaca tavsiye ederim kesinlikle , geçmeden önce çok korkmuştum ama şimdi bu sene yaptığım en iyi şeyin bu olduğunu düşünüyorum :-D

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı keane isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim de geçen sene durumum senin gibiydi ben geçtim ve çook iyi yaptığımı düşünüyorum koca okul yılında iki kere sınava girdim , diğer arkadaşlarım yaklaşık elli kez sınava girdi performans bilmem ne hazırladı ve en kötüsü devamsızlık konusundan dolayı sadece sınava az kala kafaları rahat çalıştılar.Eğer ilerde falanca lisesinden mezun oldum demek gibi bir derdin yoksa , son sene okul çekilmez.Bazıları yok asosyal olursun falan diyor hiç alakası yok , dersanede kursta yolda geçiyor bütün vakit. :-) ben kısaca tavsiye ederim kesinlikle , geçmeden önce çok korkmuştum ama şimdi bu sene yaptığım en iyi şeyin bu olduğunu düşünüyorum :-D
    Çok teşekkürler,ben de rahat olacağını düşünüyorum açık lisenin.
    Ders seçimi konusunu internetten bayağı araştırdım ama yine de şüphelerim var.Zorunlu dersler hangileri,kaç ders seçebiliyoruz?
    Halk eğitim merkezine gidip ayrıntılı sormayı düşünüyorum zaten ama bir de sizden bilgi alırsam çok güzel olur

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Beş tane zorunlu ders var= edebiyat, din, dil anl, trafik ve ingilizce var.Ben ilk dönem sadece bu beş tane zorunluyu seçtim, bu dönemse bunları ve üstüne dört tane ekstra ingilizce seçtim ortalamamı yükseltsin diye ama az önce soruyu sorduğun konudaki arkadaşın dediğine göre boşuna seçmişim çünkü bu dönemi lys puanına katmayacaklârmış .Ama benim için sorun değil.Bence büyük bir problem değil bu.Sınavlardan ilk dönem sırf ezberdi ve baya zordu yani kitabı detaylı sormuşlardı ama ben bayağı çalışmıştım ilk dönem iyi not aldım.İkinci dönem hiç çalışmadım , şansıma çok kolay sordular.Tek yapman gereken verilen kitapları iyice okuyup ezberlemek .

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Benim bu sene sınava giren bir arkadaşımın dediğine göre de böyle bir şey yokmuş.
    O da sadece ingilizce derslerini seçmiş ve ortalaması 98 olmuş

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı nilaysitt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim bu sene sınava giren bir arkadaşımın dediğine göre de böyle bir şey yokmuş.
    O da sadece ingilizce derslerini seçmiş ve ortalaması 98 olmuş
    Yok zorunlu dersleri vermeden mezun olamıyorsun, sitesinde de yazıyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Tamam,çok teşekkürler Ben iyice bi araştırayım artık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Tamam,çok teşekkürler Ben iyice bi araştırayım artık
    Rica ederim, açık lisenin sitesi güzel açıklıyor oraya bak istersen

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    160
    Merhaba,
    Ben 12.sınıfa geçtim.
    Açık öğretime geçmek ve liseyi açıktan bitirmek istiyorum.Okulun bana yararı olduğunu düşünmüyorum ve zaman kaybı gibi geliyor.Derslerin çoğu boş geçiyor,yani bir verim alamıyorum okuldan.
    12.sınıfta ygs+lys veren bir dil kursuna gideceğim,kaydımı yaptırdım.Haftada 4 gün kurs olacak.Eğer açık liseye geçersem 2 gün de fazladan giderim kursa(ygs'ye kadar en azından).1 günü de evde kendime ayırırım.Yani planım böyle.
    Zaten sürekli kursta olacağım için ders çalışırım diye düşünüyorum.Yani çalışmama gibi bir durumum olmayacak.
    Sizce açık liseye geçmeli miyim? Planım mantıklı mı?
    bizim zamanımızda açık lise var mıydı, yok muydu bilmiyorum.
    ama şu zamanda öğrenci olsam, ben de açık liseye giderdim.
    "lise diploması" aynı olduktan sonra, okul kahrı çekmezdim.

11. Beğenme keane bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı ahmetwrt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bizim zamanımızda açık lise var mıydı, yok muydu bilmiyorum.
    ama şu zamanda öğrenci olsam, ben de açık liseye giderdim.
    "lise diploması" aynı olduktan sonra, okul kahrı çekmezdim.
    Teşekkürler.Büyük ihtimalle geçeceğim açık liseye.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Açık lise çok ciddi motivasyon gerektirir, "nasıl olsa boşum" diye düşünerek derse ayrılması gereken vakti hatta bütün vakti ders dışı aktivitelere ayırırsanız, kaybınız en iyi ihtimalle bir yıl olur. Bir çalışma programı yapıp mutlaka o çalışma programına uymalısınız, açık lisede başarılı olabilmek için. Kurs konusunda her zaman gidip serbestçe çalışabileceğiniz etüt salonları olan bir yer tercih etmeniz çok faydalı olur. Kesin karar vermeden önce bir haftalık sıkı bir program yapıp ona uyup uyamayacağınızı görmenizi, kendinizi test etmenizi öneririm, herkesin kendi kendine çalışması, okuldan daha verimli olmaz, aslında bunu yapanların çok büyük bir çoğunluğu nasıl olsa günlük kontrol mekanizması olmadığı iin dersleri çok boşluyor ve bunun sonunda büyük sıkıntılar yaşıyorlar; telafisi var tabiki ama bir yıl kaybeden de çok. Okulda derslerinizi bir kaç gün biriktirme eğilimdeyseniz açıköğretim size göre değil demektir. Kendinizi en iyi siz tanırsınız, buna uygun olup olmadığınızı da içten içe bilirsiniz, yapamayacaksanız, tamamen bütün programınızın kontrolünün sizde olduğu böyle serbest çalışma gerektiren bir açık lise macerasına atılmamalısınız; yolun sonunda bir yıl kaybetmek de var, "ben bunu kesin yapabilirim, dersleri şimdiye kadar da hiç boşlamadım bundan sonra da boşlamam" diyorsanız .... son söz sizin ...

14. Teşekkür nilaysitt bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Evet,an itibariyle bir açık lise öğrencisiyim.
    Her şeyi en ince ayrıntısına kadar araştırdım ve açık lisenin benim için daha uygun olacağına karar verdim.
    Pazartesiden itibaren dershanem başlıyor,diğer arkadaşların okulu olacağı için dersler geç başlayacak hafta içi ama ben erkenden gideceğim dershaneye.Nasıl olsa sınıflar boş,vaktim de bol,kahvemi de yanıma alır rahat rahat ders çalışırım diye düşünüyorum.Bütün bunların lafta kalmamasını istiyorum,bu yüzden bir program hazırlayacağım kendime,tüm haftamı planlayacağım.Umarım her şey yolunda gider!

Ve açık liseye geçmeyi düşünen arkadaşlar,kulaktan dolma bilgilere inanmamanızı tavsiye ediyorum.O anlamsız söylentilere bağlı kalsaydım şu an hala örgün eğitimde olurdum.Açık Öğretim Lisesi'nin oldukça resmi bir internet sitesi bulunmakta,zaten orada da her şey ayrıntılı anlatılmış.Ha yine aklınızda soru işareti kalırsa,147'yi arayabilir veya yakınınızdaki halk eğitim merkezine başvurabilirsiniz.
    Neymiş efendim,açık lise mezunları YGS'ye giremiyormuş.Yok artık!
    Neymiş,açık lise öğrencilerine okul puanı gelmiyormuş.E buna da yok artık! )) Örgün eğitimde verilen,30 ila 60 arasında değişebilen o değerli puan,açık lisede de geliyor,hiç korkmayın.
    Neymiş efendim,açık öğretimden mezun olanlar üniversitede Erasmus programına katılamıyormuş.Allah aşkına biri şunun mantığı nedir söylesin.Yani mantıklı bir gerekçesi olamaz bunun.
    Açık öğretim lisesi mezunlarının kabul edilmediği tek kurum: THK.
    Ayrıca yeni kayıt işlemleri ile ilgili ayrıntılı bilgiye şuradan ,sık sorulan sorulara şuradan ve iş takvimine şuradan ulaşabilirsiniz.
    Esen kalınız efendim.
    Ara sıra güncellerim bu sayfayı.

16. Teşekkür keane bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme keane bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Nilaysitt,çok haklısın.Ben bu sene üniversite sınavını kazandım ve eğer açık lise'de olmasaydım kesinlikle kafam bu kadar rahat olmayacaktı.
    Son sınıftan önce kimsenin açığa geçmesini önermiyorum.Okul ortamı ve arkadaş içinde olmak(dersaneye gidiyor bile olsanız aynı şey değil) çok önemli.Ders açısından olmasa bile insanı olgunlaştıran yıllar lise yılları.O yüzden son sınıfta geçin.
    Kesinlikle örgün eğitimde okuyandan bir farkınız olmayacak.Ben kendim deneyimledim ve gördüm.Üstüne üstük son sene açık lise sayesinde ortalamam o kadar iyiydi ki okuldan 55 puana yakın bir puan geldi.(ortalamam 94 tü )
    Fakat şunu bilmelisiniz ki açık liseye geçince disiplin kalmıyor.En azından okulda hocanız test çözdürüyor yada bir şekilde derse maruz kalıyorsunuz.Çok tembel olduğunuzu düşünüyorsanız geçmeyin Ben açık lise sınavlarına ilk dönem 2 hafta kala ikinci dönem son hafta çalışarak girdim.Okulda olsam sürekli proje-sunum ve sınav stresi olacaktı.
    En azından bu yolla iki seferde sınavları atlattım,bitti gitti.
    Dersaneyi aksatmayın,gidin dersanede ders çalışın evde oturmayın,çok faydasını göreceksiniz açık lisenin arkadaşlar.
    Bunlar benim naçizane düşüncelerim.Sınava girecek olan herkese Allah kolaylık versin.İyi çalışmalar

18. Teşekkür nilaysitt bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı keane isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Nilaysitt,çok haklısın.Ben bu sene üniversite sınavını kazandım ve eğer açık lise'de olmasaydım kesinlikle kafam bu kadar rahat olmayacaktı.
    Son sınıftan önce kimsenin açığa geçmesini önermiyorum.Okul ortamı ve arkadaş içinde olmak(dersaneye gidiyor bile olsanız aynı şey değil) çok önemli.Ders açısından olmasa bile insanı olgunlaştıran yıllar lise yılları.O yüzden son sınıfta geçin.
    Kesinlikle örgün eğitimde okuyandan bir farkınız olmayacak.Ben kendim deneyimledim ve gördüm.Üstüne üstük son sene açık lise sayesinde ortalamam o kadar iyiydi ki okuldan 55 puana yakın bir puan geldi.(ortalamam 94 tü )
    Fakat şunu bilmelisiniz ki açık liseye geçince disiplin kalmıyor.En azından okulda hocanız test çözdürüyor yada bir şekilde derse maruz kalıyorsunuz.Çok tembel olduğunuzu düşünüyorsanız geçmeyin Ben açık lise sınavlarına ilk dönem 2 hafta kala ikinci dönem son hafta çalışarak girdim.Okulda olsam sürekli proje-sunum ve sınav stresi olacaktı.
    En azından bu yolla iki seferde sınavları atlattım,bitti gitti.
    Dersaneyi aksatmayın,gidin dersanede ders çalışın evde oturmayın,çok faydasını göreceksiniz açık lisenin arkadaşlar.
    Bunlar benim naçizane düşüncelerim.Sınava girecek olan herkese Allah kolaylık versin.İyi çalışmalar
    Gerçekten çok doğru...Ben de çok yararlı olacağını düşünüyorum açık lise olayının.
    Umarım seneye bu zamanlar ben de sizin gibi üniversite sınavını kazanmış olmanın verdiği gururla buraya yazarım.O kadar büyük bir heyecanla bekliyorum ki o günü.
    En büyük zevk de ''Hadi canım,açık lise mezunu üniversite kazanabilir miymiş?'' türü sözlere,kazanacağım okul ve bölümle yanıt vermek olacak!

20. Beğenme keane bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    acelem vardı tüm mesajları okuyamadım. size motivasyon olsun ben de ortaokulu ve liseyi dışardan okudum. şimdi üniversite öğrencisiyim. benim dershane vs imkanım yoktu. onun için biraz geç ulaştım istediğim bölüme. olumsuz hiç bir yanı yok, hatta avantajı var sizin de bahsettiğiniz gibi. size kalan zaman çok. kaliteli kullanırsanız muvaffak olursunuz inş.

22. Teşekkür nilaysitt bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı sehab beyda isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    acelem vardı tüm mesajları okuyamadım. size motivasyon olsun ben de ortaokulu ve liseyi dışardan okudum. şimdi üniversite öğrencisiyim. benim dershane vs imkanım yoktu. onun için biraz geç ulaştım istediğim bölüme. olumsuz hiç bir yanı yok, hatta avantajı var sizin de bahsettiğiniz gibi. size kalan zaman çok. kaliteli kullanırsanız muvaffak olursunuz inş.
    Çok teşekkürler,size de başarılar üniversite hayatınızda

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Gerçekten çok doğru...Ben de çok yararlı olacağını düşünüyorum açık lise olayının.
    Umarım seneye bu zamanlar ben de sizin gibi üniversite sınavını kazanmış olmanın verdiği gururla buraya yazarım.O kadar büyük bir heyecanla bekliyorum ki o günü.
    En büyük zevk de ''Hadi canım,açık lise mezunu üniversite kazanabilir miymiş?'' türü sözlere,kazanacağım okul ve bölümle yanıt vermek olacak!
    Evet,aradan bir seneden fazla zaman geçti ve ben şu an bu konuya bir üniversite öğrencisi olarak yazıyorum!
    Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi bölümüne yerleştim.
    İyi ki açık liseye geçmişim,hayatımda verdiğim en doğru kararlardan biri olduğunu dönüp bakınca tekrar anlıyorum.
    Açık lise ve ygs-lys 5 konusunda sorusu olan arkadaşlar,bir pm kadar uzağınızdayım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Vallaha suan acik liseyemi gecsem fen lisesine devam mı etsem diye dusunuyodum artik aklimda bir soru kalmadi cok tesekkurler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    108
    konuyu yeni gördüm anladığım kadarıyla açık-örgün ayrımı tartışılıyor. açık-örgün ayrımı yapılması doğru değil bence bazı kesimler açıköğretimi küçümsüyor ikinci sınıf insan yerine koyan da var. ama herkes kendi ailesinin kendisine verdiği terbiye kadar davranıyor. bizim dönemimizde de liseyi bırakıp akşam lisesine ve açık liseye geçen oldu ben geçmedim biz Anadolu meslek lisesi mezunuyuz ama keşke geçseydim hayatımda yaptığm en büyük hataydı buradan çok şey söylenir meslek lisesi hakkında ama forum kuralları gereği yazamıyorum. açık liseye ve akşam lisesine geçen kişiler çok daha iyi durumdalar. son kararı kişi kendisi vermeli ama genede

27. Teşekkür nilaysitt bu mesaj için teşekkür etti.
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)