Toplam 16 sonuçtan 1 ile 16 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İrlanda'da dil eğitimi alan ya da almayı planlayan?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9

İrlanda'da dil eğitimi alan ya da almayı planlayan?

Merhaba arkadaşlar,

Eylül ayında dil eğitimi için İrlanda'ya gitmeyi düşünüyorum. Daha önceden giden ve İrlanda hakkında tecrübesi olan arkadaşlar varsa benimle iletişime geçerlerse sevinirim. Her türlü bilgi işime yarar

Şuan İrlanda'da olan arkadaşlar varsa forumdan yazan olursa konaklama, iş, dil eğitimi, yaşam vs. hakkında bilgisine başvurmayı düşünüyorum,

umarım vardır şimdiden teşekkürler..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Oturduğum yerde eczacı tanıdığımız var. Kendisi eğitimini İrlanda'da gördü. Ve bana dediği tek şey Türkiye' nin doğusundan farkı yok. Kesinlikle gitme dedi. İnsan konusundan ortam konusundan . Malta'yı önerdi fiyat bakaımından İrlanda'yla yakın olduğundan. Bende bugün itibariyle malta hakkında bilgiler araştırıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Ben İngilizce öğretmeniyim ve İrlanda Dublin'de Erasmus + KA1 projesi kapsamında öğretmenlere yönelik verilen bir metod eğitimi aldım. Geçen sene İngiltere'ye de aynı sebeple gitmiştim, ama açıkçası İrlanda'dan çok etkilendim. Hem İrlanda hem de Dublin beni büyüledi. İnsanları çok sıcak, kolay iletişim kurabiliyorsunuz. Katıldığım kursta gözlemlediğim dil öğretimi de oldukça profesyonel ve etkileyiciydi. Ayrıca konuşulan aksan, dili anlamayı İngiltere'dekinden daha kolay kılıyordu. Ben İrlanda tercihini de göz önüne almanızı öneririm.
    Hatta bu konuda bilgilendirici biri Türkçe diğeri İngilizce iki blog yazım bulunmaktadır:

https://donmezbulent89blog.wordpress...ublin-ireland/

https://donmezbulent89blog.wordpress...lin-irlanda-4/

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Hocam yapmayin irish accent anlasilmasi en zor aksanlardan biridir. Ingiliz ve amerikalilar bile irlandaya gidince zor anlastiklarini anlatiyorlar hele dil okuluna giden ogrenci zorlanir irlanda da. Ha ama dil okuluna giden birisi ne kadar yerel halk ile muhatap olabiliyor ki zaten. Dil okulunda ki hocalarin daha duz aksani oldugunu dusunuyorum. Bu sebebden sorun olmaya bilir.

Benim irlandali bir arkadasim vardi, bazan cocugun dediklerini anlamiyordum. Diyodiki bana ben duz konusmaya calisiyorum, irlanda da konusdugumu konussam demek hic anlasamicaz

Anlasilmasi en kolay aksanlar ingiltere icin konusuyorum southern accent, posh southern ya da rp aksanlaridir.

En zor aksanlar ise irish ve scottish dir. Working class bir ingiliz, bir iskoc ile anlasamadigini soylemisti.

Ayrica dil okulu icin arkadaslar bence ingiltere (londra merkez veya guney) ya da amerika dan baska yere gitmeyiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    İskoç aksanı hakkında sizi haklı bulmama rağmen, Dublin aksanını anlaşılması en zor aksan olarak nitelemek o kişinin bir Dubliner ile karşılaşmadığının ve Dublin'de bulunmadığının en net göstergesidir. Dikkat edilirse blog yazımda DUBLIN'de eğitim aldığım ve burada dil öğretim sistemini gözlemlediğim yazıyor. Yani İrlanda'nın güneyinden, özellikle Cork şehrinden veya herhangi bir kırsal bölgesinden bahsetmiyorum. Güney İrlanda ve kırsal kesmin konuştuğu dili anlamak elbette zordur. Elbette tam anlamıyla British accent kullanılan güney kesim ve Londra ideal dil destinasyonları olarak tanımlanabilir, fakat bu bölgelerdeki pahalı yaşam koşulları ve gerçek manada iyi eğitim veren kursların el yakmasından dolayı düşük ve orta bütçeli - bu forumda gezen kişilerin çok büyük çoğunluğu - kişiler için tavsiye edilmez. Hele ki ABD'de iyi bir dil eğitimi (sadece uçak bileti bile) sanılanın çok üzerinde meblalar tutar.
    Son zamanlarda gerek makul fiyatları gerekse disiplinli dil öğretim politikaları güden kaliteli kurslarıyla İrlanda'da dil eğitimi dünya çapında ilgi çekmektedir. Çevremden de tavsiyelerim üzerine Dublin'e giden kişiler ve öğrencilerim beni defalarca arayıp teşekkürlerini ilettiler. Ben de bu başlığı görünce deneyimimi paylaşmak istedim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Alıntı donmezbulent isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben İngilizce öğretmeniyim ve İrlanda Dublin'de Erasmus + KA1 projesi kapsamında öğretmenlere yönelik verilen bir metod eğitimi aldım. Geçen sene İngiltere'ye de aynı sebeple gitmiştim, ama açıkçası İrlanda'dan çok etkilendim. Hem İrlanda hem de Dublin beni büyüledi. İnsanları çok sıcak, kolay iletişim kurabiliyorsunuz. Katıldığım kursta gözlemlediğim dil öğretimi de oldukça profesyonel ve etkileyiciydi. Ayrıca konuşulan aksan, dili anlamayı İngiltere'dekinden daha kolay kılıyordu. Ben İrlanda tercihini de göz önüne almanızı öneririm.
    Hatta bu konuda bilgilendirici biri Türkçe diğeri İngilizce iki blog yazım bulunmaktadır:

https://donmezbulent89blog.wordpress...ublin-ireland/

https://donmezbulent89blog.wordpress...lin-irlanda-4/
    Merhaba Bülent Hocam

Taner ben face te irlanda dil kursu konuşmuştuk dublin city universiteye kaydoldum her şeyi sağladım çabaladım ama uzun dönem vizeye red aldım. İtiraz etçem ama bakalım ne olcak bilmiyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Merhaba ben geçen yaz Dublin'e dil okuluna gitmiştim. 2 aylık bir program için 1700 Euro kurs ücreti konaklama için de 1400 Euro ödedim. Ama ben kısa süre gittiğim için kurs ücreti uzun dönem oranla daha yüksek oluyor.

Çalışma hakkı da kazanabileceğin 25 haftalık bir kurs benim programımın 3 katı süre olmasına rağmen 5100 yerine 3900 oluyor. Belki seçeceğin okula göre daha da uygun seçenekler olabilir.

Konaklama konusunda gelince uzun dönem gidecek kişiler genelde daire kiralama yoluna gidiyorlar ama ben aile yanından çok memnundum. İrlandalılar çok sıcak güzel insanlar.

Alıntı fatihakman isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba arkadaşlar,

Eylül ayında dil eğitimi için İrlanda'ya gitmeyi düşünüyorum. Daha önceden giden ve İrlanda hakkında tecrübesi olan arkadaşlar varsa benimle iletişime geçerlerse sevinirim. Her türlü bilgi işime yarar

Şuan İrlanda'da olan arkadaşlar varsa forumdan yazan olursa konaklama, iş, dil eğitimi, yaşam vs. hakkında bilgisine başvurmayı düşünüyorum,

umarım vardır şimdiden teşekkürler..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Peki vize ne kadar sıkıntı oluyor ?

Ayrıca nasıl anlaşılabiliyor mu Dublin ingilizcesi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Vize sıkıntı olmuyor. Her ülkede olduğu gibi aynı sıkıntıları yaşıyorsun. Onun haricinde kurs ücretinin tamamını ödemeden vizeye başvurabileceğin evrağı göndermiyorlar. Süreç ve hazırlanacak evraklar aynı diyebilirim. Özetle senin gidip döneceğine ikna olmaları gerekiyor

Dublin'de aksan farkı var vs çok söyleniyor. Ama okuldaki öğretmenlerinden bu farkı hiç hissetmiyorsun. Çünkü hepsinin telaffuzları çok düzgün. Yerel halka gelince Türkiye'deki gibi birçok insan farklı şivelerle konuşuyor ama hepsinin ne dediğini anlıyorsun. İşte aynen öyle

Alıntı eyoruk isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki vize ne kadar sıkıntı oluyor ?

Ayrıca nasıl anlaşılabiliyor mu Dublin ingilizcesi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Emerald Cultural Institute Dublin dil okulunda 6 ay dil eğitimi aldım. İrlanda'da dil eğitimi hakkında istediğiniz her konuda yardımcı olabilirim. İrlanda öğrencilere artık yasal çalışma hakkıda veriyor. Sorularınızı bekliyorum arkadaşlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Ali hocam İrlanda'ya gitmek isteyen bir yakın arkadaşım var yardımcı olabilri misiniz artıları ve eksileri nelerdir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı panicx90 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ali hocam İrlanda'ya gitmek isteyen bir yakın arkadaşım var yardımcı olabilri misiniz artıları ve eksileri nelerdir?
    Arkadaslar 7.5 yildir Irlanda'da yasiyorum ve bir cok kisi burada yasam ve dil okullarini soruyor cesitli sosyal media kanallarindan. Ben de bu nedenle sizlere biraz bilgi vermek istedim. Oncelikle dogrudan dil okulu fiyatlari ile bilgi vereyim istedim.

Ingilitere’yi bilmiyorum ama Irlanda son zamanlarda bircok Turk’un secimi oluyor. Uzun donemli dil okuluna gelenlerin calisma imkani da oldugu icin Irlanda’ya gelen Turk ogrencilerin sayisinda son zamanlarda epey bir artis var. Fiyatlar kabaca asagidaki gibi

En ucuz okul: 25 haftalik 1700 Euro ;

Diger ucuzlar:
    1 aya kadar kurs, haftalik (H)115 Euro (E)
    5-8 Hafta, Haftalik 110 €
    9-12 Hafta, Haftalik 105 €
    13-18 Hafta, Haftalik 100 €
    19-24 Hafta, Haftalik 95 €
    25 Hafta toplam 2290 €

Dil okulu disinda Erasmus ile gelinebilir, stajyer olarak gelinebilir ama sizlere zaten detayli bilgi verecegim asagida.

5.5 yıl önce Dublin’e gelme kararı vermeye çalışırken, aklımda yüzlerce soru vardı. Nasıl bir ülke, orada nasıl yaşanır, nerede kalınır, nerede okula gidilir, hangi okula gidilir, hayat pahalı mıdır, insanları nasıldır, havası, kültürü ve çok daha fazla konuya dair kafamda soru işaretleri bulunuyordu. Yaptığım araştırmalar sonucunda ise bazı bilgilere rastlamıştım internette ama hepsi üstü kapalı ve genel bilgilerdi. Dolayısıyla tatmin edici değillerdi. Bu yüzden de sizin de benimle aynı sıkıntıları yaşamamanız adına İrlanda ve özellikle de Dublin hakkında biraz bilgi vermek istedim.

Neden İrlanda’ya geldim?

Bu kararın öncesinde İstanbul’da yabancı bir şirkette çalışıyordum ama yeterli olmayan İngilizce seviyem, kariyer planlarımda her zaman önümde bir engel olarak duruyordu. Bu eksikliğim sebebi ile kendime olan güvenim de sarsılmıştı. Çalıştığım yerlerde ise bu durumu aleyhimde kullanıyorlardı. Bu sorunu yenmek için Amerika ya da İngilitere’ye gidip 6 ay dil kursu almak hem de başka bir ülkede yaşama tecrübesi edinmek istiyordum ki, İrlanda’dan hem de Dublin’den harika bir iş teklifi aldım. Çok uluslu bir şirket, Linkedin aracılığıyla bana ulaşmıştı ve Dublin’deki merkezlerinde çalışmak üzere iş teklif ediyorlardı. Aykut Oğut’un “Evrenden Torpilim Var” adlı kitabını da henüz yeni okumuşken evrenin istediğim şeyi daha iyi imkanlarla ayağıma getirmesi, inanilmaz bir tesadüf müydü yoksa evrene gönderdiğim olumlu mesajlar gercekten de işe yaramış mıydı hala bilemiyorum. Buradan Aykut Ogut’a selamlar gönderirken kitabının reklamını yapma kıyağımı da unutmamasını rica ediyorum.
    Neden bana böyle bir teklif geldiği konusunu açmak gerekirse, ben bir finans çalışanıyım. Yani basit söylemle bir muhasebeciyim. Mali müşavirlik belgem ve de beraberinde uzun yıllara yayılan tecrübem vardı. Şimdi çalıştığım şirketin ise Türk bir uzmana ihtiyacı vardı. Beni Linkedin üzerinden bularak iletişime geçmişlerdi ve ben de ayağıma gelen bu kısmeti hemen kabul ederek Dublin’e doğru yola çıktım.

İrlanda’ya nasıl geldim?

Bildiğiniz üzere Türkiye Avrupa Birligi’nde değil. Buna bağlı olarak da gittiğimiz pek çok ülkede vize alma zorunluluğumuz var. Yakın zamanda da Avrupa Birligi’ne gireceğimize dair bir işaret olmadığına göre gittigimiz Avrupa ülkeleri için vize almaya devam edeceğiz. İrlanda’ya ise bircok nedenle vize alip gelme imkanına sahip olabilirsiniz. Alabileceğiniz vize türleri; turist vizesi, öğrenci vizesi ve çalışma vizesi olabilir ya da daha farklı vize türleri sizin için uygun olabilir. Ayrıca bir de İrlanda’lı birini bulup evlenip gelirseniz o da ayrı bir seçenek olacaktır. Bunun için ise Kuşadası’na gitmenizi önerebilirim. Çünkü nedendir bilinmez bir çok İrlandalı yaz aylarında Türkiye’nin farklı yerlerinden ziyade özellikle Kuşadası’na tatile gidiyor.Turist vizesi ile İrlanda’ya gelirsenizö ne çalışabiliyorsunuz ne de okula gidebiliyorsunuz. Zaten okula gidecekseniz de turist vizesi ile gelmenizin hiç bir anlamı yok. İngilizcenizi geliştirmek ya da başka alanlarda uzmanlaşmak için bir okul vasıtası ile gelecekseniz eğitim süresi temel alınır ve buna göre size vize verilir. En az 6 aylık bir eğitim süresince bir okula yazılırsanız 8.5 aylık vize verilecektir ve bunun yanı sıra da haftada 20 saat de çalışma iznine sahip olacaksınız. Eğer benim gibi sizi buraya getirecek bir şirket bulacak kadar şanslıysanız, o zaman zaten her şey super ve sorunsuz olacaktır. Ayrıca bir de öğrenci olarak gelecek olanların iş sorularına cevap vereyim. Öğrenci vizesi ile ülkeye gelen herkes iş bulabilecek diye kesin bir şey söz konusu değil tabi ki ama benim tanıştığım kişilerin %80’i iş bulmuştu. Ancak karıştırmamak gerek ki kolaylıkla buldular demiyorum. Kısıtlı imkanlarla gelip iş bulmak zorunda olan onlarca insanın çokça zorluk çektiğini gördüm ama eninde sonunda çoğu kişi bir iş buldu. Hedefinize ulaşmak için sadece bıkmadan usanmadan bu amacın peşinden gitmeniz gerekiyor o kadar. Nadiren karşılaşılan şanslı kişiler var ki, gelir gelmez hemen iş bulurlar. Bunun yanı sıra bir de büyük bir kesim var ki, iş bulmaları baya uzun sürer. Genelde ise iş bulmak baya zor bir iş olduğundan buna göre çok büyük bir beklenti içerisinde olmamak gerek.

İrlanda Hava Durumu

Hava İrlanda’da çoğunlukla kapalı ve yağışlıdır. Sürekli gri renkte bir gökyüzü ile karşılaşmak bazen sizi biraz depresif kılabiliyor. İnsanlar ise kötü hava nedeni ile genellikle dışarıda bir şey yapamadıklarından, barlarda zaman geçiriyor ve bu nedenle de genellikle çok içiyorlar 
    Türkiye’ye kıyasla kışları çok aşırı soğuk olmuyor. Kar hiç yağmıyor gibi bir şey. Yaz mevsimi de yok gibi denilebilir. Yazları hava sıcaklığı ortalama 17 ila 22 derece arasında seyrediyor.

İrlanda'da Yaşam ve İrlanda İnsanı

Herhalde dünyanın en arkadaş canlısı insanları diyebilirim İrlandalılar için. Otobüsten inerken otobüs şoförüne “Thanks!” diyen bir milletten bahsediyoruz. Sokaklarda, barlarda, restaurantlarda aklınıza gelebilecek bir cok yerde, çok rahatlıkla tanımadığınız insanlar ile konuşabilirsiniz ve hatta çoğunlukla onlar açar muhabbeti. Konuşmaya başlarsınız ki bir bakmışsınız kanka olmuşsunuz. Bu nedenle de İngilizce pratiğiniz için cok avantajli bir ülkedir İrlanda. İngilitere’de ya da Amerika’da insanlar bu kadar arkadaş canlısı olmadığından konuşma fırsatı bulamayabilirsiniz ama burada öyle değil. Gittiğiniz her yerde pub ve barlar görürsünüz ve içki kültürü burada dikkat çekicidir. Mesela maç izlemeye gidersinizö ya da duvar tırmanışı veya trekking belki de bunların dışında herhangi bir etkinlik yaparsınız, yine arkasından mutlaka Bara gidersiniz ve en az bir pint (paynt) bira içersiniz. Bunlar adeta kültürün birer parçası olan alışkanlıklardır. Bu arada Pint büyük bira bardağı ölçüsüdür. Son olarak ise gece hayatı Avrupa’nın bir çok diğer şehrine göre çok daha iyidir burada ve özellikle de bekarsanız tam sizlik iyebilirim J

İrlanda Aksanı

İrlanda aksanı ile ilgili çok yaygın bir söylenti var ama bence bu konu abartılıyor. Dublin, İstanbul kadar büyük olmasa da İrlanda’nin en gelişmiş şehri. Dublin’de konuşulan İngilizce normal ama kişiden kişiye değişiklik gösterebiliyor. Tabi herkes Dublinli olmayacağından bu durum ortaya çıkıyor. Aksanın biraz değişik olduğunu kabul etmek gerek ama bir İngilitere’ye bakarsanız da inanilmaz aksanlar ile karşılaşabilirsiniz. Ben 5 yıldır buradayım ve İngilizcem artik belirli bir seviyeye ulaştı ama hala bazı İngilizlerin konustuklarından hiçbir şey anlamıyorum. Demek istedigim şu ki, İngilitere’de de Amerika’da da kimse BBC İngilizcesi ile konuşmuyor. Mutlaka farklı aksanlar söz konusu olacaktır. Bu yüzden İrlanda’da da aksan olması gayet normal.

Irlanda’da Dil Okulu Ücretleri

En merak edilen konulardan biri olan dil okulu ücretleri uzun donemlı ortalama olarak 2500 ile 4 bin Euro arasında olmakla birlikte çok değişiklik gösterebiliyor. Okulun bulunduğu il ve de okul kalitesine göre fiyatlar değişecektir. Bunu dışında MBA yapmaya gelirseniz ortalama 10 bin Euro’dan başlar. Üniversitelerde çok değişkenlik gösterir fiyat konusunda ve bu tamamen okuyacağınız okula, bölüme ve süresine bağlıdır.

Ev kiraları

Ev kiraları son zamanlarda inanilmaz arttı. Özellikle Dublin’de artık yaşamak çok pahalı bir hale geldi. Oturacağınız semte ve de evin durumuna göre kiralar değişiklik gösterebilir ama bir ortalamadan söz edecek olursak da Dublin’de normal standartlarda paylaşımlı evler aylık en az 750 Euro’dan başlar. Şehir dışında ya da etrafında çok kötü mahallelerde ve evlerde oturmayı kabul ederseniz 550 Euro’dan başlar. Bazı öğrenci evleri var seçenek olarak, oda paylaşımlı olmakla birlikte onların fiyatları da 450-550 Euro civarındadıe. Cork’ta paylaşımlı ev kiraları ise 600’den başlıyor. Yani 150 Euro daha ucuz ama öğrenci evleri ile ilgili bir şey söyleyemeyeceğim orada. İrlanda’da bence yaşanacak 3 şehir var; Dublin, Cork ve Galway. Diğerleri çok küçük şehirler olduğundan çok can sıkıcı olacaktır. Uzun süre yaşanamaz diye düşünüyorum.

Aylık harcamalar

Çoğunlukla gelen sorular arasında, ne kadar para harcarım sorusu geliyor bana. Bu durum tamamen size bağlı olacaktır. Bununla beraber ortalama bir rakam vermek gerekirse, evde yemek yapıyorsanız aylık 200-250 Euro civarinda mutfak masrafınız olacaktır. Biraz da dışarı çıkan ve sosyalleşen bir insansanız ise aylık ortalama 300 Euro harcama yaparsınız. Kısacası bu tamamen sizin hayat tarzınıza kalmis bir konu. Sonuç olarak ise Dublin’e gelecekseniz en az aylık 1400-1500 Euro civarında harcama yapacağınızı düşünebiliriz. Dediğim gibi eğer “Ben oda paylaşımlı evde kalırım, dışarı hiç çıkmam, dışarıdan hic bir şey almam ve hep evde kendi yemeğimi yaparım.” derseniz 750-1000 Euro civarinda ortalama bir harcamanız olacaktır.

Daha anlatacak cok sey var ama zaten uzun olan bu yaziyi daha fazla uzatmak istemedim. Irlanda'da dil eğitimi, yüksek lisans, iş bulma ya da benzeri konularda daha detaylı sormak isterseniz info@bunguo.com'dan sorabilirsiniz.

Sağlıcakla kalın…

13. Beğenme nilaysitt bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    irlanda vizesi hakkında bilgisi olan varmı? dil okulu için gitmeyi düşünüyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    https://www.atlasedu.com/ ile görüşebilirsin .

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3

ULearn Dil Okulu

Merhaba,

Adım Mustafa ve şu anda İrlanda'daki ULearn Dil Okulu'nda çalışıyorum. Okulumuz tam merkezde, tüm publara, müzelere, toplu taşımaya ulaşım bakımından elverişli bir konumda bulunmaktadır. Konaklama da sağlamaktayız. Aşağıya sitemizin linkini de bırakacağım ve araştırdığınızda en uygun fiyatlara sahip okul olduğumuzu da göreceksiniz.

Kısaca kendi fikirlerimden bahsetmek isterim.

Buraya Erasmus+ programıyla geldim. Türkiye'de ELT okuduğum için gözlem yapmak açısından 2 hafta boyunca derslere de katıldım. Öğretmenleri, müdürü ve tüm çalışanları birebir tanıyorum. Rahatça söyleyebilirim ki kısa sürede uzun yol katedersiniz. Sınıfların dışında her akşam bir sosyal aktivitemiz bulunduğundan sınıfın dışında da ingilizce konuşmak zorundasınız. Türk sayısı çok az ve çalıştığım okul bunu arttırmak istediği için şu an Türklere özel indirimler ve kampanyalar yapıyor. Ve yine Türk sayısının azlığından dolayı İngilizce konuşmaya mahkum kaldığınızdan daha hızlı ilerleyeceksiniz.

Bazı önyargılardan da bahsetmek istiyorum.

İRLANDA HALKI VE İRLANDA
    Buraya gelmeden önce yaptığım araştırmalarda çok yardımsever olduklarını okumuştum. Gerçekten de öyle olduklarını gönül rahatlığıyla söylemek isterim. Bazı konularda bir Türk vatandaşından bile daha misafirperver ve yardımsever olabiliyorlar. Kesinlikle soğuk ve duyarsız değiller.

HAVA
    Genelde soğuk olduğu söylenir ve en azından benim için gerçekten de öyle. Ne kadar soğuk olabilir yaz ayındayız kafasıyla gelip şimdi mont satın almak zorunda kalmış birisi olarak bunu söyleyebilirim. Çok sıcak günleri de olabilirken bir sonraki gün aniden soğuk ve yağmurlu bir günle karşılaşabilirsiniz.

TOPLU TAŞIMA
    Her yerden her yere aşırı rahat bir şekilde gidebilirsiniz.

AKSAN
    Dublinlilerin İngilizce'si bildiğimiz ingilizceden farklı değildir. Telaffuz bakımından İngiliz ingilizcesine yakındır. Tek farkı kendilerine has birkaç kelimeleri var ve bunlara alışmanız 1-2 gününüzü alır. Eğer gidip çok spesifik bir insana rastlamazsanız aksan ve konuşma bakımından okul ve günlük hayatınızda kesinlikle zorluk çekmeyeceğinizin garantisini veriyorum. Aksanları çok garip, anlaşamazsınız gibi söylemlerin gerçekdışı olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim.

PAHALILIK
    Bir diğer konu ise Dublin'in pahalı olması. Avrupa'nın çoğu kesminde bulunma fırsatım oldu ve buna nazaran şunu diyebilirim ki hiçbir farkı yok. Diğer Avrupa ülkeleriyle karşılaştırırsak ne daha ucuz ne de daha pahalı diyebiliriz. Diğer ülkere oranla aşırı pahalı olan bir tek şey tütün ürünleridir.

KİRALAR
    Kiralar burda büyük bir sorun. Kendi vatandaşları da aynı sorundan muzdarip. Bu yüzden okulların sağladığı konaklamaları tercih etmenizi öneririm. Kendim bulmak istiyorum derseniz aylık 800 euro'ya paylaşımlı veya tek kişilik odalar bulabilirsiniz. Fakat baya şanslı olmanız gerekiyor.

Siteyi Türkçe'ye çevirdim. Yukardan Türkçe de faydalanabilirsiniz. Gelip gelmemeniz önemli değil kafanızdaki her soruyu sorun, mail atın. İngilizce yazmaktan çekinen arkadaşlar Türkçe yazın, ben elimden geldiğince yardım eder, dönüş yaparım. Hızlı dönüş yapıyoruz, sorularınızı bekliyorum.

Sevgiler

Okulun sitesi : http://ulearnschool.com/
    Email adresi : info@ulearnschool.com

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı ahmet375 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    irlanda vizesi hakkında bilgisi olan varmı? dil okulu için gitmeyi düşünüyorum
    Merhaba sorunuza cevap bulabildiniz mi, ya da okula gidebildiniz mi? Eger gidemediyseniz ve hala cevaplar ariyorsaniz info@bunguo.com adresine sorabilirsiniz.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)