Toplam 9 sonuçtan 1 ile 9 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: lys-5 paragraf soruları

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

lys-5 paragraf soruları

herkese merhaba,

paragraf sorularından özellikle parça sorularını yapamıyorum. okuduğumu gerçekten anlıyorum fakat bunu şıklarda gösteremiyorum. nedenlerinde ise bazen şıklar, parçadaki cümle ile aynı çıkıyor, ben böyle bi şey gördüğüm zaman aldatmacadır diye seçmiyorum, yeteri kadar hatta daha fazla da soru çözmeye çalışıyorum, bununla ilgili daha ne yapabilirim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Ben paragraf için şunları yapıyorum:
    - Önce soruları,sonra paragrafı okuyorum.
    - Sorularda geçen sayıları,tarihleri,key word'leri paragrafta bulup altını çiziyorum.(Kolaylık olsun diye.)
    - Önceden paragrafı okurken tamamının altını çiziyordum.Bence bu çok yanlış.Artık sadece gözlerimle takip edip önemli yerlerin altını çiziyorum.
    - Mümkün olduğunca yorum yapmıyorum.Bana verilen bilgiyi kullanıyorum sadece.
    - Eş anlamlı kelimeleri öğrenmeye çalışıyorum.Paragraftaki bir kelimeyi,şıklarda eş anlamlısıyla verince ve bilemeyince kötü oluyor.Bence eş anlamlıları ve zıt anlamlıları çalışmak çok önemli.

3. Beğenme _hande_ bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Paragraflarda genelde iki tip soru soruluyor.
    1. Cevabı paragrafta açıkça olan. (Bu sorular fazla zorlanmadan yapılabiliyor.)
    2. Çıkarım soruları. (Cevabı paragrafta kesinlikle bulamazsınız. Verilenlerden yola çıkarak siz tahminde bulunuyorsunuz. Bu tür sorular zor oluyor.)

5. Beğenme nilaysitt bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Soruları önce okumak faydalı. Hangi tür soru olduğuna bakınız. Kaç sorunun kaçı hangi tür bakınız. Eğer ikinci tür sorular varsa parça zordur. Bu durumda da ana fikri çok iyi anlamak gerekiyor. SIfatlar, zarflar, bağlaçlar vb. üzerinde dikkatlice durulmalıdır.

7. Teşekkür elifkader12 bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme elifkader12, nilaysitt bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Şurada konuyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz...

9. Teşekkür elifkader12 bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme elifkader12 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı FENER isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şurada konuyla ilgili detaylı bilgi bulabilirsiniz...
    Hocam ben bir paragrafı beş dakikada anca bitiriyorum, ideal midir ? Bazı insanlar üç dakikada hallediyor , ben yavaş mıyım sizce ??

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı elifkader12 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam ben bir paragrafı beş dakikada anca bitiriyorum, ideal midir ? Bazı insanlar üç dakikada hallediyor , ben yavaş mıyım sizce ??
    Daha zor parçalarda zaman daha da uzuyor tabi... Az bir zamanım kaldı şu saatten itibaren elime geçen bütün soruları yapmaya gayret gösteriyorum fakat sınavda yetiştirememe korkum hâlâ var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Alıntı elifkader12 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu kişiye göre değişir. Önemli olan daha kısa sürede daha çok doğru yapabilmektir. Eğer diğer soru türlerinden (örneğin çeviri, akışı bozan vb.) vakit arttırabilirseniz bu zamanı paragraf sorularında kullanabilirsiniz.

13. Teşekkür elifkader12 bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme elifkader12 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    95
    Özellikle bağlaç sorularında vb. tüm seçenekleri sırasıyla okumamak gerekir. Özne-zamir uyumu, tekil-çoğul, aktif-pasif yapıları takip etmek zaman kazandıran hususlardır.

Şimdi oluyor mu bilmiyorum fakat restatement sorularında genelde en az iki seçenek çok kısa oluyor. Bunların doğru olma şansı hemen hemen hiç yok. Bu seçenekleri ya hiç okumayacağız ya da öncelikli tercihimiz olmayacak.

15. Teşekkür elifkader12 bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme nilaysitt, elifkader12 bu mesajı beğendi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)