Toplam 7 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu
Toplam 130 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Forumu tekrar canlandırma kampanyası

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Şahsî fikrim canlandırma teşebbüsü (daha ziyade buna zorlamak) başarısız olmaya meyyâldir. Benim gördüğüm, özellikle '90 ortalarından sonra gelen nesilde, benim de dahil olduğum, tartışılmaya değer konular tercih, test-soru, yerleştirmeden ibaret. Okul/bölümümde kendi bir alt dönemim için Facebook grubu açmıştım bu yaz, bizim dönemdeki heyecan, istek, arzu vs. yoktu. Aradaki fark bu kadar fazla. Bunun dışında dile olan talebin gittikçe azaldığını düşünüyorum, en azından doğup büyüdüğüm İstanbul için. Artık anadolu liselerinde dil bölümü yok. Düz liselerdekinin de yüzde belki de doksan dokuzu fen, matematik, edebiyat yapamadığı için zoraki dil okuyor.

Elbette istisna vardır, sayısı da çok olabilir. Fakat bu istisnaların çok az bölümü bu forumda yer buluyor kendine sanırım. Tanıdığım dilcilere zamanında hep sorardım burayı bilip bilmediklerini (benim için burası bir cennetti), bilmediklerini söylerlerdi. Burada dil üzerine (dil sınavı dışında), entelektüel, hararetli tartışmalar sürdüren bir kemik kitle var idi. Fakat kimse 2007 ya da 2010'daki durumunda değil. Herkesin meşguliyeti gittikçe artıyor, forum da eski ilgiyi göremiyor.

Her şeye rağmen, umarım muvaffak olursunuz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81
    Alıntı Teapot isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şahsî fikrim canlandırma teşebbüsü (daha ziyade buna zorlamak) başarısız olmaya meyyâldir. Benim gördüğüm, özellikle '90 ortalarından sonra gelen nesilde, benim de dahil olduğum, tartışılmaya değer konular tercih, test-soru, yerleştirmeden ibaret. Okul/bölümümde kendi bir alt dönemim için Facebook grubu açmıştım bu yaz, bizim dönemdeki heyecan, istek, arzu vs. yoktu. Aradaki fark bu kadar fazla. Bunun dışında dile olan talebin gittikçe azaldığını düşünüyorum, en azından doğup büyüdüğüm İstanbul için. Artık anadolu liselerinde dil bölümü yok. Düz liselerdekinin de yüzde belki de doksan dokuzu fen, matematik, edebiyat yapamadığı için zoraki dil okuyor.

Elbette istisna vardır, sayısı da çok olabilir. Fakat bu istisnaların çok az bölümü bu forumda yer buluyor kendine sanırım. Tanıdığım dilcilere zamanında hep sorardım burayı bilip bilmediklerini (benim için burası bir cennetti), bilmediklerini söylerlerdi. Burada dil üzerine (dil sınavı dışında), entelektüel, hararetli tartışmalar sürdüren bir kemik kitle var idi. Fakat kimse 2007 ya da 2010'daki durumunda değil. Herkesin meşguliyeti gittikçe artıyor, forum da eski ilgiyi göremiyor.

Her şeye rağmen, umarım muvaffak olursunuz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Alıntı FENER isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Zamanında buradaki ELTcilerden birinin saçında beyaz olduğunu öğrendiğimde çok şaşırmıştım, galiba 2008-2009 zamanlarıydı. Sanırım Aksen Hoca, ya da başka biri ELTnin saç ağarttığını söylemişti. LYSye girerken arkadaşımla konuşup dedik ki: "Edebiyata girmesi kolay çıkması zor, ELTye girmesi zor çıkması kolay". ELT çıktı, girdik. Ne kadar yanılmışız aslında, ikisinden de çıkması zormuş.

Belki ileride, emekli olduğumda bu forum hâlâ yaşıyor olursa, ya da monoton bir hayat süren devlet memuru olursam, eskiden olduğu gibi zamanımın büyük bölümünü ayırabilirim.

4. Teşekkür MehmetMamger, FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81
    Alıntı Teapot isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ...

Belki ileride, emekli olduğumda bu forum hâlâ yaşıyor olursa, ya da monoton bir hayat süren devlet memuru olursam, eskiden olduğu gibi zamanımın büyük bölümünü ayırabilirim.
    Gönlünüze göre olsun...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Alıntı lvent isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam bir de hatırladığım kadarıyla bu forumun canlı olduğu zamanlar genelde LYS5 öğrencilerinin veya üniversiteli dilcilerin çok fazla olduğu zamanlardı. İsimlerin hepsini hatırlamıyorum ancak Turani, nino des.., Beawulf, Hekim, Lahmacun, Seablue, Mephistopheles, Jan Valjan, ankara anadolu liseli bir arkadaş vardı adını hatırlamadım studio ile başlayan bir üye vardı. inanın şuan aklıma gelenler sadece bunlar. çok fazla bu tip güzel üye vardı. ismini hatırlayamadığım üyelerden özür dilerim. ibrahimH ... vs. vs. vs...

bence sizin yapabileceğiniz şey kursunuzdaki öğrencileri buraya yönlendirmek olabilir. veya diğer hocalarımız da okullarındaki öğrencileri yönlendirirlerse bu forumun tekrar canlanmaması için hiçbir sebep yok. bir de yinelemem gerekir ki, sadece genç arkadaşlar yetmez. sizin gibi hocalarımızın da aktif olmaları lazım. çıkmaza düştüğümüzde gelip yardımcı olacak birileri mutlaka vardır diye güven duymalı insanlar.

LAHMACUN, burada Benim yani.

Paylaşımlar yapamasak da sorulara cevap vermesek de buradayız İzliyoruz. Gerekirse sahaya da ineriz
    Bir yerde küçük adamların büyük gölgeleri oluyorsa, orada gün batıyor demektir.

7. Teşekkür okaaan, lvent, FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Şu bahsi geçen ''kast'' sistemi için zamanında az uğraşmamıştım. Onu Üyeleri layık oldukları yerlere koymak için yapmış idik. Bir ara sadece '' Yönetici, Moderatör ve Üye '' var idi. Yıllarını harcamış insanların ve daha tecrübeli üyelerin forumda daha iyi itibar görebilmesi; ve ufak da olsa bir motivasyon sağlaması için yapmıştık
    Bir yerde küçük adamların büyük gölgeleri oluyorsa, orada gün batıyor demektir.

9. Teşekkür FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı Aksen Hoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Şu bahsi geçen ''kast'' sistemi için zamanında az uğraşmamıştım. Onu Üyeleri layık oldukları yerlere koymak için yapmış idik. Bir ara sadece '' Yönetici, Moderatör ve Üye '' var idi. Yıllarını harcamış insanların ve daha tecrübeli üyelerin forumda daha iyi itibar görebilmesi; ve ufak da olsa bir motivasyon sağlaması için yapmıştık
    Ama işe yaramadı işte. Daha doğrusu gereği yok bence. Foruma katkı sağlayan üyeler zaten gerekli saygıyı görüyor. Onlara rütbe takarak onlara saygı duyulmasını beklemek bence hatalı bir yaklaşım. Ben mesela seni unutmamışsam bir zamanlar forumdaki aktifliğin ve forumu geliştirme adına yaptığın öneriler vs. aklımda kaldığı için. Hatta bu uğurda bir iki kere forumdan uzaklaştırıldığını da hatırlıyor gibiyim. Neyse...
    Eski lahmacun heyecanının yarısını bile sürdürsen forum bi silkelenir en azından. Şu bir kaç gündür hafif bi kımıldama var ama daha da kımıldamalı hatta yavaştan esmeye başlayıp tekrar fırtınalar çıkmalı

11. Teşekkür FENER, Aksen Hoca bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme eylülbuğusu bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81
    Modları genel anlamda forumda pek göremiyoruz. Burada görev değişimi düşünülebilir. Yönetici olduğum dönemde işlerimdeki aşırı yoğunluk sebebiyle bu görevi bırakmıştım. Forumda aktif olan üyelerden uygun olanlarına bu mod görevi verilebilir.

13. Beğenme nilaysitt bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    4
    Alıntı FENER isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Modları genel anlamda forumda pek göremiyoruz. Burada görev değişimi düşünülebilir. Yönetici olduğum dönemde işlerimdeki aşırı yoğunluk sebebiyle bu görevi bırakmıştım. Forumda aktif olan üyelerden uygun olanlarına bu mod görevi verilebilir.
    Modlar forumun aktif zamanlarında forumda çokça aktiftiler. Forum bozulmaya başladığı zamanlarda da haddinden fazla aktif olarak problem çıkmasına sebep oldular. Sonra koptu gitti zaten...

15. Teşekkür FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81
    Alıntı lvent isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Modlar forumun aktif zamanlarında forumda çokça aktiftiler. Forum bozulmaya başladığı zamanlarda da haddinden fazla aktif olarak problem çıkmasına sebep oldular. Sonra koptu gitti zaten...
    Yönetim tarafından belirlenen Forum Kurallarının tam olarak uygulanıp, uygulanmadığı, maksatlı gelen üyelerin engellenmesi vb. konularda ilk reaksiyonu modların göstermesi gerekir. Örneğin; yazım kurallarına uyulmasına, üyelerin birbirlerine hitap şekillerine, açılan bir konu içinde anlamsız bir şekilde başka bir üye tarafından başka bir soru başlatma girişimine vb. engel olunurdu eskiden...

17. Teşekkür lvent bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Fener Hocam, çoğu insan sosyal medya gelişimi ve de yılların geçmesi ile yani öğrencilik bitip gerçek hayatla tanışınca yozlaşmaya başlıyorken, sizin gibi insanlar hala eskiye o güzel günlere dönmenin mücadelesini veriyor ve ömür boyu bu hayatta zaten öğrenci olduğunun bilinciyle yaşıyor, bu konuda tebrik ederim sizi ve tüm arkadaşları.

Görüldüğü üzere duyarlı üye sayısı da hiç az değil, pek çok forum sadece bu konuda yazan kişi sayısı kadar aktif üyesi olmasına rağmen sürekli aktif biz imaj çiziyor, yani 50 tane sadık ve iyi kalpli üye şüphesiz ki forumda aktiflik sağlayabilir. Yani imkansız hedefler değil bunlar 50 tane organik üye..1.000 lerce pasif üye değil.

Zamanım yok diyenlere de inanmıyorum, elbette ki herkesi kastetmiyoru bazılarının gerçekten yok biliyorum saygı duyuyorum ancak pek çoğu kılıf uydurma derdinde gidip evde kontrol etsek 50 kere başka sitelere giriyorlardır, facebook'ta youtube de geziyorlardır, kaldı ki buraya da girip online olup paylaşım var mı diye bakıp gidiyorlar, ama vakitleri yokmuş...tabi yoktur, facebookta grup kuran öğretmenlerin, öğrencilerin de vakti de yok ama sürekli oradalar.

Her forumun inişli ve de çıkışlı zamanları olabilir, önemli olan inişli zamanların da farkında olmak, çünkü inişli zamanlar da forum illa kapanacak diye bir şey yok ancak bir kere o olumsuz darbeyi yediği zaman çıkışı da mümkün olmayabiliyor hep alt seviye de kalıyor.

Efsanevi fotokritik sitesi çok üzmüştü fotoğraf severleri kıymeti daha sonra iyice anlaşılmıştı ama iş işten geçmişti, ne kendisi toparlanabildi ne de sonradan açılan siteler yerini doldurabildi. Hem bazen forumu forumu yapan bazı üyeler vardır efsaneleşmiştir onları da görmek istersin..

Bu sitede çok ciddi revizyona gidilmesi gerekiyor, kaybedilecek bir şey de görünmüyor en kötü ihtimal yine bu hali devam eder, o yüzden korkmadan uygulanmalıdır..sürekli aktiflik söz konusu olmasa bile yılda en az 3 kez forum canlandırılma projesi hayata geçirilmelidir ki dışarıdan gören insanlar bu site bitmiş demesin.

19. Teşekkür lvent, FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme _hande_, lvent bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Forumdaki çöküşü olağan karşılıyorum, facebook zaten vardı ama daha sonra twitter'ın da çıkması ile sosyal medya çok farklı bir boyut aldı.

Oldukça pratik oldu, uzun uzadıya tartışmaların olduğu, haberlerin paylaşıldığı, görüşlerin belirtildiği forumlar malesef itibar kaybetti.

Tabi sınavını geçenlerden bazılarının da foruma tekrar girmemesi, tuz biber oluyor haliyle.

Ama elimizden geldiğince paylaşımı arttırabilir, forumu biraz daha olsun canlandırabiliriz diye düşünüyorum.

Bu konuda elimden ne gelirse yapmaya çalışırım.

21. Teşekkür d4cad, lvent, FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme d4cad bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Forumdan kazanımlarım çoktur. Burda birçok insan, hiçbir karşılık beklemeden bu işi "gönüllü"lük esasına göre yapıyor. Aktif olarak paylaşımlarda bulunmasam da, takip etmeye çalışıyorum.
    twitter, facebook ve youtube galaksisi, yüzyılın en okkalı darbesini indirmiştir forumlara. En baba forumlar bile nasiplenmiştir bundan. Ben yine de, burdaki durumun kötü olduğunu düşünmüyorum. Vakti zamanında sinemafanatik adlı forumda, daha şimdinin teenage'leri yokken çok ciddi tartışmalar yapardık. Şimdi çay çorba mekanı olmuştur..

Strese gerek yok, eşyanın tabiatı....

23. Teşekkür FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    ben de birkaç kelime bir şeyler yazmak istedim. öncelikle foruma yoğun olarak katılmasam da paylaşımlar, sorular ve fikirlerle bu forumdaki insanların üzerimde hakları var ve hepsine teşekkürü bir borç biliyorum. gerçekten insanlar hiçbir şey beklemeden büyük bir tevazu içinde burada çeşitli paylaşımlar yaptılar, yapıyorlar. ben ise sadece "tabiri caizse" forumdan yedim içtim ve yattım. üretmedim, tükettim; müstefid oldum ama kimseye faydam olmadı.

bazı arkadaşlar çeşitli endişelerini ve kırgınlıklarını dile getirmişler. onlara katılmamak elde değil. ancak ben elimden geldiğince benden istenilen, benden beklenen şeyleri yapmaya çalışacağım.

25. Teşekkür FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Bu kadar tesaduf olamaz. Aksam aklimdan gecirdim, dilforum acaba ne yapiyor, bir girip bakayim diye. Hemen bu basliga denk geldim. Ben de acikcasi forumda tekrar aktif olmayi dusunuyorum oldugu kadar. Burda bazi uyelerin nicklerini okudugumda bile bir tuhaf oldum. Kim bilir ne zamandir girmiyorum? Girsem bile hemen cikiyorum.

Ben (o zamanki adiyla) YDS'ye dilforumla hazirlanmadim ama universite hayatim boyunca ozellikle ilk 3 senemi burada gecirdim. Hatirlayanlar belki cikar. erzincan kullanici adini kullandim bir sure, hesabin ismini degistirip Redd-i Alem yapmistim. Bir sure burada cok sik gereksiz tartismalara girdigim icin o hesabi birakip su anki Sphinx hesabini aldim. Zaten o zaman sogumamin sebebi de bu tartismalardi.

Neyse, ben yine yavastan aktif olmaya hazirim. Ilk girdigim zaman (2008) universiteyi daha bir kac gun once kazanmis bir cocuktum, simdi ise bi universitede ogretim elemani olarak burdayim.

Tekrardan merhaba dilforum.

27. Teşekkür MehmetMamger, niño desconocido, FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme nilaysitt, etc bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81
    Forumda Öğretmenlerimiz ve Moderatörlerimiz yok. Bunlar büyük bir eksiklik. Bu öğretmenlik rolü bizlere (kendimi kasdediyorum) kalmamalı.

29. Teşekkür okaaan bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme eylülbuğusu, okaaan, _hande_ bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Fener hocam bence siz benim için çok iyi bir öğretmensiniz dile hakimsiniz, Öğretmenlik çok geniş bir kavramdır, sadece okulda öğretmenlik yapan değildir öğretmen..Okulda sadece taş duvarlardan ibaret değildir ( Mahmut hoca )

Ben şahsen İngilizce diline hakim herkesin aktif olmasını isterim, öğretmen olur, öğrenci olur, çevirmen olur, halkın öğretmenlerine her zaman ihtiyaç vardır.

Hocam bir ara yukarı da site sade olsun denilmişti ya ben o konuda biraz farklı fikirdeyim.

Kayıt olan üyelerimizin var olan hakları yani ünvanlarını yazmanın bir zararı olmamalı, isteyen kullanmaz, ama isteyen de kullanabilmeli örneğin ;

Öğretmen, Dil öğrencisi, Mütercim tercüman, Profesör, YDS +90, gibi kişilerin kazanılmış kazanılmış haklarını ( kanıtlarlarsa) kullanmalarını istemeleri hem bu kişilerin hakkı hem de okuyan insanların kimden bilgi aldığını istiyorsa bilme hakkıdır, olabilir kişi bunlara güvenmeyi isteyebilir, sonra bir bakacak ki forumda öğretmen yok bir şey yok.

Tabi ki sadece fikir, en doğrusu bu diye bir şey yok.

31. Teşekkür FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Alıntı okaaan isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Fener hocam bence siz benim için çok iyi bir öğretmensiniz dile hakimsiniz, Öğretmenlik çok geniş bir kavramdır, sadece okulda öğretmenlik yapan değildir öğretmen..Okulda sadece taş duvarlardan ibaret değildir ( Mahmut hoca )

Ben şahsen İngilizce diline hakim herkesin aktif olmasını isterim, öğretmen olur, öğrenci olur, çevirmen olur, halkın öğretmenlerine her zaman ihtiyaç vardır.

Hocam bir ara yukarı da site sade olsun denilmişti ya ben o konuda biraz farklı fikirdeyim.

Kayıt olan üyelerimizin var olan hakları yani ünvanlarını yazmanın bir zararı olmamalı, isteyen kullanmaz, ama isteyen de kullanabilmeli örneğin ;

Öğretmen, Dil öğrencisi, Mütercim tercüman, Profesör, YDS +90, gibi kişilerin kazanılmış kazanılmış haklarını ( kanıtlarlarsa) kullanmalarını istemeleri hem bu kişilerin hakkı hem de okuyan insanların kimden bilgi aldığını istiyorsa bilme hakkıdır, olabilir kişi bunlara güvenmeyi isteyebilir, sonra bir bakacak ki forumda öğretmen yok bir şey yok.

Tabi ki sadece fikir, en doğrusu bu diye bir şey yok.
    Şu Unvan yazan yeri örneğin sizde yeni üye yazıyor bir zamanlar kullanıcılar kendileri değiştirebiliyordu öyle bir sistemden bahsediyorsunuz sanırım. Öğretmen konusuna gelirsek tabi ki forumda ne kadar öğretmen olursa o kadar iyi olur fakat en iyi öğretmenler öğrencilerdir diyorum.

33. Teşekkür FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Yok hocam öyle değil kişi kendisi isteğine göre değiştirirse kaos olur, gerçekten o ünvanları taşıyor ise yönetimden talep eder, ve öyle ise ünvanı yazılır.

Öğrenciler konusunda hepimiz hemfikiriz canlılığı öğrenciler sağlayacaktır..Zaten forumun asli amacı dil öğrenenlerin buluştuğu bir ortam olmasıdır.

35. Teşekkür halitbei, FENER bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Merhabalar

Ben de her ne kadar eski bir üye olsam da maalesef aktif bir üye değilim. Zamanında ulaşmaya çalıştığım hedefler için Dilforum dan çok istifade ettim ve sonuçta istediğim hedeflere vardım. Öncelikle o zaman bana yardımı dokunan tüm üyelere ve de Dilforum'a teşekkürler.
    Şu an itibarıyla gerek işimden dolayı gerekse diğer şahsi durumlardan ötürü internete fazla vakit ayırmıyorum. Ama arada sırada Dilforuma girip yazılanları okumak bende nostaljik bir hava oluşturuyor. En son ne zaman forumda yazdığımı bile hatırlamıyorum ama bu başlığı görünce, vefasızlık etmeyeyim, en azından bir mesaj da benden olsun dedim.

Herkese saygılar.

37. Teşekkür MehmetMamger, okaaan, FENER bu mesaj için teşekkür etti.
Toplam 7 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)