Toplam 10 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 183 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hacettepe Üniversitesi / Mütercim Tercümanlık (ING.)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23

Hacettepe Üniversitesi / Mütercim Tercümanlık (ING.)

Konu türkanzafer tarafından (13-08-10 Saat 01:22 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Tabiki bildiklerimi paylaşıcam seninle.Hacettepe mütercim tercümanlık Boğaziçinden sonra en iyi mütercim tercümanlık bölümü.Yayınları oldukça güzel.yerleştirme öss de ilk 100 e girip ilk tercihiniz hacettepe olduğunda yurtlara burslu yerlestiriliyorsunuz ayrıca diğer universitelerde olmayan ögrenci evlerinde yalnızca 250 ytl aidat ile 2 kişilik odalarda kalabiliyorsunuz.

Bildiğim diğer şey ise şu Hacettepe avrupa üniversiteleri ile çifte diploma antlaşmasına sahip.Yani eğer başarılı iseniz sınıfınızda anlaşmalı üniversiteye gidip yurtdışında tahsili tamamlayıp iki diploma alıyorsunuz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Soruma içtenlikle cevap verdiğiniz için çok teşekkür ederim.
    Bou düsünüyordum fakat galiba orası biraz zor

fakat hacettepe de düşlerimi süsleyen bir üniversite,umarım düşlerim gerceğe donusur

tekrar tesekkur ederim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    bölümden ziyade mezun olunca ne yapıyolar onu sorun bence spnra hacettepe falan yalan olabiliyo gözünüzde müt-ter okuldan eve okuncak bi bölüm değil çünkü. aktif, sosyal bi insan olmalısınız.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Arkadaşlar sizlere bu bölüm hakkında danışmak istediklerim var...

Okuyan arkadaşlar varsa özellikle iş imkanı , eğitim olanakları , yurt imkanları ve burs imkanları

olarak gerçekten yardımlarına ihtiyacım var.

Öncelikle 2. dil imkanını ve öğrenci değişim olanaklarını merak ediyorum bu bölümün.

Ve bir de benim için önemli olan bir şey , burs olanakları.

Okulun sitesinde ; Kendi alanlarında ilk 500'e girmiş ve Hacettepe'yi ilk tercihinden seçmiş olan

öğrencilere burs verilir yazıyordu.
    (bkz : Hacettepe Üniversitesi Gençlik Araştırmaları ve Uygulama Merkezi )

Bu bursun tek şartı bu mu ve miktarı ne bunu da öğrenmek istiyorum.Bir de ÖSYM'nin klavuzunda böyle bir şey göremedim , böyle bir durum var mı ?

Kısacası bu bölüm hakkında her türlü bilgiye ihtiyacım var ve bu bilgilerini benimle ve forumla

paylaşacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyor ve yardımlarını bekliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    BURSLAR

Hacettepe Üniversitesi tarafından öğrencilere üç tip burs olanağı sağlanmaktadır.

Karşılıksız Hacettepe Üniversitesi bursları. Bölüm/Fakülte bursları. Hacettepe Üniversitesi'ni tercihe yönelik verilen burslar:

* Hacettepe Üniversitesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada kendi puan türünde ilk 500'e giren öğrencilere verilen karşılıksız burslar.
    * Hacettepe Üniversitesi'ni 1. Sırada tercih eden ve genel sıralamada kendi puan türünde ilk 501 - 2000'e giren öğrencilere verilen aylık karşılıksız burslar.

Üniversitemizde ayrıca öğrencilere ücret karşılığında çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Kaynak: Hacettepe Üniversitesi Gençlik Araştırmaları ve Uygulama Merkezi

Bu burs hakkında daha detaylı bilgisi olan var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı omer_707 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    BURSLAR

Hacettepe Üniversitesi tarafından öğrencilere üç tip burs olanağı sağlanmaktadır.

Karşılıksız Hacettepe Üniversitesi bursları. Bölüm/Fakülte bursları. Hacettepe Üniversitesi'ni tercihe yönelik verilen burslar:

* Hacettepe Üniversitesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada kendi puan türünde ilk 500'e giren öğrencilere verilen karşılıksız burslar.
    * Hacettepe Üniversitesi'ni 1. Sırada tercih eden ve genel sıralamada kendi puan türünde ilk 501 - 2000'e giren öğrencilere verilen aylık karşılıksız burslar.

Üniversitemizde ayrıca öğrencilere ücret karşılığında çalışma olanağı sağlanmaktadır.

Kaynak: Hacettepe Üniversitesi Gençlik Araştırmaları ve Uygulama Merkezi

Bu burs hakkında daha detaylı bilgisi olan var mı?

Geçen yıl bölüm birinciliğiyle girip burs başvurularını kaçıran çok zeki bir insanım ben Ona rağmen günde 1 öğün yemek bursum vardı mesela, acıdılar heralde hiçbirini veremedik bari bunu alsın diye Yani yemek bursu var. Sanırım sene başında bir defaya mahsus olmak üzere bir de kitap bursu veriyorlar. Ama dediğim gibi maalesef ayrıntılı bilgi sahibi olamadım.

Tercihe bağlı bursların tam kapsamını bilmiyorum, sadece ilk 100 içerisindeyseniz ve ilk tercihinize Hacettepe yazıp kazanırsanız KYK bursu direk çıkıyor ve çift kat (400 YTL) alıyorsunuz. (Artış üniversite kaynaklı sanırım.) Bursların sonradan geri ödemesi olmuyor.

Yurt bursu gibi bir seçenek yok bildiğim kadarıyla. Ama dediğim gibi başvuruları bilmediğim için..

Fakülte burslarını da 1. sınıfa geçenlerle birlikte hep birlikte öğreneceğiz

Burslarla ilgili edebileceğim yardım bu kadar. Yurt imkanları, bölümün imkanları vb. bilgilerimi aktarmaya çalışacağım

Bu arada sormak istediğiniz sorular olursa, soru-cevap şeklinde de gidebiliriz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı Woo Hoo isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sizlere bu bölüm hakkında danışmak istediklerim var...

Okuyan arkadaşlar varsa özellikle iş imkanı , eğitim olanakları , yurt imkanları ve burs imkanları

olarak gerçekten yardımlarına ihtiyacım var.

Öncelikle 2. dil imkanını ve öğrenci değişim olanaklarını merak ediyorum bu bölümün.

Ve bir de benim için önemli olan bir şey , burs olanakları.

Okulun sitesinde ; Kendi alanlarında ilk 500'e girmiş ve Hacettepe'yi ilk tercihinden seçmiş olan

öğrencilere burs verilir yazıyordu.
    (bkz : Hacettepe Üniversitesi Gençlik Araştırmaları ve Uygulama Merkezi )

Bu bursun tek şartı bu mu ve miktarı ne bunu da öğrenmek istiyorum.Bir de ÖSYM'nin klavuzunda böyle bir şey göremedim , böyle bir durum var mı ?

Kısacası bu bölüm hakkında her türlü bilgiye ihtiyacım var ve bu bilgilerini benimle ve forumla

paylaşacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyor ve yardımlarını bekliyorum.

BURSLAR ek bilgi;

Sadece ÖSS başarısı değil aile maddi durumu da etkili. Ayrıca okulun gösterdiği işlerde çalışmak da sanırım asgari ücretle ücretlendiriliyor.

YURTLAR

Barınma imkanları yurtlar ve öğrenci evleri olarak ikiye ayrılıyor. Yurtlar 2-4 kişilik odalar, her odada kişi sayısı kadar yatak, dolap, çalışma masası, çalışma masalarına bağlı raf şeklinde kitaplık, ayakkabılık ve mini buzdolabı yer alıyor. 24 saat sıcak su var. Sınırsız internet bağlantısı var, ama çok yüklenme olduğunda yavaşlıyor maalesef. Çok bunalırsanız City'ye veya kütüphane'ye kaçabilirsiniz City'yi ilk haftanızda öğrenirsiniz, hatta hayatınızın çoğu orda geçer. Yeme içme, kontör alışverişi, en üst katta bilardo masaları ve playstation bölümü, tavla sesleri eğlenceli güzel 3 katlı bir yer kendisi; kantinin yerini tutamasa da..

Beytepe kışın soğuk oluyor deseler de yurtlardan böyle bir tedirginliğiniz olmasın, kış vakti odalarda terleyip kaloriferleri kapattığımızı bilirim. O derece yakıyorlar.

Öğrenci evlerinin fazladan avantajı her odanın kendi tuvalet ve banyosuna sahip olması. Odalar sadece 2 kişilik. Fiyatlar 4 kişilik yurt odaları 135, 2 kişilik yurt odaları 275 ve öğrenci evleri 350 tl'ydi geçen yıl. Büyük artışlar göstereceğini sanmıyorum.

İKİNCİ YABANCI DİL

İtalyanca, Fransızca, İspanyolca, Almanca, Latince ve 3 dil daha var seçmeliler arasında ama şu an tam listeyi bulamadım

Yunanistan Aristotle University of Thessoloniki
    Belçika Hogeschool Gent
    Belçika Institut Superieur de Traducteurs et Interpretes
    Avusturya Karl-Franzens-Universitat Graz
    Slovenya Ljubljana Üniversitesi
    Fransa Paris VIII Universitesi

Avrupa Birliği ofisi sitemizde Edebiyat fakültesinin anlaşmalı okulları bunlar olarak görünüyor. Ama bölümün ek anlaşmalarını biri hariç bilemiyorum

Bildiğim o diğer bir anlaşma;

Fransa Strasburg Üniversitesi ile olan anlaşması. Lisans eğitiminiz sırasında belirli yıllarda belirli sayılarda bu üniversiten gelen heyetin sınavlarına (Fransızca tabi ki) giriyorsunuz. Eğer istenen puanları alabilirseniz, Strasburg Üniversitesi diplomasını da alıp mezun oluyorsunuz. Bence harika bi imkan, aah ahh umarım olur.

İKİ DİLLİ EĞİTİM

Nam-ı diğer çift anadal. İngilizce Mütercim-Tercümanlık Lisans Programında, Mütercim-Tercümanlık Bölümünde açılan diğer eğitim programlarına ait dillerden birisini bildiğini belgeleyen öğrenciler iki dilli Mütercim-Tercümanlık Lisans Eğitimi alabilir. KPDS'den 70 almak olabilir, Hazırlık bölümünün yaptığı sınavdan geçer not almak olabilir ya da belirledikleri başka eşdeğer sınavlardan istenen puanları belgelemek gerekiyor.

Daha yazacak şey var, çift anadal, derslerin listesi vs vs, ama aklım çok dağıldı, toparlayamıyorum Sorularınız olursa cevaplamaya çalışırım. Eğer hatam varsa affola, azami dikkat gösterdim ama insanlık hali Değişim yapılırsa da ben mesul değilim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Çoook teşekkürler Ezgi Su gerçekten çok yardımcı oluyorsun , bir iki bişey daha sorayım

aklıma gelmişken,senin gibi yardım sever birini bulmuşken =)...

Burs'un miktarı nedir ?

Yurt ücretlerine sadece barınma mı dahil ? Yani KYK Yurtlarındaki gibi yemek fişi tarzında şeyler var mı yoksa sadece barınma mı ?

Bir de şu var ki... Az çok biliyorsunuzdur seçmeli derslere önem verilip verilmediğini , yani seçmeli ders olarak seçilen bir

dile okuduğunuz dil kadar önem veriliyor mu , yani sadece adı mı var yoksa gerçekten 2. dil öğrenimi için önemli bir

etken mi ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Çoook teşekkürler Ezgi Su gerçekten çok yardımcı oluyorsun , bir iki bişey daha sorayım

aklıma gelmişken,senin gibi yardım sever birini bulmuşken =)...

Burs'un miktarı nedir ?

Yurt ücretlerine sadece barınma mı dahil ? Yani KYK Yurtlarındaki gibi yemek fişi tarzında şeyler var mı yoksa sadece barınma mı ?

Bir de şu var ki... Az çok biliyorsunuzdur seçmeli derslere önem verilip verilmediğini , yani seçmeli ders olarak seçilen bir

dile okuduğunuz dil kadar önem veriliyor mu , yani sadece adı mı var yoksa gerçekten 2. dil öğrenimi için önemli bir

etken mi ?

Rica ederim ne demek

Yemek bursu öğünlük oluyor, direk elden vermiyorlar; yemekhanede turnikeden geçerken kartından para eksilmiyor, burslu geçiş yapmış oluyorsun. Yemekler öğün başı 2 lira, yani aylık 60 ya da 120 liraya denk geliyo sanırım; günlük kaç öğünlük bursun varsa. Diğer bursları da gerçekten bilmiyorum, dediğim gibi başvuruları kaçırınca.. Seneye hep birlikte öğrenebiliriz.

Yurt ücretine yemek dahil değil; barınma için geçerli. Ancak bu ücret dışında ne internete, ne başka bir şeye ücret ödemiyorsunuz. 4 kişilik odada kalıyorum, ayda 135 tl veriyorum. Elektrik, su, internet, kira, eşya masrafı vs. toptan düşündüğünüzde gerçekten uyguna geldiğini düşünüyorum, üstelik güvenli.

Eğitim konusunda ben şimdiye kadar okulumda bir şeye önem verilmediğini hiç görmedim. Hazırlık'ta bile canınıza okuyorlar, "eğitme" işi felaket ciddiye alınıyor. Hatta yeter bırakın peşimi, düşün yakamdan diye ağlıyorsunuz Şaka bir yana (ki pek de şaka değil), geçiş notumuz 50 değil, 65 ve eğitimi ağır. Bu sene bölüme geçenlerin birkaçı Çevirmenler için Bilişim Teknolojileri dersinden bile yakınıyorlardı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Çok teşekkürler gerçekten verdiğin bilgiler ve gösterdiğin anlayış ve ilgi için.

Kafamda daha da oturdu birşeyler , sanırım 1. tercihime Haccetepe Mütercim ' i yazacağım. =)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    woo hoo ben de şu burs işini öğrendikten sonra hacettepeyi 1. tercihe yazıcam galiba ama bursun mıktarını bılsek daha iyi olucakk

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    84
    Her odada internet bağlantısı olması iyiymiş (:

Peki bu kaçırdığın burs başvurularını biz nasıl,ne zaman öğrenicez ? Napmamız gerekiyo (:

Hacettepe Üniversitesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada kendi puan türünde ilk 500'e giren öğrencilere verilen karşılıksız burslar.

denmiş....

Bunun için nereye başvurucaz ? KYK bursu ne,nasıl alınır ?

Hiç araştırmadım da böyle şeyleri, en kısa yoldan cevap verirseniz sevinirim,sayfalarca şey okumak zor geliyor ya

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    ya bu ilk 500 bursu var ya o ingilizce için geçerli değil mi acaba. çünkü hacettepeye giren zaten ilk 500de oluo dilde. ilk tercihe yazan herkese vericekler mi o zaman? belki dil için ilk 100 falandır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı texas isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ya bu ilk 500 bursu var ya o ingilizce için geçerli değil mi acaba. çünkü hacettepeye giren zaten ilk 500de oluo dilde. ilk tercihe yazan herkese vericekler mi o zaman? belki dil için ilk 100 falandır.
    Dil edebiyatlar 1000 küsür, Dilbilim 2000 küsür civarlarında kapatıyor

Alıntı Sweet Amber isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Her odada internet bağlantısı olması iyiymiş (:

Peki bu kaçırdığın burs başvurularını biz nasıl,ne zaman öğrenicez ? Napmamız gerekiyo (:

Hacettepe Üniversitesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada kendi puan türünde ilk 500'e giren öğrencilere verilen karşılıksız burslar.

denmiş....

Bunun için nereye başvurucaz ? KYK bursu ne,nasıl alınır ?

Hiç araştırmadım da böyle şeyleri, en kısa yoldan cevap verirseniz sevinirim,sayfalarca şey okumak zor geliyor ya

Eylül gibi kayda gittiğinizde burs başvurularının zamanını Öğrenci İşleri'ne danışın Hatta gelin bana da söyleyin Ben de sizin kayıt zamanlarınız civarı gidip danışmayı düşünüyorum, eğer gidip öğrenebilirsem yardımcı olurum

Hacettepe Üniversitesini 1. sırada tercih eden ve genel sıralamada kendi puan türünde ilk 500'e giren öğrencilere verilen karşılıksız burslar. Bunun KYK ile bağlantısı var mı emin değilim, çünkü benim aldığım burs İlk 100 Bursu olarak geçiyor. Bunu da özellikle bir sormak lazım.

KYK başvurusu 26 Temmuz- 13 Ağustos(13 Ağustos 2010 dahil) tarihleri arasında www.kyk.gov.tr'den yapılacak. Hatta devlet yurdunu da düşünürseniz, yurt başvurularıyla birlikte yapılıyor. Yurtlara başvurun derim her ihtimale karşı, Hacettepe'nin yurtlarına felaket başvuru olduğu için çıkmama ihtimali var, ve torpilin de etkili olduğu söyleniyor maalesef

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    inşallahh bu 500 doğrudur ya kesin ilk tercihe yazıcam o zaman

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı LukeSkyWalker isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    2 liraya ulusda bile karnını doyuramazsın, oha diyorum sadece
    Kahvaltı da var, 75 kuruştu sanırım en son.

Daha önce hiç Köylüm Çorba, Alaromen Çorba, Rumeli Çorbası, Hanım Ağa Çorbası, Cezayir Çorba, Minestrone Çorba duymamışsındır üstelik Bunların çoğu genelde bir iki malzemenin karıştırılmış ve isim verilmiş hali oluyor, ama ben severim yemekhane yemeklerini; malzeme karıştırmak annemin usulü

Tabi her gün yemekhaneden yenmiyor, sıkılıyorsunuz, itiraf edeyim. Öyle her gün şahane menüler beklemeyin, ortalama yemek işte

Yemek Listesi

Kahvaltı Listesi

Çok teşekkürler gerçekten verdiğin bilgiler ve gösterdiğin anlayış ve ilgi için.

Kafamda daha da oturdu birşeyler , sanırım 1. tercihime Haccetepe Mütercim ' i yazacağım. =)

Ben bildiğim yönlerini iletmeye çalıştım. İlerleyen zamanlarda gelenlerle beraber diğer diğer iyi ve kötü yönleri birlikte öğreneceğiz. Bak şunu da niye söylemedin diye kızmayın bana sonra, hazırlıktaydım ben

Bi de Çeviri Topluluğu var bölümün unutmadan ekleyeyim, Facebook adreslerine şurdan ulaşabilirsiniz. Epey aktifler, partiler, toplantılar, film gösterimleri, Line Dancing kursu Kendilerine imrendim Hazırlık boyunca

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    peki ezgi su bişi sorucamm sana. ing mütterin harcı ne kadar blıo musun ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı texas isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    peki ezgi su bişi sorucamm sana. ing mütterin harcı ne kadar blıo musun ?
    Har(a)ç ilk dönem 390, ikinci dönem 340 tl. Eğitim dili İngilizce olan bölümlerin harçları çift kat alınıyormuş. Çok teşekkürler YÖK

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı ezgi su isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Har(a)ç ilk dönem 390, ikinci dönem 340 tl. Eğitim dili İngilizce olan bölümlerin harçları çift kat alınıyormuş. Çok teşekkürler YÖK
    nasıl yanii bunun iki katını mıı oduoruzzz

Toplam 10 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)