Toplam 10 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu
Toplam 183 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hacettepe Üniversitesi / Mütercim Tercümanlık (ING.)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    Alıntı Syndromex isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacettepe istiyorum o zaman Fransızca Müt-Ter yazabilicem?! Harikaymış
    Korkarım ki Hacettepe sadece Fransızcadan sınava girenleri alıyor bu bölüme.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce yapılan üniversiteye giriş sınavına ve Fransızca dil puanına göre bu programa kayıt olma hakkını kazanan öğrenci, önce Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nun uyguladığı yeterlik sınavına katılır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı Nivalis isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Korkarım ki Hacettepe sadece Fransızcadan sınava girenleri alıyor bu bölüme.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi'nce yapılan üniversiteye giriş sınavına ve Fransızca dil puanına göre bu programa kayıt olma hakkını kazanan öğrenci, önce Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Yüksek Okulu'nun uyguladığı yeterlik sınavına katılır.
    Fransızca Öğretmenliği için istemiyor, tercümanlık için geçerli değilmiş demek ki.

Özür dilerim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı hikmetselim isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Peki sn Ezgi Su,

bölümünün eğitimi hakkında en memnun olduğun özellikleri burada bizimle paylaşır mısın? Söz gelimi dersler nasıl işeniyor? En fazla seni zorlayan şeyler, ya da Mütter. okumanın en çok hoşuna giden yönleri ya da .. sen söylersin şimdi biliyorum ve susuyorum.
    Genel konularla ilgili araştırdığım ve arkadaşlarla konuştuğum için edindiğim bilgiler var, ama hazırlıktan bölüme bu sene geçiyorum Bu konu görecelidir bence, o yüzden ne kadar kulaktan dolma bilgi versem olmaz.

Ama sevdiğim bir yönü söyleyeyim; hocalarımız tanıdığım kadarıyla ilgili insanlar, çoğu genç zaten. Size sadece öğrenci değil de yetişkin bir birey gözüyle baktıklarını ve sizi ciddiye aldıklarını hissediyorsunuz konuşurken. Şimdilik bu kadarını söyleyebiliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    önemli değil ben de okumuştum onu ama birileri bana değişti o falan dedi. neyse hayırlısı
    fransızca okumak istiyorum ama edebiyat için çok yüksek puanım...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı ezgi su isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hacettepe'nin böyle bir kuralı yok, İstanbul Üniversitesi'nin var. Yani istediğiniz yere göre değişir.
    Maalesef var. 2010'un Tablo 4'üne bakarsanız görürsünüz. Özel koşullar'da altında 84 numara.

84. Yabanı dil sınavına Fransızcadan girmek zorunludur.
    Sırf bu koşul yüzünden, ülkedeki Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümlerinden %90'nına giremiyorum.

Bu arada Hacettepe Almanca Mütercim Tercümanlık hakkında bilgisi olan var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı Kuro no Kishi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Maalesef var. 2010'un Tablo 4'üne bakarsanız görürsünüz. Özel koşullar'da altında 84 numara.

Sırf bu koşul yüzünden, ülkedeki Fransızca Mütercim Tercümanlık bölümlerinden %90'nına giremiyorum.

Bu arada Hacettepe Almanca Mütercim Tercümanlık hakkında bilgisi olan var mı?
    Evet öyleymiş, ben Fransızca Öğretmenliği'nde olmayınca tercümanlıkta olabileceğini düşünmemiştim

Almanca için açılan başlık var mı bir arayın yoksa da yeni başlık açın isterseniz, cevap alma şansınız artar. Bu başlık altında görmezler muhtemelen Almanca müt-ter'ciler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14

Sana bir şey soracağim;

Hacettepe'nin böyle bir kuralı yok, İstanbul Üniversitesi'nin var. Yani istediğiniz yere göre değişir.
    sevgili Ezgi.. Bir yanlış bilgi söz konusu galiba.. Türkiye'deki 4 Fransızca mütercim tercümanlık bölümünden Marmara Üniversitesi'ninki hariç diğerleri yabancı dil sınavında fransızca çözme koşulu arıyor. Yani İst Ü, Yıldız Teknik Ü, Hcettepe Ü bu bölüme sadece fransızca çözenleri alıyor....

SANA BİR ŞEY SORACAĞIM;
    öğretmenlikten bu bölüme geçiş yapmayı, yani sıfırdan başlamayı düşünüyorum. eğer muafiyet sınavından kalırsam hazırlık okumak durumunda kalırsam ..sağlık problemleri vs durumunda ,bir aksilik olursa,sıanvalra filan giremezsem. hazırlıkta kalınınca tekrar edilmiyormuş galiba hazırlık. kayıt siliniyormuş..sence hazırlık kolay mı?? sırf bu sebepten acaba yıldız teknik mi yazsam diyorum.. kararsızım. SEN OLSAN NE YAPARDIN?

bir de ; sence çift anadal gösteriş mi, kontenjan açıp başarılı öğrencileri alıyorlar mı? ve bunun için çokkk zorluyorlar mı?? ve de misal hazırlık muafiyeti geçtim diyelim, ileride çift anadala başlamak istediğimde hazırlık okumamış olmam sorun olmuyor değil mi????

LÜTFEN SORULARIMA, ÖZELLİKLE DE ÖNCEKİLERE CEVAP VERİRSEN BENİ ÇOK SEVİNDİRECEKSİN..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı métaphorique isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sevgili Ezgi.. Bir yanlış bilgi söz konusu galiba.. Türkiye'deki 4 Fransızca mütercim tercümanlık bölümünden Marmara Üniversitesi'ninki hariç diğerleri yabancı dil sınavında fransızca çözme koşulu arıyor. Yani İst Ü, Yıldız Teknik Ü, Hcettepe Ü bu bölüme sadece fransızca çözenleri alıyor....

SANA BİR ŞEY SORACAĞIM;
    öğretmenlikten bu bölüme geçiş yapmayı, yani sıfırdan başlamayı düşünüyorum. eğer muafiyet sınavından kalırsam hazırlık okumak durumunda kalırsam ..sağlık problemleri vs durumunda ,bir aksilik olursa,sıanvalra filan giremezsem. hazırlıkta kalınınca tekrar edilmiyormuş galiba hazırlık. kayıt siliniyormuş..sence hazırlık kolay mı?? sırf bu sebepten acaba yıldız teknik mi yazsam diyorum.. kararsızım. SEN OLSAN NE YAPARDIN?

bir de ; sence çift anadal gösteriş mi, kontenjan açıp başarılı öğrencileri alıyorlar mı? ve bunun için çokkk zorluyorlar mı?? ve de misal hazırlık muafiyeti geçtim diyelim, ileride çift anadala başlamak istediğimde hazırlık okumamış olmam sorun olmuyor değil mi????

LÜTFEN SORULARIMA, ÖZELLİKLE DE ÖNCEKİLERE CEVAP VERİRSEN BENİ ÇOK SEVİNDİRECEKSİN..

Yukarda 3 kere düzelttim o mesajı zaten ya

Hazırlık konusunda eğer geçiş yapanlar için farklı bir kural yoksa; ilk sene kalırsanız kaydınız siliniyor, ancak 3 sınava daha girme hakkınız var. Eğer o 3 sınavda da geçemezseniz bölüme geçme hakkını yitiriyorsunuz Ben olsam her koşulda Hacettepe yazardım, öyle yaptım zaten

Çift anadalın niye gösteriş olduğunu düşündüğünüzü anlamadım. Hazırlık okumamak bir fark yaratmıyor. Sadece eğer Almanca ya da Fransızca Müt-ter ile çift dilli diploma için başvuracaksanız, KPDS'den 70 ya da hazırlık bölümünün bu konuda hazırladığı sınavdan 65 almak gerekiyor.

Direk liseden geçen bi insan için okumanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. Ama sizi bilemem. Sorulara bir göz atın isterseniz, ona göre kendiniz karar verin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Yukarda 3 kere düzelttim o mesajı zaten ya

Hazırlık konusunda eğer geçiş yapanlar için farklı bir kural yoksa; ilk sene kalırsanız kaydınız siliniyor, ancak 3 sınava daha girme hakkınız var. Eğer o 3 sınavda da geçemezseniz bölüme geçme hakkını yitiriyorsunuz Ben olsam her koşulda Hacettepe yazardım, öyle yaptım zaten

Çift anadalın niye gösteriş olduğunu düşündüğünüzü anlamadım. Hazırlık okumamak bir fark yaratmıyor. Sadece eğer Almanca ya da Fransızca Müt-ter ile çift dilli diploma için başvuracaksanız, KPDS'den 70 ya da hazırlık bölümünün bu konuda hazırladığı sınavdan 65 almak gerekiyor.

Direk liseden geçen bi insan için okumanın faydalı olabileceğini düşünüyorum. Ama sizi bilemem. Sorulara bir göz atın isterseniz, ona göre kendiniz karar verin

sağol cevap için..çift anadalda söylediklerini yerine getiriyor mu bölüm,yoksa sadece vaat anlamında mıydı diye gösteriş mi diye sormuştum. emin olmak adına.

PEKİ;
    sınıfta kalırsan hazırlıkta üç ssınav daha yapıyorlar demişsin. yine 100 üzerinden değerlendirilen 3 sınav değil mi?

sorular bağlantısı açılmıyor. internette yabancı diller yüskek okulunun sayfası da açılmıyor...sence fransızca hazırlık atlama sorularını bulabilir miyim?? fra mütercim tercümanlık için muafiyet sınavından kaç almak yeterlidir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı métaphorique isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sağol cevap için..çift anadalda söylediklerini yerine getiriyor mu bölüm,yoksa sadece vaat anlamında mıydı diye gösteriş mi diye sormuştum. emin olmak adına.

PEKİ;
    sınıfta kalırsan hazırlıkta üç ssınav daha yapıyorlar demişsin. yine 100 üzerinden değerlendirilen 3 sınav değil mi?

sorular bağlantısı açılmıyor. internette yabancı diller yüskek okulunun sayfası da açılmıyor...sence fransızca hazırlık atlama sorularını bulabilir miyim?? fra mütercim tercümanlık için muafiyet sınavından kaç almak yeterlidir?

Bir kaç gün içinde tekrar deneyin sayfaları açmayı, arada oluyor böyle 100 üzerinden yapılıyor sınavlar, geçme notu 65

Sorular bulunur sanırım ama bilmiyorum, forumu bir araştırın isterseniz; buralarda da olabilir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Okuduklarım kadarıyla okula, eğitimine pek diyecek yok gibi. İstanbul'da doğup büyümüş biri için Ankara nasıl olur bilemiyorum. Pek sevilen bir yer değil nedense. Gerçi burdan gidip dönmek istemeyen arkadaşım da var. =)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Sevgili Ezgi
    Ben de Dokuzeylül ile Hacettepe arasında kaldım. Ama çift anadal yönünden kafam karıştı. Dokuzeylül'de sanırım ilk yıldan itibaren hem ing hem alm mütercim tercümanlık var, Hacettepe'de 3. ve 4. sınıflarda almanca da dahil oluyor. Doğru mu bu? Yoksa dokuzeylülde de mi 3. ve 4. sınıflarda dahil oluyor? Eğer böyleyse Hacettepe'yi ilk sıraya yazacağım. 2 yıl dil öğrenme açısından önemli bir süre çünkü.
    Bu arada puanım dil-1 515.097 sıralamam 559.
    Cevap verirsen sevinirim.

Cevap özelden alındı. Teşekkürler.
    Konu emrEvo8 tarafından (27-07-10 Saat 21:29 ) değiştirilmiştir. Sebep: Ekleme

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı emrEvo8 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili Ezgi
    Ben de Dokuzeylül ile Hacettepe arasında kaldım. Ama çift anadal yönünden kafam karıştı. Dokuzeylül'de sanırım ilk yıldan itibaren hem ing hem alm mütercim tercümanlık var, Hacettepe'de 3. ve 4. sınıflarda almanca da dahil oluyor. Doğru mu bu? Yoksa dokuzeylülde de mi 3. ve 4. sınıflarda dahil oluyor? Eğer böyleyse Hacettepe'yi ilk sıraya yazacağım. 2 yıl dil öğrenme açısından önemli bir süre çünkü.
    Bu arada puanım dil-1 515.097 sıralamam 559.
    Cevap verirsen sevinirim.

Cevap özelden alındı. Teşekkürler.
    Burdan da kısaca söyleyeyim, ikisinin programları farklı, senden öğrendiğim kadarıyla.

Biri İngilizce-Mütercim Tercümanlık Lisans Programı; biri İngilizce-Almanca Mütercim Tercümanlık. Hacettepe'de 3 ve 4'te çift anadal dahil oluyor, programa baştan zorunlu değil bu olay. Ancak öncesinde de istediğiniz dili seçmeli olarak alıyorsunuz tabi ki.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı adonisderya isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    slm başarı sıram 2662 ingilizce mütercim.yetmio devlette ama yeditepe %50 oluo ama hacettepe almnca mütercmlik oluyor eğer ingilizceden sınava girenleri kabul edrlerse yani hacettepe almanca mütercimlikmi yeditepe %50 ingilizcemi ..almancam hiç yok zorlanırmıyım %50den vazgeçmeye değermi yardımlarınızı istiyorum..teşekkürler..
    Sizin kararınız bu, kimseyi karıştırmayın bence Üniversite bazında sorsanız belki yorum yapabilirim ama düşündüğünüz bölümler farklı. Hangisine daha yakın hissediyorsanız, daha severek okuyacağınıza inanıyorsanız oraya gitmenizi tavsiye edebilirim ancak.

Alıntı adonisderya isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    sınava ingilizceden girdim hacettepe müt e yetmio puanım(474.290 sıralamam 2662)ama almanca bölümü oluo ...başka ünilerde ege ,dokuz eylül,marmara,yıldız teknik,gazi.ank üni,kimisinde ing dil edebiyat kimisinde ing öğretmenlik ve amerikan kültürler oluo bide %50 yeditepe müt oluo..ingilizceden ve %50 den vazgeçip hacettepe almanca müttercimlik okumak akıllıcamı yoksa riskmi...yardımlarınız bekliyorum(
    Risk olarak görmüyorum. Eğer Almanca okurum, severim diyorsan sen bilirsin. Bana kimse Almanca okutamaz mesela Artıları eksileri senin değerlendirmen gerekiyor bu aşamada, isteyip istememen de büyük bir etken olmalı. Ama hissettiğim kadarıyla asıl olarak İngilizce Mütercimlik istiyorsun, eğer maddi açıdan sorun yaratmayacaksa Yeditepe olabilir

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    84
    Önceki sayfalarda konuşuldu mu hatırlamıyorum ama .
    Bu ÇAP için şöyle bir şey var :

Çift Anadal Programına başvuruda bulunacak öğrencilerin "Hacettepe Üniversitesi Çift Anadal Programı Yönergesi"nde belirtilen koşulları taşımaları ve ikinci dili KPDS'den en az 70 puan ya da eşdeğerliği Üniversitemiz Senatosu tarafından belirlenen bir sınavdan eşdeğer düzeyde bildiklerini belgelemeleri gerekir.

Yönergenin linki açılmıyor.
    2.anadal için hangi bölümleri seçebilirim ?
    KPDS'den 70olayı nedir? Farklı bir dilden çift anadal yapmak için herhalde ? İstediğimiz diller oluyor mu ?

Bir de ÇAP için kaçıncı sınıfta başvuruluyor ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Alıntı Sweet Amber isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Önceki sayfalarda konuşuldu mu hatırlamıyorum ama .
    Bu ÇAP için şöyle bir şey var :

Çift Anadal Programına başvuruda bulunacak öğrencilerin "Hacettepe Üniversitesi Çift Anadal Programı Yönergesi"nde belirtilen koşulları taşımaları ve ikinci dili KPDS'den en az 70 puan ya da eşdeğerliği Üniversitemiz Senatosu tarafından belirlenen bir sınavdan eşdeğer düzeyde bildiklerini belgelemeleri gerekir.

Yönergenin linki açılmıyor.
    2.anadal için hangi bölümleri seçebilirim ?
    KPDS'den 70olayı nedir? Farklı bir dilden çift anadal yapmak için herhalde ? İstediğimiz diller oluyor mu ?

Bir de ÇAP için kaçıncı sınıfta başvuruluyor ?

KPDS'den 70 alma ya da YDYO'nun yapacağı sınav meselesi Fransızca veya Almanca Mütercim Tercümanlık ile çift anadal seçeneği için var; diğer dillerin tercümanlık bölümleri olmadığı için çift anadal programları da yok

Ama bazı üniversitelerden öğrencisi olmasan da çift anadal yapılabiliyor diye kalmış aklımda. DTFC Sinoloji'den ÇAP yapmak gibi mesela. Ama kulaktan dolma bir bilgi bu, doğruluğunu araştırmadım hiç.

ÇAP'a 2. sınıf - yani 3. dönemden itibaren başvurulabiliyor diye biliyorum.

İkinci anadal için istediğin -çift anadal programı açan- bölümü seçebilirsin, bu bölümün illa dille ilgili olmasına da gerek yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    84
    KPDS'den 70 alma ya da YDYO'nun yapacağı sınav meselesi Fransızca veya Almanca Mütercim Tercümanlık ile çift anadal seçeneği için var; diğer dillerin tercümanlık bölümleri olmadığı için çift anadal programları da yok

Ama bazı üniversitelerden öğrencisi olmasan da çift anadal yapılabiliyor diye kalmış aklımda. DTFC Sinoloji'den ÇAP yapmak gibi mesela. Ama kulaktan dolma bir bilgi bu, doğruluğunu araştırmadım hiç.

ÇAP'a 2. sınıf - yani 3. dönemden itibaren başvurulabiliyor diye biliyorum.

İkinci anadal için istediğin -çift anadal programı açan- bölümü seçebilirsin, bu bölümün illa dille ilgili olmasına da gerek yok.
    2.sınıfa kadar Almanca ya da Fransızca'yı KPDS'den 70alacak kadar öğrenebilir miyim bilmiyorum
    Sen düşünüyor musun ÇAP ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    2.sınıfa kadar Almanca ya da Fransızca'yı KPDS'den 70alacak kadar öğrenebilir miyim bilmiyorum
    ( Evet düşünüyor )

Her ne kadar yoğunluğu aynı olmasa da, 0 Almanca ile Almanca Mütter'e giren arkadaşlarım yıl sonunda Almanca'yı gayet yutmuşlar 1 yılda.

2 yıl üzerine düşülerek çalışılırsa yapılmaması için hiç bir neden yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Evet düşünüyorum, bakınız bir üst mesaj Fransızca istiyorum.

Sırf okulla nereye kadar gelinir bilmiyorum henüz ama bir kursa başlarsan, ki en uygunu kültür merkezi geçen sene araştırdığım kadarıyla, 70 alabilecek düzeyden çok daha fazlasını bile öğrenirsin 2 yıla kalmadan

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Ben Hacettepe İngilizce Mütercim Tercümanlığı çok istiyordum ama sıralamam 1600 civarında, bu yüzden giremiyorum. Ancak gene de Hacettepe'nin diğer dil edebiyat bölümlerini yazdım; İngiliz dili ve edebiyatı, Amerikan kültürü ve edebiyatı, İngiliz dil bilimi vs. Benim sorum şu, Hacettepe'nin bu bölümlerinden birine girersem İng. mütercimliğe geçişim kolay olabilir mi? Yani yatay geçişle öğrenci alınması için önce not ortalamasının yüksek olması ve kontenjandan eksilmelerin olması gerekiyor bildiğim kadarıyla, ama derslerin de genelde kolay olduğunu duydum bu yüzden kontenjandan eksilme nasıl olur bilmem. Bilenler varsa ve cevap yazarlarsa sevinirim...

Toplam 10 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)