Toplam 16 sonuçtan 1 ile 16 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11

Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı

.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Ben Ankara'yı istiyorum ama bu aralar kafam karışık. Hazırlık okumanın daha yararlı olacağını düşündüğüm için ÇOMÜ'ye de gidebilirim. Hazırlık çok önemli dil açısından. Olmadı bir senede dil öğrenir, sonra Ankara'ya geçerim falan filan. Şimdi Japonca kursuna gitsem dünyanın parasını veririm ama üniversitede bedavaya daha kaliteli eğitim alabilirim diye düşünüyorum.

Bir de sana bir şey soracağım. Yandal yapma olanağı var mı sizin fakültede? Benim hali hazırda intermediate seviyede bildiğim ve geliştirmek istediğim bir dilim var, ondan soruyorum. Sertifika alabilmek iyi olurdu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    .

4. Teşekkür LaFlaneuse bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    *Ankara Üniversitesi Japon Dili ve Edebiyatı okuyanlar eğitim gördüğünüz binanın dışı ve içinden fotoğraf atabilir misiniz.
    *Okulun başında aldığınız notlardan bir kaç fotoğraf paylaşırsanız sevinirim.
    *Japonya ya değişim öğrencisi olarak gitmek için şartlar nelerdir, burs imkanı sağlıyorlar mı ve ne kadar süre kalabiliyoruz Japonya da?
    *Diyelim ki 1 sene gittim Japonya ya değişim öğrencisi olarak bir daha ki sene yine gidebiliyor muyum yoksa 1 defa değişim programına katılma hakkımız mı var?
    *Bölümünüzün resmi sitesini yenilenmesi üzerinde istekte bulunabilir misiniz? (veya ne zaman yenilenecek?)

Bende Japon dili ve Edebiyatı okusam mı okumasam mı bir türlü karar veremedim cevaplarınız umarım bu bölümü seçmemde daha temiz bir görüntü sağlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Iki bolum arasinda secim yaparken iki bolumden de olabildigince cok sayida kisiyle gorusmeye ozen gostermenizi tavsiye ediyorum. Bazi insanlar kendi bolumunu gereginden fazla yuceltirken bazilari da tam tersini yapabiliyor. Mumkun oldugunca cok kisiden fikir alip ona gore karar vermekte fayda var. "Hazirlik adi altinda ayri bir seneye gerek yok" diye kestirip atabilen insanlar da gorebiliyoruz ne yazik ki.

Bizim haftada 26 ders saati 7`si Japon 9 ogretmenden (ki geriye kalan 2 Turk ogretmen de Japonyada yedi sene civari kalmis kisilerdir) Japonca egitimi gordugumuz koca bir senenin gereksiz olduguna -ozellikle de 3 aylik bir Japonca ogrencisi tarafindan- hukmedilmesine bir COMU Japonca Ogretmenligi ogrencisi olarak hayret ediyorum.

Ben durust olayim, Ankara`da cok iyi ogrenciler olabiliyor. Ama emin olun bu ogrenciler okula gelmeden yillar oncesinden itibaren Japonca ogrenen ogrenciler. Bolume sadece diploma icin gidiyorlar. Ben diploma icin okuyacak olsaydim ben de Ankara`da okurdum. Hem daha kisa hem de cok daha kolay. Sifirdan baslayan ama cok hevesli olan ve okul disinda kendini cok gelistiren ogrenciler de vardir eminim. Ankara`ya giden ogrenciler genel olarak daha istekli ogrenciler oluyorlar. Bu yuzden Ankara ve COMU ogrencisi arasinda cok buyuk bir fark yok Japonca acisindan. Ama ayni ogrenci Ankara Uni. ve COMU`nun ikisinden birinde okuyacak olsa COMU ona cok daha fazla sey katar.

Ben sahsen sifirdan Japonca ogrenecek biri olarak uzun arastirmalar sonucunda COMU`den yana kullandim tercihimi ve cok memnunum.

Benim Istanbul`da hic tanimadigim Japonlarla ayak ustu muhabbet etmisligim vardir. Bu insanlar COMU`lu oldugumu ogrenince ovmek amaciyla "tahmin etmistim" diyorsa bence bir fark vardir.

Su an Hokkaido Universitesi`nde degisim ogrencisi olarak bulunuyorum. Hayatinda Turkiye`ye gitmemis hocalarim -ki Hokkaido Universitesi`ne gelen ilk COMU`lu benim bildigim kadariyla- COMU`lu oldugumu ogrenince "COMU`nun Japonca egitimi cok iyidir" diye tum sinifin icinde bolumumuzu ovuyorsa bir farkimiz var demektir. Bu farkin olusmasinda "gereksiz" hazirlik sinifimizin etkisinin de yadsinamaz oldugunu dusunuyorum.

Gercekten ogrenme hevesi olan bir insan bir yolunu bulup ogrenebiliyor. Kendi imkanlariyla inanilmaz seviyelere gelenler de var. Senden benden daha zeki insanlar da degiller. Her sey heves ile ilgili. Ama herkeste bu derece olmayan bir sey ne yazik ki. Olsa bile bir sure sonra kaybolma ihtimali her zaman var. Dedigim gibi, COMU ogrencisi Ankara Universitesi ogrencisinden cok daha iyidir demiyorum. Benim dedigim su: Bir kisinin kendini gelistirme sansi COMU`de cok daha fazla. Ve bu sadece Japonca acisindan degil; Japonlari tanimak olsun, Japon kulturune asinalik kazanmak olsun pek cok konuda boyle.

COMU`nun genel olarak kotu bir universite oldugunu dusunuyorum. Japonca egitimi iddiali olmasaydi asla girmezdim. Ama konu Japonca olunca COMU`nun yeri asla kucumsenemez.

Ben zora gelemem diyorsaniz KESINLIKLE Ankara`ya gidin ama. COMU Japonca Ogretmenligi zor bir bolumdur.

Secimlerinizin size mutluluk getirmesini diliyorum.

7. Teşekkür HakolBeseder, LaFlaneuse bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme LaFlaneuse bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Açıkçası beni ÇOMÜ konusunda Toshiro'nun bu forumdaki yazıları ikna etmiştir. Önceden edebiyatı çok seven biri olarak Ankara'da okumak istediğimi belirtmiştim. Bu dönem fikrimi değiştirip ÇOMÜ'ye gitmeye karar verdim. Öncelikle bütün Japonca bölümlerinin ders programlarını karşılaştırmakla işe başladım. Formasyon derslerine bayılmasam da işime yarayabileceği aşikar. Edebiyatı hala seviyorum ve istediğim zaman Japon Edebiyatı eserleri okuyup araştırma yapabilirim bireysel olarak. Ancak formasyon üniversite bünyesinde alınabilen bir şey. Hem ben öğretmenlik derslerinin Japonca ile kıyaslandığında çok kolay olacağını düşünüyorum. Bir formasyonu dışarıdan 2000 TL vererek alabiliyorsunuz, benden söylemesi.

Bunun dışında şöyle bir şey oldu. Ben yurt dışında okuma kararı aldım (eğer başvurum kabul edilmezse hala ÇOMÜ'ye gideceğim Türkiye'deki seçenek olarak) ve gideceğim üniversitenin ders programıyla içeriklerini ÇOMÜ'yle karşılaştırdım. O üniversite ÇOMÜ'den bin kat iyi olmasına rağmen (Asya'nın en iyi üniversitelerinden biri) Japonca bölümü gerçekten ÇOMÜ'yle kıyaslanamaz. Gidersem sırf Japonya'ya yakın diye giderim oraya, o kadar söylüyorum. Gidemezsem de elimde bin kat iyi bir seçenek olacak: ÇOMÜ. Hazırlık bence çok önemli bir etken. Ben İngilizceyi hazırlıkta öğrenmiş biri olarak değerini iyi bilirim o uzun saatlerin. Kaldı ki ÇOMÜ'de 7 Japon hoca varmış. Bu dilin ilk elden öğrenimi demek ve çok değerli. En kötü ihtimal ÇOMÜ'nün hazırlığından faydalanıp iyi bir Japonca temeliyle yurt dışına transfer olmayı da düşünüyorum.

O yüzden tercihim ÇOMÜ olacak bu sene eğer yurt dışı işi yatarsa. Açıkçası ÇOMÜ'ye gideceğim için de hiç pişman olacağımı düşünmüyorum. Uzak Doğu'da bile Japoncayı iyi bir şekilde öğreten çok kurum yok. Elimizdekinin kıymetini bilelim arkadaşlar (:

NOT: Buraya sırf örnek olsun diye o önemli kurumun Japonca derslerini kopyalayıp yapıştırıyorum ki aradaki farkı görün diye:

Grade Term Course Name Course No. Course Title Credit
    1 1 Basic Major Course JL15176 BASIC JAPANESE(I) 3.0
    1 1 Basic Major Course JL16236 DRILLS IN JAPANESE(I) 3.0
    1 1 Required General Education Course ZE10003 CREATIVE WRITING 1.0
    1 1 Required General Education Course ZE10088 GLOBAL ENGLISH(I) 2.0
    1 1 Required General Education Course ZE10091 READING CLASSICS OF GREAT LITERATURE 2.0
    1 2 Basic Major Course JL15177 BASIC JAPANESE(II) 3.0
    1 2 Basic Major Course JL16237 DRILLS IN JAPANESE(II) 3.0
    1 2 Required General Education Course ZE10042 OPEN-MINDED SPEAKING 1.0
    1 2 Required General Education Course ZE10089 GLOBAL ENGLISH(II) 2.0
    1 2 Required General Education Course ZE10090 AN INFORMATION TECHNOLOGY UTILIZATION 1.0
    2 1 Required Major Course JL21001 JAPANESE GRAMMAR(I) 3.0
    2 1 Elective Major Course JL21002 JAPANESE CONVERSATION(I) 3.0
    2 1 Elective Major Course JL21003 READINGS OF JAPANESE PROSE(I) 3.0
    2 1 Elective Major Course JL23079 PRACTICE IN JAPANESE PHONETICS(SOUNDS)) 3.0
    2 1 Elective Major Course JL23307 JAPANESE AFFAIRS(I) 3.0
    2 1 Elective Major Course JL33036 READINGS OF JAPANESE 3.0
    2 2 Required Major Course JL20300 INTRODUCTION TO JAPANESE LITERATURE 3.0
    2 2 Required Major Course JL20310 INTRODUCTION TO JAPANESE LINGUISTICS 3.0
    2 2 Elective Major Course JL21006 JAPANESE COMPOSITION(I) 3.0
    2 2 Elective Major Course JL21007 JAPANESE CONVERSATION(II) 3.0
    2 2 Elective Major Course JL21009 READINGS OF JAPANESE PROSE(II) 3.0
    2 2 Elective Major Course JL23198 PRACTICE IN JAPANESE KANJI 3.0
    2 2 Elective Major Course JL23309 JAPANESE AFFAIRS(II) 3.0
    3 1 Required Major Course JL20298 GRAMMAR OF CLASSICAL JAPANESE 3.0
    3 1 Required Major Course JL21008 JAPANESE GRAMMAR(II) 3.0
    3 1 Elective Major Course JL21011 JAPANESE CONVERSATION(III) 3.0
    3 1 Elective Major Course JL21012 READINGS OF JAPANESE PROSE(III) 3.0
    3 1 Elective Major Course JL21013 JAPANESE COMPOSITION(II) 3.0
    3 1 Elective Major Course JL23305 CONTEMPORARY JAPANESE NOVEL 3.0
    3 1 Elective Major Course JL28988 AUDIO-VISUAL EDUCATION OF JAPANESE 3.0
    3 1 Elective Major Course JL33039 READING OF JAPANESE LITERATURE 3.0
    3 2 Required Major Course JL20302 HISTORY OF JAPANESE LITERATURE 3.0
    3 2 Elective Major Course JL20303 SPECIAL TOPICS OF THE JAPANESE LITERATURE 3.0
    3 2 Required Major Course JL20308 HISTORY OF JAPANESE LANGUAGE 3.0
    3 2 Elective Major Course JL30703 RESEARCH ON JAPANESE AND TEACHING METHOD OF JAPANESE 3.0
    3 2 Elective Major Course JL33037 CLASSICAL JAPANESE MASTERPIECE APPRECIATION 3.0
    3 2 Elective Major Course JL33043 COMMUNICATION OF JAPANESE 3.0
    4 1 Elective Major Course JL20296 CURRENT JAPANESE 3.0
    4 1 Elective Major Course JL20301 CRITICISM IN JAPANESE LITERATURE 3.0
    4 1 Elective Major Course JL23311 PRACTICE IN JAPANESE LITERATURE TRANSLATION 3.0
    4 1 Elective Major Course JL23313 JAPANESE LANGUAGE AND CULTURE 3.0
    4 1 Elective Major Course JL30702 TEACHING THEORY OF JAPANESE 3.0
    4 2 Elective Major Course JL23310 PRACTICE IN JAPANESE VOCABULARY 3.0
    4 2 Elective Major Course JL23312 JAPANESE DRAMA 3.0
    4 2 Elective Major Course JL30710 TEACHING LOGIC AND WRITING : JAPANESE 3.0
    4 2 Elective Major Course JL33044 UNDERSTANDING OF JAPANESE POETRY 3.0

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Hazırlığa gerek olmadığı konusunda lafımın arkasındayım. Önceden Japonca bilerek gelenler var ama abartılacak bir sayı da değil. Çoğumuz sıfırdan öğreniyoruz ve adam gibi çalışınca gayet de güzel öğreniliyor. Hocaların sayısı konusunda kıyaslama falan yapılmış ama bir şey demeyeceğim daha fazla. Kusura bakmayın da hiçbirinizin iyi eğitim alıp almaması benim derdim değil. Ben elimden geldiğince anlattım, gerisi herkesin kendi keyfi. Ama şurada tahammül edemediğim tek şey eğitim kalitesiz denilerek hocalarımıza saygısızlık edilmesi. Kendi bölümünü yüceltirken benim hocalarıma saygısızlık yapanların olduğu bir ortamda daha fazla bulunmayacağım. Şu başlığı açmaya harcadığım vaktime yanıyorum, gerçekten değmezmiş.

10. Beğenme pemberley bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı wasureyuki isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hazırlığa gerek olmadığı konusunda lafımın arkasındayım. Önceden Japonca bilerek gelenler var ama abartılacak bir sayı da değil. Çoğumuz sıfırdan öğreniyoruz ve adam gibi çalışınca gayet de güzel öğreniliyor. Hocaların sayısı konusunda kıyaslama falan yapılmış ama bir şey demeyeceğim daha fazla. Kusura bakmayın da hiçbirinizin iyi eğitim alıp almaması benim derdim değil. Ben elimden geldiğince anlattım, gerisi herkesin kendi keyfi. Ama şurada tahammül edemediğim tek şey eğitim kalitesiz denilerek hocalarımıza saygısızlık edilmesi. Kendi bölümünü yüceltirken benim hocalarıma saygısızlık yapanların olduğu bir ortamda daha fazla bulunmayacağım. Şu başlığı açmaya harcadığım vaktime yanıyorum, gerçekten değmezmiş.
    Hazırlığa gerek olmadığı konusunda lafımın arkasındayım demişsiniz ama hiç bir dayanağınız yok gördüğüm kadarıyla. "Japon" hocaların sayısı konusunda bir kıyaslama yapılmış evet. Ankara'daki hocalar hakkında atıp tutulmamış. Kaldı ki Toshiro Ankara Üni. Japon D.E. bölümünde pek çok tanıdığı olan biri, çok büyük bir alçak gönüllülükle yazmış yazısını.

Ankara'daki eğitim kalitesizdir diye hiç kimse hiç bir şey söylemedi okuduğum kadarıyla. Sadece KENDİ bölümü hakkında iyi olduğunu düşündüğü bazı noktaları açıklamış. Keşke herkes KENDİ BİLDİKLERİ dışındaki konulara dil uzatmasa.

Şahsen Toshiro'daki sabrı takdir ediyorum. Hiç üşenmeden herkese bildiği konularda yardımcı olmaya çalışıyor. Yeri geldiğinde düzeltilmesi gereken noktaları düzeltiyor. Ben olsam direkt istatistiklerle olaya girerdim. Zira istatistiklere bakarsak Çanakkale eğitim açısından her türlü daha kaliteli.
    Konu ohiyesa tarafından (12-01-15 Saat 00:43 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Alıntı wasureyuki isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben Ankara`daki egitimin kalitesiz oldugunu soyledigimi sanmiyorum. Ben Ankara`daki hocalarinizin kalitesinden suphe duymuyorum.

Adam gibi oturup calisinca her yerde ogrenilebilecegini bu konuda ve bu konu disinda defalarca belirttim zaten. Diyorum ki, Ankara iyidir evet ama Canakkale daha iyi. Bunu neden yapiyorum? Sen itici bir uslup ile kendi capinda COMU`yu ve COMU ogrencilerini elestirdigin ve bunu beceremedigin icin yapiyorum. Henuz bolume gireli 3-4 ay olmus sanirim. Once bir dur, soluklan. Neyin ne oldugunu kavra. Sana demezler mi sen daha bolume dun girdigin halde nasil bu kadar kendinden emin konusabiliyorsun diye? Hazirlik egitiminin gereksiz oldugunu soyledigin icin gunun birinde kendine cok kizacaksin. Burada seviye benim bolumum senin bolumunu dovere inmesin lutfen.

Hocalarin sayisi ile kiyaslama yapmadim. Hocalarin sayisini verdim. Ankara`da x kadar olmasina karsin Canakkale`de y kadar deseydim bu bir kiyaslama olurdu. Ben hazirligin gereksiz olmadigini, tam tersine ogrenciye cok sey katan bir yil oldugunu anlatmak maksadiyla hocalarimiz hakkinda destekleyici bilgi verdim. Yas olarak uzerinde miyim bilmiyorum -ki gercekten umuyorum ki oyleyimdir- ama en azindan "Japoncacilik" muessesesinde daha kidemli oldugumu dusundugumden nacizane bir tavsiyede bulunma hakkini kendimde buluyorum. Insanlarin ne demek istedigini once bir dusun. Sonra kendin ne demissin don bir bak. Sakin ol ve ona gore "dusunerek" cevap ver. Burada basin belaya girmez evet ama bu tutum sana cok zarar verir.

Sen gelip "yok su gereksiz bu gereksiz", "Su soyledir bu boyledir" diye ayip tutarsan. COMU`nun hazirlik egitimi gereksizdir seklindeki hicbir dayanagi olmayan dusunceni herkesin ulasabilecegi bir platformda ifade ediyorsan bu bize hazirlik egitiminin neden gereksiz olmadigini aciklama hakkini verir. Sen bunu alip da hava atiyormusum gibi yansitmaya calisirsan, kusura bakma ama ben sinirlenirim.

Ben emin ol bu basliga senden daha fazla vakit harcadim. Neyse, daha fazla bir sey demeye gerek yok.

Umarim Ankara`da gecirecegin yillarin sana Japonca disinda da artilari olur.

Ek: Dediklerinin arkasinda olan birinin mesajlarini silmesi de dusundurucu.
    Konu Toshirô tarafından (12-01-15 Saat 01:07 ) değiştirilmiştir. Sebep: imla

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Güzel kıvırmalar tebrik ederim. Ankara'nın eğitimine kötü demedim diyorsun da tercih döneminde bana Ankara eğitim namına bir şey vadetmiyormuş diyen de sendin. Bilmem hatırladın mı?

Ayrıca takmışsınız bir hazırlık eğitimi de hazırlık eğitimi... Ben lisede İngilizce hazırlık falan görmedim ve hazırlık olmadan da bir şeyler gayet güzel öğreniliyor.Hem Çanakkale'nin eğitimini kaliteli kılan tek şey hazırlık mıdır yani? Bu mudur dediklerimden çıkardığınız sonuç. Ben Çanakkale eğitim namına bir şey vadetmiyor mu dedim? Orada hazırlık var, bizde yok ama BENCE olmasına gerek de yok dedim. Ama ben illa ki hazırlık olsun isterim diyen de gitsin hazırlık okusun yani, bana mı dert? Okuyacak olan o. Anlatabildim mi? Üst sınıfları görüyorum, hazırlık okumadan geldikleri Japonca düzeyini de görüyorum (Japonya'ya gitmemiş olanları kastediyorum özellikle). Ayrıca yok sizin bölüm kolay da bilmem ne diye atıp tutuyorsun, sadece diploma almaya geliyormuşuz falanmış filanmış. Benim sınavlarıma mı girdin? Nerden biliyorsun? Sonra da sen bizim bölüme laf ediyorsun diye bana laf sokuyorsun. Seviyeyi bu noktaya çeken sensin. Senin sinirlenmeye hakkın var da benim yok mu? Ne dememi istiyorsun? Bizim bölüm iğrenç ıyyy, Çanakkale'ye gidin, onlar Japonca eğitiminin tanrısı falan mı yazayım? Tamam anladık, siz çok iyisiniz, çok başarılısınız, tebrik ederim. Her başlıkta gözümüze sokmuşsunuz böyle olduğunu. Ne mutlu size!
    Başlığa emek harcamışsın, evet kendini üniversiteni anlatmak için çok emek harcadığını görebiliyorum. Umarım herkes orayı tercih eder de emeklerin boşa gitmez. Yazılarımı da o yüzden sildim, şimdi yanlışlıkla bizim bölümün eğitiminin iyi olduğu fikrine falan kapılmasınlar, yanlış yönlendirmeyeyim insanları. Zaten sadece 3 aylık bir öğrenciyim, bir halt bildiğim de yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Ben dogru olduguna inandigim seyleri yazdim. Sizin bolumden epey tanidigim var. Olumlu yorum hic duymamistim bu gune kadar. Belki benim tanidiklarim kendi bolumlerine haksizlik ediyordur. Ben bizim bolumumuzun iyi olduguna yurekten inandigim icin insanlara tanitmaya gayret ediyorum. Bolumume olan hayranligim da objektif olmamin onune geciyor belki de.

Hakli oldugun noktalar olabilir. Belki bazen ileri goturuyorum. Insanin dusundugu her seyi soylememesi gerekiyor belki de.

Ben her seye ragmen boyle bir tartismayi korukledigim icin ozur diliyorum. Ne icin olursa olsun, biz bu ulkedeki az sayida Japoncacilardan ikisiyiz. Boyle gereksiz nedenlerden bu denli tartismalar cikmamali.

Ama sunu soylemek istiyorum ki, ya okudugunu anlamak konusunda biraz sorun yasiyorsun ya da bazi seyleri isine geldigi gibi anliyorsun. Ya da asil soylenmek istenenleri goremeyecek kadar duygusalsin. Seni hic tanimiyorum ama su soylediklerin gercekten beni uzdu. Gercekten ama gercekten kirildim.

Ben dedigim her seyi tek tek aciklamayacagim ama her seyi oyle bir sekilde yansitiyorsun ki.

Sadece su kismi aciklamak istiyorum. Ben uc aylik bir Japonca ogrencisi derken seni ezmek icin soylemedim. Demek istedigim uc ay gibi bir surenin neyin gerekli neyin gereksiz oldugunu anlamak icin cok kisa olduguydu.

Her neyse, bolumunu tanitmak zahmetinde bulunan tek Ankara ogrencisi oldugun icin tesekkur ediyorum. Japonca Forumu populer bir forum degil belki ama eminim ki -ozellikle de tercih donemlerinde- yuzlerce insan gelip bakiyor bu yazilara. Bu insanlara yol gosterebilmek acisindan tarafsiz ve seviyeli yorumlar yazmak onemli. Bu tatsiz tartismayi burada bitirelim ve lutfen bundan sonra usluplarimiza dikkat edelim.

Hayatta basarilar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Yine de kivirma kismina bir aciklik getireyim. Insanlarin Canakkale`ye gelmesi inan bana zerre bir sey kazandirmiyor. Bu sekilde arkadas da edinmiyorum. Bolume girdikten sonra buradan bir kisiyle arkadas oldum sadece. Ben kendi capimda Japonca ogrenmek isteyenlerin iyiligini dusunuyorum. Eger sana onu demissem -kendi capimda- senin iyiligini dusunmumdur. Kivirma gibi ifadeler kullanman gercekten hos degil.

Canakkale`de ogretmen bilgiyi ogrencinin kafasina sokmaya calisiyor. Cocuk gibi muamele gorduk ozellikle de hazirlikta. Bu universite havasi solumamiza engel oluyor. Ama dil ogrenimi acisindan artisi buyuk. Ankara`nin ise daha universitevari oldugunu duyuyorum. Orada bulunmadigim icin bilemeyecegim ama ogretmenin bilgiyi verdigini ve gittigini duydum. Bu sistemin daha dogru oldugunu dusunenler de olabilir. (Ankara eger bana anlatildigi gibi degilse ozur diliyorum) Belki bu bilgi tamamen yanlis ama dogru olan bir sey varsa istedikten sonra herkes her yerde her seyi ogrenebilecegidir. Buna katiliyorum.

Ankara`nin egitim anlaminda Canakkale`ye kiyas ile zayif oldugunu dusunmememe neden olan seylerden biri suydu.

Orada 2. sinifta okuyan bir arkadasim vardi ve ikinci sinif ogrencilerine ogretmenler odasinda Japonca konusma zorunlulugu getirildigi ve onlarin da bu yuzden korkudan ogretmenler odasina giremedigini anlatmisti. Bizim bolumde zaten Turkce konusmak gibi bir sey olmadigi icin bu garibime gitti. Biz hazirligin ilk haftasindan itibaren Japonca anlasmaya mahkumuz zaten. O yuzden ben Ankara`da en azindan konusma acisindan pek iyi bir egitim verilmiyor diye dusundum. Bana bunu anlatan cok guvendigim bir arkadasim oldugu icin inandim. Hocalarin keyfi davranabildigini ve derslere asistan gonderdiklerinin oldugunu da soylemisti bana.

Ayrica, Ankara`daki hocalarin 2. sinif ogrencilerine N4`e girmelerini tavsiye ettiklerini duydum. COMU`de hazirlik egitimini ortalama uzeri basarida tamamlayan herkesin 1. sinifta N3 almasi beklenir ve alir da.

Ankara`da derslerin COMU`ye nazaran kolay olmasini ben absurt bulmuyorum. (Boyle oldugunu dusunmek icin cok sebebim var) Absurt olan COMU`nun zor olmasi diye dusunuyorum. Bizim bolumumuz biraz stresli bir bolumdur. Bu stres bana bazen cok fazla gelebiliyor ama mezunlarimiz is hayatinda cok faydasini gorduklerini soyluyorlar zorlanmis olmanin.

Bizim bolumumuzde 3 sene boyunca konusma dersleri yapiliyor. Hazirlik ve 1. sinifta haftada 4`er saat ve 2. sinifta 3 saat olmak uzere uc yil boyunca konusma dersleri goruyoruz. Her turlu konudan bahsediyoruz ve cok faydali sunumlar vs. yapiyoruz.

1 ve 2. siniflarda kompozisyon yazimi dersi goruyoruz ki bu dersi hocalarimiz cok ozenli isliyor. Iyi bir ogrenci 20 dakika icerisinde 400 karakter uzunlugunda, icerik ve Japonca acisindan oldukca nitelikli kompozisyonlar yazabilir hale getiriliyor.

Kanji derslerimiz de 3 yil boyunca haftada 4 saat suruyor ve icerik olarak gayet detayli.

Haftada alti saat gordugumuz okuma anlama derslerimiz gercekten cok zordu. Su an Japonya`da okudugum universitede gordugum parcalar COMU`de islediklerimizin yaninda cocuk oyuncagi kaliyor. (O kadar zor olmasini gercekten absurd buluyorum) Ama belki de buradaki parcalarin bana kolay gelmesini orada gordugum parcalara borcluyumdur.

Ve bunlar sadece bir kismi. Inan bana bolumum hakkinda kivanc ile bahsedebilecegim cok ama cok daha fazla sey var. (Pek cogunu insan ozleyince anliyor)

COMU`de konusma derslerinin yaninda dinleme dersleri de vardir. Dinleme derslerinden gercekten nefret ederim ama faydasi tartisilmaz.

COMU`de bir burs icin mulakat yapildiginda biz o odaya korkarak gireriz. Sacimizda sakalimizda tek bir kusur olmamasina ozen gosteririz. Odumuz kopar hocalardan. O mulakatlarda bizi oylesine sikistirirlar, oyle yerlerden vururlar ki... Ankara`daki Japonya Buyuk Elciligi`ndeki Nikkensei mulakatina takim elbise ile giden sadece bizdik mesela. Takim elbise giyen tek bir Ankarali yokken biz Canakkale`den goturmustuk. (Sonuc olarak oradaki gorevli ne gerek vardi, biz sizi kiyafetinize bakarak secmiyoruz gibi bir ifade kullanmisti. O kisinin kotu niyetle soylemediginden suphem yok ama sanki biz bunu taktiksel olarak yapmisiz gibi olmustu biraz. Biz herkesin takim elbiseli olcagini dusunmustuk oysaki. Bizin icin normal olan buydu. Olmasi gereken buydu. Ben bugun bile oraya takim elbisesiz gitmenin saygisizlik oldugunu dusunuyorum. COMU bana bunu da katti mesela.)

COMU Japonca Ogretmenligi gercekten zorlayici ama cok ogretici bir bolum. Derslerimiz oldukca interaktif geciyor. COMU`nun kotu yani ise iyi ogrenci az. Egitim kalitesi yuksek oldugu halde iyi Japonca konusan kisi sayisi beklenenin altinda.

Tartismayi bitirelim dedikten sonra bu kadar sey yazmam da tuhaf oldu biraz biliyorum. Ama ben bolumumun bana sundugu bu egitimden cok memnunum. Seviyorum ve paylasmak istiyorum insanlarla. Ve ben bolumun bize sundugu bu nimetlere bakinca Japonca egitiminin Ankara`dakinden daha iyi oldugunu dusunmem normal degil mi sence de? Oyle oldugunu dusunuyorum ve insanlarin da bu egitimden faydalanabilmesini istiyorum. Burada COMU`yu anlattigim icin kimse bana hicbir sey vermiyor. Bir eyvallah bile duymadim. Cogu kisinin umrunda bile olmayan bir sey icin saatlerimi veriyorum. Bu forumda gereksiz gorulebilecek her seyi sildim ve faydali oldugunu dusundugum mesajlari tek tek duzenleyerek okunakli hale getirdim mesela. Buna harcadigim vakti ben baska bir suru sey icin kullanabilirdim. Ben kendi capimda insanlara faydali olmaya calisiyorum. Keske su foruma birileri gelse de bir kere olsun su bolum bu bolum degil de Japonca hakkinda bir soru sorsa diye surekli dusunecek kadar cok seviyorum insanlara yardimci olmayi. Ben artik boyle konulardan cok sikildim ama. 3 yildan uzun suredir yaziyorum ve hep ama hep ayni seyler. Bana hicbir sey katmayan seyler. Bundan sonra daha once cevabini verdigim hicbir seye cevap vermekle vakit kaybetmeyecegim. Bundan sonra Ankara ile Canakkale`yi de kesinlikle kiyaslamayacagim. Soz veriyorum. Neden simdi COMU`nun ders iceriklerini filan anlattin dersen de Canakkale`nin tek farkinin hazirlik olmadigini anlatmak istedim elimden geldigince. Kisacasi yine dayanamadim ve boyle upuzun bir yazi oldu.

Tabii ki okudugu bolumu seven senin ya da baska herhangi bir Ankaralinin da kendi bolumunden kivanc ile bahsetmeye ziyadesi ile hakki var. Basligi yazdiginda ben begenenler arasindaydim. Hatirliyor musun bilmiyorum. Bir Ankaralinin zamanini ayirip da boyle bir tanitim yapmasina uslubunu pek begenmemis olsam da cok memnun olmustum. Ama benim hayatimda en cok seyi ogrendigim ve cok mutlu anilarima ev sahipligi etmis hazirligima gereksiz dediginde cok sinirlendim. Ozur diliyorum. COMU`deki hazirlik egitiminin baska herhangi bir bolumun hazirlik egitimi ile kiyaslanmamasi gerektigini dusunuyorum... Ben bilmiyorum ki baska herhangi bir bolum ogrencisine yedi -ki onemli bir kismi nitelikli- "native speaker" hoca ile haftada 26 saat dil egitimi versin. Varsa da ben duymadim. Hazirliga "takmak" icin o kadar ama o kadar cok neden sayabilirim ki. Hatirladikca cok ozluyorum gercekten.

Not: Yazimda bazi kopukluklar olmus olabilir. Umarim anlasilmasi cok zor olmamistir. Okuyan herkese de ayrica tesekkur ediyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Alıntı Toshirô isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ...
    ....
    .....
    Hatirladikca cok ozluyorum gercekten.
    .....
    ....
    Kalemin kuvvetli Toşiroğ-san. Daha önceden de, mesela lisedeyken de böyle miydi, yoksa üniversiteye girdikten sonra Nipponca yaza yaza mı kuvvetlendirdin?

Hokkağido'ya sıcak selamlar...

17. Teşekkür Toshirô, paddyspens bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme paddyspens bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Toshirô'nun yazdıklarından yola çıkarak Ankara hakkında birkaç şey söylemek isterim. Ankara'daki eğitim çok kötü bana sorarsanız. Bunun çok fazla sebebi var. Şöyle maddeler hâlinde sıralayayım:
    - Japon Dili ve Edebiyatı üzerine yüksek lisans yapmak ve akademisyen olmayak isteyenler Ankara'da eğitim görmek zorunda. Dolayısıyla hocalar lisans öğrencileriyle birlikte yüksek lisans öğrencilerine de ders veriyorlar. Bu nedenle -ve başka nedenlerle- lisans öğrencilerinin derslerine asistanların girdiği çok oluyor. İlk iki sınfta bunun bir zararı yok. Ama üçüncü ve dördüncü sınıfta zaten belli bir seviyeye ulaşmış olduğunuz için asistanların size katabileceği pek bir şey olmuyor. Gerçekten girdiği dersin hakkını veren asistanlar da yok değil az olsalar da.
    - Bölümde öğrenci sayısı çok fazla. Dört senede mezun olan çok çok az kişi var. Amacı okumak olmayan boş beleş insanlar da var, Japonya'ya gidip okulu bir sene uzatan da var, dersler kendisine zor geldiği için sınıfta kalanlar da. Yedi-sekiz senedir okuyan(!) bile var. Tabii her sene bölüme gelen öğrenci sayısı da fazla. Hocaların dediğine göre eskiden daha az öğrenci olduğu için herkesle tek tek ilgilenebiliyorlarmış. Bir nebze haklılar.
    - Bölümde bir sistem, düzen, disiplin yok. Bir dersin hocası her sene değişebiliyor. Böyle olunca da derste anlatılanlar, dersin işleniş biçimi vb. bir önceki yıldan tamamen farklı olabiliyor. Hoca değişmese bile dersin içeriği, derste işlenen kitaplar... tamamen değişebiliyor. Dolayısıyla bölümdeki her öğrenci aynı eğitimi alamıyor.
    - Konuşma üzerine dört yıl boyunca hiçbir ders görmüyorsunuz. Resmen "Hadi konuş bakayım yavrum." diyorlar öğrencilere. Gerçekten çok acayip. Bir tek "kulüp" adı altında haftada bir saat ders dışı etkinlik var. Ona katılmak da kişinin kendi insiyatifine kalmış.
    - Kulüplere derslerden daha fazla önem veriliyor. Tamam, Japon kültürüyle ilgili bir şeyler yapmak için güzel bir fikir, ama katılımlar çok az. Asıl amaç da mayıs ayında düzenlenen Kültür Günü'nde yapılan etkinliklere, sergilere hazırlık. Eğer kulüplere ve yapılan etkinliklere katılmazsanız burslu olarak Japonya'ya gitme şansınız da neredeyse hiç kalmıyor; dersleriniz, notlarınız istediği kadar iyi olsun. (Japonya'ya gitmek için birilerine yaranmanız da gerekebilir.) Bu kulüplere her türlü katılmaya mecbur bırakılıyorsunuz. Bir nevi, ders dışı etkinlikler derslerden daha önemli Ankara'da.
    - Hocalardan bazısının öğrencilere, insana saygısı yok. Sürekli bir azarlama, aşağılama, görmezden gelme, ciddiyetsizlik... Öğrencilerde psikoloji kalmıyor doğal olarak.
    - Haberlerde görüyorsunuzdur, DTCF'de ara ara olaylar çıkıyor ve okul tatil ediliyor. Sırf bu dönem 3 hafta kadar tatil oldu. Tatil edilen günlerdeki derslerin telafisi bile yapılmıyor. Bu da büyük bir sorun. Ders işlenemiyor.
    - Japonya'ya gitmeden Japoncayı gerçekten hakkıyla öğrenmek mümkün değil. Hele ki Ankara'da Japonya'ya gitmeden mezun olmuş birinin işi çok daha zor.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Bu sene Ankara'yı yazmaya düşününenlere umarım yardımcı olur. Tabii yazdıklarımın tamamen kendi tecrübeme ve algıma dayandığını özellikle belirteyim. Eminim Ankara'da okuyan ve bölümden gayet memnun olan birçok öğrenci vardır. Şunu da söyleyim: Kaliteli, ciddi, sıkı bir Japonca eğitimi almak istiyorsanız Çanakkale'ye; "Ben fazla ders çalışmam.", "Animeyi çok seviyorum. Onun için Japonca okumak istiyorum." gibi şeyler diyorsanız Ankara'ya gidin. Ankara hakkında başka sorunuz olursa elimden geldiğince yardımcı olmaya çalışırım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Birkaç senedir hedefim Ankara Üniversitesi ancak araştırdığımda Çomü'nün de iyi olduğunu fark ettim. Ailem Japonca'yı yan dal olarak okumam taraftarı ama zaten dil okuduğum için ve Japonca'ya daha ilgili olduğum için ben ana dalım olsun istiyorum. İki üniversitede de yan dallar nelerdir? Çomü'nün fazla imkanı olmadığını düşünüyorum, bu yüzden ikna edici bir şeyler gerek. Ayrıca iki üniversite de aktif bir şekilde çalışmalar yapıyor mu, ne tür çalışmalar yapıyorlar? Ben Japonca okuyup akademisyen olmak istiyorum, hangi üni benim için daha iyi olur? Tavsiyeleriniz nelerdir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    ÇOMÜ Japonca Öğretmenliği bölümü ile ilgili şöyle bir düzeltme yapmak istiyorum, 2017'de YÖK tarafından yapılan bazı değişiklikler yüzünden ders saatlerinde bazı oynamalar oldu. Hazırlıktaki kültür dersi kaldırıldı; 1. sınıftan itibaren olan konuşma, yazı sistemi, dil bilgisi ve sakubun (yazma becerisi) dersleri haftada 2 saate, okuma becerisiyse haftada 4 saate indirildi. Bununla birlikte Japon tarihi dersi de kaldırıldı.

Japonya programı olarak bölümde özellikle bilinen "Matsushita Programı" ve "Nippon- Zaidan Araştırma Programı" bulunmaktadır. Bunlarla ilgili daha detaylı bilgi sahibi olmak için şuraya bakmanızı tavsiye ederim: http://yde.egitim.comu.edu.tr/japon-...olanaklar.html
    İlaveten 2019'da yılındaki 1 senelik mext bursuna seçilen kişilerden 4 kişisi Japonca Öğretmenliği öğrencisiydi.

Benim ÇOMÜ'de yaşadığım tecrübeye gelecek olursak... Nevşehir, Kayseri veya Ankara bölümlerinden tanıdıklarım olmadığı için bir kıyas kıyamam ama ben ÇOMÜ'den üniversite olarak memnun olmasam da bölümden gayet memnunum. Hazırlık başında daha kendimi bile tanıtamayacak bir seviyedeyken şu anda izlediğim videolarda-dizilerde konuşulanların neredeyse yarısından fazlasını altyazılara bakmadan anlayabiliyorum, gazete metinlerini okurken hala zorlansam da bir blog yazısını okurken anlama olarak çok fazla sorun yaşamıyorum. Burda en büyük emek tabii ki hocalarımın. Çok miktardaki ödevleri (özellikle hazırlıktaki) tek tek kontrol edip yeniden anlatmaları, boş zamanlarında bile bir şey öğrenmemiz için ekstra zaman yaratmaları, bazen bıktırıcı gelse bile gerçekten çocukmuşuz gibi Japonca öğretmeleri olmasa şu anki seviyemde olamazdım. Hatta dilbilgisi dersini tekrar ederken farkettim de derste öğrendiğim bazı şeyleri internette bulamıyorum.

Japonca okumayı düşünenlere ( en azından ÇOMÜ Japonca düşünenlere) en büyük tavsiyem Japonca'ya ilginiz yoksa sırf Çin veya Kore gibi başka bir Doğu Asya ülkesine ilginiz var ve gelecekte iyi para kazanmanızı sağlayacak bir işe kavuşmanızı sağlayacağını düşünerek gelmemeniz olur. Diğer şekilde zaten zor bir bölümken sizin için daha da çekilmez bir hal alabilir.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)