Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Böyle çifte standart olur mu?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27

Böyle çifte standart olur mu?

Böyle çifte standart olur mu? Olur. Olur. Türkiye'de yaşıyorsan olur. Bir yanda yıllardır, bir türlü 65 alamadığı için yardımcı doçent veya doçent kadrosuna geçemeyen on binler beklerken, öte yanda sağlık bakanlığının dayatmasına dayanamayan ÖSYM doktor ihtiyacı karşılansın diye çocuk oyuncağı bir sınav yapar. Hem son YDS'ye hem de TIPDİL e girmiş öğrencilerim var. Mesela bir tanesi TIPDİL'den 95 aldı, ama YDS'den 63.75. Bir diğeri YDS'ye girmedi bile. Çünkü sorular TIPDİL'den geçtiğinden çok emin olacak kadar kolaydı. Çocuk YDS'ye girmemekte haklıymış. YDS denemelerinde 50 yi göremeyen bu öğrencim TIPDİL'den 90 aldı.
    Yanlış anlaşılmasın. YDS TIPDİL kadar kolay yapılmalı, demiyorum. YDS adam gibi çalışanlar için kolaydı. Yeni sınav ekibi artık düzgün sınavlar hazırlayabiliyor. Karşı olduğum şey çifte standart. Doktorların canı can da diğerlerinin ki patlıcan mı? Orada da çok birikmiş aday var. Hiç değilse bu sınavda, bir defalık, TIPDİL sınavı gibi kolay soru sorulabilirdi. Ha unutmadan söyleyeyim, TIPDİL bir daha bu kadar kolay olmaz. En doğrusu, aslında eski ÜDS sistemine geri dönmek. Herkes kendi alanından sınava girmeli. O zaman sağlıkçılara böyle kıyak yapmak zorunda kalınmaz. Fen ve Sosyal bilimler birbirinden oldukça farklı iki alan. Öyle ki 30 yıl önce bile ben ODTÜ hazırlıkta okurken sınıflarımız fenci ve sosyalci diye ayrılıyordu. Bizim okuduğumuz mesleki İngilizce kitabı sosyalcilerinkinden farklıydı. ÖSYM bir matematikçiden iktisat, tarih, felsefe, vb konularda yazılmış metinleri okuyup anlamasını istiyor. Dünyanın hiçbir yerinde böyle bir uygulama yok. KPDS, KPSS, üç farklı ÜDS'yi bir arayaya getirip YDS adı altında birleştirmek ancak bizim ÖSYM'nin becereceği bir saçmalıktır, bilim dışılıktır. Neymiş efendim, sınav ekibinin yükü fazlaymış, o nedenle sınav sayısını azaltmışlar. 365 mesaisi olan bir grup uzmana sadece 2 YDS bir de LYS-5 hazırlatmak, bir de eski soruları ilerde kullanacağız diye hazırladıkları soruların sadece %10 nu açıklamak ancak bizimki gibi belli bir gruba emanet edilmiş ÖSYM'nin yapacağı iştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Ben çifte standart olarak görmüyorum şahsen. Ben öğretmenlik okudum diyelim ama bana mat-2 yapacaksın öğretmen olmak için deseler yok artık derim. Şimdi öğretmen olmayayım mı ben? O adamlar da İngilizce bilmiyorlar diye doktor olmasın mı? Dile ne kadar ihtiyaçları olacak ki? Ayrıca her bölüme ayrı sınav mantıklı değil. Dil denilen şey bir bütündür. Matematik okuyan birisi tarihle ilgili paragrafı da anlayabilmeli. Bu söylediğim ilk dediğimle çelişiyor belki ama tıp olayının farklı olduğunu düşünüyorum.

3. Beğenme RuCa bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Escandesc Merhaba.
    Ben aynı amaçla girilen iki sınavdan birinde çok kolay sorup diğerinde sormamanın çifte standart olduğunu söyledim. Sizin mesleğinizi bilmiyorum ama ben dilbilim doçentiyim. Mesleki İngilizce diye bir İngilizce de var. Cummins bu konuda önemli bir araştırmacıdır ve kuramları vardır. O bu İngilizceye CALP (Cognitive Academic English Proficiency) adını verir. TOEFL'ı kazanıp ta Amerikan Üniversitelerine girmeyi başaran ancak orada okuyamayan yabancı öğrencilerin veya ailesi ABD'ye göç eden çocukların okuldaki akademik başarısızlıklarının CALP konusundaki eksikliklerine dikkat çeker. Sokaktaki İngilizceyi en geç 1 yılda öğrenen bu göçmen çocukların okul dilini öğrenip Amerikalı sınıf arkadaşlarına akademik olarak eşit düzeye gelmelerinin 5 ila 7 yıl aldığını söyler. Her eğitimli Türk olarak tarımda veya herhangi bir sanayi kolunda kullanılan Türkçeyi de anlayamaz.
    ÜDS sınavı 3 ayrı alanda yapılıyordu, çünkü bu alanlarda akademik kariyer yapanların alanlarında kullanılan İngilizceye hakimiyetlerini ölçüyordu. YDS ise bu üç alanı birleştirdi, genel İngilizce sınavına dönüştürdü. Tıpçılar bu nedenle başarısız oldukları ve bu nedenle TUSS a giremedikleri ve Sağlık bakanlığı da doğuya atayacak uzman hekim sıkıntısı çektiği için onlara bir kıyak yapıldı. Uzman hekim sıkıntısı tabiiki de önemli ama akademisyen eksikliği de ondan daha az önemli değil.
    Dil tazminatı için girilen KPDS sınavı da YDS ye katıldı. Maliye Bakanlığı sanırım ÖSYM'ye aman arkadaş şu sınavı biraz zor yap ki hazineden para çıkmasın, diyor herhalde. Çünkü normal memur A için 50 lira alıyor ama bazı kamu bankaları 500-600 lira veriyor. THY de ise bu daha fazla. Bu işin bir diğer garip yanı. Yani hazineden para çıkmasın diye bir çok insan Yardımcı doçent olamıyor. Doktorasını yapmış öyle bekliyor. 10-12 yıldır doçent olamayan yardımcı doçentlerin sorunu ise ayrı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    ALES i ne yapacağız ? Mat bilmiyorum diye üni de İngilizce hocası olamayacak mıyım ben ? Saçmalık diz boyu. Dersaneler ve yayınevleri para basıyor olan burada halka oluyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Ülkemizde genel olarak insanları istidatları dışında değerlendirme eğilimindeyiz, bu ve bunun gibi benzer durumlar daim oluyor ne yazıkki.
    Daha öğretim hayatına başlar başlamaz, yapılan matematik dayatması, ve bir kısım öğretmenlerin, velilerin ekserinde olan görüşe göre, matematik bilmeyen veyahut yapamayan kişi zeki değildir. Zeka göstergesi ilk ve orta öğrenimde hep matematikle ölçülür. Sonrasınde her gencin hayatında derin bir iz bırakmış olan üniversiteye giriş imtihanları. Her ne hikmetse, her aday her bir bölümden çok azda olsa yapmak zorunda. Örneğin dil bölümü mezunlarına YGS sınavında, matematik, fizik, kimya, biyoloji sorulması gibi.
    Diğer taraftan üniversite sınavını kazanırsınız, bir bölüme yerleşirsiniz, sonra önünüzde kpss sınavı çıkar. Dil bölümünde okuyan öğrenciler, bu sınavda gerçekten zorlanıyorlardı, atamaları zorlaşıyordu. Şükürler olsun adayların haykırışları kısmende olsa etki etmiş olmalı ki, alan sınavı getirdiler ve böylece matematik etkisi azaldı kpss sınavında.
    İnsanların kendi alanlarında adil bir şekilde değerlendirildiği sınavlar görmek nasib olur umarım.

7. Beğenme Jrkirko bu mesajı beğendi.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)