Toplam 11 sonuçtan 1 ile 11 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: YDS 2014 Toplu Soru ve Cevaplar - MAMGER yorumu

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    161

YDS 2014 Toplu Soru ve Cevaplar - MAMGER yorumu

Merhaba

2014 Sonbahar YDS sınavımız, küçük kusurlarına rağmen makul bir sınavdı. Bir önceki sınavda 80 ve üzeri isteyen arkadaşların işi çok zor iken, bu sınavda kişiler seviyeleri değerinde puanlar alacaklar gibi gözüküyor. Tarza aşina biri için sınav bu kez, ki geçen sefer de öyle idi, muhatabını “yenmeyi” değil, “ölçmeyi” hedeflemiş gibi duruyor.

Genele baktığımızda, gramer ve taktik merkezli çalışmanın, son 3 yılda olduğu gibi, yine anlamsız kaldığı bir sınavla muhatap olduk. Görebildiğim tek “structure” diye isimlendirebileceğim soru, IF CLAUSE TYPE III sorusu idi. O bile kendi içinde manadan bağımsız bir yapı değil.

Kasıntı, kıyıda köşede kalmış yapılarla değil, bilindik ve gerçek hayatta karşımıza çıkma olasılığı yüksek yapıları, akademik ve/veya entelektüel İngilizce dokümanlar ile sorgulamışlar. Zaten olması gereken de bu. Bu ekibin ana zaaflarından biri olan “kes yapıştır, yeni metin yap” hastalığı ya çok azalmış veya beni rahatsız etmeyecek bir ustalıkla halledilmiş idi.

Elbette ki aşırı heyecan, sıhhî rahatsızlıklar ve sınav uygulama ortamındaki olumsuzluklar gibi harici etkenler emekleri boşa düşürmüş olabilir. ÖSYMnin bu yüzden illaki bu yeterlilik sınavına girebilme olanaklarını “yılda iki” ile sınırlamaktan uzaklaşması lazım.

Bölüm bölüm konuşmak gerekirse:

Kelime soruları: İsabetli, tercihler yerinde

Gramer: Okuduğunu anlamaya endeksli

Cloze Test: Sorular ederine göre; biri zorca, diğeri 50-60 aralığını ölçmeye ayarlı

Cümle tamamlama: Kurnazlığa geçit vermeyecek ve fakat okuduğunu anlamayı arzular sorular. Gramerden ve hilenin minimum fayda sağladığı cümle tamamlamalar bu ekibin zaten en meşhur özelliği. Bu ekibin “akla çabuk gelmeyen ama doğru cümle” mantığından da uzaklaşılıp daha makul bir yere gelinmiş. Ama buralarda hala metnin orijinaline çok müdahale edildiğini düşünüyorum, burnum beni yanıltmıyorsa. Ki bu arzulanan bir durum değildir. Yeterlilik sınavları “artificial” değil “original” metinlere yaslanmalı. Kitaplarımız böyle söyler.

Çeviri: Neredeyse klasik motamot çeviri arzulanmış, bir soru bilerek “manayı” daha öne çıkarmış.

Paragraflar: 160-180 kelimelik makul ölçeklerine geri dönmüş, sürenin daha izin verebileceği sınırlara indirilmiş. Seçenekler normal uzunlukta ve birden fazla seviyeyi ölçecek kadar çeşitlendirilmiş. Yazımda seçenekler arasındaki boşluk ayarının yer yer nizami olmaması, biraz amatör bir görüntü oluşturmadı değil ama.

Diyaloglar: Hala içlerinde “birbiriyle konuşan Türkler komedisine devam etse de”, şükür İngiliz konuşanlar yeniden devreye girmiş. ÖSYM doğru yolu illaki bulacak. J Normalden bir tık daha zor olmuş ama bence gayet yerinde bir karar.

Restatement: ÖSYM bu ekiple bu sorularda daha nitelikli bir yere geldi diye devamlı iddia ediyorum ben. İşte tipik okuduğunu anlama ve akabinde “rephrasing skill”.

Paragraf tamamlama: Bu kez olmuş. Bu ekibin en zayıf olduğu yerlerden biri bu kısım idi. Gereksiz bir uzunluktan arındırılmış. Kendinden menkul zoraki birleştirmelerden uzaklaşılmış.
    Anlam bütünlüğünü bozan cümle: Genelde “Konu bütünlüğü” ile elde edilen ve “akış bütünlüğü”nün de rol oynadığı sorgulamalar.

Netice itibari ile: Başarılı bir ölçme değerlendirme sınavı gerçekleştirildi. İnsanların son 3 yıldır endişelerini yükseltsen “çalışsan da geçilmiyor ki, sorular saçma” korkusunu yenebilecekleri bir sınav idi.

Hamiş: Bir TYPO yakaladım “average” yerine “avarage” yazılmıştı. Olmasa daha iyi olurdu.

Sorulara gelecek olursak. Çoğu hatırdan, eşten dosttan, bazıları mana akılda kalıp da yeniden canlandırma kabilinden. Hadi hayırlı olsun.
    KELİME
    1. promote exposure to sunlight enables the body to produce vitamin D and ---- the development of bone.
    A) promote
    2. accurately without knowing the distance ----, it is difficult to plan a trip
    A) accurately
    3. inseparable information technologies have become an ---- part of every business
    a) inseparable
    4. exploitation The history of creating power begins with the ---- of the most obvious natural resources surrounding us: water and wind.
    A) exploitation B) termination C) perception
    5. cope with ---- stress
    6. cut off A stroke occurs when blood flow to a part of the brain is ---- for longer than a few seconds.
    A) cut off B) leave off
    GRAMMAR
    7. to/for critical TO understanding / advance cures FOR neurological disorders
    (Seçeneklerde IN/ABOUT vardı ve ben onu işaretledim)
    8. during/with /deal WITH
    9. were / have dedicated Raphael’s final works were so good that the Prado and the Louvre have dedicated a whole exhibition to them.

Soruyu okurken "ama WORKS diyorsa bunun SIMPLE PRESENT olması gerekir" dedim ama uygun bir seçenek bulamayınca WERE/HAVE DEDICATED yaptım... Ne de olsa ÖSYM benim İngilizcemle çelişen ilk sorusunu sormuş olmayacaktı.

PS: SIMPLE PAST da imkânsız değil. Ama eserler mevcut iken, niteliklerinden PRESENT bahsederiz. Elbette spesifik zaman vermeler hariç.
    10. has been developed / to detect
    11. had surrendered / might have been transported IF CLAUSE – TYPE 3
    12. Although
    13. Because
    14. But At the age of three, a child’s brain is fully grown ---- muscles still need to
    15. In terms of
    16. Whether / or Kabaca şöyle bir cümle vardı sanırsam:
    The question is ---- the acupuncture significantly reduce pain and improved function in patients --- people only do whatever they have been told.
    A) both/and B) neither/nor C) so/that
    D) either/or E) whether / or

CLOZE 1 (karıncalı metin)
    17. beneath A) against B) towards C) beneath
    18. like
    19. Must be
    20. Achieve
    21. In contrast

Looking an ant nest is to contemplate an alien civilization. The boiling mass of worker ants beneath an upturned stone is both strangely reminiscent of human society and strikingly different. Like us, ants build structures, find food, defend their societies and manage waste, and – also like us – they must be well organized. For example, the leaf-cutting ants of Planet Ant have special waste disposal areas for storing hazardous waste and a team of ‘waste-disposal ants’ dedicated to keeping the nest clean. But ants achieve this familiar end result in a very different way to humans. People have centralized control. In other words, someone tells us what to do. Ants, in contrast, have decentralized control and neither the queen nor any other ant directs work. Ant workers are the ultimate self-starters, following specific, but potentially flexible, rules in certain situations.
    CLOZE 2 (effective teaching vs good teaching)
    22. while
    23. Maintains --- the level of the difficulty
    24. As well as ---- emphasizing the
    25. Beyond “beyond teaching”
    26. Have been taught “what they have been taught”
    CÜMLE TAMAMLAMA
    27. Even if DNA may play a role on moral character, ---- It is environmental and social conditions that forms us
    28. Although the internet poses threats ----

some researchers state that some people use Internet to enhance their social interaction
    (İki kez internet kullandığı için seçenekten ÇOK rahatsız oldum. Ama “aman tanrim didim”, işaretledim.)
    29. As long as there is sufficiently large information ---- it is easy to get a machine to learn to do complicated tasks
    30 As the age of children increases, needing less care, ---- mothers can gradually shift from part-time jobs to full-time ones.
    31. We often ignore the values of things surrounding us, ---- and only when seen through the eyes of
    tourists, do we revalue our culture
    32. Spending money on others may produce happiness even when we pay with our hard-earned cash.
    33. All parents struggle to find a balance between discipline and encouragement, when it comes to raising a kid
    34. Parasites live on or inside other being livings ---- and there are more than 1000 types that live in human body
    35. Your body will take enough energy ---- once you get used to eating vegetables like broccoli
    36. Japan has a dominance but China is getting important in the region.

PASSAGE 1 (Bangladesh)
    The collapse of Rana Plaza, a structurally deficient eight-story building, was a local disaster with global implications. Bangladesh is the world’s second biggest manufacturer of ready-made garments (RMG) after China. The industry is responsible for nearly 80% of the country’s exports, earning $19 billion annually, or about 13% of its GDP. Some 4 million Bangladeshis — mostly underdilFORUMeducated villagers — toil anonymously in the country’s RMG trade, making T-shirts and jeans for top international brands. Akhter’s picture put an intimate face on what is, in Bangladesh, a crucial but poorly regulated and often dangerous industry. In early June, six weeks after Rana Plaza fell, Akhter and I teamed up to trace the backdilFORUMstories of the Rana Plaza survivors and victims to try to learn how they lived, and died. Bangladesh’s RMG workers follow a common developing-world pattern: leave the hardscrabble familiarity of the village for the harsh uncertainty of the city in the hope that higher urban wages translate into a better life for their families and for later generations. What sets Bangladeshi garment workers apart is that they perish on the job with depressing frequency.
    43. the great majority of economy (nearly 80% of the country’s exports sayesinde)
    44. few government control (poorly regulated

Nefsi Murakabe:
    (ben bunu maalesef yanlış yaptım. İlgili kısmın burası ile ilgisi kurulabilir dedim. Sonra “yok canım” dedim. Delil bulamadığım halde “they made known the situation to the world” gibi bir seçeneği işaretledim. Pişmanım. Siz siz olun, metinden destek alamadığınız seçeneği işaretlemeyin. Bakın şimdi “aman tanrım didim”)
    45. Deficient, badly built.... bad construction (The collapse of Rana Plaza, a structurally deficient eight-story building sayesinde)
    46. the difference from the other countries are higher mortality rate of laborers (son cümleden)
    PASSAGE 2 (character trait)
    47. is expected to result in happiness in life (doğru seçenek)
    “the result of personal contentmenifadesi yanlış. Sebep ile sonuç yer değiştirmeli idi)
    48. Changes as well as economics factors affect (demişler/hatırlamadım)
    49.
    50. Başlık: how trait changes affect satisfaction
    satisfaction ile personal traits
    PASSAGE 3 (Roman Baths)
    51. both novice and experts are interested in Roman baths
    52. baths were popular due to economical, physical and psychological reasons.
    53. WHY içeren cevap
    54. Başlık sorusu: popularity of ancient roman baths (bath activities and rituals yanlış)
    PASSAGE 4 (Polygraph)
    55. Polygraph cannot precisely detect lies/ determine whether a person is guilty
    56. only physical responses (not lies)
    57. Unreliable means
    58. Yazar görüşü: to explain doubts as to the reliability of polygraphs
    PASSAGE 5 (bathroom innovation vs safari travel)
    59. Were satisfied with their decision
    60. Giraffe kiss example is to symbolize the importance of an experience sharing an experience with friend.
    61.
    62. Başlık: the superiority of experience over material goods
    DİYALOG (yeniden canlandırma)
    63. A: I feel depressed less and less happy
    B: maybe... experts believe moving to the country can help.
    A: ----
    B: I quite agree with you. I hope you recover soon.
    Answer: Perhaps, I should plan retirement and move to the village.
    64. A: He spent his entire career following the unexpected. .
    B: ----
    A: No, no necessarily. He just did not want to repeat himself and previous artists..
    Answer: Do you think he spent his whole life surprising the others?
    65. A: ----
    B: You should choose the latter. It is more widely used and…
    Answer: I’d like to learn another language, but cannot decide which one to choose: German or Spanish?
    66: A: Have you ever thought how large the universe is.
    B: Actually I haven’t.
    A: ----.
    B: Oh so amazing. Could you give me some more information?
    A: Sorry. I just started it. After some time I will learn more.
    Answer: I did not either before I took astrophysics and learned new things every day like how large the universe is.
    Seçeneklerde “aren’t you listening to me” gibi eğlenceli bir alternatif de vardı.
    67. A: Libraries will disappear.
    B:
    A: You mean they deliberately promote new technology.
    Answer: Not exactly, libraries are not only a house full of books but enable people to reach the internet...

RESTATEMENT
    68. Language is important not only because it allows us to communicate, but it also allows us to gain our identity.
    Answer: İçinde NOT ONLY / BUT ALSO olan seçenek..
    69. Aile içi şiddet ve sokaktaki şiddet
    Answer: PECULIAR olan seçenek
    70. hastayken sıvı şeyler tüketimi öneriliyor... (It is advised to the patients to consume liquid since it is easy for them to consume)
    Answer: seçeneklerde ADVISED olan tek seçenek doğru idi
    71. ÇIKMADI

PARAGRAF TAMAMLAMA
    (Yaklaşık yeniden üretim.)

72. When Jules Verne wrote Around the World in Eighty Days, it seemed too imaginary to most of people. ---- Flight from New York to London takes less than 6 hours. And communication occurs nearly instantaneously.
    Answer: In recent years, however, the pace of technology changed everything.
    73. During ages, the great rivers, such as the Tigris, Nile and Euphrates had to become the main places for human population despite their unpredictability and the damage they do due to floods. ---- Without this technology, they couldn’t have moved to so far from the rivers.
    Answer: Sumerians built dams to use flood water.
    75. Global warming has already affected the world we live in. There seems nothing to stop it. ---- The question is whether there will be an international consensus to achieve this.
    Answer: It is too late to go back now, but we can at least attempt to reduce its adverse effects.
    76. ÇIKMADI

ANLAM BÜTÜNLÜĞÜNÜ BOZAN
    76. Long term memory: III. yanlış cümle “for example short term memory”
    77. ATHLETES: V. Cümle yanlış “swimmers need to use more energy to reach the same distance”.
    When Lippincott set the world record in 1912, people thought his degree is unbreakable. Now, not high-school kids have better degrees. But how has this happened? Because modern athletes are taller, have longer arms and legs.
    78. household dust: I. Cümle yanlış “air pollution mostly comes from street…”.
    İlk cümle sokak kirinden ve/veya genel anlamda kirden bahsediyordu. Metntin geri kalanı ev kirinin nerelerden kaynaklandığını belirtiyordu.
    79. computer games: III yanlış: Computers ve tv hakkında.
    (I) Bilgisayar oynayanların genelde teenager erkek çocuklar olduğu düşünülür. (II) Oysa araştırmalar gösteriyor ki, pek çok yeni oyunu kızlar da alıyor. (IV) Yaş gruplarının da gençlerin hakimiyetinde olmadığı ortaya çıktı. (V) 25-35 yaş arası daha çok oyunuyor.
    80. children and three main cues gender, race: II yanlış “the next step” boşa gönderme.
    (I) Çocuklar da yetişkinler gibi sosyal çevre oluştururken cinsiyet, ırk, dil gibi unusrlara bakarlar diye düşünülüyor. (III) Çalışmalar gösteriyor ki, aksan farkı bile…
    Eklenmiş Dosyalar Eklenmiş Dosyalar
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Teşekkürler hocam güzel çalışma...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    44. soruda few government ile bütün dünya öğrendi şıkları arasında gittim geldim. ilk önce few government tı işaretlemiş olsamda, daha sonra parçanın genelinden bütün dünyanın öğrendiği şıkla değiştirdim. tek değiştirdiğim şık bu oldu. gerekçem ise her ne kadar poorly regulated yani kötü yönetildiği/düzemlendiği söylense de buradan yetersiz devlet kontolü çıkmaz diye düşündüm. sonuçta Türkiyede de evyapımı sırasında ruhsat için yüzlerce imza gerekse de yapı denetimleri kötüydü. ama bu olay sayesinde bütün dünya içler acısı durumu öğrendi. bakalım sonuç ne olacak.

4. Beğenme muangtusi bu mesajı beğendi.
    Beğenmeme muangtusi bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Hocam elinize sağlık çok güzel olmuş ama 50. sorunun cevabı yani o okuma parçasının başlığı aşağıdaki şekilde olmayacak mı acaba? teşekkürler..

http://www.scientificamerican.com/ar...nality-change/

6. Beğenme muangtusi bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    mehmet hocam emeginize saglık

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Hocam ilk soruda "accelerate" seçeneğini neye göre elediğinizi de söyleyebilir misiniz? Yorumunuzu merak ediyorum. Teşekkürler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6

hocam çevirleri goremedik nasıl 80 soru oldu cevırıler yok

çeviriler yok hocam nasıl 80 soru oldu ama harıka çalışma olmuş emeğinize saglık ınceledim ve rahatladım neredeyse aynı cevaplarım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    dosyayı indiremiyorum

11. Teşekkür osmant bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı digicom isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    dosyayı indiremiyorum
    https://www.change.org/p/t-c-%C3%B6l...ds-istemiyoruz

selamlar arkadaşlar e yds ile ilgili linke bakarmısınız ilginizi çekerse onaylayın lütfen. artık sınava girmek için yıllarca beklememiz gerekebilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    89 küsür aldım sınavdan. roman bath'li paragrafın bi sorusunda hem uzmanların hem de çırakların ilgisinden, merakından bahsediyordu ama bath yerine bathing kullanılmıştı diye hatırlıyorum. dolayısı ile orada hamamdan değil de sanki yıkanmalarından bahsediyordu, her ne kadar bath ve bathing'in isim ve fiil olarak kullanılabileceğini bilsem de orada sanki direk anlatılan onların yıkanma kültürüydü, yıkandıkları mekan değildi. sınav kolaydı, erken çıkmayıp dikkatli çözen herkesin iyi sonuç alabileceği bir sınavdı.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    10
    açıklamalarınız için özellikle

Netice itibari ile: Başarılı bir ölçme değerlendirme sınavı gerçekleştirildi. İnsanların son 3 yıldır endişelerini yükseltsen “çalışsan da geçilmiyor ki, sorular saçma” korkusunu yenebilecekleri bir sınav idi.

bu açıklamanız için çok teşekkür ediyoruz. tecrübeleriniz ve bilgileriniz bize yol gösterecektir

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler