Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 80 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Çukurova Üniversitesi - İngilizce Öğretmenliği

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15

Çukurova Üniversitesi - İngilizce Öğretmenliği

Çukurova üni. nin kampüsü hakkında çok olumlu duyumlar aldım.Acaba diğer orta halli üni. le karşılaştırınca herhangi bir üstünlüğü var mı?En çok merak ettiğim yanı eğitim durumu.Oradan eğitim aldıktan sonra mezun olan öğretmen adaylarının durumu nasıl?Mesela Akdeniz üni. için eğitiminin pek yeterli olmadığı yönünde duyumlar aldım(öğretmenlik konusunda).Tabii ki bunlar sadece duyum.Orada okumuş olan bir öğrenci ile görüşmedikçe kesin bir yargıya varamayız.Eğer Çukurova üni. de okumuş olan arkadaşlar veya oradan mezun olmuş öğrencileri bulunan öğretmenlerimiz warsa yardımlarını rica ediyorum.Vereceğiniz fikirler için şimdiden teşekkürler.

Ayrıca bir sorum daha olacak.Çukurova,Muğla,Balıkesir,Çanakkale ve Selçuk.Sizce hangisinde ing. öğretmenliği okusam daha ii olur?Yardımlarınız hangisini tercih sırasında başa koymam konusunda bana çok yardımcı olacak.Sonuçta her ne kadar aldıkları son öğrencinin başarı sırası birbirinden farklı olsa da puanlar 363ı-364(eski puanlamaya göre) çevresinde çok küçük oynamalar gösteriyor.Buna rağmen herkes Çanakkale'yi başa koymam gerektiğini söylüyor.Ben de eğitim ve kampüs durumu hangisinin daha iyiyse onu başa yazıp direk oraya yerleşmek istiyorum; yani başarı sırası umrumda değil.Sorularımı yanıtsız bırakmazsanız çok sevinirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı hsnkckf isimli üyeden alıntı
    Çukurova üni. nin kampüsü hakkında çok olumlu duyumlar aldım.Acaba diğer orta halli üni. le karşılaştırınca herhangi bir üstünlüğü var mı?En çok merak ettiğim yanı eğitim durumu.Oradan eğitim aldıktan sonra mezun olan öğretmen adaylarının durumu nasıl?Mesela Akdeniz üni. için eğitiminin pek yeterli olmadığı yönünde duyumlar aldım(öğretmenlik konusunda).Tabii ki bunlar sadece duyum.Orada okumuş olan bir öğrenci ile görüşmedikçe kesin bir yargıya varamayız.Eğer Çukurova üni. de okumuş olan arkadaşlar veya oradan mezun olmuş öğrencileri bulunan öğretmenlerimiz warsa yardımlarını rica ediyorum.Vereceğiniz fikirler için şimdiden teşekkürler.

Ayrıca bir sorum daha olacak.Çukurova,Muğla,Balıkesir,Çanakkale ve Selçuk.Sizce hangisinde ing. öğretmenliği okusam daha ii olur?Yardımlarınız hangisini tercih sırasında başa koymam konusunda bana çok yardımcı olacak.Sonuçta her ne kadar aldıkları son öğrencinin başarı sırası birbirinden farklı olsa da puanlar 363ı-364(eski puanlamaya göre) çevresinde çok küçük oynamalar gösteriyor.Buna rağmen herkes Çanakkale'yi başa koymam gerektiğini söylüyor.Ben de eğitim ve kampüs durumu hangisinin daha iyiyse onu başa yazıp direk oraya yerleşmek istiyorum; yani başarı sırası umrumda değil.Sorularımı yanıtsız bırakmazsanız çok sevinirim.
    Yahya Hocaya katılıyorum. Nereye gitsen iş sende biter. Ben Çukurova mezunuyum 2000. Kampüs ile duyduğun olumlu ne varsa doğrudur. Sanırım kampüs açısından oldukça hoşuna gidecektir. Eğitim durumuna gelince ben önemli ölçüde bunun sana kaldığını düşümekle beraber öğretmen olursun çok bişe bekleme diicem.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı hsnkckf isimli üyeden alıntı
    Hocam madem hepsinin eğitimin de bir şey beklemiyeyim.Sizin dediğiniz gibi olsun.Hani demiştik ya hepsi aynı ayarda üni.ler diye.Burda kampüs devreye giriyor.Yani kafamda Çukurova'nın daha ön plana çıkmasının nedeni rehberlik hocamın bir hafta önce orada bulunmuş olup oranın kampüsüne hayran kalmış olduğunu belirtmesi.Eğer eğitimine bakmıyorsak geriye iller ve insanları konusunda ve hatta o üni.lerdeki siyasi fikirlerin diğer öğrencilere dayatma yapıp yapmadığı gibi konularda bilgi edinmek kalıyor.Ne dersiniz, Çukurova'yı bir de bu yönleriyle değerlendirir misiniz?
    Adana'da gönüne göre yaşar kafana göre takılırsın. üniversitede de sana karışan olmaz. Biraz sol eylemlere şahit olabilirsin belki ama istemeyene kimse müdahalede bulunmaz. İngilizce bölümü genel olarak prortest tavır sergileyen öğrencilerin bulunduğu bir yer deeğildi 2000 e kadar. Sonrası için yrum yapmam doğru olmaz.

Sana bi de şunu söyleyim Boğaziçi rektörüne göre ilk 5 devlet üniversitesinden 4.sü. Açıklama muazzam idari yapısı ve kampusuyle 4. sırada yer alır demiştir. Bir kaç yıl önce bir gazete röportajında. 1.Boğaziçiydi 5 de Marmara arasını hatırlamıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    155
    Şehirde kiralar çok ender koşullar hariç yıllık verilir. Bu biraz ürkütücü olabilir. Kampüs oldukça iyidir. Her gün biraz daha iyi oluyor.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    155
    Vaktim yoktu çok yazamadım, şimdi de yok. Kısaca:

SİYASET: Şehirde herhangi bir siyasi kitlenin ötekine üstünlüğü yok. Bu Türkiye'de ender görülecek bir avantaj. Üniversitede güçlü bir siyasi oluşum yok. Bazı bölümlerde bazı temayüllerin ön plana çıktığı görülse de, çoğu üniversiteyle karşılaştırıldığında bu hiç mesabesinde. Hem daha ziyade öğretim görevlilerini ilgillendirir bir durum. Okulda doğu kökenli arkadaşlar ile ülkücü arkadaşlar arasında zamn zaman ısınmalar olur. Ama bu karı-kız kavgasından (ne demekse) daha az güçlü bir olay. Karışmazsan kimse de sana karışmaz.

KÜLTÜR: Nisbeten kabadayı bir Adanalı kültürü var. Ama hızla modernleşiyorlar. Sıcağın da etkisiyle insanlar biraz kavgaya gürültüye çabuk bulaşıyorlar ama siz kışın okuyacaksınız. Şehirdeki üniversite daha çok tıp + sayısal, bu da şehrin sosyal yönden gelişmemesine yol açmış. Kültürel aktivite ile ilgileniyorsanız o kadar umutlanmayın derim. Tabii ki sinema, tiyatro, konser vs. konusunda sıkıntı çekmezsiniz, burası büyük şehir. Ama niteliği hakkında skıntı olabilir. (Yani geldiğiniz kent bir Ankara, bir İstanbul değil.)

COĞRAFYA-İKLİM: Son derece sıcak ve bunaltıcı bir yaz, geceleri bile eksi derecelere düşmeyen bir kış. Türkiyenin en bereketli toprakları. Hem Hatay hem Mersin toplu taşıma ile bir günde gidip gelinecek mesafede. Nehir boyu oldukça güzel manzara ve gezi yerleri var. Seçim ayağına yeni parklar yapılması da muhtemel.

Sonra devam ederim.
    Konu MehmetMamger tarafından (26-07-06 Saat 08:37 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15

?

Ya acaba Çukurova üni.de devlet yurdu ile eğitim fakültesi arasındaki mesafe ne kadar?Yurt kampüsün dışında mı ?Ulaşım imkanını merak ettim yani.Oradan mezun olan veya o üniversiteyi tanıyan Hocalarım söz sizde Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    yurttan çıkıp yüreyerek gidenler bile var ama yürüme mesafesinde değil. Otobüse binmek lazım 5 dakika

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Bir de benden dinleyin.

Kampüs açısından ve üniversitenin olanaklarından bakacak olursak burda Çukurova ön plana çıkar. Döner sermayesi çok kuvvetli olan bir üniversite. para sorunu yok. Dolayısıyla kampüste yenilikler devam etmektedir. Burda okumakta bir sorun olmaz.Diğer şehirlerimze gelişme gösteriyor tabi ki. Ama olanak bakımından çukurovaya yetişmezler. Ben selçuk mezunuyum. Kampüs orda yerine oturdu sayılır.Yanılmıyorsanİng. Öğr hala MERAM da bulunuyor.Bir de İng. Öğr bölümüne HAZIRLIK yok. Bu da artısı Zaten bilerek gittiğinizden hazırlık okumanın bir anlamı yok diyorum. Sadece sene kaybı. Diğer şehirlerde hazırlık var. Dediğim gibi üni havası tadayım diyorsan bunların içerisinde ADANA sosyal yönden ağır basar. Okuyan birkaç öğrencim var. Çok memnunlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    0
    bi sorum olacak yurt konusunda.Adanadaki yurtlar kaç kişilik acaba?Ben 8-6 vs gibi duydum bu yurt konusunda(adana için)bilgi verirseniz çok sevinirim...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    Sevgili Hsnkckf, Ben yeni geldim. Ben Çukurova Üni. mezunuyum. Çukurova Üniversitesi hakikaten hem kampüs olrak zengin hem de ingilizce öğretmenliği eğitimi hususunda seçkin bir üniversitedir. Hazırlık dahil 5 yıldır. Yalnız, üniversiteyue kayıt yaptırdıktan sonra Hazırlık muafiyet sınavı var. Onu geçerseniz direk 1. sınıftan başlarsınız. Hazırlık muafiyet sınavı 5 kademeden oluşuyor. Grammer, reading skills, listening skills, writing skills ve en son sözlü mulakat olarak speking yapıyorsunuz yüzyüze hocayla... Zaten ilk 4 aşamayı geçerseniz sözlüye girmeye hak kazanırsınız. Her türlü aktivite mevcut üniversitemizde... İklimi Akdeniz iklimi, fazla soğuğu olmaz.
    Not: Hiç bir şekilde Siyasi oluşumlara katılmamanı ve desteklememeni tavsiye ederim. Yoksa öğretmenlik hayatında sorunlar yaşarsın...

Fevzi Çakmak yurdu var üniversitenin içinde. Ayrıca Şehir merkezinde de yurt var. Orada da kalabilirsiniz. Ama Fevzi Çakmak yurdunda kalmanı öneririm....
    Yurtdaki odalar 6 kişiliktir. Bu yurt karmadır. Kızlar da mevcut. Tabiki onların blokları farklı yerde....

Üniversitemiz hakikaten çok güzel. Bana göre eğitimi özellikle İngiliz Ana Bilim dalı hususunda İlk üçtedir. Aynı zaman da iyi bir etiketdir....
    Diğer üniversitelerden mezun olan hocalarım yanlış anlamasın istirham ederim
    Yürüyerek 40 dakikada yurttan okula varabilirsiniz. Arabayla 5 dakika...
    Not: Sormak istediğin sorular olursa tekrar bana yaz sana aktarabilirim..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    Alıntı rockdream isimli üyeden alıntı
    bi sorum olacak yurt konusunda.Adanadaki yurtlar kaç kişilik acaba?Ben 8-6 vs gibi duydum bu yurt konusunda(adana için)bilgi verirseniz çok sevinirim...
    Yurtlar 6 kişilktir. 3 katlı yurtlar...

Yurtların 1. katında kantinler olur. Oradan para karşılığı oranın menüsünden yiyecekjler alabilirsin? Pek zengin bir menü yok Patates cipsi, yumurtanın her çeşidsi, scuklu yumurta filan.... Eğer Fevzi Çakmak yurduna girersen şiddetle E blokunu tavsiye ederim. Nedenini gidince öğrenirsin...
    Konu MehmetMamger tarafından (02-07-07 Saat 00:03 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48

Çukurova Üniversitesi - İngilizce Öğretmenliği

Çukurova Üniversitesi 22 000 dekarlık bir arazi üzerine kurulu, daha önce balcalı köyü olup, üniversite olacağı için boşaltılmış muntazam bir üniversitedir. Ve iddia ediyorum. " Kampüsü Türkiye'nin en iyi kampüslerinin başında gelir." Hele o Seyhan Barajı gölü manzarasında oturduğunuz zaman kalkmak istemeyeceksiniz. Bürün fakülteleri bir kampüste toplanmıştır. İsmi de BALCALI kampüsüdür. Merkezden 17 kilo metre dışarıdadır. Balcalı arabalarıyla merkezden 40 dakika sürer takriben...

Ayrıca Türkiye'nin en büyük kütüphanesine sahptir. 5 katlıdır. Bir forum doldurarak istediğiniz kitabı elde etmeninz içten bile değildir.

İnternet kafeleriylle, teknolojik donanımları ile çok iyi üniversitelerimizden biridir.

Gelelim İngilizce Öğretmenliği Ana Bilim Dalına

İçinde çok kıymetli hocalrı barındıran bir bölümdür. Bölüm başkanı Hatice SOFU'dur. Alanında uzman biridir. Çok şey öğrenebilirsiniz kendisinden

Sonra Yrd. Doç.Dr Erdoğan Bada, çok farklı her türlü aksanı bilir. Çok müthiş bir aksanı vardır. O ders anlatırken kendinizi Berkeley Üniversitesiymiş gibi hissedersiniz. Hiç kimseyi sıkmaz. Öğrenci canlısıdır. Bir keresinde staj elbisem çalınmıştı. Sağ olsun bana bir takım elbise ayarlamıştı. Allah bin kez razı olsun ondan..

Doç.Dr.Şehnaz Şahinkarakaş Writing Assessment ve Portfolio konusunda çok uzmandır. Müthiş şeyler öğrenirsiniz kendisinden. Ayrıca Methodology dersinde müthiştir. Tam bir öğrenci canlısıdır. Onun dersini dinlerken Amerikan bir öğretim görevlisinin size ders verdiğini hissedersiniz.

Doç. Dr. Zuhal Okan, kendisi tam bir öğrenci canlısıdır. Çocuk gibidir. Çok komik ders anlatır. Testing konusunda ve Physolinguistics konusunda uzmandır.

Yard. Doç.Dr. Cem CAN, kendisinin müthiş bir aksanı vardır. Çok az ve öz anlatır. O tam bir İngiliz çocuğuna benzer. Ama hakikaten çok saygın bir hocadır. Study Skills konsunda uzmandır.

Yard . Doç.Dr Rana Yıldırım, müthiş bir aksanı vardır. taramalı silah gibidir. Çok ama çok akıcı konuşur. İddia ediyorum. Bir ingilizden dahi daha iyi konuşur. Hiç susmaz. Onu dinledikçe dalr gidersiniz.

Yard.Doç.Dr. Tijen Türeli, tam ama tam bir annedir. Drama konusunda ve özellikle William Shakespeare ı çok iyi bilir. Edebiyat ve Kültür derslerinde müthiştir. Tam bir İngiltere ve Amerka havası solursunuz onun dersinde... Çok da güzel ve narin biridi.r.

PS: Bu arada ben bu kadroyu yazsam roman olur bea. Benden şimdilik bu kadar... Eklerim sonra... Bazı hocalr kaprsili olmasa çok daha iyi olacak da.. Neyse

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    Alıntı MehmetMamger isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir ara kaprislileri de yazarsın artık Müjdat kardeşim. Şehirle ilgili sorunlara ne dersin?

PS: Şu ÇÜ'yü de sen aç diyecektim ki, açmışsın.
    Hocam şehiri siz tanıtın... Ama Adana biraz sakat bir memleket! Fazla akşamları merkezde bulunmazlarsa iyi olur. Ben buraya çok şey yazarsam olmaz.

Kaprislileri yazarsam beni topa tutarlar. Onları da öğrenci olacak arkadaşalr bulsunlar hocam

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    91
    Bir ara kaprislileri de yazarsın artık Müjdat kardeşim. Şehirle ilgili sorunlara ne dersin?

PS: Şu ÇÜ'yü de sen aç diyecektim ki, açmışsın.
    1994 yılı Çukurova Üniversitesi İİBF mezunuyum. Şehir konusunda bir problem hatırlamıyorum. (Sıcaktan başka). Hatta Ankara'da yaşayan birisi olarak hala Adana'yı çok özlüyorum. Tabii uzun zaman oldu, siz sürekli ordasınız daha iyi bilirsiniz. Ama Adana gerek rahatlık gerekse ucuzluk açısından gerçek bir öğrenci şehriydi benim zamanımda. Ahh Ahh ne güzel günlerim geçti orda. Bak şimdi canım çekti vallahi...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    48
    Neyse, geçen sene de karalamıştık bir şeyler. Birleştiriverdim.
    Aslında Ahmet BAŞAL hocamız burada olsa da ondan dinleseniz ( pardon, okusanız ) ÇÜ, İng. Öğretmenliğini. Ahmet Hocamız orda ( ÇÜ'de) MAster yaptı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Ben de 2000 Çukurova Mezunuyum. Şehir ve üniversite çok sosyal. Kampus muazzam. Eğitimine gelince civarda fazla özel üniversite olmadığı için çukurova ingilizce öğretmenliği öğretim elemanları açısından 3 üniversite kurabilecek düzeyde bir sayıya sahip. Hocalardan bazıları Türk olmasına rağmen nativelike değil nativeler. Özellikle Erdoğan Bada ve Rana Yıldırım. Master ve Doktoraya oldukça fazla önem veriliyor ve öğrenci alım sayıları da yüksek diğer okullara göre. Kütüphanesi oldukça tatmin edici ingilizce açısındaN. Pekçok üniversitenin web alanlarına üye ve oldukça iyi bir araştırma olanağı sunuyor . İyi okullarda staj yapma imkanı. Ben Mithat Topal Anadolu Lisesi ve Anada Ticaret odası Anadolu Lisesinde staj yaptım. Hocalar çok resmiyet aramaz, çok yardımcı ve samimilerdir.

Proje tabanlı ödevler oldukça fazla verilir. Sosyal klüpler oldukça fazla ve etkinlik açısından doyurucudur.

Sonuç: İyi üniversite ingilizce öğretmenliği açısından.

Ama ister Odtü, 9 eylül, ister gazi, van vb hangi üniversiteden mezun olursan ol öğretmensin sonuçta. Mesele kendini yetiştirebilme.
    Konu AhmetBasal tarafından (03-07-07 Saat 00:46 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı paradise_now isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    puaN 341.844. BAŞARI SIRASI 2203. Çukurova ing öğretmenliği gelir mi. bilgisi olan varsa yazsın.hesapladım daha yüksek geliyordu.
    aklı olan çukurovayı seçmesin.çünkü ben 3.sınıfta bıraktım iğrenç bir üniversite bütün bildiğinizi köreltiyor.

arkadaşlar içinizden hala çukurova'yı seçmeyi düşünen varsa ingilizce öğretmenliği için,iyice düşünün derim;çünkü dil konusunda oldukça yetersiz kalıyor gerek müfredat gerek hocaların eksik yönlendirmesi yüzünden.gerçekten harika hocalar var ama senede 1 dönem anca girebiliyor derslere bu yüzden azla yetinmek ve dar ufuklu ve eğitmen kimliğini tam kazanmamış akademisyenler oldukça fazla.eğer dil konusunda yeterli olmak ve o okullarımızda gördüğümüz az bilgili ingilizce hocalarına dönüşmek istemiyorsanız eğitim fakültelerinden ziyade dil edebiyat-dilbilim okuyun sonra bir yıl formasyon ile çok sağlam bir ingilizce cebinizde öğretmenliğe başlayabilirsiniz.size şunu söylemek isterim dersler ilk yıl lise ayarında gidiyor,sunumlarla ve araştırma yöntemlerini öğrenme ve uygulamayla biraz da olsa zorluyor.geçireceğiniz ikinci yıl bomboş oluyor çünkü müfredat ve hocaları gün sayısını azaltmak konusunda kandırdığını sanan öğrenciler yüzünden derslerin yapıldığı gün sayısı 3,5 oluyor,ki 1-2 saatlik stajı da saymazsak 3 gün,bu 3 günün içinde 15-10 dk süren dersler de var onu da hesaba katın.ingilizceden iyice soğutur bu süreç en iyisi,çeviri bürosuna girmek.3.sene ise gereksiz projelerin verildiği senedir.ne lise ne de daha düşük eğitim basamaklarında kullanmak istemeyeceğiniz ama geçmek amacıyla yaratmak zorunda olduğunuz ve kolay beğenilmeyen projeler silsilesi gelir.sosyal yaşam klüplere giderseniz olur,yok arkadaşlarla r1-r2 civarında takılırım yemekhane-kütüphane-baraj kenarı üçgeninde geçirirseniz ömür törpüsü olur.rak barları kalitelidir,gidip eğlenirsiniz.spor severseniz güzel olanakları var,kütüphanesi güzel,öğrenci işleri berbat,bölüm başkanı da iplemez pek işiniz düşerse,ama dekan ve yardımcısı iyidir yardımcı olurlar.arkadaşlar eğitim harici çoğu şeyi artı.ama eğitimden o kadar çok boş vakit kalıyor ki zamanınızı planlamayı başaramaz ve güzel bir ortam oluşturamazsanız psikolojik zorlukları sürekli yaşama ihtimaliniz artabilir.en önemlisi mezun olduğunuzda kesinlikle öğretmenlik yapmayı düşünüyorsanız,her ne kadar diğer fakültelerin eğitimi çok daha kaliteli olsa da ,seçin,ama bence dil edebiyat dilbilim okuyun başka bir şehirde.
    Konu MehmetMamger tarafından (05-08-07 Saat 12:37 ) değiştirilmiştir. Sebep: aynı meyandaki iki mesaj birleştirildi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14

Ce: Çukurova Ünv.Hazırlık Geçme Sınavına Girenler Bu

Alıntı yenibena isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    çukurova'nın 2004te yaptığı sınavdan geçen çok fazla kişi oldu,210/160.bir sonraki yıl da tam tersi oldu.2004 kolayken 2005 zımba gibiymiş.2004te konuşma yoktu sınav içinde,yazma,okuma,dinleme vardı.dinlemeyi Toefl kaynaklarından,yazmayı internetteki makale sitelerinden, okumayı da yds/kpds kitaplarından çalışabilirsin.sesletimli sözlüklerden telaffuz çalışmanda fayda var,telaffuzun iyi olması + puan getirir. zorluk derecesi değişiyor Çukurova'nın ingilizce öğretmenliği bölümü okuldaki en başıboş bölüm,bireysel çalışmalarını iyi tutman gerekir,mümkünse çeviri felan yapsan iyi olur yoksa okul çok yetersiz kalacak mesleki dersler yüzünden.hayırlı olsun
    en başıboş bolum deken neyi kastettin???

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14

[QUOTE=nurdem;126631]en başıboş bolum deken neyi kastetti

1-öğretmen olacak öğrencilerin dil konusundaki gelişmelerini sağlayacak bir müfredat yok,dersleri incelediğinde çıkacak sonuç şu olacak,konuları ingilizce öğrenince kazanacağın ingilizce sadece birkaç terimden oluşacak,yani sadece okul dersleriyle uğraşılırsa çok sığ kelime haznesine sahip olunuyor.bunu sınıfımdaki ve diğer sınıflardaki öğrencilerin söylediklerini feyz alarak söylüyorum,kendim de aynı şeyi düşünüyordum baştan beri,dil konusunda lisede şunu çalışın bunu çalışın derken ciddi manada kalıp+kelime öğrenmişiz.oysa ben 3.sınıf öğrencilerine bakıyordum bir kelime soruyordum,bilmiyorlardı çok da zor olmayan bir kelimeyi,bunu 2 sene sonra öğretmen olunca kendileri yaşamasınlar isterdim öğrencileri karşısında.ama muhtemelen ancak okuldan mezun olduktan sonra gelişebiliyorlar,ki mezunlardan da tanıdıklarım var.(2002-2003ten beri böyleymiş)

2-dil konulu yönlendirme dışında şunu söyleyebilirim,okuldaki fakültelerin ve bölümlerin çoğu etkinlikler seminerler konferanslar düzenlerken koskoca yıl boyunca ingilizce öğretmenliğiyle bazen alakalı bazen alakasız 1-2 seminer veya konferans oluyordu.başka etkinlikler de olmuyordu pek.kaliteli hocaları var okulun ama organizasyon yeteneği ya da isteği pek yok bu bölümde.organizasyon ve etkinliğin olmadığı bir üni yaşamında sadece okul-ev-yurt yaşantısı olur ki bu şekilde hareket eden öğrencilerin sosyal yaşantısında eksiklikler görebilirsiniz.sosyal yönden kötüleşen öğrenci arkadaşlarınızın olması şu manaya gelir,canınız sıkılır bir yere gezmeye(piknik,sinema,alışveriş gibi) gitmek istersiniz,gelmez kimse.(gerçi bu sınıf profiliyle alakalıdır ama yine de büyük oranda yurt-ev-okul gidip gelen öğrencilerden oluşuyor),bir hocanın bunu görüp de uyarması öğrencileri aktivitelere yönelmeye teşvik etmesi sonucunca hiçbir şey yapmayan sınıflar mevcuttu,halbuki odtü,boğaziçi,bilkent,hacettepe gibi üniversitelerde öğretim kadrosu klüplerde,organizasyonlarda her bölümden öğrenciyi görevlendirebiliyor.en azından yol gösterecek öğrenci arkadaşlar ortalıkta dolalabiliyor,çukurovada bu yoktu.gerçi ingilizce bölümünde organizasyona katılmayan öğrencilerin(başıboş ,sadece ders çalışan) tek sebebi öğretim ya da organizatör kadrosu değil,öğrencilere de görev düşüyor,ki bu görev kendileri için de olsa yerine getirilmiyor.daha aklıma geldikçe yazarım bu başlık altında.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    155

Alıntı nurdem isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    en başıboş bolum deken neyi kastettin???
    Yenibena sanırım ÇÜ İngilizce Öğretmenliği ile ilgili sıkıntılar yaşayıp 3. sınıfta ayrılmak durumunda kalmış bir üyemiz. Keşke yaşadığı sıkıntıları artıları ve eksileriyle etraflıca paylaşsa bizimle, tabii ki ÇÜ İngilizce Öğretmenliği için açtığımız sayfada...

Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)