Toplam 6 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 SonuncuSonuncu
Toplam 110 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yds 2014 toplu olası cevaplar

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    160
    Alıntı hopeful39 isimli üyeden alıntı Mesajı göster

1-challenging yaptım çünkü cümlenin devamında a numerous ideas ve tekrar bir massive var

2-convey yerine eliminate yaptım çünkü cümle şöyleydi e mails say so much about....but also .....
    but dan dolayı zıtlık belirttiği icin eliminate yaptım
    yani anlam olarak soyle daha dogru olmuyormu e mailler kısı hakkında cok sey soyler ama bazı kısılık ozelliklerını de dısarıda bırakır

3-invention cunku her herde the inventor of florida geciyor a new sıfatı var ayrıca
    Cevaplar bireysel tercihlerimiz ve doğrusunu bir Allah, bir de ÖSYM biliyor maalesef. Sorularınıza gelince:

1. Ben de ilk olarak challenging yapmayı düşündüm. Ama metnin devamını okuyunca, iki kez vurgulu bir "enormous", "a great many" benzeri ifadeyi fark ettim. Metindeki vurgunun SIKINTI değil BÜYÜKLÜK olduğuna kâni oldum. Sorunun ayrıntısını kimse ortaya koyamadığından, bundan sonra söyleyeceklerimiz sadece laf ü güzaf kalır.

2. CONVEY konusunda hiç düşünmeden işaretleme yaptım. CONVEY hem mesaj, hem madde, hem de mana aktarmada çok rahat kullanılıyor. Bu konuda işaretleme yaparken tereddüt taşımadım. Ama Allah bilir.

3. Ben "invention" yaptım ve ama "association" şu an çok daha makul geliyor.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı MehmetMamger isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Cevaplar bireysel tercihlerimiz ve doğrusunu bir Allah, bir de ÖSYM biliyor maalesef. Sorularınıza gelince:

1. Ben de ilk olarak challenging yapmayı düşündüm. Ama metnin devamını okuyunca, iki kez vurgulu bir "enormous", "a great many" benzeri ifadeyi fark ettim. Metindeki vurgunun SIKINTI değil BÜYÜKLÜK olduğuna kâni oldum. Sorunun ayrıntısını kimse ortaya koyamadığından, bundan sonra söyleyeceklerimiz sadece laf ü güzaf kalır.

2. CONVEY konusunda hiç düşünmeden işaretleme yaptım. CONVEY hem mesaj, hem madde, hem de mana aktarmada çok rahat kullanılıyor. Bu konuda işaretleme yaparken tereddüt taşımadım. Ama Allah bilir.

3. Ben "invention" yaptım ve ama "association" şu an çok daha makul geliyor.
    Birçok deneyimli YDScinin burada massive ve association diye fikir belirtmelerine rağmen diğerlerinin hala ikna olmaması 'bir umut' diyerek bağlanması. Soru kökünü bir anımsayabilen çıkaydı herhalde onlar da ikna olurdu. Yüksek ihtimal bu soru kökleri de authentic bir metinden yuvarlanıp uyarlanan cümleler.

3. Teşekkür MehmetMamger bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    mehmet hocam bu site ve cevaplarınız için çok teşekkür ederiz
    fakat 3 soruda çoğu kişi çelişkide aydınlatırmısınız rica etsek:

1-challenging yaptım çünkü cümlenin devamında a numerous ideas ve tekrar bir massive var

2-convey yerine eliminate yaptım çünkü cümle şöyleydi e mails say so much about....but also .....
    but dan dolayı zıtlık belirttiği icin eliminate yaptım
    yani anlam olarak soyle daha dogru olmuyormu e mailler kısı hakkında cok sey soyler ama bazı kısılık ozelliklerını de dısarıda bırakır

3-invention cunku her herde the inventor of florida geciyor a new sıfatı var ayrıca
    her buttan sonra olumsuzluk gelemezk, not only but also da olduğu gibi

5. Teşekkür MehmetMamger bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Alıntı ozy1995 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    "People sum up Florida in a one word:vacation.This is not a new..............."

Yukarıdaki yapıda boş gelen kısma association mı yoksa invention mı daha uygun olur diye native olan bir iş arkadaşıma sordum. O'da ilk etapta "invention" daha uygun desede, daha sonra iyice incelediğinde "association" ın daha uygun olduğunu söyledi. Çünkü "sum up" fiilinin yerine " associate" fillini koyarsan yine aynı anlamı verirsin dedi.
    "İyice inceleyince" yanlış yapıyorsun işte. Eskiden ben de böyle iyice inceleyip hep yanlış şıkkı işaretlerdim. Sonra ÖSYM ile tanıştım ve mavi hapı seçtim. Sanal gerçeklik ve cahil mutluluğu

7. Beğenmeme gokhantt bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Alıntı ozy1995 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    "People sum up Florida in a one word:vacation.This is not a new..............."

Yukarıdaki yapıda boş gelen kısma association mı yoksa invention mı daha uygun olur diye native olan bir iş arkadaşıma sordum. O'da ilk etapta "invention" daha uygun desede, daha sonra iyice incelediğinde "association" ın daha uygun olduğunu söyledi. Çünkü "sum up" fiilinin yerine " associate" fillini koyarsan yine aynı anlamı verirsin dedi.
    "İyice inceleyince" yanlış yapıyorsun işte. Eskiden ben de böyle iyice inceleyip hep yanlış şıkkı işaretlerdim. Sonra ÖSYM ile tanıştım ve mavi hapı seçtim. Sanal gerçeklik ve cahil mutluluğu Ayrıca "associate" with edatı olmadan ordaki "sum up" anlamını vermez. Please confer further.

9. Beğenme mehtapemre, seaturtle, denizflex bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Merhaba,

Ben forumu uzun süredir takip ediyorum ama üye olmak bugüne kısmetmiş. Öncelikle, katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Florida ile ilgili soru genelde association ya da invention olarak cevaplanmış. Hocalarımız da association'un daha uygun olduğunu söylemişler. Ben ise bambaşka bir şey -achievement- yaptım. Yüksek ihtimalle yanlıştır ama ben bu şekilde cevaplarken paragrafın devamını baz almıştım. Paragrafın devamında Florida'nın bugünlerine gelmesi için yapılan çalışmalardan bahsediyordu yanlış hatırlamıyorsam. Dolayısıyla bu durum florida için yeni bir kazanım değildir anlamı aranıyor olmalı diye yorumlayarak, sınav anında tereddütsüz bir şekilde achievement e yönelmiştim. Bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim? Biraz farklı bir bakış açısı yaratayım istedim yoksa doğru olduğunu iddaa etmiyorum tabii ki...
    Konu arch tarafından (09-04-14 Saat 16:43 ) değiştirilmiştir. Sebep: yazım hatası

11. Teşekkür dilcan66 bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme mehtapemre, cevirimeviri bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    ben de sınavda sizin gibi düşünerek achievement cevabını vermiştim ama blogdaki tartışmalar beni association cevabına yöneltti, muhtemelen de öyledir ama achievement cıkarsa şaşırmam hatta sevinirim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Alıntı Harun Hoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    "İyice inceleyince" yanlış yapıyorsun işte. Eskiden ben de böyle iyice inceleyip hep yanlış şıkkı işaretlerdim. Sonra ÖSYM ile tanıştım ve mavi hapı seçtim. Sanal gerçeklik ve cahil mutluluğu
    Bu yeni bir kullanım değil diye düşünerek application yaptım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Florida can be summed up with only one word ''vacation.''
    That is not a new ___.
    şahsen invention yaptım, bu yeni bir icat değil, önceden de var olan bir yakıştırma gibi falan anlamında. İcat illa daha önceden olmayan bir şeyi bulmak anlamında olmak zorunda değil gibime geldi.

15. Teşekkür Harun Hoca, seaturtle bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı gokhantt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    her buttan sonra olumsuzluk gelemezk, not only but also da olduğu gibi
    ama burada cümlenin başında not only yok

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    ben de sınavda diğer seçenekleri bile okumadan invention olarak işaretlediğim sorunun cevabu kesinlikle association'dır. burdaki association sum up 'ın yerine kullanımış yani bir topluluktan bahsediyor. Malesef tuzak bir soru. Yalnız siz bir amerkalıya bölyle bir cümle kursanız ve invention' kullansanız kimse size bu adam ne diyo ya demez. Umarım kolay diye işaretediğimiz diğer sorularda buna benzer bir durum yoktur. Ayrıca osym yi de tebrik etmek lazım bu soru için

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Alıntı arch isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Merhaba,

Ben forumu uzun süredir takip ediyorum ama üye olmak bugüne kısmetmiş. Öncelikle, katkılarınızdan dolayı hepinize teşekkür ederim. Florida ile ilgili soru genelde association ya da invention olarak cevaplanmış. Hocalarımız da association'un daha uygun olduğunu söylemişler. Ben ise bambaşka bir şey -achievement- yaptım. Yüksek ihtimalle yanlıştır ama ben bu şekilde cevaplarken paragrafın devamını baz almıştım. Paragrafın devamında Florida'nın bugünlerine gelmesi için yapılan çalışmalardan bahsediyordu yanlış hatırlamıyorsam. Dolayısıyla bu durum florida için yeni bir kazanım değildir anlamı aranıyor olmalı diye yorumlayarak, sınav anında tereddütsüz bir şekilde achievement e yönelmiştim. Bu konuda yorumlarınızı alabilir miyim? Biraz farklı bir bakış açısı yaratayım istedim yoksa doğru olduğunu iddaa etmiyorum tabii ki...
    Ben de sizinle aynı fikirdeyim ve sınavda da achivement işaretledim. Cümlenin tamamının çevirisini yaptığımda en güzel uyan kelimede buydu diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Florida sorusunu artık tartışmak gereksiz çünkü Türkçe düşündüğümüz zaman biraz zorlamayla bütün şıklar doğru cevap olarak düşünülebilir ancak mühim olan ösym'nin doğrusu.. ösym'nin dil sorularında soru iptal etme gibi bir uygulaması ne yazık ki yok yani dese ki cümle "this is not a new pencil" olacaktı kabullenmekten başka seçenek yok.. zaten maksimum 2 gün içindede ösym'nin doğrusunu göreceğiz..

20. Beğenme Harun Hoca bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı antekeli isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de sizinle aynı fikirdeyim ve sınavda da achivement işaretledim. Cümlenin tamamının çevirisini yaptığımda en güzel uyan kelimede buydu diye düşünüyorum.
    Yalnız olmadığımı görmek sevindirici. Soru üzerinde tüm gündür kafa yoruyorum. Son kanaatim cevabın kesinlikle invetion olamayacağı yönünde. Çünkü eğer icat (ki ben bu kelimenin yakıştırma anlamı olduğunu düşünmüyorum, söz konusu anlam "uydurma" anlamıdır. Bu da var olan bir şeyi başka bir şeye uydurarak yenilik yapma anlamındadır bence) olsaydı devam eden cümlelerde bu icadın nasıl yapıldığından bahsetmesi lazımdı. Oysaki sonraki cümlelerde bir Floridayı bir tatil merkezi haline getirmek için girişilen bir çabadan bahsediyordu sanırım.

Assocation'a gelince başta olabilir gibi dursa da şu an bu da olamaz gibime geliyor. Bunun da sebebi şu:

Florida can be summed up with only one word ''vacation.'' That is not a new ___.
    "Florida tek bir kelimeyle özetlenebilir: tatil. Bu yeni bir çağrışım değildir." Çok mantıklı gelmiyor bana. Eğer ilk cümle "Florida insanlara tatili çağrıştırır" olarak çevrilse bile devamında "bu çağrışım yeni bir çağrışım değildir" demiş oluruz gibime geliyor, ki bu da çok makul değil. Çağrışımı çağrışımla nitelemiş oluruz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    ama burada cümlenin başında not only yok
    not only nin olmaması birşey değiştirmezki but ALSO diyor, ingilizcede herşey kuralına göre yazılacak diye birşey yokki, akademik makalelerde mesela bilim adamları ingilizceyi binbir türlü kullanıyor

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı gokhantt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    not only nin olmaması birşey değiştirmezki but ALSO diyor, ingilizcede herşey kuralına göre yazılacak diye birşey yokki, akademik makalelerde mesela bilim adamları ingilizceyi binbir türlü kullanıyor
    peki but also nun tek basına kullanılıp and anlamı verdiği bir cumle verirmısınız bılımsel makalelerden

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    peki but also nun tek basına kullanılıp and anlamı verdiği bir cumle verirmısınız bılımsel makalelerden
    "In this case, one might feel that the essays have literary merit but also convey important information." kaynak: http://bfox.wdfiles.com/local--files...raphrasing.doc

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    [QUOTE=thedewil;1349651]"In this case, one might feel that the essays have literary merit but also convey important information." kaynak: http://bfox.wdfiles.com/local--files...raphrasing.doc[/Q

peki soruda virgül varmıydı but dan once eger virgül varsa contrast ama yoksa sizin yazdığınız mantıklı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Bu foruma üye olup da bu konuda bir kutuplaşmaya dahil olmayan kaldıysa fikirlerini söylesin. Ülke olarak son günlerde ciddi bir kutuplaşma ve ayrılık içerisindeyiz, ancak ben association cıların bir üyesi olarak , invention adlı paralel yapının mensuplarını kınıyorum. Henüz bu kelimeyi cümle içerisinde kullanmayı bilmeyenler bir hıyanet içerisinde olduklarının farkında olmalılar.

Yarından itibaren çeşitli toplantılar yapıp association kelimesini 1000 kere yazıyor ve yüksek sesle ifade ediyoruz. Tüm invention kelimesinin savunucularını ve onların işbirlikçilerini susturana değin bu mücadeleyi sürdürüyoruz...

ccc association ccc

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Alıntı erdi33 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu foruma üye olup da bu konuda bir kutuplaşmaya dahil olmayan kaldıysa fikirlerini söylesin. Ülke olarak son günlerde ciddi bir kutuplaşma ve ayrılık içerisindeyiz, ancak ben association cıların bir üyesi olarak , invention adlı paralel yapının mensuplarını kınıyorum. Henüz bu kelimeyi cümle içerisinde kullanmayı bilmeyenler bir hıyanet içerisinde olduklarının farkında olmalılar.

Yarından itibaren çeşitli toplantılar yapıp association kelimesini 1000 kere yazıyor ve yüksek sesle ifade ediyoruz. Tüm invention kelimesinin savunucularını ve onların işbirlikçilerini susturana değin bu mücadeleyi sürdürüyoruz...

ccc association ccc
    1.25 puan umrumda olmaz şahsen

28. Beğenme selim26 bu mesajı beğendi.
Toplam 6 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)