Anketimiz: Dersanelerin kapatılması çabalarını doğru buluyor musunuz?

Katılımcı sayısı
52. Sizin bu Ankette oy kullanma yetkiniz bulunmuyor
  • Hayır , doğru bulmuyorum

30 57.69%
  • Evet , doğru buluyorum

14 26.92%
  • Emin değilim

8 15.38%
Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 24 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Dersaneler konusu ve dilFORUM dersane anketi!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81

Question Dersaneler konusu ve dilFORUM dersane anketi!

Son günlerin en çok tartışılan konularından birisi olan dersaneler konusuyla en yakından ilgili ve bu konuda gerek öğrenci gerekse de öğretmen olarak olayın bizzat içinde binlerce üyesi bulunan DİLFORUM olarak konuyu tartışmak üzere bir anket açmayı ve bu konuda üsluba dikkat ederek fayda odaklı bir tartışma başlatmak istiyoruz.

Üyelerimizden öncelikle anketimize cevap vermelerini sonrada bu başlık altında görüşlerini paylaşmalarını rica ediyoruz.

Bu konuda kişisel görüşlerimi paylaşarak konuyu başlatmak istiyorum;

Elimden geldiği kadar konuya tarafsız bir gözle bakmaya çalıştım bugüne kadar.Ancak görünen o ki, dersaneleri kapatalım diyen tarafın ortaya attığı sebepler,uzun yıllar işin bizzat içinde olan bir öğretmen olarak(dersane öğretmeni değilim) hiç tutarlı değil.Sıralanan sebeplerdeki tutarsızlık , ya da yanlış lanse etme çabaları bu kadar net olunca , insan bu kapatma konusunun altında başka sebepler aramaya başlıyor.Zira bir ülkenin ekonomik ve de eğitim hayatının kılcallarına kadar nufuz etmiş bir sektörü bu kadar sudan sebeplerle ortadan kaldırmanın 'ben yaptım oldu' zihniyetinden başka bir şey olmadığını düşünmek çok zor olsa gerek.

Dersaneler çalışanıyla, yönetimiyle, sistemdeki konumuyla, sistemi yönlendirme gücüyle yarattığı sinerjiyle kompleks bir sektör bu üljede.Böylesine bir alt sistemi onun yüklendiği misyonu ikame edecek başka bir element devreye koymadan sistemler zincirinin içinden çekmek bir takım dişlilerin kırılmasına ve bir süre sonra da , çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Kanunlara uygun şekilde çalışan ve ciddi anlamda istihdam sağlayan bir piyasa elemanının ortadan kalkması ancak ve ancak piyasanın kendi mekanizması içinde kendiliğinden meydana gelirse normal karşılanacaktır.Ben arzı yok edeyim , talep nasıl olsa yok olur şeklinde bir anlayış klasik darbe yönetimi anlayışıdır ve demokratik sistemlerde makul görülebilmesi mümkün değildir.

Sonuç itibarıyla , şu anki şartlarda , bu şekilde bir ortadan kaldırma hareketi vicdandan çok daha önce aklın kabul edeceği bir davranış tarzı değildir vesselam.
    Konu Fatih Hoca tarafından (24-11-13 Saat 16:23 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Genel olarak doğru değil çünkü eşitlikten bahsediliyorsa o zaman özel okullar asıl kapatılmalıdır, adam parayla okul okuyor, özel hastaneler kapatılmalıdır........Eğitim tamamen eşit olsa bile dileyen extradan dershaneye gidebilmeli bu kişinin kendi extra çalışmasıdır.....zaten eğitim eşitte olamaz çünkü okulların yapıları değişik..........

Bu haksız yönüdür....

Haklı yönü ise sınavlarda hilelerdir ayrıca dershaneye gidemeyen için gene parası olanın lehine bir durumdur dershaneler.....

ayrıca bazı öğretmenler zulüm görüyormuş onlara da yardımcı olunmalıdır...

Yani ben kararsızım......

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Her şeyi özelleştirmeye çalışan bu liberaller bu konuda neden böyle devletçi politika güdüyor, bunu bir sorgulamak lazım. Muhalefet gereken cevapları verdi zaten.

“Siz bunu kapatırsanız, bu bir şekilde yapılacaktır. Parası olan evine özel öğretmenini çağırır, yaptırır. Olan fakir çocuklara olur.”

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Dersanelerin kapatılma kararı tamamen siyasi bir karardır. Hükümetin daha doğrusu başbakanın belli bir gruba karşı açtığı savaşın bir cephesidir. O nedenle filler kavga ederken ezilen çimenler olarak düşüncelerimiz dile getirmemiz gerekir. Her ne kadar LYS-5 e öğrenci hazırlayan dersanelerin uyguladıkları eğitim yöntemini akademik olarak yanlış buluyorsam da liselerde neredeyse hiç kalmamış yabancı dil eğitimini sağlayarak, bizlere (üniversitelerin İngilizce öğretmenliği, edebiyatı, çevirmenliği bölümlerine) öğrenci hazırlayan tek kurumlar olarak çalışmalarına kesinlikle devam etmeleri gerektiğini düşünüyorum. Başbakanımız kavgalı olduğu grubun dersaneleri konusunda gençler arasında yaygınca bilinen söylentilerden rahatsız olmuş olabilir. Bu durumda varsa o sorunları gidermek varken, tüm dersaneleri kapatmak, hangi gerekçeyle olursa olsun yanlıştır. Sapla samanı ayırmak için ikisini de yakmak yanlıştır. Eğer varsa yorgandaki pireden kurtulmak için yorganı yakmak yanlıştır. Hazin olan, eğitim dışındaki nedenlerden dolayı çıkan rahatsılık için yapılan mücadelenin öncelikle eğitim alanında başlatılmasıdır.
    Konuyu yabancı dil eğitimi açısından ele alırsak, bu konudaki sıkıntı 28 Şubat kararları ile başladı. 1997 de 8 yıllık zorunlu eğitim gerekçesiyle, Orta 1 de okunan İngilizce hazırlık liseye kaydırıldı. Lenneberg'e göre 14-15 yaş tam da yabancı dili eksiksiz öğrenmenin son dönemi olan "critical age" in sonları dır. Yani bu yaşta 10-11 yaşında çok daha iyi öğrenebileceğiniz yabancı dil daha zor öğrenirsiniz. 2002 den beri görevde olan AKP hükümetleri liseyi 4 yıla çıkarınca, Anadolu liselerindeki hazırlık sınıfları da kalktı. Süper liseler kapatıldı. Böylelikle üniversitelerin İngilizce bölümlerine öğrenci yetiştiren kaynak kurutuldu. O nedenle bazı üniversitelerde İngiliz Edebiyatı bölümleri hazırlık sınıfı açmak zorunda kaldı. Ancak nasıl 14-15 yaş iyi bir yabancı dil eğitimi için artık geç kalınmış bir yaş ise 17-18 bazende 19 yaş çok geç kalınmış bir yaş olduğu için, o hazırlık sınıflarında da işler düşünüldüğü veya istenildiği kadar iyi gitmemektedir.
    İlki 2013 Nisanında yapılan YDS sınavına 300.000 kişi katılmıştı. KPSS, ÜDS, KPDS sınavlarının yerine yapılan bu sınavda not ortalamasının 30 olmasının asıl sebebinin devlet yetkililerince ruhuna El-Fatiha okunmuş olduğu için kötüleşmiş olan yabancı dil eğitimi olduğunu kimse düşünmedi.
    Eğer dersaneler kapatılacaksa, yabancı dil eğitimini eski günlerine döndürmeden bu olmaz. Şimdiki dersaneler her ne kadar 18-19 yaşındaki gençlere lisede alamadıkları yabancı dil eğitimini geç bir yaşta ve bence çok bilimsel olmayan yöntemle veriyor olsalar da devletin bir eksikliğini giderdikleri için kesinlikle yerinde bırakılmalıdırlar.
    Her yıl değiştirdikleri sınav sistemleri ile zaten eğitimi içinden çıkılmaz hale getiren siyasilerin, konuya ve ülkemize yabancı akıl hocalarından aldıkları akıllarla eğitim sistemi gemimizin rotasını her sene başka yöne çevirmekten vazgeçmeleri umuduyla sözlerimi meşhur Çin atasözü ile bitiriyorum. Bir yıllık refah istiyorsan tahıl yetiştir, 10 yıllık refah istiyorsan ağaç, 100 yıllık refah istiyorsan insan yetiştir. Bence bu işin içinde Türkiye'nin 100 yıllık refahını istemeyenlerin parmağı var.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Dersanelerin kapatılmasından önce eğitim sisteminin baştan sona değiştirilmesi gerekiyor. Hile iddialarının sonuçsuz kaldığı, öğrencilerin klişe tabirle maraton koşusuna sokulduğu, eğitim bilimini takip etmeyen bu sistem; yokuş aşağı kaderinden yukarı çıkamaz duruma geldi. "Fatih Projesi" gibi ekonomik anlamda yıkıcı, yararı tartışılabilecek ve sistemsiz projelerden çok ihtiyaca yönelik ve bilir kişilerin katılımıyla hazırlanacak projelere ihtiyacımız var. Gerçi, ne düzgün de eğitim noksan?

Buna karşın ben dershanelerin kapatılmasını "doğru" bulduğum yönünde oy kullandım. Bilgiye kolaylıkla ulaşıldığı günümüzde dershanelere çok da ihtiyaç olduğunu düşünmüyorum. Amaç ve çıkar, Sayın Bsdilman'ın belirttiği gibi farklı olsa da sonuç yönünden bence bir sorun görünmüyor. Ayrıca Bsdilman'ın belirttiği her şeye tamamıyla katılıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81
    Elimden geldiği kadar konuya tarafsız bir gözle bakmaya çalıştım bugüne kadar.Ancak görünen o ki, dersaneleri kapatalım diyen tarafın ortaya attığı sebepler,uzun yıllar işin bizzat içinde olan bir öğretmen olarak(dersane öğretmeni değilim) hiç tutarlı değil.Sıralanan sebeplerdeki tutarsızlık , ya da yanlış lanse etme çabaları bu kadar net olunca , insan bu kapatma konusunun altında başka sebepler aramaya başlıyor.Zira bir ülkenin ekonomik ve de eğitim hayatının kılcallarına kadar nufuz etmiş bir sektörü bu kadar sudan sebeplerle ortadan kaldırmanın 'ben yaptım oldu' zihniyetinden başka bir şey olmadığını düşünmek çok zor olsa gerek.

Dersaneler çalışanıyla, yönetimiyle, sistemdeki konumuyla, sistemi yönlendirme gücüyle yarattığı sinerjiyle kompleks bir sektör bu üljede.Böylesine bir alt sistemi onun yüklendiği misyonu ikame edecek başka bir element devreye koymadan sistemler zincirinin içinden çekmek bir takım dişlilerin kırılmasına ve bir süre sonra da , çok daha büyük sorunların ortaya çıkmasına yol açacaktır.

Kanunlara uygun şekilde çalışan ve ciddi anlamda istihdam sağlayan bir piyasa elemanının ortadan kalkması ancak ve ancak piyasanın kendi mekanizması içinde kendiliğinden meydana gelirse normal karşılanacaktır.Ben arzı yok edeyim , talep nasıl olsa yok olur şeklinde bir anlayış klasik darbe yönetimi anlayışıdır ve demokratik sistemlerde makul görülebilmesi mümkün değildir.

Sonuç itibarıyla , şu anki şartlarda , bu şekilde bir ortadan kaldırma hareketi vicdandan çok daha önce aklın kabul edeceği bir davranış tarzı değildir vesselam.

7. Teşekkür Seasoul bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    40
    kapatılmasın sonuçta eğitime katkısı olan bir kuruluş ve bir sürü insan ekmek yemekte.bize mi soruldu kapatılsın diye? bize sorulmadan bir sürü karar alınıyor bir sürü torba yasalar,paketler çıkarılıyor.biz Fransız kalıyoruz tüm bu değişmelere.demokrasinin temel ilkesine aykırı bir davranış bence.bir gecede her şey değişiyor.ne yapacağımızı şaşırıyoruz

9. Teşekkür Seasoul bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Yanlız dershaneler zinciri olanlarında ülkenin eğitim kalitesini düşündüğünü hiç sanmıyorum, neler oldu ses yok ama kendi maddi değerlerine çomak sokulunca darbe döneminde bile bu uygulamalar yok demeye başladılar, iki müslüman işin içine maddiyat girince birbirini rahatlıkla firavun ilan edebiliyorlar....herkes kendi mesleğine yada menfaatine zarar geldi mi ortaya çıkıyor ondan önce her şey demokrat her şey çok iyi olur nedense sorun daima karşıdadır hükümet çok iyidir.......

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Dershanelerin sagladigi istihdama konu olan sahislar (stajyer -atanmamis ogretmenler ) surekli dershanelerde somurulduklerinden yakindiklari halde ,

Asgari ucretle gecinme derdindeki ana baba evlatlarinin yapay olusturulmus basariya ulasma surecinin ilk adimina donusmus bu kurumlara gonderirken tukettikleri para ve umut ,

2000 bin kadar ruhsatsiz vergi odemeyen , geliri kolaylikla mechule donusturen organizma

* Maddi acidan rahat , zaten ozel okullarda , kolejlerde, universitelerde okul okuyabilcek bir kesimin de varliginda

Kapansa ne olur , kapanmasa ne olur .....

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    İdris Bal, dershanelerin kapatılması düzenlemesiyle ilgili Twitter hesabı üzerinden açıklamalarda bulundu. Dershanelerin bir sebep değil sonucun ürünü olduğuna işaret eden Bal, şunları yazdı: "Ülkedeki çarpık, dengesiz dağılmış eğitim sistemi ve verilen eğitim ile yapılan sınav arasındaki farklılıkların olduğu bir eğitim sisteminin sonucudur. Ülkede ideal eğitim sistemi oluşturulmadan, eğitimin niteliği yükseltilmeden dershanelere olan ihtiyaç bitmeyecektir. İdeal bir eğitim sistemi oluşturulursa, zaten insanlar çocuklarını dershaneye gönderme ihtiyacı da hissetmeyecektir. Kapatılması durumunda bu sistemde legal ya da illegal devam edecektir, yer altına inecek kayıt dışı olarak devam edecektir. Ekonomik durumu iyi olan aileler daha da pahalı hale gelen özel öğretmen tutma yoluna giderek fazla zarar görmeyecektir. Ancak ekonomik durumu iyi olmayan aileler bu hizmeti alamayacak ve eğitimde büyük bir fırsat eşitsizliği olacaktır. Diğer taraftan, demokrasinin bir yönü çok partili sistem, ifade özgürlüğü, özgür medyaya bakarken diğer yönü serbest girişime, planlı değil pazar ekonomisine, arz-talep dengesine dayanmaktadır. Dolayısı ile demokrasi gereği bir emirle özel bir şirket açılamaz ya da kapatılmaz. Piyasa, emirle yürümeyeceği için bu yapı illegal devam edecektir.”

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Ben "emin değilim" oyu verdim çünkü kendi fikrimi tarifleyebileceğim bir seçenek bulamadım, yani bu aslında " bir şeyden eminim" anlamına geliyor.
    Eğitim sistemimiz çürük dolayısıyla her yıl bir yerinden dökülüyor. Sürekli bir yerinden yırtılan eski bir pantolonun tamiri gibi her sene bir yerine yama yapılıyor ve üstüne üstlük her sene bu tadilattan övgüyle söz ediliyor. Ama bir yıl yapılan yama kırmızıyken öbür yıl yapılan bambaşka bir renk. Sorunun derininde ise pantolonun eski olmasından önce "kalitesiz" olması geliyor.
    Devlet gelir kaynaklarıyla bu ülkedeki insanları eşit, parasız, bilimsel ve anadillerinde eğitim verebilecek kapasiteye sahip. Ancak bu paranın her zaman farklı yerleri var. Örneğin Suriye gibi... Altyapı üst yapıyı belirler. Yıllarca türlü bölümlerde öğrenim gören yüzbinlerce öğrenci, mezun oldukları bölümlerde istihdam edilemiyor. Edilenler ayrıca sınavlar için ter ve para dökebilenler oluyor. Rekabetçi eğitim insanları tek yönde uzmanlaştırıp, son tahlilde vasıfsızlaştırırken, parası olmayanın eğitim hakkını dolaysız yoldan elinden alıyor. İşe girenler, okurken harcadıklarını belkide 10 yılda çıkarıyorlar. Yani dershaneler olsun olmasın. Önemli olan eğitim sisteminin temelden değişmesidir. Yoksa dersanenin kalkması/kalkmaması aynı pisliğin laciverdinden öte birşey ifade etmiyor. Bu dershane işininde bir seçim propagandası bir cemaat içi restleşme hamlesi olduğundan sağır sultan bile haberdar zaten. Söyleyecek çok fazla şey yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Ya çok saçma ve gereksiz. Elin suriyelisin ülkeme gelip bedavaya istediği üniversiteye girebilme hakkı oluyo, biz yıllarca çalışıyoruz birde üstüne girememe ihtimalimiz var. Bide üstüne dershaneleri kapatacağız diyorlar. E biz nasıl gireceğiz sınava? Mesela benim istediğim bölüm için en az 400 yapmam lazım ama derslerim kötü şu an. Dershaneler kapatılırsa sınavdan sonra napıcam ben?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    okulda gördüklerimizle hangimiz nereye gelebilirdik ki? emeklilik yaşını geçmiş ama hala ısrarla çalışan, değişen sınav sistemine, eğitim metodlarına ayak uyduramayan görevleri sadece saça, sakala kıyafete karışmak olan öğretmenlerden ibaret okullarda bir destek görmeden kimse yeterli bilgiyi alarak bir üniversiteye yerleşemez. bir üniversiteye yerleşir evet, çünkü hiç kimse bir sene önceki puanları alamayacak dolayısıyla puanlar aşağı çekilecek. peki yerleştikten sonra iş bitiyor mu? o bilgilerle o öğrenci üniversiteye nasıl ayak uyduracak. girdiği sınavdan ve lisedeki derslerinden kat kat daha zor şeyleri öğrenmek zorunda kalacak. bu eğitim sistemini bence çok derinden etkileyecek. tabi ki dershaneler bize %100 kazanç sağlamıyor. ancak destekleri yadsınamaz. hele ki okulla kıyaslandığında. ben sınava hazırlanırken dershaneye gitmedim. çünkü rahatıma düşkün biriydim. özel ders aldım. daha çok yatmayı tercih ettim. denemeleri kendi kendime çözmeyi denedim ama rahatlıktan denemeleri yarıda bırakıp evde internette vakit geçirmeyi tercih ettiğim zamanlar daha ağırlıktaydı. ancak dershaneye gitseydim bu disiplini sağlamış olacaktım. elbette buna ihtiyac duymayacak kendi kendini yönetebilen insanlar vardır. ama genele baktığımızda bence dershaneler gerekli.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Üniversiteler sınavsız olmalı ancak bazı bölümler için o bölüme uygun sınav yapılmalıdır, üniversiteye girmek kolay çıkmak ise çok zor olmaldır, bölümlerin arasındaki para faktörü uçurumu kapanmalıdır böylece sırf rahat ederim diye insanlar bazı meslekleri boşuna işgal etmemiş olur çünkü umduğu para o bölümde yok ve kendi istediğine yönelir........İleride bir gün yavaş yavaş rayına girer yani madem sıvavsız okul var bir tıp yada hukukta biz yapak mentalitesi insanların bilinci arttıkça yok olacaktır, Adam bizde YGS puanıyla Rusyada dünyada ilk 50'de olan mühendislik fakültesine giriyor, bizim burada ise ilk 500'de bile olmayan ODTÜ bir ayrıcalık ve çok insan için bir hayal durumunda, bu nasıl bir paradoxtur anlamış değilim, sınav bilgiyi ölçüyor oraya giren zeki ise neden çok daha az puan almış kişi çok daha üstün bir okulda okuyabiliyor..........Lakin bu sizi yanıltmasın %80 bırakıp geri geliyor o okulları, yani sınav mantığı bence sakat bir mantık, bölüm zorsa zaten yapamayıp gelir, öyle yığılma falan bunlar bahane değil kalınca okuldan atacaksın vs, öyle laylay lom olmayacak............bunlar hep bilinç geliştikçe olacak, işçi, doktor kadar maaş alınca doktor ulan batsın bu meslek yapmıyorum o zaman demeyecek, bu şekilde insanlar işçi olmakta istebilecek, işçi demek mesaide sürünen kitap okumayan kişi demek olmayacak doktorla işçi arkadaş olup evlenebilecek, yani demek istediğim komple eğitim olacak bir kesime değil, bu şekilde insanların algısı değişecektir, meslek seçimlerinde gerçekten o mesleği isteyen seçecektir, örneğin Tur şöförü olmayı gerçekten çok isteyen bir insan sırf o meslek elit değil diye gidip üniversiteye dalmamalı, üniversiteyi okumayı çok isterse gene okur ama tır şöförüde gene olur vay efendim biz okul bitirdikte demez...

Amerika'da 28 yaşında kadın; selam baba tavsiye uydum gittim hukuk fakültesine yazıldım, aa çok sevindim iyi karar,,,,,,,,,,,,işte aradaki bilinç farkı, isterse okur beleş okul var dalak la doldurun demiyor adamlar.....

17. Beğenme xJayCee bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Şu an bir lise öğrencisi olarak konuşuyorum.Benim okuduğum ilkokulda eğitim düzeyinin yetersiz olduğunu dershaneye gidince anlayabildim.Oysa ki bu eğitim kurumuna gitmeden önce öğrendiklerimin yetebileceğini düşünüyordum;ta ki bir dershanede deneme sınavına girene kadar.Okulumda yeterli bilgi verilmiyordu.Test çözmeye dair en ufak bir uygulama yoktu.Ders kitaplarıyla uygulanan sınavlar arasında uçurum var.Bu kitaplar ihtiyacı karşılamıyor bile.Bunun getirisidir dershaneler.Evet bazı okullarda gerçekten güzel eğitim veriliyor ama her yerde aynı değil malesef.İmkanları kısıtlı çok okul var.Uygulanan sınav sistemini de göz önüne aldığımda Türkiye'nin her yerinde her eğitim kurumunda aynı düzeyde eğitim verilmiyor.Bu farkın kapatılması için de dershaneler gerekli.Dershanelerin kapatılması bazı kesimlerde olumlu etki yaratabilir fakat benim görüşüm büyük çoğunluğunun olumsuz etkileneceği yönünde.Şu anki lisedeysem bu da dershanelerin bana kattığı test çözme metodundandır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Aynı görüşteyim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    40
    Anket 3 seçenekli, ama benim vermek istediğim cevap seçeneklerde yok, var olması da pek mümkün gözükmüyor.

Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship

www.bakhele.com > Patron her zaman tüketici!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Beyler fikirlerim değişti, dershanelerin kapatılması siyasi bir karardır, tıpkı imam hatipler üniversiteye giremesin diye komple bütün meslek liselerinin önünün kapatılması olayıyla aynı bir durumdur, şimdi gelipte sadece bir kısım dershaneleri kapatsalar sorun olur dikkat çeker o yüzden komple herkesi etkileyecek kararlar alınıyor, hedefte olmayan milyonlarca insanında yaşamı olumsuz etkileniyor bu tarz kararlarda.

ve ilk etapta dikkat etmediğimiz konu ise kişiler 20-22 yaşından sonra da üniversiteye girmek isterse ne olacak bu insanlar ? nereye gidecekler, lise bilgisi mi kalacak artık..

Ülkemiz gerçekten güvenilmez ve karman çorman bir yapısı var, her an her şey olabilir veya olmayadabilir, öyle düzensiz ve gelecek planları engelleyici bir sistemimiz var..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    ben düz lisedeyim hiç abartmadan söylüyorum günde 5 dersimiz boş
    alan dersimi ingilizce çok yetersiz ygs yonelik işleyen ders hoca sayısı 0 normal ders işleyen hoca 3 tane var onlarda havada kalıyor eksik bilgiler

dersane olmazsa barajı bile gecemezdim cok rahat soyleyebilrim bunu fakat dersanede anadolu liselerinden okulda dersaneden daha iyi egitim alıyoruz lafını duymakta içler acısı

4.sınıfta sunu anladım liseye 3 sene boşuna gitmişim hep voleybol oynuyorduk 4.sene her şeyi bir anda ogrenmeye kalktık bu dogal olarak zor ve adil degil adam anadoluda 4 senedir harıl harıl calısıyor istemesede ordaki sistem çalışmayı gerektiriyor diyorki bizim ingilizce sınavları 5 6 sayfa mecbur calısmak zorundayız bizde düz lisede hoca kopya cekin diyor hoca soruları verdimi millet seviniyor oysa soruları alıp yapınca elde olan kocaman 0 cünkü bişi katmamıştır o sınav sana

iyi forumlar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    dersanesiz olmuyor...kaynak deseniz belki 20 gb kaynak var..internette siteler var hemde konu anlatımlı videolar hemde sorular...istemediğiniz kadar belki...belkide bir bilgi kirliliği her konudan bilgi...kaynak da sıkıntı yok...ama düzenli çalışmak için dersane olmadan olmuyor...çalışma isteği bir noktadan sonra evde çalışınca düşüyor...birileriyle yarışma isteği gerekiyor birileriyle birlikte hareket etmek çalışma hızını artırıyor...düzenli çalışmak için dersane olmadan ben yapamıyorum...kursa gidip derste uyusan not tutmasan bile düzenli birşekilde gidince bir noktaya geliniyor...üniye girdiğimde muhitimdeki arkadaşımın verdiği akıl şöyleydi...dersde uyusan bile derse gir...çünkü arada boşluk oldumu evde çalışırım nasıl olsa deseniz bile çalışamıyorsunuz...birde evde çalıştığınız konuya 2 saat de siz kendiniz çözüyorsunuz konunun içeriğini dersanede belirli bir zaman kısıtlaması var ders için...haliyle hoca 1 saatte anlatır olayı...

denilecek işte okulda öğrenecek konuyu çocuk...çocuk ilk 2 seneyi unutuyor...sonraki sene çalışıyor eski bilgiler yok temel eksik...ama anadolu liseleri ve fen liseleri benim zamanımda da çok iyiydi hala çok iyi...oranın en basit öğrencisi ortalamanın üstünde not alıyordu...hala da öyledir...bence bunun nedeni gene yarışmacı bir ortamda arkadaşlarınızın kim olduğu...dersane de bu yanınızdaki sınıf arkadaşlarınızla yarışma isteğiniz sizi hızlandırıyor...

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)