Toplam 15 sonuçtan 1 ile 15 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Sene 2008, Forum İçin Yazdıklarım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    132

Sene 2008, Forum İçin Yazdıklarım

Bir şey yazmayacaktım benim için açılan bu konuya; ama bir şeyler karalamanın vakti geldi sanırım. Yaktım bir çöp cigara daha, açtım müziğimi "İçim ürperiyor ya evde yoksan"

İnternet ortamlarına girdim gireli, ben dilFORUM gibi bir ortam daha görmedim görebileceğimi de sanmıyorum. Sabahın 5'inde, sahur vaktinde, gecenin bir yarısında bıkmadan usanmadan girdiğim, tartışmalara katılmasam bile nerdeyse her konusuna baktığım bir ortam daha yok. Çevremdekiler daha çok forumumuzdaki kişilerle muhatap oluyor, onlara kızıyor onlara gülüyor, gülümsüyor, onların içinde bulundukları iyi durumlara seviniyorum, kötü bir durum olduğunda da acaba ne yapabiliriz diye düşünüyorum.Bazen de kırılıyordum "Ulen o kadar çey yazdık adam bir teşekkür bile etmeden gitti, vay be" diyorduk; ama ne olursa olsun her yaptığımız karışılıksızdı. Bazen "Yeter artık Tercan, ziyadesiyle fazla takılıp kaldın ayırlık vakti gelmedi, hayatında çoğu şeyi ihmal ettin; yarın final sınavın var, önünde koca bir KPSS var vs vs." diyerek bir daha girmeyeceğim diye kendime söz veriyorum; ama şu ana kadar sözümü hiç tutamadım. Yanılmıyorsam en fazla bir hafta boyunca girmedim foruma, o esnada da inanın gizliden gizliye misafir hesabıyla giriyor ve reklamlara tıklıyordum.

Forumumuz, belki çoğu kişi için olduğu gibi artık benim için de bir hayat biçimi, ne tuhaf bir ifade!* Sanal bir ortam ve hayat biçimi, burdan hiçbir şekilde maddi bir şeyler de elde etmiyoruz; ama işte forumumuz hayatımızın genelinde cereyan eden pek çok mükerrer olay gibi değil, evet çoğunlukla aynı isimler, aynı üsluplar; ama hep farklı bakış açıları, yazılanlar hep farklı. Arada bir bizden çok daha büyük olan, dünyaca tanınan englishforums'a da takılırım oraya da mesaj falan yazarım; ama açıkçası bakıyorum da orada hep bir resmiyet var sadece bir şeyler söyleniyor kurallarla ilgili o kadar; bizde öyle mi? Öyle olsa hadi yazalım'lı başlıklar açılmazdı, öyle olsa giden değerli bir üstadımız için konular açılmazdı, imza kampanyaları düzenlenmezdi; öyle olsa forum buluşmaları düzenlenmezdi forum vidyoları yapılmazdı

Üyelerimizi teker teker nasıl analiz edebilirim ki? Emektarlar başta olmak üzere herkes bizim için değerlidir bu forumda. Kimi sabır timsalidir, kimi oturduğu zaman herkesin ağzını açık bırakacak şeyler yazabilecek kapasitededir, kimi inanılmaz meraklıdır nerden de geldi aklına bu konu dedirtir kişiye,; kimi ne dilcidir ne de edebiyatçıdır; ama benim diyen edebiyatçılar erişemez üslubuna belki de. Kimi işadamıdır; ama dil hususunda çok değerli bilgilere sahiptir.

Bir cemiyette kişilerin o kadar da mühim olmadığına ve çok daha önemli olanın o topluluğun devamı olduğuna inanlardanım. Fatih, kardeş katlini niye caiz görmüştü? Ve bu konudaki düsturum "Hiç kimse vazgeçilmez değildir"dir. Biri gider biri gelir; ama yeter ki o cemiyet kalkınsın ve yaşasın. Aslında bu yazımın küçük bir veda niteliğinde olmasını istedim; çünkü yukarılarda bir yerlerde bahsettiğim gibi önümde ne yazık ki hayatımın geri kalanını belirleyecek bir sınav var: KPSS YDS'ye hazırlanırken bu kadar sık girmiyordum giremiyordum; ama o zamanlar YDS'den başka bir şeyle bu kadar çok ilgilenseydik, herhalde foruma bu kadar katkıda bulunamazdık şimdi yani ayrılığımız bir elveda, bir geri dönmeme olmayacak; aksine daha da güçlenerek geleceğiz inşallah-u rahman. Tabii ki ara ara gireriz, hatta bir de müjde vereyim (müjdeyse eğer bu ) forum için son iki dönemin KPDS sorularını analiz ediyoruz ve bir de el emeği göz nuru KPDS denemesini bitirince koyacağım foruma inşallah

Öğrenilecek çok şey var burda arkadaşlar, katılım göstermeseniz bile tartışmaları takip edin; inanın bakış açınızın müthiş bir şekilde değiştiğini göreceksinizdir. Forumuzda tartışılmış eski konulara mutlaka bakın eski defterleri karıştırın yani; çok ama çok şey göreceksinizdir.

Hakkımda yorum yapan herkese minnet duygularımla, moralim bozuk olduğunda bu başlığı tekrar okumam yetecektir herhalde

T.D

*İsmet Özel'in Evet İsyan adlı şiirinde geçen "Biraz sessizlik, ne tuhaf bir kelime" ifadesinden esinlenilmiştir.
    http://www.dilforum.com/forum/showth...701#post412701 Aha da bu konuda 2008 senesinde bahsetmişim bunlardan. "Hey gidi günler hey" dediklerinden

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    Bayram günü acm1_1n konuyu, ne güzel yazm1_1n o zamanlar deli olan. Ben de bayram günleri hep uruyorum foruma aksatmamaya çal1_1yorum sevdiklerimi ziyaretimi aksatmamaya çal1_t11m gibi, dile kolay be_ y1ll1k dostluklar1m var onlar1 yadetmek için hiç olmazsa.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    132
    Bayram günü acm1_1n konuyu, ne güzel yazm1_1n o zamanlar deli olan. Ben de bayram günleri hep uruyorum foruma aksatmamaya çal1_1yorum sevdiklerimi ziyaretimi aksatmamaya çal1_t11m gibi, dile kolay be_ y1ll1k dostluklar1m var onlar1 yadetmek için hiç olmazsa.
    Neredeyse her şey gibi forumda eski kişiler, eski günler kalmadı maalesef. Biz de uzunca bir süre ihmal ettik forumu. İğneyi kendimize de batırmamız lazım elbette. Arada bir eski konuları okuyorum ben açıkçası. Hoşuma da gitmiyor değil hani. Mesela http://www.dilforum.com/forum/showth...eye%28vidyo%29 ya da http://www.dilforum.com/forum/showth...79-Midem-Hasta Daha bunlar gibi nicesi konuşuldu. Hiç görmediğimiz, belki de görmeyeceğimiz, adını sanını bilmediğimiz insanlarla neredeyse dost olduk; ama işte zaman, eskitti bizleri. Foruma gelen yeni kişiler de haliyle bizleri hiç tanıyamadı. Olsun bakalım. Ne diyelim? Hayırlısı!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Üstadım, bizim gibi yeni yeni üyeler ise o şaşalı dönemleri maalesef kaçırdı..Eskiden gerçekten hareketli bir yermiş ama nice yiğitleri yedi forum..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    132
    Boş vakitlerde eski, yararlı konulara göz atmanın çok yararı olur; çünkü gerçekten muhteşem bilgi alışverişi oluyordu eskiden.

İnşallah yeniden bir canlanma dönemine girer forum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    genede çok yararlandım sayılır siteden yeni sayılmama rağmen ankara da açsanız şu dilsem i ona da gidebilirdim ama eskişehir de... ama doktora ya girmem için ingilizce lazım ondan dolayı kısmetse buradayım...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Yeni üye oldum ama 2010-11 yıllarında forumu takip ederdim. O zaman bile çok daha hareketliydi. Şimdilerde baktığımda 15-20 kişi anca online oluyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Bir ara Teşekkür Saçmalığı gibi bir başlık açmıştım. Bir insan güzel bir paylaşımda bulunuyor 10 sayfa teşekkürle dolmuş aralarda da ekstra paylaşımlar kaynıyordu. Bu durumun düzeltilmesi için bu teşekkürlerin silinmesi gerektiğini önermiştim. Ben böyle konu açtığım zaman yöneticiler beni yerden yere vurdu ve konu bir müddet sonra silindi. Çünkü onlara göre güzel bir paylaşımda insanların teşekkür etmesi normaldi.Maalesef bu durum, tüm forumlarda söz konusudur. İlk zamanlar kaliteli insanlar gelir, akabinde kalitesiz insanlar gelir.Bu kalitesiz insanların yazdığı saçma sapan iletiler ve konular kaliteli insanların ayrılmasını tetikler.Bu forumun kaliteyi tekrar yakalanması isteniyorsa, birçok iletinin konunun silinmesi gerekir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Alıntı itueew isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bir ara Teşekkür Saçmalığı gibi bir başlık açmıştım. Bir insan güzel bir paylaşımda bulunuyor 10 sayfa teşekkürle dolmuş aralarda da ekstra paylaşımlar kaynıyordu. Bu durumun düzeltilmesi için bu teşekkürlerin silinmesi gerektiğini önermiştim. Ben böyle konu açtığım zaman yöneticiler beni yerden yere vurdu ve konu bir müddet sonra silindi. Çünkü onlara göre güzel bir paylaşımda insanların teşekkür etmesi normaldi.Maalesef bu durum, tüm forumlarda söz konusudur. İlk zamanlar kaliteli insanlar gelir, akabinde kalitesiz insanlar gelir.Bu kalitesiz insanların yazdığı saçma sapan iletiler ve konular kaliteli insanların ayrılmasını tetikler.Bu forumun kaliteyi tekrar yakalanması isteniyorsa, birçok iletinin konunun silinmesi gerekir.
    Adminlerin ve forumun emektar üyelerinin bir araya gelip forumu ayağa kaldırmak için çalışmaları lazım. Koca dilforum acınacak halde.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    34
    Son 2 yıldır, biz eski ve yeni üyelerin kendilerine sordukları en dramatik soruilforum'a ne oldu, nerde o eski dilforum???Dilforum'un en şaşalı günlerinde bu foruma üye olduğum için kendimi şanslı hissediyorum...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    34
    Şu "mesajı düzenle" butonunu da bir yetkilimiz babasının hayrına işlevsel hale getirse artık. Yukardaki yorumumdaki gülücük de nerden çıktı...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    Neredeyse her şey gibi forumda eski kişiler, eski günler kalmadı maalesef. Biz de uzunca bir süre ihmal ettik forumu. İğneyi kendimize de batırmamız lazım elbette. Arada bir eski konuları okuyorum ben açıkçası. Hoşuma da gitmiyor değil hani. Mesela http://www.dilforum.com/forum/showth...eye%28vidyo%29 ya da http://www.dilforum.com/forum/showth...79-Midem-Hasta Daha bunlar gibi nicesi konuşuldu. Hiç görmediğimiz, belki de görmeyeceğimiz, adını sanını bilmediğimiz insanlarla neredeyse dost olduk; ama işte zaman, eskitti bizleri. Foruma gelen yeni kişiler de haliyle bizleri hiç tanıyamadı. Olsun bakalım. Ne diyelim? Hayırlısı!
    Ben mesela forumu ilk bulduğumda ingilizceyle ilgileniyordum ufaktan, derslerim için öyle rastlamıştım foruma. Sonra eskimez yazı, ve farsça eklendi buna forumun çok büyük katkısı oldu, kafamda farsça okumak gibi bi fikir doğdu. Önce ulaşılmaz geldi üniversite. İngilizcem yetersizdi. Kurs arayışına girdim tam kursa kayıta gidecekken bi baktım Dtcf'deyim, Allah Allah !

İnternette bulduğum, faydalandığım şeyleri foruma yükleyeyim diyorum, linkini paylaşayım diyorum bi konuyu düzelttirmem gerekiyor ne bi admin ne bi moderatör bulabiliyorum.

Eski konular o kadar çok lazım oluyor ki bazen dilbilgisi kitaplarına değil foruma gelip bakıyorum, forum değerli. Öyle işte.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Yeni Adminler ve moderatörler seçilmesi azda olsa fark yaratabilir diye düşünüyorum..gerçekten ıssız sitede başımıza her an bir şey gelir diye endişe içinde yaşıyoruz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    the tide rises... the tide falls...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    2
    vay be maziii ben de eskiden üye olmuştum ama kayıdım kapanmış neler oldu biri bilgilendirirse sevinirim...

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)