Toplam 3 sonuçtan 1 ile 3 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ELS 2010/2011 Tanıtım Sorularından...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11

ELS 2010/2011 Tanıtım Sorularından...

Çeviri sorularını hiç kaçırmazdım normalde ancak bir yanlışım çıktı bu bölümden. Soru şöyle efendim:

46. Türkiye'de aktif volkan bulunmadığı halde, ülkenin büyük bir bölümü jeolojik olarak istikrarsızdır ve zaman zaman şiddetli depremler olmaktadır.
    A) Though large areas of the country are geologically unstable and there are, at times, violent earthquakes, there are no active volcanoes in Turkey.
    B) There are no active volcanoes in Turkey, yet violent earthquakes happen now and again in the country owing to the fact that the country is geologically unstable.
    C) The geological instability, which is a feature of large areas of Turkey, gives rise to severe earthquakes from time to time, but the country has no active volcanoes.
    D) Although the volcanoes in Turkey are not active, they do, from time to time, cause earthquakes, making a large section of the country geologically unstable.
    E) Although there are no active volcanoes in Turkey, a large part of the country is geologically unstable, and severe earthquakes occur from time to time.

Soru biraz karışık geldi açıkçası.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    E A'da Ülkenin büyük bir bölümü istikrarsız olmasına rağmen diyor oradan gitti.B'de yet var ve although/though benzeri bir yapı yok o yüzden gitti.C Yine although yok ve tamamen farklı bir çeviri.D and yok,oradan gitti. E de ise birebir çevirisini vermiş.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    94
    46. Türkiye'de aktif volkan bulunmadığı halde, ülkenin büyük bir bölümü jeolojik olarak istikrarsızdır vezaman zaman şiddetli depremler olmaktadır.

A) Though large areas of the country are geologically unstable and there are, at times, violent earthquakes, there are no active volcanoes in Turkey.
    B) There are no active volcanoes in Turkey, yet violent earthquakes happen now and again in the country owing to the fact that the country is geologically unstable.
    C) The geological instability, which is a feature of large areas of Turkey, gives rise to severe earthquakes from time to time, but the country has no active volcanoes.
    D) Although the volcanoes in Turkey are not active, they do, from time to time, cause earthquakes, making a large section of the country geologically unstable.
    E) Although there are no active volcanoes in Turkey, a large part of the country is geologically unstable, and severe earthquakes occur from time to time.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)