Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 28 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2014'te Yeni YDS Sistemi mümkün mü?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147

2014'te Yeni YDS Sistemi mümkün mü?

2014'te Yeni YDS Sistemi mümkün mü?

YDS’nin TOEFL tarzında e-sınav olarak yapılacağı yıllardan beri dillerde.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ali Demir konu ile ilgili Mayıs ayından kapsamlı bir açıklama yapmıştı ve bu konudaki kararlılığını ifade etmişti. http://www.dilforum.com/forum/yds-fo...ml#post1330439

Şahsen YDS’nin TOEFL tarzında yapılmasının neredeyse imkansız olduğunu düşünüyorum. Gerekçelerim ise şunlar.

1-YDS Almanca, Arapça, Fransızca, İngilizce, Rusça, Bulgarca, Çince, Danimarkaca, Ermenice, Farsça, Gürcüce, Hollandaca, İspanyolca, İtalyanca, Japonca, Korece, Lehçe, Macarca, Portekizce, Rumence, Sırpça, Ukraynaca ve Yunanca dillerinde yapılıyor.
    2-Bu dillerin tümünden TOEFL tarzında bir sınav yapmak neredeyse imkansız.
    3-Sadece İngilizce’den TOEFL tarzı sınav yapıp diğerlerinden yapmamak ise eşitliğe aykırı. Bu konuda hukuki zemin yok.
    4-Yapılsa bile bunun maliyeti kesinlikle çok yüksek olur ve ÖSYM bu işten maddi açıdan ciddi anlamda zararlı çıkar.
    5-Yazılı sınavda bile spekülasyonlar çıkarken 4 becerinin ölçüldüğü bir sınavın yaratması muhtemel kaosla baş etmek çok zor.
    6-Süreci tamamen yabancı bir şirkete devretmek ise mantıklı değil. ÖSYM bu işten yine kar edemez.
    7-“Maliyetin büyük kısmını soru hazırlamaya ödenen ücret oluşturuyor” deniyor. Soru havuzu hazırlayarak bu maliyet azaltılabilir ama yine de sınava giriş ücreti çok yüksek olacaktır.
    8-TOEFL’a her sınavda yüzbinlerce insan giriyor ve ödenen sınav ücreti ile sistem sürekli olarak geliştiriliyor. YDS’ye giren sayısı ise Eylül’de 160.000’e düşüyor.
    9-TOEFL tarzı bir sınav için yetişmiş eleman ve sağlam bir koordinasyon gerekiyor. ÖSYM gibi onlarca sınav ile uğraşan bir kurumun bununla baş etmesi mümkün değil.
    10-ÖSYM’nin web sitesini ve aday başvuru sistemini inceleyip üstüne bir de TOEFL’ın web sitesini ( www.ets.org ) ve başvuru sistemini incelerseniz bu konuda bile henüz kat etmemiz gereken çok yol olduğunu görebilirsiniz.

Kısacası ÖSYM’nin bu işi hem de gelecek sene içerisinde başarmasının nerdeyse imkansız.

Aksini düşünenlerin konuya dair argümanlarını öğrenmekten memnuniyet duyarım.

Yazan: Seyfettin DEMİRAL

www.twitter.com/seyfihoca

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    yaptım olduya geliyo hersey.her sabah uyandığımızda bircok sey değişmiş oluyor.hiç belli olmaz..maalesef...

3. Beğenme bsdilman bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    özellikle dinleme ve konuşma bölümlerinden mağdur olanlar olabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Seyfi Hoca'ya büyük ölçüde katılıyorum.
    İlk etapta bilgisayar tabanlı, TOEFL cbt (Computer Based Test) gibi benzeri bir sınavın pilot olarak deneneceğini düşünüyorum. Ama handikapları çok olan bir sınav olacağı kesin. Uzun vadede kotarılabileceğini düşünmüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Çok olası değil bana göre öyle bir format değişikliği.Olsa bile muhakkak eksikliklerden dolayı canı yana olacaktır

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Seyfi hocama katılmamak mümkün değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Bunların aksini düşünmek mümkün değil. Aksine bu görüşleri destekleyecek birçok fikir bile eklenebilir.

Yazılı sınavların değerlendirilmesi süreci, konuşma sınavlarında bulunan kişilerin yeterlik ve tecrübeleri... Bunlar uzar da gider.

Ha şöyle olabilir belki. Oturursun bir bilgisayar başına. Onda hem okur hem yazarsın, hem konuşur hem dinlersin. Her şeyi bilgisayar yapar. Notunu da o verir. Çıkarsın sınavdan.

Yok yok, olmaz öyle şey değil mi, şaka yaptım zaten.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    mumkun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    2014'te ben de mümkün görmüyorum ama ileride en azından 4-5 dil için yapılabilir. Ben bu sistem daha zor olsa da gerçekten uzman kişilerce yapılması durumda çok daha iyi olacağını düşünüyorum çünkü bir yıl içerisinde bir çok defa sınava girebilmek en azından stresi azaltacaktır pek çok kişide. Acele edilmeden sağlam bir altyapı oluşturarak yapılırsa devrim niteliğinde olur. İnşallah bu güzel düşünce hayata geçince dil öğrenimi de farklı bir boyut kazanacaktır en azından üniversite çevrelerinde.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    We saw lots of crazy things So that, impossible is nothing in Turkey

12. Beğenme jggred51 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Seyfettin Hoca'ya tamamen katılıyorum. Biz bölüm olarak 70 tane hazırlık sınıfı (İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünü kazanmış) öğrencisinin sınavını 10 arkadaş 2 günde yapabiliyoruz. KPSS adayları da dahil sayısı 300.000 i bulan YDS sınavı adayının sınavını TOEFL gibi yapmak, mümkün değil. Ancak sınav sayısını 4 ten 2'ye indiren, ÜDS sağlık bilimleri sınavını kaldırıp Tıpçılara düz İngilizceden sınav yapan ÖSYM, eğer 2014 tarihinde ısrarlıysa bu işi olsa olsa TOEFL sınavı yapan kuruluşlara ihale ederek üstesinden gelebilir. BU sınavı Türkiyede yapan İngilizce kurslarının sayısı azımsanmayacak sayıda.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    ücret konusuna bakarsak, toefl yds ye kıyasla çok pahalı. kendim girmek istemiştim de 350-400 lira bir rakam çıkmıştı karşıma yanlış hatırlamıyorsam. teknik alt yapı ise bir başka konu. bildiğim kadarıyla yabancı diller yüksek okullarında yök'ün kurduğu lisan labaratuvarları var.bizde 2 tane misal. içerde onlarca terminal var tamamiyle Ankaradan yönetilebilen. teknik olarak sınavı yapmak için bir engel olduğunu sanmıyorum. ilk başta belki bir sıkışma olacaktır ama randevu sistemiyle ve hergün yapılabileceği için sonraları bir engel kalmayacaktır.
    soru tipleri içinde writing problem olacaktır. hoş ölçülmesi iyi olur ama değerlendirde sınavın objektifliği konusunda en fazla eleştiri alacak kısım o olacaktır. bence toefl benzeri denirken online sınav kastediliyor. yapılacak diğer değişiklikler zaman içinde peyder pey yapılabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    2014 için mümkün görmüyorum bende ama ösym nin bu iş için büyük illerde ösym sınav binaları inşa edeceğini duydum bu da ancak 2015 e yetişebilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Kafaya koyarlarsa yaparlar Seyfi Hocam. Ve bunu da kafaya koymuş gibi görünüyorlar. Türkiye'de hangi iş iyice düşünülüp tartışılıp yapılıyor ki bu iş yapılsın. Birisi "yapılacak" der, hop yapılır. Ben şahsen 2015'te İngilizce sınavlarında bu sistemin başlayacağını düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Bu yıl olmasa bile gelecek sene yaparlar diye düşünüyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Son gelişmeler, hükümet-cemaat çekişmesi sona ermeden bir şey söylemek için erken. Hükümet 2010 dan sonra ÖSYM'deki kadrolara yerleşenlere dokunmazsa, orada kalanlar da biz yaptık oldu, anlayışını artık sürdürmelerinin tehlikeli olabileceğini anlamazlarsa, belki sınav sistemini değiştirmeye çalışabilirler. Ama yüzlerine gözlerine bulaştırırlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    yüzlerine gözlerine bulaştıracakları aşikar...neyi düzgün yaptılar ki

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    konuşmada özellikle daha göreceli puanlar verilebilir. işlerine gelir gerçi...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Bu sınavda bir değişikliğe gidilebilir mi acaba?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    bu saatten sonra nisan için bir değişikliğe gideceklerini sanmıyorum...ama herşey mümkün düşüncesini de es geçmemek lazım...

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)