Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2
Toplam 28 sonuçtan 21 ile 28 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2014'te Yeni YDS Sistemi mümkün mü?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Alıntı d4cad isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Seyfi Hoca'ya büyük ölçüde katılıyorum.
    İlk etapta bilgisayar tabanlı, TOEFL cbt (Computer Based Test) gibi benzeri bir sınavın pilot olarak deneneceğini düşünüyorum. Ama handikapları çok olan bir sınav olacağı kesin. Uzun vadede kotarılabileceğini düşünmüyorum.
    PTE Academic için ilk adım atıldı, benzer bir sınav geliştirileceğini düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    21.yy'da, dünyanın ne çok konuşulan dilini, akademisyenlerine veya öğrencilere hala test, ezber ve teknik mantığıyla sorular sorup buna göre yerleştirme yapan bir ülkenin kesinlikle bu durumdan utanması lazım. Akademisyenlerinin tez yazdıktan sonra arayıp "hocam, 1 paragraf özet kısmı var, çevirir misin?" diye rica minnet konuşmaları doğrusu bana garip geliyor. Bakınca, ÜDS/KPDS/YDS'den 70 üstü almışlar ama hala basit bir cümleyi bile ingilizceye çeviremiyorlar. Sistemiz ne yazık ki defolarla dolu.

Kişisel görüşüm, derhal IELTS/TOEFL benzeri bir sınava geçilmesidir.

1. Speaking: Bu bölüm, yurt dışından getirilecek 10-50 arası (ilk etapta 10, sonrasında sınava katılım arttıkça sayı arttırılabilir) ELT öğretmenleriyle çözülebilir. Zaten speaking sınavları randevu mantığı ile yapılacaktır, dolayısıyla kaç kişi olduğu çok da önemli değil. Sayı çok fazla olursa, geçici hizmet de satın alınabilir.

2. Listening: Bu bölüm hazırlanması, sorulması ve değerledirmesi en kolay bölüm.

3. Writing: Sınav kısmı çok kolay. Zor olan ise değerlendirmek olacaktır. Bence, minimum 3 uzmanın ortalama puanı geçerli olmalıdır.

4. Reading: Yine hazırlanması ve değerledirmesi kolay bir bölüm.

5. Grammar&Vocabulary: Test olursa, hazırlaması ve değerlendirmesi çok kolay. Ama bence birkaç tane açık uçlu soru da sorulursa güzel olur.

Sonuç olarak, yeni sınav sistemi zihinlere zor geliyor gibi. Alanında uzman bir kişinin altında oluşturulacak sağlam bir ekibin altından kalkamayacağı bir iş değil. Herşeyde olduğu gibi bunu da gözümüzde çok büyütüyoruz bence. Taş çatlasa, 1 senede 5 skill için soru havuzu rahatlıkla oluşturulabilir. Çoğu YDS'ci arkadaşım gibi ben bile 3 günde DEMO olarak böyle bir sınavı rahatlıkla hazırlayabilirim.

Ülkemizin en büyük sıkıntılarından biri de zaten, işi bilene değil de daha çok yandaşına, yalakasına veya rüşvetçisine vermek değil mi?

Allah, yarın ne olacağı belli olmayan bu ülkede eğitimcilere ve öğrencilere sabır versin...

3. Teşekkür SeyfiHoca, d4cad, Harun Hoca bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme d4cad, Harun Hoca bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Çok iyi bir yorum. Ancak biz neyi doğru dürüst öğretebiliyoruz ki, İngilizceyi öğretelim. Üniversiteye gelmiş öğrenci Türkçe olarak bir dilekçe yazamıyor, bırak İngilizceyi. Mühendislik fakültelerinde kitap defter açık sınav yapılıyor, yine herkes kalıyor. Tıp fakültelerinde bile sınavlar test. Eğitim bitik. Çünkü siyasetçi işin içine girmiş. Bırakın Türk siyasetçisini 1950 de kurulan Milli Eğitim Bakanlığı bilmem ne kurulu 4 Türk 4 Amerikalı üyeden oluşuyor. Eğitime yön veren daha doğrusu yolundan çıkaran kararlar alınıyor. Elin adamı senin iyi bir eğitim vermeni ister mi?

5. Teşekkür d4cad bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme denizflex bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Hocam, kesinlikle aynı görüşteyim. Zaten yıllardan beri tekrar tekrar söylenen ancak bir türlü yapılamayan bir şey...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    ne zaman yapılır bilinmez ama kesinlikle yapılmalı hatta keşke bu kadar ugrasana kadar dünya çapında geçerli olan toefl la anlaşsa da fiyatları düşürse vs. Ne kadar seviyeyi yukarı çekersen o kadar ilerlenir . Sistem basarısızlık üstüne( yani bunu yapamazlar daha alt seviye olsun , yar doçlar doç lar memnun olmaz , tıpta uzman çıkmaz gibi düşüncelerden bahsediyorum) kurulmamalı. İşte hendek işte deve deyip kenara çekilmeliler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Ben sadece şahsım adına şunu söyleyebilirim ki, eğer TOEFL sistemi gelirse darma duman olurum. Çünkü şimdiye kadar ben hep ingilizceyi yazılış itibarı ile çalıştım. YDS çalışırken birçok kelimenin okunuşunu araştırmadım bile. Çünkü sistem bunu gerektiriyordu, bana sınavda kelimenin okunuşunu sormuyorlarki öğreneyim. Onun dışında TOEFL'da zannedersem speaking kısmı eş zamanlı olarak soruluyor. Yani karşınızda üst düzey ingilizce bilen biri var, kendi aksamıyla size bir soru soruyor ve sizde bunu konuşma anında doğru olarak algılayıp, anında doğru olarak cevap vermelisiniz. Bunu yapmak benim için çok kolay değil, öyle ki ben zaten o anda heyecan ve stres içerisinde ne adamın dediğine konsantre olup anlayabilirim nede cevap verebilirim. Sonuçta bana böyle bir sistem oldukça ağır gelecektir, bir kere bunun için ingilizce alt yapısı lazım, şimdiye kadar biz hep YDS'yi baz alarak çalıştık. TOEFL gibi bir sistemde ingilizce hocaları ve ingiliz dili ve edebiyatı vb. bölümler okuyanlar döktürebilir, ancak unutulmamalıki üniversiteler sadece bu bölümlerden ibaret değil, bizde HARWARD mezunu değiliz. Mühendislik yada benzeri bölümler okuyanlar için aşırı zor olur. Bakalım daha ne kadar rezil olacağız...

9. Beğenmeme merhaba.35 bu mesajı beğenmedi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Ben üniversiteye yeni başlıyorum kendimi denemek için YDS'ye gireceğim ve yüksek puan alırsam çift ana dal programında kullanmak istiyorum.Eğer istediğim puanı alamazsam her sene girebilir miyim bu sınava? 5 yıl geçerliliği varmış diye duydum ama..

11. Beğenme berna666 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Hocam;
    e-YDS sınavının her ay yapılmasının zamanı artık gelmedi mi ?
    Siz ne düşünüyorsunuz.
    Hatta ay bile değil, her hafta sonu insanlar randevu alsın ve gidip girebilsinler sınava bu ÖSYM'nin 90 gün kuralı da neyin nesi, hangi mantık, hangi çağ ?
    Bu konuyu haber yada başlık yaparsanız çok yerinde olur kanaatindeyim.
    İyi çalışmalar dilerim.

13. Teşekkür Bekleidung bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Bekleidung bu mesajı beğendi.
Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)