Toplam 14 sonuçtan 1 ile 14 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Eski Türk yazıtlarının bulunduğu yeni bir mezar bulundu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12

Eski Türk yazıtlarının bulunduğu yeni bir mezar bulundu

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Gün geçmiyor ki Moğolistandan sürekli yeni haberler geliyor. Moğolistan eski Türklerin ana vatanı. Her yer mezar, balbal kaynıyor .. Çin kaynaklarını okuyorum; durumu daha iyi anliæz . Haber için teşekkürler, bu konuda yeni gelişmeler de var. Kısmet olursa forumda paylaşabilirim. Prof. Dr. Cengiz Alyılmaz'ı takipte olun derim. Runik harfler okunaklı duruyor, zaman bulursam burada transliterasyonunu ve transkripsiyonunu paylaşabilirim. Aslında can atıyorum bunu yapmak için; ama Osmanlıca dersimle ilgili bir problem olduğundan ters bir zamanıma denk geldi. Mecburen ona vakit ayırmaya çalışıyorum. Bir yandan da Orhun Yazıtlarıyla ilgili bir tez aldım; onun telaşı var. Umarım bu tip güzel haberleri almaya devam ederiz.

Ayrıca konuyla ilgili olarak şu video'yu da izlemenizi şiddetle tavsiye ediyorum. Hayretler içinde kalabilirsiniz.

Tarihin Arka Odası -Yeni Keşfedilen Göktürk Hükümdar Mezarı - 03.11.2012 - Tek Parça - YouTube

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Tam da Türkiye'deki yabancıların yürüttükleri dışında yapılan kazıların durdurulmasıyla ilgili haberin üstüne denk geldi. (Arkeologlar Dernei stanbul ubesi|Arkeoloji Haberleri/stanbul)

Şu haber var bir de. Türkçe kaynaklarda bilgi yok gibi, varsa da ulaşması pek kolay değil, zaten arkeoloji bilimden sayılmıyor galiba buralarda.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Bizde tarih çoğu kişi için Osmanlı olduğundan dolayı diğer tarihi dönemler çok fazla önemli değil ve araştırılmıyor çünkü herkes araştırma için Osmanlı'yı tercih ediyor.

Ülkemizde eski medeniyetlerin eserleri her adım başında ama okullarda bile bu konularda birkaç haftalık müfredat var sadece ki ağırlıklı olarak da Mezopotamya tarihi okutuluyor. Mezopotamya hakkında, Anadolu tarihinden daha çok bilgi biliyoruz. Kaldı ki İslamiyet öncesi Türk tarihi zaten çok fazla üstüne düşülen bir konu değil. Bu alanlarda uzman insanlarımızın çok fazla olmaması da çok kötü. Anadolu tarihi ile ilgili belgesellerde bile danışılan ve konuşan yabancı uzmanların sayısı çok daha fazla Türkiye'de çekilmesine rağmen. Bizde bilim sosyal bilimlerden değil, fen bilimlerinden ibaret zaten.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    İlk çevirilere göre "Ah benim evim", "Ah benim topraklarım-vatanım" diye çevirilmiş ama sadece bunlardan mı ibaret bilmiyorum. Yayınlanan yazıtlarda da sürekli tekrarlanmış bunlar zaten, başka bir şey yok yayınladıkları fotoğrafta da.

O bölge zaten çok geniş bir bölge ve dediğiniz gibi adım başı kalıntılara rastlanıyormuş. Bunları bulan insanlar da pazar açıp turistlere satıyorlarmış, ok başları, kaşıklar vs. Bölgedeki kazılar arttırılsa daha neler bulunur acaba.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Alıntı burakkrc isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk çevirilere göre "Ah benim evim", "Ah benim topraklarım-vatanım" diye çevirilmiş ama sadece bunlardan mı ibaret bilmiyorum. Yayınlanan yazıtlarda da sürekli tekrarlanmış bunlar zaten, başka bir şey yok yayınladıkları fotoğrafta da.

O bölge zaten çok geniş bir bölge ve dediğiniz gibi adım başı kalıntılara rastlanıyormuş. Bunları bulan insanlar da pazar açıp turistlere satıyorlarmış, ok başları, kaşıklar vs. Bölgedeki kazılar arttırılsa daha neler bulunur acaba.
    Mükemmel olur; ama kazılar başlıyor, sonra durduruluyor devamı gelmiyor. TİKA'nın 2000-2001(2002?) yılı faaliyet raporları yayımlanmıştı. Çok güzel atlas şeklinde olan bir kitap da yayımlanmıştı. Lakin devamı gelmedi, o yapılan çalışmalar sonucunda birçok yeni keşif yapıldı. Video halinde de görebilmek mümkün. Birçok değerli eşya gün ışığına çıkarıldı. BİLGE KAĞAN HAZİNESİ - YouTube

Ayrıca:
    Bilge Kağan'ın hazinesi günışığına çıktı

Yapılan kazı çalışmalarının ardından makalelere gözatıyorken, bir kişinin yazdığı bir makale dikkatimi çekmişti. İsmini tam hatırlayamadım muhtemelen yabancı birisi idi; ama dediği şuydu, malum Bilge Kağan'ın mezarı hala tespit edilemedi; o bölgede hala kazılmamış birçok kurgan bulunuyormuş. Ancak hepsinden farklı olarak bir kurganın büyüklüğüyle dikkatleri çektiğini yazmış. Muhtemelen Bilge Kağan'ın mezarı olabileceği görüşü var; çünkü o kadar büyük bir kurgan ancak bir kağan'a ait olabilir diye düşünülüyor; ama gelin görün ki hala bildiğim kadarıyla bir çalışma yok.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Konuyla ilgili açıklama da geldi;

Moğolistan

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    japon'lar bulmuş bir de : )

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Alıntı tek_iso isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    japon'lar bulmuş bir de : )
    Türklerin Atalarından izler aradıkları bu bölgelerde Japonlar da kendi Atalarından izler arıyorlar. Çünkü Altay dilleri teorisi bunu gerektiriyor, onlar da bu durumun farkında. Bu geniş topluluktan ilk önce Japon dostlarımızın ayrıldığı görüşü var. Bu dile de yansımış durumda, Korece, Moğolca, Mançu-Tunguzca gibi dillerle olan köken birliğine dair kanıtlar daha fazlayken Japonca ile ilgili kanıtlar daha zayıf ve haliyle Japoncanın durumu daha tartışmalı. Bu bölgelerde bizden daha fazla araştırma yaptıklarını söyleyebilirim. O yüzden haliyle bizim eserlerimize de rastlıyor ve gün yüzüne çıkartıyorlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    ayrıntılar için teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Arkadaşlar, paylaştığınız için çok teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Sevgili eski dostum,

Paylaşım için teşekkürler. Ayrıca "İslamiyet öncesi tarih" konusundaki tüm fikirlerime tercüman olmuşsun. Atatürk'ün en büyük çabalarından biri, bu köklere inmekti. O ebedi istirahatine ulaşır ulaşmaz bu çabasının temelleri tamamı ile yıkıldı.

@ptah,

Mesleki ilgi, merak ve tutkunuz sosyal bilimler için bir umut güneşi gibi doğmakta.

Sevgiler.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Alıntı CharlesV isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Sevgili eski dostum,

Paylaşım için teşekkürler. Ayrıca "İslamiyet öncesi tarih" konusundaki tüm fikirlerime tercüman olmuşsun. Atatürk'ün en büyük çabalarından biri, bu köklere inmekti. O ebedi istirahatine ulaşır ulaşmaz bu çabasının temelleri tamamı ile yıkıldı.

@ptah,

Mesleki ilgi, merak ve tutkunuz sosyal bilimler için bir umut güneşi gibi doğmakta.

Sevgiler.
    İltifat buyurmuşsunuz, utandırdınız. Çok teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı ptah isimli üyeden alıntı Mesajı göster

İltifat buyurmuşsunuz, utandırdınız. Çok teşekkür ederim.
    İstifade sahanız katlanarak artsın ve size mutluluk getirsin.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)