Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Göktürkçe yazım sorunları

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9

Göktürkçe yazım sorunları

Göktürkçe zamanında büyük sesli uyumu tamamen korunmuş olduğu için o zamana ait sesler çok iyi bir şekilde yazıya geçirilebiliyordu. Aynı alfabeyi şimdi kullanmak ise bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu başlığı bu sorunlara çözüm aradığım için açtım. İlk sormak istediğim ise şu:
    Benim adım Serhat. Adımı yazmak için izlediğim yol:
    1. İnce S
    2. A-E
    3. İnce R
    4. Burada iş karışıyor. Çünkü sesli uyumu bozulduğu için ince harflerle devam edemiyorum. Ben de kalın K yazıyorum.
    5. A-E
    6. Kalın T, bir öncekinde kalın kullandığım için.

Bu işin doğrusu nedir acaba?

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40
    Alıntı serozde isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Göktürkçe zamanında büyük sesli uyumu tamamen korunmuş olduğu için o zamana ait sesler çok iyi bir şekilde yazıya geçirilebiliyordu. Aynı alfabeyi şimdi kullanmak ise bir çok sorunu beraberinde getiriyor. Bu başlığı bu sorunlara çözüm aradığım için açtım. İlk sormak istediğim ise şu:
    Benim adım Serhat. Adımı yazmak için izlediğim yol:
    1. İnce S
    2. A-E
    3. İnce R
    4. Burada iş karışıyor. Çünkü sesli uyumu bozulduğu için ince harflerle devam edemiyorum. Ben de kalın K yazıyorum.
    5. A-E
    6. Kalın T, bir öncekinde kalın kullandığım için.

Bu işin doğrusu nedir acaba?

Merhaba, öncelikle geç gelen bu cevap için kusura bakmayın; konunuzu daha yeni gördüm. Orhon Türkçesinde a-e ünlüleri tek bir tamga ile karşılanıyordu. Ayrıca Orhon Türkçesinde h harfi yoktu, bu zamandaki h'li şekiller o zaman k'li şekilde idi. O yüzden bugünü baz alırsak geçmişe göre adınız Serkat biçiminde olacaktır.

İnce S
    A-E
    İnce R
    Kalın K
    A-E
    Kalın T

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Üzerinden bayağı bir zaman geçtikten sonra Göktürk yazısında biraz daha ilerledim. Artık yazıtları okuyup %70-80 oranında çevirebiliyorum. Kendi sorumun yanıtının ise artık şu şekilde olduğunu düşünüyorum:
    1. İnce S
    2. İnce R
    3. Kalın K
    4. Kalın T

4. Beğenme Anna T. bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40
    Üzerinden bayağı bir zaman geçtikten sonra Göktürk yazısında biraz daha ilerledim. Artık yazıtları okuyup %70-80 oranında çevirebiliyorum. Kendi sorumun yanıtının ise artık şu şekilde olduğunu düşünüyorum:
    1. İnce S
    2. İnce R
    3. Kalın K
    4. Kalın T
    Ben günümüz şartlarında normal bir Serhat yazımına göre cevap vermeye çalışmıştım. O dönemin şartlarına göre sizin de dediğiniz gibi olacaktır.

- Söz başı a-e ünlüleri genellikle gösterilmez. ( T.Tekin - 2003 S-24)
    - Söz içinde ilk hece dışındaki a-e ünlüleri genellikle gösterilmez. ( T.Tekin - 2003 S-29)

Başarılar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    İlgine teşekkür ederim ptah. Güncel konuştuğumuz Türkçe'nin bu alfabeyle mevcut kuralları dahilinde düzgün bir şelilde yazıp okumak imkansız gibi. Örneğin kan ve han kelimeleri, aynı kökten olmalarına ve şimdi farklı anlamlara gelmesine rağmen aynı şekilde yazılıyor.
    Ama yine de eğlenceli.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40
    Rica ederim, ne demek. Hangi kaynakları kullanıyorsunuz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Elimde yazılı olarak Muharrem Ergin'in Orhun Abideleri adlı kitabı var. Diğer yararlandığım kaynakların çoğu seninde belirttiğin Talat Tekin dahil Çukurova Üniversitesi Türkoloji Bölümü internet sitesindeki makale ve PDF ler. Başta www.gokturkce.net olmak üzere çeşitli internet sitelerinden de oldukça faydalandım.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    40
    Elimde yazılı olarak Muharrem Ergin'in Orhun Abideleri adlı kitabı var. Diğer yararlandığım kaynakların çoğu seninde belirttiğin Talat Tekin dahil Çukurova Üniversitesi Türkoloji Bölümü internet sitesindeki makale ve PDF ler. Başta www.gokturkce.net olmak üzere çeşitli internet sitelerinden de oldukça faydalandım.
    Bunların üzerine başka çalışmalar da oldu. Bilim sürekli gelişim halinde, bunlar da son yayınlar; şiddetle tavsiye ederim.

http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=N6QW2UNKFY3YV8I61S93&searchstring=erhan%20ayd%C4%B1n
    http://www.idefix.com/Kitap/tanim.asp?sid=VBLHFB7VRK7K6WSNOH0U&searchstring=erhan%20ayd%C4%B1n
    http://www.idefix.com/Kitap/tanim.as...t%20%C3%B6lmez

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)