Toplam 5 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu
Toplam 90 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: İngilizce kelime ezberlemenin en kolay yolu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    142

İngilizce kelime ezberlemenin en kolay yolu

Arkadaşlar sizce İngilizce kelime ezberlemenin en kolay yolu nedir? örneğin bireysel olarak kelime ezberlerken hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    73
    kelime ezberlemek aslında zor değil. ilk başlarda zor sanırdım ama akılda tutmanın kolay yollarını kendime gör keşfediince bu kolaylaştı.

daha öncede bu konuda açılan başlıklardaki gibi hikaye yazmak, anlamını hatırlatıcak kelime içindeki harflarden ipucular yaratmak, ve benim için en önemlisi sık sık birilerine sordurmak...

çünkü üst üst yapılan tekrarlardan daha iyisi yok bence.

ya da grup halinde ezberlemek bu bazen iki kelimeninde ingilizce bazen birnin ingilizce birnin türkçe oluşu. kelimeyi başka bir yerde okuduğumda türkçe yaptığım tamlamalar aklıma geliyor ve kelimenin anlamını hatırlıyorum.

örnek vermek gerekirse: Faithful köpeğim....
    bugün faithful karşıma çıktı ilk bakışta hatırlamadım ama sonrada aklıma geldi.
    ruhtless terör...
    gibi bunlar çoğaltılabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    yabancı forumlara katılıyorum ve bir konudaki fikrimi yazarken bolca yeni ogrendıgım kelımelerı kullanıyorum.bunun dısında best-seller kitapları okumak da bazen çok işime yarıyor..KPDS'ye dair kelimeleri ise bolca test çözersem çabuk ezberliyorum.ne kadar çok görürsem o kadar uzun süreli aklımda kalıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    bence önce bi defa kelime listesi hazırlanmalı.oturup biraz ezberlemeye çalıştıktan sonra kelimeler bulunulan mekanın herhangi biryerine yapıştırılmalı,böylece sürekli görerek aklımızda kalmasını saglarız.Ayrıca beynimizin kelimeleri daha kalıcı tutması için kelimeleri ilgimizi çekecek şekilde ayarlamalıyız.teşekkürler...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Bence Kelime ogrenmenin en kalici yolu surekli yazmaktir. Kendime her sinav icin bir vocabulary olusturdum ve bu kelimeleri yorulmadin sıkılmadan defalarca yazarak tekrar ediyorum. Aynı zamanda bu kelimelerin msn encarta dictıonaryden telafuzlarınıda bir program yardımı ile kaydedip birde dinleyerek çalıştımmı tam kalıcı oluyor. Defalarca yazmanın her zaman faydasını görüyorumç
    Saygılarımla

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    hocam bir sürü yöntem denedim ama en faydalısı benim için paragraf sorularını çözerken daha ii farkettim ki paragraf soruları bana birsürü kelime kazandırdı. en iyisi bu yöntemmis

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    kpss'de bir sürü dersten sorumlu olduğumdan fazla zaman ayıramıyorum kelime ezberlemeye.kpds puanıma yansıyamadı bu yüzden.uyguladığım yöntemler işime yaradı ama.en sevdiğim yöntemden, en sevmediğim yönteme sıralayayım:
    1)anticipation'lar yıl sonunda Doların 1.46 ytl olacağı şeklinde.anticipation:beklenti
    yani,ingilizce kelimeyi türkçe cümlenin içine direkt yerleştirmek.
    2)okuma parçasındaki bilmediğim kelimelerin anlamlarını üstüne yazıp,belli aralıklarla aynı parçayı okumak.(üstüne değil de yapışan küçük kağıtların üstüne yazıp bi köşesine yapıştırma tavsiyesi aldım.)
    3)dilforum'daki hızlı kelime ezberleme-1 başlığı altındaki fotografik hafıza yöntemini uygulamak.çevremdekiler, genelde en çok bu yöntemden memnun.
    hiçbirine ayırdığım zaman boşa gitmedi.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    genelde, belirli aralıklarla kelimelerin türkçe yada ingilizce anlamlarını soran programlar kullanıyorum.bu bayağı bi yararlı oluyor.Çünkü bir programın durmadan size bişeyler ezberletmeye çalışması yada hafızanızı zorlaması, sizin kağıdı kalemi alıp yeni sözcükler ezberlemeye çalışmanızdan daha yararlı olacaktır...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    36
    Ben kelime sorusu çözerek öğrenirdim.Zaten bir soru için sunulan beş şık beş kelime demek.Bildikerimi tekrar etmiş olurdum bilmediklerimi not ederdim bir kenara...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Çağrışım yapıyorum -bu kendiliğinden oluyor, gördüğüm bir kelimeyi unutmamak için kendimce oyununu/çağrışımını yapıyorum; bir çaba sarfetmiyorum.-, mesela "territory" toprak, bölge, alan demek. Terra Rosa topraklarından aklıma geliyor.Bazen hikâyesini uyduruyoruz sınıfta; çok eğlenceli oluyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    80
    soru çözerek en fazla ve kalıcı,hızlı kelime öğrenme olabilir.gerçi ben daha o sırrı çözmeye erişemedim ama

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    valla hocam en iyisi çağrışım yapmak ben hep böyle ezberlerdim tabi dersane hocamdan bunu kaptım allah ondan da razı olsun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı SeyfiHoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sizce İngilizce kelime ezberlemenin en kolay yolu nedir? örneğin bireysel olarak kelime ezberlerken hangi yöntemleri kullanıyorsunuz?
    Bence İngilizce kelime ezberlemek , ezberlediğimiz kelimeyi bi süre sonra unutmak demektir. Bu yüzden kelime ezberlemek yerine öğrenmeyi tercih edersek daha doğru olur. Nasıl mı? İşte ilk adım -bir dili öğrenmek için o dili konuşmak lazım. İçinizde ki yabancıyla konuşun ister sesli ister sessiz. size deli diyebilirler ama cok etkili bir yöntem.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Bende bu aralar kelime hazinemi geliştirmek istiyorum. Benim şuan kullandığım yol okuduğum kitaplarda geçen kelimeleri bir kağıda not ediyorum. Sonra onları excel tablosuna geçiriyorum. Anlamlarını yanına yazıyorum. Ne derece anlamını hatırlayacağıma göre yanına puan veriyorum. Excelde aldığı zorluk derecesine göre sıralama yaptırıyorum. En zor ezberleyeceğimi düşündüklerime ağırlık vererek puanını düşürmeye çalışıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    75
    Benim öğrencilerime tavsiyem İngilizce günlük tutmaları oluyor ve en önemli şartım o gün çalışmaları esnasında karşılaştıkları ve bir kenara not aldıkları kelimeleri mutlaka günlüklerinde kullanmaları oluyor, böylelikle öğrendikleri kelimeleri kendi yaşantılarıyla ilişkilendirip, öğrenme kolaylığı sağladıklarını söylüyorlar. Bu arada gün içerisinde karşılanılan kelimeleri kullanabilecekleri bir olayları olmamış ise , herhangi bir konuda hayali bir hikaye yazıyorlar ancak kendi ürettikleri. Günlüklerine hergün yazmaları şart değil ancak gün aşırı mutlaka yazmalılar.)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    eskiden telefonumun ekranına her 2 güne 1 kelime yazardım . inanın şu ana kadar yazdıgım kelimelerin hepsini hatrlıorum. ne blm skılınca tlfnuma sarılıodum , çnkü insan skılınca mutlaka bi uğraş arıor.tlfnu elime alnca zaten ilk o kelmeyi görüdom..

bireysel kelime çalşrken .. tabii ki 1 kelimeyi 10 ar 10 ar yazmıorm.bence en getirisiz yol..

insan bir kelimeyi duydgnda akılnda mutlaka bişiler canlanır.e dolayısıyla kelimeyle bir neseneyi ilişkilendirp somutlaştrmak lazım..üstteki arkadaşlarımın da çoğu bu düşünceyi sawunuor gördgm kadaryla..

ayrıca sık sık tekrar da yapmak önemli..

ayrca en beklenmedik anda bile o kelimeyi görmek o kelimeyle bişeyi ilişkilendrmek daha kolay olablr( yemek yerken ezberledgn kelimeleri aklndan geçrmek , o kelimeyle graffiti olştrmak , uykudan hemen kalknca tekrarlar yapmak ..) gibi ...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    kelime ezberlemeyi kolaylaştırıcı programlar vardır heralde. bu konuda bilgisi olan var mı? Ben multimedia dictionary nin kelime ezber oyunlarını çok başarılı buluyorum ama oradaki kelimelere müdahele edilemiyor. Ezberlemek istediğim kelimeleri kendim seçebileceğim bir program olsa güzel olurdu.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    54
    Alıntı matematiksel isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    kelime ezberlemeyi kolaylaştırıcı programlar vardır heralde. bu konuda bilgisi olan var mı? Ben multimedia dictionary nin kelime ezber oyunlarını çok başarılı buluyorum ama oradaki kelimelere müdahele edilemiyor. Ezberlemek istediğim kelimeleri kendim seçebileceğim bir program olsa güzel olurdu.
    "Word test" var fakat ücretli. Çok güzel bir program. Deneme versiyonu var. Değişik amaçlar için abonelik alınabiliyor. Ben ücretsiz bölümü denedim. İncelemek isterseniz link aşağıda...

http://www.wordtest.com/

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    124
    kelimeleri günlük yaşamda sık sık kullanmak gerekiyor ve ben her zaman şunu önermişimdir: Bir kelime defteri tutun ama fihristli yani sözlük gibi olsun oraya karşılaştığınız kelimeri yazın ve yatmadan yaklaşık yarım saat önce o defteri tekrar edebildiğiniz kadar tekrar edin tabii kelimelerin anlamlarını kapatacaksınız ve tekrar ettikten sonra başka hiçbir şeyle ilgilenmeden doğrudan uyuyun;böylelikle yattıktan sonra beyin kendi içinde o kelimeleri tekrar edecektir tabii bunu tek kelime için değil diğer dilbilgisi konuları için de yapabilirsiniz gerçekten yararı göreceksinizdir inşallah. Ha tabii bii de şu var: Sabah namazından sonra uyanık kalıp tekrar yapabilirseniz bu hepsinden yararlı olur;çünkü insanın kafasının en sakin olduğu andır sabah namazından sonraki zaman

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    teşekkürler çok güzel bi program

Toplam 5 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)