Toplam 6 sonuçtan 1 ile 6 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: anlatım bozukluğu yardımmmmm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8

anlatım bozukluğu yardımmmmm

(I) A leading pharmaceutical company recently announced that it had tested 13,500 molecules against the parasite that causes malaria. (II) Malaria has been known about since ancient times and has gone under many names. (III) Today, it kills over a million people a year, most of them young children. (IV) Where it originallycame from, though, has been a matter of scientific debate for half a century. (V) It was in 1958 that a noted anthropologist firstsuggested that Plasmodium falciparum (the deadliest of the four or five parasites that cause human malaria) had jumped into people from chimpanzees 10,000 years ago

a1 b2 c3 d4 e5 BEN C DEDİM FAKAT YANLIŞ SİZCE NEDİR? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı kumralada76 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    (I) A leading pharmaceutical company recently announced that it had tested 13,500 molecules against the parasite that causes malaria. (II) Malaria has been known about since ancient times and has gone under many names. (III) Today, it kills over a million people a year, most of them young children. (IV) Where it originallycame from, though, has been a matter of scientific debate for half a century. (V) It was in 1958 that a noted anthropologist firstsuggested that Plasmodium falciparum (the deadliest of the four or five parasites that cause human malaria) had jumped into people from chimpanzees 10,000 years ago

a1 b2 c3 d4 e5 BEN C DEDİM FAKAT YANLIŞ SİZCE NEDİR? YARDIMLARINIZ İÇİN ŞİMDİDEN TEŞEKKÜRLER
    Çok emin değilim. Ama ben ilk bakışta A olabilir diye düşündüm...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    A şıkkı.Diğer şıklarda "malaria"nın (Türkçesini bilmiyorum) tarihiyle ilgili bilgi verilmiş.Güzel soru,çoğunlukla cevap 1.cümle olmaz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı satasmabana isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    A şıkkı.Diğer şıklarda "malaria"nın (Türkçesini bilmiyorum) tarihiyle ilgili bilgi verilmiş.Güzel soru,çoğunlukla cevap 1.cümle olmaz.
    Malaria . Bizdeki sıtma hastalığı Tropikal bölgelerde çok olur..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    tense lerden yola çıkarak c dedim yanlış oldu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    137
    4 ve 5 hariç cümlelerin birbiri ile ilgisi yok ki.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)