Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2011 KPDS sonbahar 1

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23

2011 KPDS sonbahar 1

(I) Although there are considerable cultural differences between the various South Asian nationalities that have come to Britain, there are certain underlying similarities. (II) Families from rural areas in South Asia typically take a more extended form. (III) The rebuilding of extended family structures is vital to any community. (IV) They include three generations in the household and are organized through a network of males. (V) They are also strongly bound together by ideas of brotherhood and family loyalty.

A) I B) II C) III D) IV E) V

basın kitapçığı sayfa 20

Değerli arkadaşlar cevabı yazarken nelere dikkat ettiğinizi yazarmısınız? Bu tür sorularda genelde nasıl çözüyoruz? Ben hep anlamdan çıkarıyorum ama deneyimlerinizi paylaşırsanız da sevinirim. Çünkü ÜDS de 62,5 de kaldım KPDS de mutlaka minimum 65 almam lazım desteklerinizi bekliyorum. Sağlıcakla kalın...........

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    140
    Alıntı meister isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    (I) Although there are considerable cultural differences between the various South Asian nationalities that have come to Britain, there are certain underlying similarities. (II) Families from rural areas in South Asia typically take a more extended form. (III) The rebuilding of extended family structures is vital to any community. (IV) They include three generations in the household and are organized through a network of males. (V) They are also strongly bound together by ideas of brotherhood and family loyalty.

A) I B) II C) III D) IV E) V

basın kitapçığı sayfa 20

Değerli arkadaşlar cevabı yazarken nelere dikkat ettiğinizi yazarmısınız? Bu tür sorularda genelde nasıl çözüyoruz? Ben hep anlamdan çıkarıyorum ama deneyimlerinizi paylaşırsanız da sevinirim. Çünkü ÜDS de 62,5 de kaldım KPDS de mutlaka minimum 65 almam lazım desteklerinizi bekliyorum. Sağlıcakla kalın...........
    her cümle bir önceki ya da sonraki ile ilişkili olmalı. boşta kalanı eleyin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    88
    (I) Although there are considerable cultural differences between the various South Asian nationalities that have come to Britain, there are certain underlying similarities.
    (II) Families from rural areas in South Asia typically take a more extended form.
    (III) The rebuilding of extended family structures is vital to any community.
    (IV) They include three generations in the household and are organized through a network of males.
    (V) They are also strongly bound together by ideas of brotherhood and family loyalty.

En basit ifadeyle öznelere bakılabilir. Bekir Sami Dilman hocanın "Ahmet-He" kuralı takip edilebilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    Doğru cevap "C" sanırım anladım... Açıklama için teşekkürler...

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)