Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Takıldığım KPDS çeviri sorusu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10

Takıldığım KPDS çeviri sorusu

İyi bayramlar DilForum Ailesi;

Y esdil sitesinde yayımlanan 140 soruluk "Çıkmış KPDS Çeviri Soruları"nı indirip çözdüm. Bir soruda takıldım. İşaretlediğim şıkkın doğru olduğunu düşünüyorum. A şıkkı doğru dedim ama cevap anahtarı D diyor. Cevabım yanlış olsa bile cevap anahtarında verilen şık bana en saçma gelen şık. Cevap anahtarı yanlış olabilir diye size sormak istedim. Sorunun hangi yıl çıktığını bilmiyorum. İşte soru :

"In a report prepared by a bipartisan committee, it is recommended that the President should give his science adviser more authority to set research objectives and co-ordinate the budgets of the 20 or so research agencies."

A) İki partili bir kurul tarafından hazırlanan raporda, Başkan'ın, araştırma hedeflerini belirlemede ve 20 kadar araştırma kuruluşunun bütçelerinin eşgüdümünü sağlamada kendi bilim danışmanına daha çok yetki vermesi tavsiye edilmektedir.
    B) Karma bir kurul tarafından hazırlanan raporda, Başkan'ın bilim danışmanıyla birlikte araştırma politikalarının ortaya konması ve 20'ye yakın araştırma kuruluşunun bütçelerinin eşgüdümünün sağlanması için daha çok yetki kullanması tavsiye edilmektedir.
    C) Başkan, iki partili bir kurulun hazırladığı rapordaki öneriye uyarak, kendi bilim danışmanına araştırma hedeflerini ortaya koymak ve 20 kadar araştırma kuruluşunun bütçeleri arasında eşgüdüm sağlamak konusunda daha çok yetki vermiştir.
    D) İki partinin üyelerinden oluşan kurul, hazırladıkları raporda, araştırma alanları belirlemek ve 20'ye yakın araştırma kuruluşunun bütçeleri arasında eşgüdümü sağlamak amacıyla bilim danışmanlarına daha fazla yetki verilmesini Başkan'a tavsiye etmiştir.
    E) Karma bir kurul tarafından hazırlanan raporda yer alan önerilerden biri de Başkan'ın, bilim danışmanına araştırma hedeflerini ortaya koyması ve 20'den fazla araştırma kuruluşunun bütçelerinin eşgüdümünü yapması konusunda tam yetki vermesidir.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    4
    Rep Gücü
    50
    In a report prepared by a bipartisan committee, it is recommended that the President should give his science adviser more authority to set research objectives and co-ordinate the budgets of the 20 or so research agencies.

In a report prepared by a bipartisan committee: İki partili bir kurul tarafından hazırlanan raporda
    it is recommended: tavsiye edilmektedir
    that the President should give his science adviser more authority: kendi bilim danışmanına daha çok yetki vermesi
    to set research objectives and co-ordinate the budgets of the 20 or so research agencies: araştırma hedeflerini belirlemede ve 20 kadar araştırma kuruluşunun bütçelerinin eşgüdümünü sağlamada/sağlamak için

Takıldığınız yer neresidir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Aslında takılmadım. Soruyu çözdüm. A şıkkı olarak işaretledim ancak D şıkkı diyor cevap anahtarında. Yanlış çözmüş olabilirim diye danışıyım dedim. Teşekkürler cevap için..

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    4
    Rep Gücü
    50
    Alıntı uzman1994 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Aslında takılmadım. Soruyu çözdüm. A şıkkı olarak işaretledim ancak D şıkkı diyor cevap anahtarında. Yanlış çözmüş olabilirim diye danışıyım dedim. Teşekkürler cevap için..
    D şıkkında "Kurul başkan'a tavisye etmiştir" denmiş. Ana cümlemizde böyle bir şey yok, aksine "Kurulda (genel kanı ile) tavsiye ediliyor". Bu nedenle D şıkkı olamaz.

Bu tür sorularda fiilin anlamı, yapısı, etken ve edilgen durumu göz önünde bulundurulursa kolayca sonuca varılabilir.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)