Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2012 ÜDS SONBAHAR - 73 (kusurlu sorgulama)

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    160

2012 ÜDS SONBAHAR - 73 (kusurlu sorgulama)

A television rating is simply the number of households tuned into a particular television program at a given point in time. Advertisers especially rely on ratings information to increase the effectiveness of television advertising. When they want a commercial to reach an audience, they need to place it in TV programs that deliver a great number of viewers. The more audience a program delivers, the more the commercial time is worth to advertisers. ----

A Furthermore, the ratings are calculated by gathering a sample of households that represent the total television-viewing population and monitoring their viewing behaviours.
    B If an advertiser spends millions running ads during a program that does not meet its expectations, it would be economically wise to reconsider its placement in that time slot.
    C For example, most TV stations broadcast news, shows or series during primetime, as they can achieve a higher viewership than other programs, and they are always high-rated.
    D In fact, advertisements can be harmful for the younger population, who spend hours in front of the TV screen and are exposed to aggressive advertising in between popular shows.
    E Although user habits are rapidly changing, television has long been considered the most effective mass-market advertising medium and the ultimate platform for targeted advertising.

Sınavda en çok düşündüğüm sorulardan. Metin ŞURADAN alınmış. Sonra birleştirilmiş. Güya anlam ve akışça mükemmel olduğu düşünülmüş ve soruya dönüştürülmüş.

İlk ne zaman başladı, hatırlamıyorum. Ama bizim çiğ hocaların etkisi vardı: "Amanın bu ÖSYM kendi metinlerini yazamıyor da mı elin gavurunun metninin kullanıyor?" "Yahu kardeşim, iki dakikada internetten ulaşacak metni herkes soru yapar. çalışsanıza biraz. Yoksa beceriksiz misiniz?"

O zamanlar da karşı çıktım. "Ağalar, abiler, yapmayın" dedim. "Bu bir okuduğunu anlamada yeterlilik sınavı. Ne zaman ki gerçek metinler kullanılır, sınav ancak o zaman doğru ölçüm yapabilir. Yoksa Allah korusun, bunları bir Türk yazsa, yeniden yapay metinlere dönüşür sorular. Gerçekliğini ve ölçebilme kabiliyetini yitirir. Sonra bunlar kes yapıştırlarla önümüze metinler getirirler. kendileri ikna olmuştur bütünlüğe, ama iyi bir burun bundan rahatsızlık duyar. Ortaya nahoş sonuçlar çıkar..."

Kehanet değildi benim yaklaşımım: basit bir gerekçeye dayanıyordu: Yazara her müdahale, akış ile, kelime tercihi ile ve paragraf ayırma ile yazarın ürettiği anlam inceliklerini, ve doğallığı yok eder.

Buyrun. Hele bu sorulardan "paragraf tamamlama" ve "anlam bütünlüğünü bozan sorular" elde ediliyorsa, vay halimize.

Umarım ÖSYM bu aymazından tez zamanda çıkar. Metinleri bloke olarak kullanmak ayıp değildir. Hele yanlış hiç değildir. Ama yazılı bir metne gelişigüzel müdahale, bazen cinayet gibidir.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    4
    Rep Gücü
    50
    Hocam bu soruda cinayet işlenmiş.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Sayın hocam, ben sınava sosyalden girmiştim ve onlar hakkında az çok fikrim var. Bu nedenle öncelikle elime Fen sorularını aldım inceliyorum ve daha paragraflarda pek çok tartışmalı soru çıkacağına inanıyorum. Diyaloglarda daha ilk soruda (66) takıldım. Cevabın B olduğu şüphe götürmez ama bu cümle böyle mi yazılmalıydı.. Biz yıllardır öğrencilerimize ingilizceyi yanlışmı öğretiyoruz acaba...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Bu soruya dikkatimi çeken MehmetMamger arkadaşımıza teşekkür ediyorum.

Maviyle verilen bölüm orjinal metin (pbs.org/wnet/insidelocalnews/ratings.html)

Aşağıda topluca verilen kısım ise "orjinal" soru!

(1) A television rating is simply the number of households or persons tuned into a particular television program at a given point in time This number is calculated by gathering a sample of households that represent the total television-viewing population, and monitoring their viewing behaviors and habits. (2) Advertisers and those in the television industry rely on ratings information compiled by Nielsen Media Research, a provider of general media statistics, including those of television information services.

….
    Bu arada 439 kelime var!! Ve sıralamaya bakınız.
    ….

(3) If an advertiser spent millions running ads during a show that did not meet its expectations for viewership, it would be economically wise to reconsider its placement of advertising dollars in that time slot. And so, the Nielsen ratings are the most important factor in deciding what shows get aired, when they are shown, and what will be advertised in that time slot.

Advertising pays for commercial television. Period. And that is serious business when it comes to what shows go on the air. According to Nielsen, "Ratings are used like currency in the marketplace of advertiser-supported TV. (4) When advertisers want a commercial to reach an audience, they need to place it in TV programs which deliver an audience. (5) The more audience a program delivers, the more the commercial time is worth to advertisers."

(1) A television rating is simply the number of households tuned into a particular television program at a given point in time. (2) Advertisers especially rely on ratings information to increase the effectiveness of television advertising. (4) When they want a commercial to reach an audience, they need to place it in TV programs that deliver a great number of viewers. (5) The more audience a program delivers, the more the commercial time is worth to advertisers. (3) If an advertiser spends ("spent" olmalıydı) millions running ads during a program that does not meet its expectations, it would be economically wise to reconsider its placement in that time slot.
    Konu Kuruzeytin tarafından (20-10-12 Saat 01:43 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Gerçi mantık sıralaması var ama ne gerek var doğallığı bozmaya? Üstelik son cümlede if clause neden present? Resmen yanlış işte. Asıl metinde doğru...

If an advertiser spends ("spent" olmalıydı) millions running ads during a program that does not meet its expectations, it would be economically wise to reconsider its placement in that time slot.
    Konu Kuruzeytin tarafından (20-10-12 Saat 01:16 ) değiştirilmiştir. Sebep: Yanlış bakmışım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    A ve C arasında kalmıştım... Yani cevap olarak verilen şıktaki ipucu ne ...
    in that time mi?
    If an advertiser spends millions running ads during a program that does not meet its expectations, it would be economically wise to reconsider its placement in that time slot.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Hayır, genelden çıkaracaksınız anlamı. "that time slot" sadece programın yayınlandığı zaman dilimini gösterir.

Her "that", "this", vb için daha önceki cümlede açıkça bir karşılık olmayabilir.

Örneğin burada "O halde ne yapacağız?" diye soracak olsak "Hangi halde?" diye sormak garip kaçardı.

Buna daha çok şöyle cevap vermek gerekirdi:

(örneğin) Daha fazla okuyacak ve yorumlayacağız. Okuma sorularına ağırlık verecek, bunu yaparken de zamanla zorluğu artıracağız.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    160
    İstenen cevap bulunduktan sonra, beynin bir "doğru soru" yorumu yapması doğal. Ama bu "sorgulama biçimi" ve metinlerle "böyle bir oynama" elbetteki YANLIŞ... ÖSYMnin bu tür çiğ tutumlardan uzak durması sınava giren pek çok arkadaşımın aklı selameti, kısa ve uzun vadede ülkeye itimat, emeklerin karşılık bulacağı şeklindeki insan gelişiminin en önemli düsturlarından birine inancın hayatta kalabilmesi açısından ŞART.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)