Toplam 4 sonuçtan 1 ile 4 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: History of English Language

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20

History of English Language

Kitapta anlamakta ve çevirmekte zorlandığım bir cümle var yardımlarınızı bekliyorum:

Of these branches of the Indo-European family, two are, as far as the study of the development of English is concerned, of paramount importance, the Germanic and the Romance(called that because the Romance languages derive from Latin, the language of ancient Rome).

Bilmediğim kelime yok lakin apışıp kaldım. Nerede ne demek isteniyor anlayamadım.

Yardımlarınıza şimdiden teşekkür ederim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Cümlede özellikle parantez öncesi bölümde bir eksiklik var sanırım. Yine de benim çeviri denemem aşağıdaki gibidir.

Hint Avrupa dil ailesine ait bu dallardan ikisi, İngilizce'nin gelişimi çalışması/araştırması göz önüne alındığında büyük öneme sahiptir. Germen ve Roman dili... (böyle isimlendirilir/isimlendirir çünkü Roman dilleri eski Roma dili olan Latince'den türemiştir.)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Ben şöyle çevirdim: Hint Avrupa ailesinin kollarından ikisi germen ve roma(böyle isimlendirilir çünkü eski romanın dili latinceden türemişlerdir) dilleri, konu İngilizce'nin gelişimi olduğunda büyük öneme sahiptir.

Allah günah yazmasın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı heveskar isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben şöyle çevirdim: Hint Avrupa ailesinin kollarından ikisi germen ve roma(böyle isimlendirilir çünkü eski romanın dili latinceden türemişlerdir) dilleri, konu İngilizce'nin gelişimi olduğunda büyük öneme sahiptir.

Allah günah yazmasın.
    Yok yok niye yazsın?

Bence senin çeviri benim çevirideki eksik yönleri de tamamlamış. Ben "Germen ve Roman dilleri" ifadesini cümleye tam olarak bağlayamadım açıkçası.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)