Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: ÜDS Cümle Tamamlama [ The study .... ]

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31

ÜDS Cümle Tamamlama [ The study .... ]

The study of the effects that an audience has on our behaviour remains an important topic for social psychology, .............

A) While any other form of disraction could produce other effects as well
    B) since it is unlikely that the fear of speaking in front of an audience will be studied more than other types of fear
    C) Whereas people are assumed to narrow the focus of their attention when they experience attention overload
    D) as much of our behaviour occurs in the physical precence of others as spectators
    E) even though motivation loss has been identified as the major factor in the decrease of academic success

2011 UDS
    Bir yerde küçük adamların büyük gölgeleri oluyorsa, orada gün batıyor demektir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    81
    The study of the effects that an audience has on our behaviour remains an important topic for social psychology, .............

B) since it is unlikely that the fear of speaking in front of an audience will be studied more than other types of fear
    C) Whereas people are assumed to narrow the focus of their attention when they experience attention overload
    D) as much of our behaviour occurs in the physical precence of others as spectators
    E) even though motivation loss has been identified as the major factor in the decrease of academic success

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı FENER isimli üyeden alıntı Mesajı göster

cevabı açıklamanız mümkün müdür?

syg

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    4
    Rep Gücü
    49
    The study of the effects that an audience has on our behaviour remains an important topic for social psychology, while any other form of disraction could produce other effects as well.

- Dikkat dağılımın başka herhangi bir türü başka etkilerin de doğmasına sebep olabilirken seyircinin davranışlarımıza olan etkileri üzerine yapılan bir araştırma sosyal psikoloji için önemli bir konu olarak kalmaktadır.

Olamaz mı?
    Konu Ausgebildet tarafından (21-09-12 Saat 12:55 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Arkadaşlar benimde bir cümle tamamlama sorum olacaktı. Lütfen yardım edin...

Isn't that the man........?
    A) which is responsible for the design of the botanical gardens
    B) that he lost his temper at the board meeting
    C) who have just returned from a business conference in Cairo
    D) if he knew how to negotiate such delicate matters
    E) whose son has won a scholarship to pursue his fraduate studies in the United States

Ben C ve E şıkları arasında kaldım. Doğru cevap E imiş. Ama C neden olamaz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı karapusu isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar benimde bir cümle tamamlama sorum olacaktı. Lütfen yardım edin...

Isn't that the man........?
    A) which is responsible for the design of the botanical gardens
    B) that he lost his temper at the board meeting
    C) who have just returned from a business conference in Cairo
    D) if he knew how to negotiate such delicate matters
    E) whose son has won a scholarship to pursue his fraduate studies in the United States

Ben C ve E şıkları arasında kaldım. Doğru cevap E imiş. Ama C neden olamaz?
    C olamaz çünkü işaretlediğim yerlerde uyumsuzluk ortaya çıkar..have yerine has olması gerekir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    şeymax kralsın Ben o ayrıntıyı göremedim. Saolsın...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Alıntı mfcanbaz isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    cevabı açıklamanız mümkün müdür?

syg
    burada while: zıtlık since : sebep where as (halbuki) zıtlık even though zıtlık. ifare ediyor oysa bize bir sorun olarak kalmasının nedenini soruyor. bundan dolayı DOĞRU ŞIK D DİR AYRICA DİĞER ŞIKLARDA KİŞİSEL YORUM VAR. D ŞIKKINDA GENEL BİR YARGI VAR

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)