Toplam 59 Sayfadan 59. Sayfa BirinciBirinci ... 55 56 57 58 59
Toplam 1165 sonuçtan 1,161 ile 1,165 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hızlı Soru-Cevap (Gramer)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Alıntı xyzxy isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    birde zaten my purpose is learning english i çevirince ""benim amacım ingilizce öğreniyor"" oluyor...
    Aşağıdaki linkteki postta gerund anlatılırken verilen 5.örnekte "Your work is answering telephone calls." cümlesinide "Senin işin telefonlara cevap veriyor" diye çeviririz o zaman?
    http://www.dilforum.com/forum/showth...35#post1336935

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı ahmetwrt isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    burada kasıt "learning english is my purpose" dır.

gerund ile continuous yapıyı karıştırmamak lazım.

my hobby is swimming---buna "hobim yüzüyor" denir mi? denmez.
    peki hocam...teşekkür ederim...

3. Teşekkür ahmetwrt bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Öncelikle herkeze merhaba. Aylardır aklıma takılan belkide cevabı çok basit olan bir soru sormak istiyorum. Sorum gerund and infinitive ve noun clause reduction arasındaki ilişki ile ilgilidir.
    Şimdi ben ELS kitabından çalışırken daha çok kendilerinden sonra ''that clause'' alan ama verb+noun/pronoun+infinitive kalıbıylada kullanılan fillerle (guess, suppose, proclaim, reckon,consider,know,assume,discover vb) ilgili bir karmaşa yaşıyorum.Ama bu karmaşa ile ilgili sorumu aşşağıda 2. soru olarak soracağım soruda anlatacağım.

I ask that you go first =========> Noun Clause Reduction =====> I ask you to go

They recommend that you buy a less expensive car ====> They recommend you to buy a less expensive car

Yukarıdaki örneklerde kullanılan recommend ve ask zaten gerund and infinitive konularında var ve noun clause reduction yaptığımızda gerund and inf. kurallarına uyuyorlar. Sorularım ise şunlardır:

1-) Kendinden sonra direk infinitive alan fillerle bu kısaltmayı yapabilir miyiz? Yani burada fiillerden sonra bir nesne kullanımı var peki biz kendinden sonra direk infinitive alan fiillerle de nesne kullanıp sonra infinitive getirebilir miyiz? yoksa böyle bir kullanım söz konusu olamaz mı yani infinitive listesindeki fiillerle nesne kullanılarak böyle bir cümle oluşturulamaz mı?

2-) Yukarıda ilk başta daha çok that clause ile kullanılan ama verb+noun/pronoun+inf. ile de kullanılabilen filler dışında listede hiç yer almayan herhangi bir fille de zaten böyle bir kullanım olmaz mı? Çünkü kitabımızda örnek olarak:

I believe that he is the best of you all ====> I believe him to be the best of you all
    We know that he is an honest man ====> We know him to be an honest man.

Bu cümlelere yer verilmiş.Peki biz bu kullanımı listede hiç yer almayan fiiller ile de yapamaz mıyız?

3-) Kitabımın dediğinden anladığıma göre istediğimiz fiile gerund&infinitive e uymadığı için that clause kullanımında bir reduction yapamayacağımızdır.Bu doğru mudur?
    Yoksa that clause ile kurduğumuz .....+ verb+object+that clause yada .......+verb+that clause ile kurallarına uygun bir şekilde yaptığımız kısaltmalarda fiiller, infinitive listesinde yada yukarıda demiş olduğum daha çok that clause ile kullanılan ama verb+noun/pronoun+infinitive şeklinde de kullanılabilen fiil listelerinde yer almasa bile kısaltma yapılabilir mi? Lütfen acil yardım edin yoksa kafayı yiyeceğim ve ingilizceden fevkalade soğuyacağım kafayı taktım buna ve ileriye gidemiyorum artık.!!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    137
    1- sorduğunuz bu ise, şu listeyi inceleyiniz. http://www.englishpage.com/gerunds/infinitive_list.htm (8 ile işaretli fiillerde istenirse nesne kullanılabilir)

2-bunlar özel kullanımlardır. her fiille bunu yapamazsınız.

3-sorduğunuz şeyi anlamadım.

ingilizce bir dildir. bu dili, şu + şu, bu + bu + bu şeklinde formüle ederseniz, insanların anca kafasını karıştırırsınız. bazı kitaplar sanki matematik, fizik, kimya anlatır gibi,
    s + v + o = present simple tarzı bir anlatım sergiledikleri için, insanlar formülü bilen ama cümle kuramayan şekilde yetiştiler. dil öğrenen birine bu lazım değildir, cümle kurmak ve kurulan cümleleri anlamak lazımdır. bu tip formülasyonlar işin bilimsel kısmıdır, sınavda falan da çıkmaz, bilmeseniz de bişey olmaz.
    bu lüzumsuzluklar yüzünden ingilizceden soğumayın. "i want my friend to help me with my homework" cümlesini kurabiliyor, kurulunca da anlayabiliyorsanız, formüle, verbe, objecte mobjecte takılmayın.

6. Teşekkür sterno bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme sterno bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Ahmet bey söylediklerinize tamamen katılıyorum ki en güzel öğrenme şeklininde söylediğiniz gibi formülleştirmeden öğrenme biçimi olduğunu düşünüyorum. Sınavlara tek başıma hazırlandığım ve artık okumadığım konu kalmadığı için sanırım böyle şeylere takılıyorum. Yani kitabı kötülemiyorum kesinlikle çok büyük bir özveriyle hazırlandığını düşünüyorum ama ELS kitabında gerund infinitive konusu için gerund ve infinitive için ayrı listeler, nesneli kullanılan inf. ler için ayrı liste,infinitive alan isimler için ayrı liste derken en son liste aslında that clause ile kullanılan ama noun/pronoun+infinitive alanlar için bir liste görünce insanın özellikle her ayrıntısını öğreneyim diyen biri için çok kafa karıştırıcı olmasını doğal karşılayabilirsiniz sanırım. Kusuruma bakmayın oyalıyorum belki sizi çünkü daha öncede buna benzer bir soru sormuştum size tekrar kusuruma bakmayın ama cidden hadi bir yerde böyle bir kullanım olursa diyor içimden bir ses sürekli olarak

Çünkü aslında that clause alan ama inf kısaltması yapılabilen fiillerin bu listesini hiç görmemiş olsaydım noun clause bilgilerimle (gerund alan fiiller dışında) kullandığım bütün fiiller ile bir that li noun clause oluşturup bununda kurallar dahilinde kısaltmasını yapar ve hiç kafayı takmazdım.Ama böyle bir listenin var oluşu (belki yazarın demek istediğini anlayamamışımdır suçlamak gibi olmasın ) bana, ne yani that clause kurduğum cümleden önce ki fiil bu listede yada infinitive listesinde yoksa ben o that clause'lu cümleye kısaltma yapamaz mıyım? Writing yazarken ne yapabilirim bu durumda fiilimi mi değiştirmeliyim dedirtti bana. Noun clause çalışırken şu fiillerden sonra kurmuş olduğunuz that clause'u kısaltma yapabilirsiniz de yazmıyor sonucunda.

Gerçekten saçmalıyorsam kusuruma bakmayın kurs almadığım için sorabileceğim deneyimli bir hocam olmadığım için uzatıyorum. Yukarıdaki verdiğiniz örnek cümle gibi cümleleri anlamakta zorluk çekmiyorum tabiki ama 2-3 satırlık noun clause ve adjective clause karıştırılmış cümlelerde bazen yaşadığım zorluğu aşmak için ısrarla üzerinde duruyorum bu konunun.

Toplam 59 Sayfadan 59. Sayfa BirinciBirinci ... 55 56 57 58 59

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)