Toplam 5 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5
Toplam 95 sonuçtan 81 ile 95 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: TESOL-TEFL Kursları ile ne yapılabilir?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    tesekkurler Phoebe hocam.Siz de yavaş yavaş iyimserleşiyorsunuz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    durum böyle havalar ısınıp okullar kapanmaya yaklaşınca hep oluyor, sonbahara kadar sürüyor kış gelince yine iş aramaya başlıyorum ben 2 3 ales'e giriyorum ahaha baktım olmuyor neyse ya iş var en azından diyip devam ediyorum. bu sene bir kaç yurt dışı gezisi de var senelik izin de kullanmadıklarımla 30 gün kadar oldu. ondan bir motivasyon artışı yok değil. bu arada geçen memuriyet için senelik izinlerin 30 güne çıkarılması ile alakalı bir öneri vardı kabul edildi mi edilmedi mi bilmiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    Her yerde olmak hıc bır yerde olmamaktır böle dıyorum ama ben de aynı sekılde yapıyorum.daha cok bursla egıtıme gıdıyorum.bu yaz ıcınde basvurdum.bakalım kabul edılırsem kurstayım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    grundvig için ben de başvuracaktım ama okuldan izin alamadım bu arada siz nerede çalışıyorsunuz? meb ise çok rahat gidilebiliyor bu AB destekli kurslara, ben henüz katılamadım ama umarım önümüzdeki ara tatilde baya rahatlayacağız o zaman izin alabilirim sanırım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    diyarbakırda calısıyorum.2 ay önce hızmetıcı egıtımle ırlandaya gıttım.comenıus ıle gıttım.bu yaz malatyada duzenlenecek olan bır kurs vardı: Developıng teachıng materıal.amerıkadan bır prof gelecek.basvurdm.bu hafta ıcı acıklanır.bır hafta surecek.sız nerde calıısyorsunuz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    2013 ELT and ELL Conference Calendar for Turkey burayı takip edin genel de güzel seminerler yayınlanıyor, istanbulda çalışmaktayım ben. seminer çok fazla oluyor buralarda ulaşım problem olmuyor fakat hafta içi derse girip haftasonu seminere gitmek insanı yoruyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    8
    tamam olur takıp ederım.sagolun

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Arkadaşlar, ben geçen hafta itibariyle DELTA kursuna başladım. Daha önce TESOL de almıştım ama TESOL bizim ülkemizdeki formasyona eşdeğer bir belge. DELTA ise yükseklisans la aynı düzeyde İngiltere'de . Türkiye'de de DELTA alıp daha sonra yine de yükseklisans yapmak isterseniz bazı dersleriniz yerine DELTA da aldığınız dersleri saydırabiliyorsunuz. Fakat DELTA ya başlamayı düşünenler için şunu söylemeliyim ki ciddi bir çaba ve çalışma gerekiyor. her hafta 10-15 saatinizi sadece okumaya ve araştırmaya ayırmalısınız ve her hafta projelere katılmak zorundasınız. İlgilenenler varsa bilgilendirmek istedim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Nerede başladınız DELTA eğitimine? Öncesinde CELTA almanın gerektiğini söylediler mi size aldığınız kurumdan?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    DELTA için hiç bir kurum CELTA zorunluluğu istemiyor. Böyle bir hurafe çıktı, daha önce yapan arkadaşlarım bile artık böyle bir sistem gelmiş diyorlar demeye başladılar CELTA DELTA IELTS TESOL TESL gibi programlar adları üzerinde birbirlerinden bağımsız programlardır. Genel bakış içerisinde üç aşağı beş yukarı hepsinin hizmet ettiği amaç aynı, seviyeleri, eğitim süreleri, ücretleri, vermeniz gereken emek ve geçerlilikleri ise farklıdır.

DELTA'dan önce CELTA yapsam fena mı diye sorarsanız da, kesinlikle yararlı olabilecek bir programdır, hatta ön hazırlığı olarak düşünülebilir; hatta bazı ön görüşme mülakatlarında, CELTA sertifikasına sahip olanların daha da şanslı olduğunu varsaymak da normaldir fakat DELTA'ya başvurmak için CELTA sertifikası/eğitimi resmi olarak bir gerekli görülmemektedir.

Alıntı Sea1978 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar, ben geçen hafta itibariyle DELTA kursuna başladım. Daha önce TESOL de almıştım ama TESOL bizim ülkemizdeki formasyona eşdeğer .......
    Sea1978'in de belirttiği gibi DELTA eşdenik olarak bizdeki pedagojik formasyondan daha yararlı-CELTA/TEFL/TESOL v.b. gibi- dünya çapında geçerliliği hemen hemen en yaygın ve ciddi olanıdır. Dolayısı ile zor olması oldukça normaldir, ELT bazında DELTA alabileceğiniz en değerli sertifikalardan biriyken, bu derece zor olmasını da takdir edersiniz.

Fakat özel bir üniversite/eğitim kurumu bu tarz eğitim sertifikalarının değerini bilirken, resmi olarak hiç bir devlet kurumunda bunların başvuruda gerekli görüldüğüne tanık olmadım. Klasik devletçi düşünce anlayışı ile MEB'deki eğitimi ne götürdüğü belli iken MEB'in dershanelerin varlığını resmen tanıması kendi eğitiminin eksikliğini kabullenmesidir bir bakıma. Aynı durum Pedagojik Formasyon ile DELTA/CELTA arasında da maalesef sürmektedir, hiç bir devlet kurumunda geçerliliği yoktur bu sertifikaların, sadece mülakat aşamasında, bu sertifikaların ne olduğunu anlayan birisi varsa sizin için artı puan olur, bir de deneyiminiz önemli ölçüde artar. Diğer bir yandan bakıldığında ise haklı bir yanı da yok değil, CELTA/DELTA ücretleri ülkemizde, en azı 2.500 liradan başlamakta.

Nacizane tavsiyem ise, ülkedeki eğitimin en üst basamağı olan Üniversitelerin eğitim durumları ortada... Eğitim yuvasından ziyade aile şirketi haline gelmiş bir sürü vakıf üniversitesi (içlerinde cidden çok iyi olan hatrı sayılır kurumlar da var; onların da ciddiyetini yabana atmamak lazım) ve devlet üniversitesi varken, çıkış noktasını DELTA ve CELTA gibi akıl karı işlerde arayan arkadaşlar varsa, bunlarla uğraşacak kadar düşüncelere daldıysanız bırakın eğitim öğretim denilen yalanı, ticarete yönelin, dış ilişkilere yönelin, pazar buluculuğu / aracılığı yapın. Türkiyede adam gibi eğitim öğretim yapan ve bu bağlamda yetkin/erkan isim çıkaran üniversite sayısı iki elin parmaklarını maalesef geçmeyecek durumda. Zaten ülkemizde eğitim öğretime ve bu işlerle uğraşan insana değer verilse, en basit haliyle verilen maddi karşılık bir polis aylığının üstünde olmalıydı.Çalışkanlığın, hak hukuk bilmenin, adaletin ve vicdanlı davranmanın erdem olduğu, eşitliğin sosyal yaşamda bulunduğu hala inandırıldığımızen büyük yalanlardan bir kaçıdır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Söylediklerinizin çoğuna özellikle de son paragrafınıza tamamen katılıyorum... Yabancı dil okutmanıyım 5 yıldır, mesleğim beni tatmin etmiyor... Bazı değişiklikler yapmayı düşünüyorum hem iş hem de yaşantı olarak... Araştırmadayım...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    arkadaşlar tesol sertifikası ile ilgili deneyimleri paylaşmak istedim umarım yardımcı olur. başvurduğum kolejin isteği üzerine tesol sertifikası aldım. öncelikle şunu belirteyim eğer boş vaktiniz var ise başvurduğunuz günden bir hafta sonra sertifikanızı alabiliyorsunuz. sertifikamı aldıktan sonra kolej benden ayrıyeten sertifikayı aldığım yerden milli eğitime hitaben yazılmış üst yazı istedi. bu yazı ile birlikte tesol sertifikamın yeminli tercümesini yaptırdıktan sonra kimlik fotokopisi sağlık raporu ve savcılık kağıdı ile birlikte koleje teslim ettim. bugün itibarı ile atama onayımı almışlar bu yüzden çok mutluyum ve herkese yardımcı olmak istedim. unutulmaması gereken çok önemli noktalar var eğer lise mezunu iseniz milli eğitime atamanız yapılamıyor. ama üniversite mezunu iseniz devlet okullarında ders saat ücretli, özel okullarda da kadrolu olarak atanıp çalışabiliyorsunuz. tesol eğitimine ve fiyatlarına gelince çok iyi araştırmak lazım. 250 canada dolarına tesol sertifikası veren yerler var kendine güvenen daha doğrusu bunlara inanan varsa başvursunlar çünkü Türkiye'den aldığınızda online eğitim 1200tl kurum içi eğitim 2400 tl peşin alırsanız 2000 tl asla indirim yapmıyorlar bu arada tesol sertifikanız Canada'dan geliyor üzerinde Türkiye'den aldığınıza dair hiç bir ibare yok. kursa kayıt olmadan önce iyi araştırın sertifikayı veren üç yer var alfabetik olarak 1 amerikan kültür 2 express english 3 quenn tesol centre eğer celta delta istiyorsanızda british council var celta, delta ve tesol arasında ne fark var derseniz verildikleri ülkeler diyebilirim celta ve deltayı almak biraz daha zor ve biraz daha pahalı. eğer ingilizceniz iyiyse ve bu işi hızlıdan çözmek istiyorsanız tesolü online paket ile bir haftada alabiliyorsunuz. ben sertifikamı express english'den aldım yüzüme direk söylemediler ama ima ettikleri şey sertifikayı öyle ya da böyle kayıt olursanız veriyorlar. yani anlayacağınız bu işi ticarete dökmüşler. programa kayıt olduğunuzda ve bitirmeden önce yabancı birisi ile telefonda konuşuyorsunuz. bu biraz stresli olsa da karşıdaki kişiyi anlıyorsanız konuşmayı sizin temponuza göre ayarlıyor. elimden geldiğince içimdeki heyecanla yardımcı olmaya çalıştım umarım işinize yarar.

13. Teşekkür jasm32 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    3
    Hepinize merhaba arkadaslar 3 hafta kadar once Yeni Zelanda`ya geldim ingilizce kursuna gitme niyetim vardi normalde ama general english courselarindan birini dusunuyordum fakat sonradan buradaki okullarin sitesinde tesol ile ilgili bilgileri gorunce ilgimi cekti goodle uzerinden arama yaparken de buraya dustum. Buraya gelmeden once IELTs sinavina girdim reading, listening ve writing den 4,5 speakingden 6,5 alarak overalll band 5,5 aldim. Simdiye kadar hic ingilizce egitimi almadim videolar ile ve pratik yaparakdan bu seviyeye kendim getirdim ingilizcemi. Sizce bu seviye ile tesol sertifikasini alabilir miyim. Bu sertifikayi almak ne kadar zor tam bu konuda bilgi alabilirsem memnun olucam ona gore kararimi verip br kursa yazilacagim ins. Tesekkurler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Merhaba Arkadaşlar.
    Tesol ile ilgili konuları dolaştım. Buraya yazmam uygun olur diye düşündüm. Ben lise mezunuyum. Tesol belgesi almak istiyorum. Yanlız tesol için en az 2 senelik üniversite mezunu olmak gerek diye biliyorum. Bir ingilizce kursuna gittim sormak için aöf te öğrenci olmak bile yeterli dediler. Bu ne derece doğru? Öğrenci olmak yeterlimi tesol belgesi almak için?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    1
    Ben lisede okuyorum şu an ve bir sene içinde üniversite sınavını alacağım. English Language and Literature olacak bölümüm muhtemelen. Ya okurken ya da şimdi almak istiyorum TESOL Certificate ı fakat aklıma bir soru var. Acaba bu sertifikanın belirli bir geçerlilik süresi oluyor mu yoksa hiç expire olmadan kullanabiliyor muyuz?

Toplam 5 Sayfadan 5. Sayfa BirinciBirinci ... 2 3 4 5

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)