Toplam 22 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu
Toplam 431 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2013 YGS/LYS-5 Öğrencilerinin Soru Paylaşım Platformu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı human being isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Kendisinden sonra virgül geldiği için cümleyi bağlamazki.Relative adverb durumu çok sık göreceğimiz bir durum değil.
    işte çoğu kişi de o yüzden iki "farklı" cümleyi bağladığı için however'ın tam olarak bağlamadığını düşünüyor. iyi anlatamadım, ingilizce kaynakta daha makul anlatıyolardı da katlettim ben cümleyi. relative adverb durumu genelde sinsi lys denemelerinde çıkıyor. diğer şıklara although, but, nonetheless'le falan koyarak bir şıkka da however'ı sokuşturup çözen insanı "bi dakka ya ne alaka" durumuna düşürmeyi amaçlıyorlar sanırım. gerçi cümleyi tamamen okuduktan sonra kabak gibi ortaya çıkıyor however ama ingilizcesi pek de iyi olmayanlar için tam bi tuzak soru oluyolar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Alıntı suburbanskies isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    işte çoğu kişi de o yüzden iki "farklı" cümleyi bağladığı için however'ın tam olarak bağlamadığını düşünüyor. iyi anlatamadım, ingilizce kaynakta daha makul anlatıyolardı da katlettim ben cümleyi. relative adverb durumu genelde sinsi lys denemelerinde çıkıyor. diğer şıklara although, but, nonetheless'le falan koyarak bir şıkka da however'ı sokuşturup çözen insanı "bi dakka ya ne alaka" durumuna düşürmeyi amaçlıyorlar sanırım. gerçi cümleyi tamamen okuduktan sonra kabak gibi ortaya çıkıyor however ama ingilizcesi pek de iyi olmayanlar için tam bi tuzak soru oluyolar.
    Üniversiteye yerleştiğim sene however sorusu çıkmıştı. Cümleye baktım virgül var. Ben başka bir seçeneği işaretlemiştim. Daha sonra geriye dönüp howeverdan sonra virgül geliyordu, e anlamı da oluyor deyip değiştirmiştim.Aslında kullanımı basit , biraz kendisiyle karşılaşmak gerekiyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Arkadaşlar eğer aranızda İngilizce konusunda sorun yaşayan Hataylı bir arkadaş varsa tavsiyem Osman Ötken Anadolu Lisesi'ne gidip okulun İngilizce öğretmenlerinden Alamettin Türkmen'den özel ders koparmaya baksın. Emin olun verdiğiniz paranın her kuruşuna değer. Adam İngilizce öğretmede o kadar yetenekli ki anlamamak için baya uğraşmanız gerek. Hiç vakit kaybetmeyin bence. Hemen koşun yalvarın yakarın özel ders alın o adamdan

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Yav siz nasıl ezberlediniz böyle matematik gibi,noktasına virgülüne kadar herşeyi Ben hiç bir zaman böyle öğrenmedim İngilizceyi ama yanlış yapmışım demek ki bu tip sorularda batıyorum işte.Dediklerinizi anlayamıyorum bile

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı eskartisi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Yav siz nasıl ezberlediniz böyle matematik gibi,noktasına virgülüne kadar herşeyi Ben hiç bir zaman böyle öğrenmedim İngilizceyi ama yanlış yapmışım demek ki bu tip sorularda batıyorum işte.Dediklerinizi anlayamıyorum bile
    Bu teknikler çok soru çözdükçe gelişiyor,yani yanlış yapıyorsunuz,soruyu öğreniyorsunuz,2 kere daha yanlış yapıyorsunuz sonucundan ders çıkartıyorsunuz

Bir soru da benden gelsin,konu çok faydalı olacak inşallah.Açtığım zaman pek cevap gelmemişti,ama konumuz ilerliyor,büyüyorr..

........... heavily against their land,many farmers ........... to sell their farms to pay off their debts.
    A)Borrowed/have been forced
    B)Having borrowed/were forced
    C)To have borrowed/are forcing
    D)Borrowing/will have forced
    E)Being borrowed/are forced

Açıklayarak çözünüz,koaly gelsin..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı -2H1B- isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu teknikler çok soru çözdükçe gelişiyor,yani yanlış yapıyorsunuz,soruyu öğreniyorsunuz,2 kere daha yanlış yapıyorsunuz sonucundan ders çıkartıyorsunuz

Bir soru da benden gelsin,konu çok faydalı olacak inşallah.Açtığım zaman pek cevap gelmemişti,ama konumuz ilerliyor,büyüyorr..

........... heavily against their land,many farmers ........... to sell their farms to pay off their debts.
    A)Borrowed/have been forced
    B)Having borrowed/were forced
    C)To have borrowed/are forcing
    D)Borrowing/will have forced
    E)Being borrowed/are forced

Açıklayarak çözünüz,koaly gelsin..
    E dimi.Topraklarına yüklü borçlu oldukları için çiftliklerini satmak zorundalarmış,borcu kapamak için.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    E dimi.Topraklarına yüklü borçlu oldukları için çiftliklerini satmak zorundalarmış,borcu kapamak için.
    Bence değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Malesef;cevabımız B seçeneği.Bu participle kalıbı yani bağlaçların cümleden çıkarılıyor.Aslında bu cümle şöyle:
    After/Because they had heavily borrowed against their land,many farmers were forced to sell their farms to pay off their debts.
    Bu cümlede her iki bağlaç da akışa uyuyor-Ve biz bu cümleden afte ya da because u çıkartarak ve daha önce olduğunu vurgulamak için having borrowed heavily against their land,many farmers were forced(passive yapıda olacak) to sell their farms to pay off their debts yaparız.Bu nedenle cevabımız B olur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Malesef;cevabımız B seçeneği.Bu inversion kalıbı yani bağlaçların cümleden çıkarılarak yapılan inversion'ı.Aslında bu cümle şöyle:
    After/Because they had heavily borrowed against their land,many farmers were forced to sell their farms to pay off their debts.
    Bu cümlede her iki bağlaç da akışa uyuyor-Ve biz bu cümleden afte ya da because u çıkartarak ve daha önce olduğunu vurgulamak için having borrowed heavily against their land,many farmers were forced(passive yapıda olacak) to sell their farms to pay off their debts yaparız.Bu nedenle cevabımız B olur.
    Açıklama güzel ama doğru cevabı hemen söylemeyin bence. Önce bir güzel araştırsın sınava girecek arkadaşlar, kitap falan açsınlar baksınlar. Inversion'da neler vardı nasıl kısalıyordu yapı falan diye.

Bu arada ben de o kadar soru soruyorum hiç 2013 LYSci bir arkadaş cevap yazmıyor Ayıp oluyor sizin için o kadar soru buluyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Malesef;cevabımız B seçeneği.Bu inversion kalıbı yani bağlaçların cümleden çıkarılarak yapılan inversion'ı.Aslında bu cümle şöyle:
    Cevabı hemen açıklamanız bana göre doğru değil. Yanlış cevap veren ,doğruyu bulamaz ki bu şekilde. Bu cevabınızı okur geçer. Soru sorunca bekleyin bence, bir beyin fırtınası yapsınlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Present tense e uyarlar mısınız dediğinizi.ikinci boşluk 'are forced' olmaz mı passive olduğu için.Birinci ne olur o zaman?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Sanırım o şekilde yapmam daha doğru olur,teşekkür ederim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Present tense e uyarlar mısınız dediğinizi.ikinci boşluk 'are forced' olmaz mı passive olduğu için.Birinci ne olur o zaman?
    Zaten genel-geçer bir durum yok. Present Tense yapmak için genel-geçer de olması gerekmez mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Birinci kısımda passive gerektirecek bir durum yok ki.. yani birinci kısım being borrowed olamaz.Present olsaydı ilk kısım borrowing olurdu ikinci kısım ise are forced olurdu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Inversion kalıbı derken?Participle olmasın?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı Beowulf isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Zaten genel-geçer bir durum yok. Present Tense yapmak için genel-geçer de olması gerekmez mi?
    Anlayamadım demek istediğini.'Borçlu oldukları için,çiftliklerini satmak zorundalar'.Bunun ingilizcesini merak ediyorum aynı kullanım ile.Borrowing mi olur o zaman?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Birinci kısımda passive gerektirecek bir durum yok ki.. yani birinci kısım being borrowed olamaz.Present olsaydı ilk kısım borrowing olurdu ikinci kısım ise are forced olurdu.
    Being borrowed da eylemin hala oldugu anlamına gelir. Yani bir anlamda present.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı human being isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Being borrowed da eylemin hala oldugu anlamına gelir. Yani bir anlamda present.
    O halde verdiğim cevap neden yanlış?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    İlk kısım passive çünkü. İlk kısmın aktif olması lazım. Borrowing olması gerekiyor. Sadece borrowing.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Being borrowed edilgen bir yapı bize etken bir yapı gerekiyor.

Toplam 22 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 7 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)