Toplam 22 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu
Toplam 431 sonuçtan 21 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2013 YGS/LYS-5 Öğrencilerinin Soru Paylaşım Platformu

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Alıntı Burak_Sendag isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hadi bir soru da benden gelsin.

The boy felt completely shocked when his best friend ............... him of stealing the money in the safe.

A) Blamed
    B) Accused
    C) Charged
    D) Convinced
    E) Reprimanded
    C olabilir mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    In Japan, unlike virtually all other nations, citizenship is not granted as a result of birth .......... the territory of the state, but it is granted only ........... those children born of Japanese parents

A) into / over
    B) inside / under
    C) off / out
    D) out of / down
    E) within / to

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı stagger5 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    C olabilir mi?
    Cevap C değil. Accuse sb of kalıbını hatırlayın birini suçlamak

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Cevap C değil. Accuse sb of kalıbını hatırlayın birini suçlamak
    Sonradan oturdu kafama zaten

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    After a severe storm ............ their ship was badly damaged, passengers had to wait for hours before the rescue boat arrived.

A) which
    B) in which
    C) whose
    D) for which
    E) when

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    B mi cevabı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Arkadaşlar cevabı verirken açıklayarak ve soruyu alıntı yaparak cevap verin lütfen, burada binlerce soru olacak hangi soruyu kastettiğinizi bilemeyiz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    After a severe storm ............ their ship was badly damaged, passengers had to wait for hours before the rescue boat arrived.

A) which
    B) in which
    C) whose
    D) for which
    E) when
    Cevap B diyorum..A olamaz çünkü sade bir relative clause ifadesinden sonra yarım bir cümle gelir..Whose 'dan sonra isim gelir evet ama burada sahiplik durumu yok..For which'de gider çünkü ne sebep-sonuç anlamı var ne de which den önce for preposition ını gerektirecek bi durum ve when de, bi zaman ifadesi olmadığı için elenir.

Gemilerinin büyük hasar gördüğü fırtınadan sonra, yolcular, kurtarma botu varmadan önce saatlerce beklemek zorunda kaldılar.

- - - Updated - - -

A) which
    B) in which
    C) whose
    D) for which
    E) when
    Cevap B diyorum..A olamaz çünkü sade bir relative clause ifadesinden sonra yarım bir cümle gelir..Whose 'dan sonra isim gelir evet ama burada sahiplik durumu yok..For which'de gider çünkü ne sebep-sonuç anlamı var ne de which den önce for preposition ını gerektirecek bi durum ve when de, bi zaman ifadesi olmadığı için elenir.

Gemilerinin büyük hasar gördüğü fırtınadan sonra, yolcular, kurtarma botu varmadan önce saatlerce beklemek zorunda kaldılar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    In Japan, unlike virtually all other nations, citizenship is not granted as a result of birth .......... the territory of the state, but it is granted only ........... those children born of Japanese parents

A) into / over
    B) inside / under
    C) off / out
    D) out of / down
    E) within / to
    E olabilir.
    Diğer ülkelerin aksine Japonya'da vatandaşlık ülke içinde toprağı olanlara değil ,sadece ebeveynleri Japon olan çocuklara veriliyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı Hell0Everyb0d isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    E olabilir.
    Diğer ülkelerin aksine Japonya'da vatandaşların ülke içinde toprağı olanlara değil ,sadece ebeveynleri Japon olan çocuklara veriliyor.
    Doğru çeviri doğru cevap

Alıntı halilx isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Güzel açıklama Doğru cevap.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Gifted ......... he is by outstanding musical talent, the boy doesn't seem willing to compose songs to earn his life.

A) as
    B) no matter
    C) however
    D) although
    E) thereby

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    20
    Gifted ......... he is by outstanding musical talent, the boy doesn't seem willing to compose songs to earn his life.

A) as
    B) no matter
    C) however
    D) although
    E) thereby
    No matter mı acaba.. Her ne kadar mükemmel bir müzikal yeteneği ona hediye olarak verilmiş olsa da, hayatını kazanmak için şarkı bestelemeye istekliymiş gibi görünmüyor.. Diye çevriliyor sanırım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı sinem_992 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    No matter mı acaba.. Her ne kadar mükemmel bir müzikal yeteneği ona hediye olarak verilmiş olsa da, hayatını kazanmak için şarkı bestelemeye istekliymiş gibi görünmüyor.. Diye çevriliyor sanırım
    Biraz dikkat lütfen no matter ile olsaydı eğer "no matter + soru cümlesi" gelirdi. Çeviriniz doğru ancak cevabınız yanlış

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    20
    Biraz dikkat lütfen no matter ile olsaydı eğer "no matter + soru cümlesi" gelirdi. Çeviriniz doğru ancak cevabınız yanlış
    Öyle kullanıyor zaten de şıklar arasında çeviriye uygun başka bi kalıp bulamadım

- - - Updated - - -

Öyle kullanıyor zaten de şıklar arasında çeviriye uygun başka bi kalıp bulamadım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12

A) as
    B) no matter
    C) however
    D) although
    E) thereby
    Bu nasıl bir cümle yapısı ya.However diyorum.Cümleyi açıklayabilir misin?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı eskartisi isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bu nasıl bir cümle yapısı ya.However diyorum.Cümleyi açıklayabilir misin?
    Yanlış diyorsun however genel olarak (her zaman demiyorum) arkasından cümle alacağı zaman bir noktalama işareti gerektiriyor. Fakat burada "Gifted as he is by outstanding musical talent, the boy doesn't seem willing to compose songs to earn his life" olması gerekiyor.

Yani cevabımız A seçeneği. Cümle yapısına iyi bakın arkadaşlar neler gördüğünüzü bir söyleyiverin. "Göze çarpan müzikal yetenekler ona bahşedilmiş olsa da, çocuk hayatını kazanmak için şarkı bestelemeye istekliymiş gibi görünmüyor" diye çevirdim.

Cümleyi şöyle de düşünebilirsiniz: Although he has outstanding musical talent(he is gifted by outstanding musical talent), the boy doesn't seem willing to compose songs to earn his life.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19

A) as
    B) no matter
    C) however
    D) although
    E) thereby
    Adjective + As = Although anlamı katar.

- - - Updated - - -

A) as
    B) no matter
    C) however
    D) although
    E) thereby
    Adjective + As = Although anlamı katar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Yanlış diyorsun however genel olarak (her zaman demiyorum) arkasından cümle alacağı zaman bir noktalama işareti gerektiriyor. Fakat burada "Gifted as he is by outstanding musical talent, the boy doesn't seem willing to compose songs to earn his life" olması gerekiyor.

Yani cevabımız A seçeneği. Cümle yapısına iyi bakın arkadaşlar neler gördüğünüzü bir söyleyiverin. "Göze çarpan müzikal yetenekler ona bahşedilmiş olsa da, çocuk hayatını kazanmak için şarkı bestelemeye istekliymiş gibi görünmüyor" diye çevirdim.

Cümleyi şöyle de düşünebilirsiniz: Although he has outstanding musical talent(he is gifted by outstanding musical talent), the boy doesn't seem willing to compose songs to earn his life.
    However bir bağlaç değil , zarf olduğu için kendisinden sonra her zaman virgül gerektirir. Bu da benden olsun:=)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Alıntı human being isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    However bir bağlaç değil , zarf olduğu için kendisinden sonra her zaman virgül gerektirir. Bu da benden olsun:=)
    relative adverb olduğu durumlar hariç tabi. "however you look at it...", "however long it takes..." gibi. şu bağlaç mı yoksa zarf mı olduğu konusu hep benim kafamı karıştırıyor ya. çoğu hoca however'ı conjunction olarak alsa da oxford sözlüğünde adverb olarak geçiyor. kaynak oxford sözlüğü olunca "o zaman adverb'dür" diyorum ama şimdi araştırınca ingilizce forumlarda dahi bunu tartıştıklarını gördüm. genel argüman "iki cümleyi birbirine bağlıyor o halde bağlaçtır" ve "hayır, cümleye bağlaçla başlayamazsın, o halde bağlaç değildir" gibi. "nevertheless" kast edilirken "however" ile cümle başlatılmaz denmiş 1900'lü yılların başında çıkan bir kitapta ama sonra yazarlar "however'dan sonra virgülle ayırırsak cümleler hem daha okunaklı olur hem de mantığa uygun" diye bu virgülle ayırma olayını başlatmışlar. daha mantıklı bence de. gece gece öğrenilecek en gereksiz şeyi öğrendim ama olsun zevkliydi ahahah.
    bu arada bazı sözlükler however'ı hala bağlaç olarak alıyor ama ben de artık onun adverb olduğunu kanısındayım. ama yine de türkçe mantığıyla anlamak çok zor. "nasıl olur ya cümle bağladı işte!" diyenler de bi yerde haklı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    Alıntı suburbanskies isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    relative adverb olduğu durumlar hariç tabi. "however you look at it...", "however long it takes..." gibi. şu bağlaç mı yoksa zarf mı olduğu konusu hep benim kafamı karıştırıyor ya. çoğu hoca however'ı conjunction olarak alsa da oxford sözlüğünde adverb olarak geçiyor. kaynak oxford sözlüğü olunca "o zaman adverb'dür" diyorum ama şimdi araştırınca ingilizce forumlarda dahi bunu tartıştıklarını gördüm. genel argüman "iki cümleyi birbirine bağlıyor o halde bağlaçtır" ve "hayır, cümleye bağlaçla başlayamazsın, o halde bağlaç değildir" gibi. "nevertheless" kast edilirken "however" ile cümle başlatılmaz denmiş 1900'lü yılların başında çıkan bir kitapta ama sonra yazarlar "however'dan sonra virgülle ayırırsak cümleler hem daha okunaklı olur hem de mantığa uygun" diye bu virgülle ayırma olayını başlatmışlar. daha mantıklı bence de. gece gece öğrenilecek en gereksiz şeyi öğrendim ama olsun zevkliydi ahahah.
    bu arada bazı sözlükler however'ı hala bağlaç olarak alıyor ama ben de artık onun adverb olduğunu kanısındayım. ama yine de türkçe mantığıyla anlamak çok zor. "nasıl olur ya cümle bağladı işte!" diyenler de bi yerde haklı.
    Kendisinden sonra virgül geldiği için cümleyi bağlamazki.Relative adverb durumu çok sık göreceğimiz bir durum değil.

Toplam 22 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)