Toplam 10 sonuçtan 1 ile 10 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: KPSS'den 90 üstü nasıl alınır?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16

KPSS'den 90 üstü nasıl alınır?

Bugüne kadar bütün sınavlarda Türkçe sorularının hepsini yapan, halen İngilizce paragraf sorularından hatasız çıkan ben, Türkçe testinde çok fazla hata yapıyorum. Tamam 3 yıldır sadece İngilizce okuyor olabilirim ama insanın kendi dilini anlamaması da çok sinir bozucu yahu.
    Aynı şekilde genel kültür konuları hiç bir şekilde aklımda kalmıyor. Ne kadar çalışsam da zibil gibi yanlış yapıyorum. Bunadım mı nedir?..
    Sizce ne yapmak nasıl yapmak lazım?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Sınavın adı ister KPSS olsun, ister ALES, ister YGS, ister KPDS, isterse başka bir şey...

Hiç farketmez. Bütün sınavlarda yüksek almanın formülü ÇALIŞMASINI BİLMEKTİR.
    Çoğu kişinin ihmal ettiği ve görmezden geldiği bir SİHİRLİ DEĞNEK vardır. O da bol bol tekrardır.

Bol tekrar yapıldığında bildiğinizi sandığınız çoğu şeyi yeni yeni öğrenmeye başladığınızı farkedeceksiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Aşka_dair'e katılıyorum. ÜDS Almancadan aynı yazara ait çıkmış soruları içeren 3 kitabı 3 defa bitirince 80 almıştım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Hadi genel kültür bölümü ile matematikte zibil gibi test çözdük diyelim Türkçe'yi ne yapacağız? Anlamıyorum soruları, hayretler içindeyim. Daha da ilginci aslında diğer testler için de örnek almam gereken bir şey; bir matematik sorusunu yapabiliyorsam, kesin doğru yapıyorum, yapamıyorsam çaresiz boş.. Sosyal bölümlerde mutlaka atma gereği duyuyorum ve haliyle konuyu bilmediği için 60 soruluk denemelerde 30 küsur doğruya geri kalan tamamı yanlış gibi absürd sonuçlar çıkıyor..
    Bu arada Aşka_dair Hocam, matematikte ilerleme var. Arada bir, çözemedim bir soruyu başka bir yoldan gidip çözebilme başarısını gösteriyorum..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Türkçe'den de matematikten de konuları bitirip bol bol test çözerseniz sorununuz çözülür sanırım. Bende hazırlanıyorum da öyle yapıyorum yani (:

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Dipnot 71, Merhaba. Sizin sorununuzu herkes yaşıyor. Çünkü anadilde okumuyoruz. Sizi bilmiyorum ama, pek çok genç gazete dışında, ki onuda okumayan sayısı çok fazla, bir şey okumuyor. Mesela ciddi dergiler var, Tarihle ilgili, siyasetle ilgili. Mesela National Geographic, Bilim Teknik, vs. var. Ama tirajları 70 milyonluk bir ülkeye yakışmıyor. Lise sona geçen, Haydarpaşa Lisesi'nde okuyan ve pek çok tıp öğrencisini utandıracak kadar tıp bilgisi, pek çok mühendislik öğrencisini utandıracak kadar teknik bilgisi olan küçük oğlum yıllardır Türkçe sorularında 6 yalnış yapınca Kadıköy Anadolu Lisesi'ne girememişti. O sorun hala devam ediyor. Geçenlerde yaptığı Türkçe testlerine bir bakayım dedim. KPDS okuma parçalarında güzel tekniklerim var ya. Belki işe yara dedim. Yaramıyor, çünkü sorular içerik olarak edebiyat eleştirisi üzerine hazırlanmış. Bizim delikanlı teknik konularda ne bulursa alıp okuyor ama edebiyat konusunda zayıf. Tabi suç onun veya gençlerin değil, Türkçe ve edebiyat eğitiminde milli eğitim politikalarının yanlışlığında. Ama bir şekilde gençlere edebiyatı ve her şeyi okumayı sevdirmeliyiz. Ana dilde belli beceriler yoksa aynı becerileri yabancı dilde de kazanamayız.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    daha dün 1 bügün 2 ne yaptın smooth

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Alıntı ReVenGe isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    daha dün 1 bügün 2 ne yaptın smooth
    Ortaöğretim KPSS için cevapladım ben (:

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Türkçe sorularını yapamamamızın sebebi kitap okumamak diye düşünüyorum. Kitap okuyunca sorununuzun çözüleceğini düşünüyorum. Inşallah işe yarar.
    Başarılar!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    İngilizce okumaya başlamadan önce haftada iki Türkçe roman, İngilizce olarak da haftada bir roman okuduğumu; işimin zaten kelimelerle olduğunu; bugüne kadar hiçbir Türkçe sınavında bu sorunu yaşamadığımı; tam olarak da bu yüzden bu duruma çok sinirlendiğimi belirtmeliyim..

Teşekkürler başarı dilekleriniz için..

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)