Toplam 13 sonuçtan 1 ile 13 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2012 kpds 58. sorunun cevabının mantığını anlayan var mı?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19

2012 kpds 58. sorunun cevabının mantığını anlayan var mı?

Arkadaşlar sınavda 5 yanlışım var biri de bu. Sanırım herkes doğru yapmış ben hariç.

Jane: A study I’ve recently read about claims that 65%
    of mothers and 70% of fathers exhibited a
    preference for one of their children. You’ve got
    two. Which one is your favourite?

Anna: I don’t have a favourite child! And I don’t think any
    parent could say they have a favourite.

Jane: ----

Anna: That’s ridiculous! Don’t believe everything you
    read in magazines.

A) But do you treat your older child differently than your
    younger one?

B) I suppose you’re right. I’ve got only one daughter, so
    I can’t really say.

C) So you’re saying that you love your son more than
    your daughter. Any reason why?

D) You’re doing exactly what the study claims. You’re
    refusing to admit you favour one child over the
    other.

E) What about you? I suppose you have a favourite
    child. Is it your son or your daughter?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    cevap hangisi D mi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    B mi

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Evet D olur cevap Jane: ailelerin çocukları arasında tercih yapmaktan kaçındıkları iddiasını savunuyorsun birini diğerine tercih etmeyerek. Anna: Bu çok saçma okuduğun her şeye inanma. A ve E seçeneklere yes no cevabı ister diğerleri de mantıktan gider.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı High Voltage isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet D olur cevap Jane: ailelerin çocukları arasında tercih yapmaktan kaçındıkları iddiasını savunuyorsun birini diğerine tercih etmeyerek. Anna: Bu çok saçma okuduğun her şeye inanma. A ve E seçeneklere yes no cevabı ister diğerleri de mantıktan gider.
    Bu sınava girmemiştim ve soruyu yeni görüyorum. Açıkçası D şıkkı bana da biraz yetersiz geldi.

Aşağıda renkli olarak ifade edilen yerde anne ve babaların bir çocuğu diğerine tercih ettiğine değiniliyor.

Jane: A study I’ve recently read about claims that 65% of mothers
    and 70% of fathers exhibited a preference for one of their children.
    You’ve got two. Which one is your favourite?

Anna ise bu görüşe katılmadığını söylüyor:

I don’t have a favourite child! And I don’t think any

Jane bu kez şunu söylüyor:

You’re doing exactly what the study claims. You’re
    other.

Çalışmada ileri sürülen şey şey ne idi?

...claims that 65% of mothers and 70% of fathers exhibited a preference for one of their children.

O halde:

"Mothers and fathers exhibits a preference for one of their children." cümlesi

"Mothers and fathers refuses to admit them one child over the other." cümlesi ile aynı paralellikte olmalı. Sizce öyle mi?

Belki de yanlış yorumluyorum veya bazı noktaları gözden kaçırıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Tam olarak böyle düşünüp D dedim, evet.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    Alıntı High Voltage isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Tam olarak böyle düşünüp D dedim, evet.
    Soru içinde bahsedilen çalışmada iddia edilen şey anne ve babaların bir çocuğu diğerine tercih etmesi. Ancak Anna ise bunun zıttını söylüyor. Bence yukarıdaki cümleler paralel değil.

Fakat ben nereyi gözden kaçırdığımı anladım galiba. İlk cümlede, çalışmanın sadece bir bölümüne ait iddia dile getirilmiş. Annelerin ve babaların azınlıkta kalan bir kısmı da çocukları arasında bir ayrım yapmıyor demek ki. Ancak buna konuşma içinde yer verilmemiş. Yer verilseydi D şıkkı zayıf bir çeldirici olurdu. Zayıf çeldirici demek doğru cevabı kolayca bulmak demek; cevabı kolayca bulmak demek o soruyu doğru yapmak demek; soruyu doğru yapmak demek daha fazla tazminat ödenmesi demek.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Sonuç: Cevap yazan herkese teşekkürler. Anlayanların nasıl ve ne anladıkları meçhul. Bu şekildeki bir diyalogda boşluğa d seçeneğindeki ifadenin gelmesinin mantığını hala anlamadım. Ancak ezberyok arkadaşımızın dediği doğru ise bu diyalogdan çıkarılan bir bölüm daha olması gerekiyor. Kpds'de yanlış yaptığım soruları inceleyince bir haaaaaa sesi çıkardı normalde ama bu soruda yuh demektenn başka bir şey gelmiyor içimden.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Sorunun bir bölümünü kopyalayıp google a yazınca çıkan 1. sonuç osym nin sitesi ikinci sonuç ise alttaki orjinal ifadenin olduğu site. Açıkça anlaşılıyor ki "parents try especially hard to mask their preferences when a researcher is watching.” ifadesi doğru cevabın d olduğunu gösteriyor. Ancak bize sorulan diyalogda bu ifade olmadığından d şıkkındaki sonuca varılamaz. Bu yüzden bu soru yanlıştır.

In a multi-year study of “384 sibling pairs and their parents the researcher concluded that 65% of mothers and 70% of fathers exhibited a preference for one child, usually the older one. And these numbers are almost certainly lowballs, since parents try especially hard to mask their preferences when a researcher is watching.”

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    139
    Alıntı siyahzar isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar sınavda 5 yanlışım var biri de bu. Sanırım herkes doğru yapmış ben hariç.

Jane: A study I’ve recently read about claims that 65%
    of mothers and 70% of fathers exhibited a
    preference for one of their children. You’ve got
    two. Which one is your favourite?

Jane: ----

Anna: That’s ridiculous! Don’t believe everything you
    read in magazines.

A) But do you treat your older child differently than your
    younger one?

B) I suppose you’re right. I’ve got only one daughter, so
    I can’t really say.

C) So you’re saying that you love your son more than
    your daughter. Any reason why?

D) You’re doing exactly what the study claims. You’re
    other.

E) What about you? I suppose you have a favourite
    child. Is it your son or your daughter?
    d şıkkında bahsedilen "You’re refusing to admit you favour one child over the other" ifadesi ilk cümlede verilen bilgiler arasında yoktur.
    verilen cümle " A study I’ve recently read about claims that 65% of mothers and 70% of fathers exhibited a preference for one of their children" dır ve burada çocuklardan birini ötekine tercih edildiği iddia edilmekte, ama velilerin böyle bir tercihte bulunduklarını kabul etmediklerinden bahsedilmemektedir (d şıkkında bu var).bundan dolayı ben sınavda d şıkkını seçmemiştim, b işaretlemiştim.
    b şııkındaki "And I don’t think any parent could say they have a favourite" cümlesi "I suppose you are right" a cuk oturmaktadır. konuşmanın son cümlesi uygunsuz gibi görülmesin, konuşan tekrar jane in ilk cümlesine dönüş yapıyor ve "That’s ridiculous! Don’t believe everything you
    read in magazines" ile konuşmasını pekala tamamlıyor olabilir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Jane'e tercihini soran yok ki bu cevabı versin. "I suppose you’re right. I’ve got only one daughter, so
    I can’t really say."
    o yüzden b olmaz bence. Ben A seçeneğini işaretlemiştim. Jane ilk sorduğu soruyu değiştirip tekrar soruyor yani biraz üsteliyor. "Büyük çocuğa küçük çocuktan farklı davranmaz mısın?" diyerek Anna'da "bu çok komik".diye cevap veriyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    139
    Alıntı siyahzar isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Jane'e tercihini soran yok ki bu cevabı versin. "I suppose you’re right. I’ve got only one daughter, so
    I can’t really say."
    o yüzden b olmaz bence. Ben A seçeneğini işaretlemiştim. Jane ilk sorduğu soruyu değiştirip tekrar soruyor yani biraz üsteliyor. "Büyük çocuğa küçük çocuktan farklı davranmaz mısın?" diyerek Anna'da "bu çok komik".diye cevap veriyor.

bu cümle zaten bir tercih sorusuna verilecek bir cevap değildir.
    ayrıca " i think/i suppose/i am sure..." ile başlayan cümleler illa ki bir soruya cevap olarak kullanılmak zorunda değildir. soruya muhatap olmadan kendi düşüncemizi anlatmak için de kullanılırlar.

anna böyle demişken arkadan

A) But do you treat your older child differently than your younger one?

demesi anlamsız olur. bu cümle "..davranmaz mısın?" demek değil, "... davranır mısın?" demek. "don't you ever ..." dese neyse.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    buradaki soruda herhangi bir tuahflık ve çelişki yok. Anladığım kadarıyla siz eski dönem KPDS leriyle kıyaslama yapmışsınız. Burada önemli olan konuşmayı anlamak ve yukarıdaki parça ile ilişkisini kurabilmek. Gayet güzel ve kolay bir soruydu. Bu tür soruları kolay cevaplamanın en iyi yolu İngilizceyi İngilizce düşünmek, Türkçe tepki vermemek gerek. Dil işini matematik formulasyonuna dökmekten kurtulmuş gibi görünüyor KPDS.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)