Toplam 28 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu
Toplam 549 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Sıra bizde! --> 2013 LYS-5

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9

Sıra bizde! --> 2013 LYS-5

Bu arada arkadaşlar ben dün girdim sınava fakat seneye girecek arkadaşlara olumlu bir kaç şey söylemek isterim. Öncelikle dershane sınavlarında beklediğinizin altında net aldığınız zaman moralinizi bozmayın, sadece kendinizi geliştirmeniz gerektiğini ve 80'de 80 yapabilecek kapasitede olduğunuzu hatırlayın. ( Zira yabancı dil öğrencisisiniz, 50-60 yapan adam 70-80'de yapabilir. :3 ) Ayrıca çalışmayı ihmal etmeyin, inanın bana bunun getirisini bu sene öğrendim. Arkadaşımın birisi 35-40 net arası yapıyordu sene başında, üstelik sizin gibi ilgili birisi değildi önceleri, bu sene çalışmaya başlamıştı ve herkes geç kaldığından falan bahsediyordu fakat arkadaşım bu lafları umursamıyor, elinden geldiğince çalışıyordu. Dün sınava beraber girdik, ben 75 net yaptım o da 68 net yaptı. Çalıştığı dönem ise yaklaşık 6 ay. 35'lerden, 40'lardan 68'lere diyorum ki siz daha önceden çalışmaya başladınız, mükemmel bir getirisi olacak bana inanın. Ayrıca çok çok erken fakat söylemekde fayda var, YGS ve LYS'ye girerken bir dershane sınavına girer gibi girin. Pozitif düşüncenin sınava büyük bir etkisi olduğunu göreceksiniz. Hepinize şimdiden başarılar!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    ben de 11. sınıfım. en son els denemesi 76D - 4Y.. bence bu iyi bir net sayılmaz. şu sıralar en kötü 78-2 falan yapmak isterim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18

Sıra bizde! --> 2013 LYS-5

BİZ 12. SINIFA GEÇMİŞ OLANLAR DA YAVAŞ YAVAŞ SINAV MODUNA GİRİYORUZ
    Büyüklerimizden ricam: sınav sürecinde hangi çalışma metodlarını kullandınız, nasıl çalıştınız, belli bir çalışma programlarınız var mıydı?, yoksa sadece dersaneye mi bağlı kaldınız? bu gibi hususlarda tavsiyelerinizi, görüşlerinizi söylemeniz.
    2013'te sınava girecek olanlar, bu sınav sürecini nasıl geçirecekler, belli bir planları var mı ne yapacakları konusunda görüşlerinizi belirtirseniz çok mutlu olurum.
    Bilhassa bu konuda büyüklerimizin görüş ve önerileri bizler için çok önemli. Teşekkürler!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Sürekli paragraf çözün. Yanlışlarınız başta çok çıkacaktır belki ama zamanla düzelecektir. Belki başlarda paragraflar size en zor bölüm gibi gelecektir ama zamanla hep paragraf çözmeyi isteyeceksiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Dersanede ÜDS sınıfında 6 ay, KPDS sınıfında 2 ay hep sorular çözdüm,denemelere girdim.Evde Dilfem kitaptan deneme çözdüm.Aynı zamanda internetten YDS'lerin kendisini ve ELS YDS denemeleri çözdüm.Eski KPDS,ÜDS denemelerini çözdüm.Dersanede hocaların ipucu,püf nokta dediği yerleri hep defterime yazdım.Verilen kelime kağıtlarını oturup çalıştım. (Son 1 ay çalışmayı bıraktım, 1 ayda 8-9 deneme çözmüşümdür.Normalde hergüne bir taneydi) Sınava iyice 2-3 gün kalada dersanede verilen konu anlatımı olan bütün kağıtları tekrar baştan okumuştum.Birde sürekli KPDS,ÜDS denemesi çözmenin faydasını söylemeden geçemicem.KPDS,ÜDS denemelerinin paragrafları her zaman roman gibi olduğundan bir süre sonra LYS paragrafları fıkra gibi geliyor (gerçi sınavdaki 4 yanlışın 2'si paragraflardan ama nabalım )

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Seneye sınava giriyorum ben de.Yaz tatilinde ingilizce,matematik ve coğrafya ağırlıklı çalışmaya karar verdim.Türkçeyi ve tarihi 11.sınıfta halletmiştim ingilizce netim şuan 70-75 arası.İngilizcemin paslanmasını istemediğim için sürekli soru çözmeyi ve kelime ezberlemeyi düşünüyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Tavsiyeler için çok teşekkürler
    Alıntı haruka isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Seneye sınava giriyorum ben de.Yaz tatilinde ingilizce,matematik ve coğrafya ağırlıklı çalışmaya karar verdim.Türkçeyi ve tarihi 11.sınıfta halletmiştim ingilizce netim şuan 70-75 arası.İngilizcemin paslanmasını istemediğim için sürekli soru çözmeyi ve kelime ezberlemeyi düşünüyorum
    Aynen Türkçe'de gramer eksiğim yok ancak bolca paragraf çözüyorum, 2012 YGS sini görünce paragrafın önemini bir kez daha anlıyor insan İngilizce'yi elden bırakmamak gerek, her hafta bir konu tekrar etsek - unutmamak için- yanımıza kar kalır diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Alıntı Ilyn..~ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Tavsiyeler için çok teşekkürler

Aynen Türkçe'de gramer eksiğim yok ancak bolca paragraf çözüyorum, 2012 YGS sini görünce paragrafın önemini bir kez daha anlıyor insan İngilizce'yi elden bırakmamak gerek, her hafta bir konu tekrar etsek - unutmamak için- yanımıza kar kalır diye düşünüyorum.
    Ben her gün az da olsa ingilizceye vakit ayırmayı düşünüyorum gramerde bir sorunum yok.Bu yüzden kelimeye çok önem vermiş durumdayım.Matematiğim de iyidir.Tek derdim coğrafyayla.Artık onu da bu yaz halletmek niyetindeyim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Ben her gün az da olsa ingilizceye vakit ayırmayı düşünüyorum gramerde bir sorunum yok.Bu yüzden kelimeye çok önem vermiş durumdayım.Matematiğim de iyidir.Tek derdim coğrafyayla.Artık onu da bu yaz halletmek niyetindeyim.
    Coğrafya konusunda yalnız değilsin... Maalesef benimde Coğrafya-1'de baya bir eksiğim var, dersaneyle hallederim diye umuyorum, bakalım hayırlısı

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Dershaneye gitmedim, evde kendim çalıştım. Birkaç tavsiye verecek olursam,

-Türkçe de dilbilgisine önem verin, esgeçmeyin. Genelde paragraf sorularına gömülür öğrenciler ve nasılsa sınavda fazla dilbilgisi çıkmıyor diye savsakladıkları olur. Halbuki bu soruların yapılma yüzdeleri düşük olduğundan doğru yapılmaları avantaj sağlar.

-Tarihte ezber yapmayın, sanki roman okuyormuş gibi olayları birbiriyle ilişkili olarak anlamaya çalışın. Daha sağlam bir biçimde aklınızda kalır.

-Fen bilgisinde, her dil öğrencisinin yapabileceği en az 10 net vardır. Bunlar fizikteki eşit kollu terazi ve vektör sorularıyla kimyadaki madde sorularıdır. Bu konular çok kolaydır ve konulara şöyle bir bakmayla bile çözebilirsiniz. Dilciler genelde feni es geçme eğiliminde olduğundan bu soruları yapmanız avantaj sağlar.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı backtopast isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    -Fen bilgisinde, her dil öğrencisinin yapabileceği en az 10 net vardır. Bunlar fizikteki eşit kollu terazi ve vektör sorularıyla kimyadaki madde sorularıdır. Bu konular çok kolaydır ve konulara şöyle bir bakmayla bile çözebilirsiniz. Dilciler genelde feni es geçme eğiliminde olduğundan bu soruları yapmanız avantaj sağlar.
    Evet aslında matematik ve fenin katsayıları çok yakın, matematik yapmak çok zor geliyorsa fenden bir iki konu bakmanın bir zararı olmaz.

Türkçe ve sosyalden çok sorunu olmayanlara bu önerim. Onları büyük ölçüde halletmeden matematik filan bakmak pek akıllıca olmaz sanırım. Bu sene tanıdıklarımın başına çok iş açtı bu.
    Konu cuentista tarafından (19-06-12 Saat 16:05 ) değiştirilmiştir. Sebep: ek

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Ben de evde hazırlandım dershaneye gitmedim,hatta aöl den mezunum yani okula da gitmedim ve ygs tarihte full çıkardım.Bir öğretmen var,videoları var internette adı Pelin Yüzal Enöz onun videolarını izleyip not tutarak çalıştım.Konuları çok kısa ve öz anlatıyor,sıkılmıyorsunuz ve herşey aklınızda kalıyor.1 ayda tüm tarih konularını bitirdim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı Lophygma isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de evde hazırlandım dershaneye gitmedim,hatta aöl den mezunum yani okula da gitmedim ve ygs tarihte full çıkardım.Bir öğretmen var,videoları var internette adı Pelin Yüzal Enöz onun videolarını izleyip not tutarak çalıştım.Konuları çok kısa ve öz anlatıyor,sıkılmıyorsunuz ve herşey aklınızda kalıyor.1 ayda tüm tarih konularını bitirdim.
    Arkadaşlarım, diye hitap eden hoca değil mi o? Evet bence de kısa ve öz anlatıyor konuları

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Alıntı Ilyn..~ isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlarım, diye hitap eden hoca değil mi o? Evet bence de kısa ve öz anlatıyor konuları
    Aynen Eveeet Arkadaşşlarııııım Çok tatlı bi kadın

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    japonca istiyorum ama üniversite konusunda kararsızım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    15
    Son günlerde dinlenin biraz arkadaşlar

18. Beğenme uchadoll bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    9
    Alıntı rafetic isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    ben de 11. sınıfım. en son els denemesi 76D - 4Y.. bence bu iyi bir net sayılmaz. şu sıralar en kötü 78-2 falan yapmak isterim
    çok yersiz konuşuyorsun bence burada bu sene sınava girip 40 50 net yapanlar varken sen burada gelmiş 11. sınıfım ama 4 yanlış değil 2 yanlış yapmam lazım çok kötü falan diyorsun haydi ama eğer gerçekten doğruysa yaptığın netin kötü olmadığını sen de biliyorsun amacın ne ego tatmini falan mı? Bence biraz empati kur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    37
    Öncelikle 2013'te sınava girecek olan arkadaşlara şimdiden sabır ve başarılar diliyorum. Önünüzde zor bir yıl var. Ben de bu sınavlardan henüz çıkmış biri olarak birkaç konuda tavsiye vermek isterim.

Öncelikle işin mental kısmını ele alalım:

• Diğerlerinin kaç net yaptığıyla ilgilenmeyin; kendi hedefinize odaklanın.

Bu sene beni psikolojik olarak en çok zorlayan durumlardan biri buydu. 'Şu arkadaşım netini bu kadar artırmış ama ben hala yerimde sayıyorum' veya 'şu arkadaşımdan daha yüksek yapmam lazım' gibi endekslemelerde bulunmayın. Kendi hedefinizi belirleyin ve ona odaklanın. 'Bu ay bitmeden denemelerde xx net yapar duruma geleceğim' gibi.

• Umutsuzluğa kapılmayın.

Uzun bir süre netleriniz aynı kalabilir veya derslerden istediğiniz verimi alamayabilirsiniz. Ama sakın ola ki bu yüzden çalışmayı azaltmak veya bırakmak gibi bir hata yapmayın. Benim netlerim 11. sınıfın başından YGS'nin bir ay öncesine kadar aynıydı. Düşünün artık. Ama çalışmayı bırakmadığınız zaman kesinlikle er veya geç alıyorsunuz karşılığını.

• LYS'yi YGS'den sonra hallederim, demeyin.

Yapabileceğiniz belki de en büyük yanlış bu. Eğer ingilizce netleriniz gerçekten çok iyi değilse ve kendinize güvenmiyorsanız, sakın ingilizceyi YGS'den sonra çalışırım demeyin. Muhtemelen sizde de arada 2 ay gibi bir süre olacak. Bunun bir ayı 'YGS sonuçları açıklansın artık', diğer ayı da 'şu sınav gelsin de bitsin artık' muhabbetleriyle geçer genelde. Bu yüzden çevrenizdeki herkes sadece YGS çalışıyor olsa bile, siz programınızda azami olarak birkaç saat ingilizce bulundurun.

Şimdi tek tek dersler hakkında nasıl çalıştığımı söyleyeyim:

İngilizce:

Gramer konuları eğer geçen senelerden bittiyse bu sene onlarla uğraşmayın. İki şey yapın yeterli:

- Reading kitaplarıyla bütünleşin. Hergün mutlaka birkaç parça yapın. Reader At Work - II ve Gear Up önerebileceğim kitaplar.

- Denemelerinizi analiz edin. Kelimeleri çıkarın ve anlamadığınız soru kalmasın.

Türkçe:

Bu sene hiç türkçe çalışmadım. Çalışmadım derken yanlış anlaşılmasın; test çözmedim. Onun yerine sürekli denemeleri analiz ettim. Bu soruyu neden yanlış yapmışım veya paragraf sorularını nasıl daha erken çözebilirim gibi. Mesela; denemelerde türkçenin zor soru tiplerinden biri olan 'parçadan hangisi çıkarılamaz' soru tipinde çok zaman harcıyordum. Bunu fark edince bir kısa yol geliştirdim ve şıkların hepsini okumaktansa beş şıktan birini seçiyordum (ki bu şık genelde sırıtır, kendini belli eder) ve sadece o şıkkın doğruluğuna bakıyordum. Böylece beş şıkla uğraşmıyorsunuz ve çok iyi bir zaman kazancınız oluyor. Bu tip şeyler. Zaman kazanmak önemli çünkü unutmayın ki matematikte veya fende ne kadar net yapacağınız (yani diğerlerine ne oranda fark atacağınız bir anlamda) türkçeyi hızlı ve doğru çözmenize bağlı. Bu yüzden türkçeyi bir an evvel halletmeye bakın.

Tarih-Coğrafya-Felsefe:

Açıkcası bu üç ders için söylenecek fazla bir şey yok. Yapılan en büyük yanlış yorumla bu derslerin götürülebileceği düşüncesi. Ama siz siz olun böyle bir kumar oynamayın. Bu derslerde ne kadar biliyorsanız o kadar yaparsınız. Mesela ben felsefede 'yorumla filan hallederiz artık' dedim; sınava öyle girdim. Sonuç? Sosyal testindeki 9 yanlışımdan 6'sı felsefeydi.

Matematik-Geometri:

Bu iki dersi çalışması gerçekten çok zevklidir ve size hatırı sayılır bir getirisi olur. Geometri için 'Güvender Kolay Geometri' kitabını bitirin, başka da bir şey yapmayın. Bu kadar net söylüyorum. Ben bu kitabı 11. sınıfta bitirdim ve bu sene hiç geometri çalışmadım. Ve TM'cilerin bile zor bulduğu bu seneki geometri sorularında yine iyi bir net yapmıştım, şu an tam sayısını hatırlamasam da. Matemaik içinse karekök yayınlarını özellikle önerebilirim.

Fizik-Kimya-Biyoloji:

Fizik ve biyolojiyle önceden temeliniz yoksa veya sevmiyorsanız çok uğraşmayın. Sadece çok temel şeylere birkaç gün göz gezdirin; 3-4 net rahat yaparsınız. Ama kimyanın bütün konularına çalışın derim çünkü gerçekten çok kolay bir ders. Ben bir haftadan az bir sürede tüm kimya konularını birkaç kez okudum ve sınavda tüm sorularda 2 yanlış bir boşum vardı. Tabi ki fizik-kimya-biyoloji
    çalışmalarınızı son ay yapmanızı öneririm. Akılda kalıcı olur.

Bütün bu yazdıklarım kendi yaşadığım şeyler arkadaşlar, kendi çalışma yöntemim. Sen bu çalışmayla bu sene n'aptın derseniz eğer YGS netlerimi yazayım:

Türkçe: 38-2

Sosyal: 31-9

Matematik: 30-7

Fen: 16-3

İngilizce sınavından da eğer bir aksilik olmazsa bir yanlış bekliyorum.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Özel bir sorunuz varsa onu da cevaplayabilirim. Hepinize şimdiden başarılar arkadaşlar.
    Konu niño desconocido tarafından (19-06-12 Saat 19:34 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Süpersiniz hangi lisede okuyorsunuz?

Toplam 28 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 5 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)