Toplam 16 sonuçtan 1 ile 16 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Cümleye "ve" bağlacıyla başlamak

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39

Cümleye "ve" bağlacıyla başlamak

Lisede daha çok kompozisyondan bahsederken, hocalar cümleye bağlaçlarla başlamamızı tembih ederlerdi. Bunların başında da "ve" bağlacı gelirdi. Zamanında dikkat ettiğim bu kullanıma şimdilerde çokça rastlıyorum. Gazeteler(yazım yanlışları ya da imla kuralları bakımından çok da güvenilir kaynaklar olmasalar da), akademik makaleler, sosyal medya(klasik forum ortamlarından bahsetmiyorum, kısmen daha resmi ortamlar diyelim, blog gibi) bu tür kullanımlara ziyadesiyle yer veriyor.
    Merak ettiğim şey; bu tür kullanımlar kulağa ya da göze hitap etmeyip düşük cümlelere sebebiyet verdiği için mi yoksa gramatik olmadığından mı kullanılması tavsiye edilmiyor? Sadece "ve" değil hem. Birkaç bağlaç daha aynı kategoride ele alınıyor; "ama(fakat), çünkü" gibi.
    Bir makalenin ya da kompozisyonun giriş cümlesi için evet tuhaftır böyle bir kullanım; fakat diğer durumlarda bu bağlaçlarla başlayan cümle kendisinden önceki cümle ve düşüncelere bağlıdır en nihayetinde. Bazen cümleleri daha fazla uzatmamak adına, bağlacı ve devamındaki yarım cümleyi tam cümle olarak ele almak yararlı olabiliyor. Ve son olarak kişisel düşünceleriniz neler? "ve" bağlacı ya da diğerleri bir cümlenin giriş sözcüğü olabilmeli mi?

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    34
    Alıntı AnDRom€Ra isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Lisede daha çok kompozisyondan bahsederken, hocalar cümleye bağlaçlarla başlamamızı tembih ederlerdi. Bunların başında da "ve" bağlacı gelirdi. Zamanında dikkat ettiğim bu kullanıma şimdilerde çokça rastlıyorum. Gazeteler(yazım yanlışları ya da imla kuralları bakımından çok da güvenilir kaynaklar olmasalar da), akademik makaleler, sosyal medya(klasik forum ortamlarından bahsetmiyorum, kısmen daha resmi ortamlar diyelim, blog gibi) bu tür kullanımlara ziyadesiyle yer veriyor.
    Merak ettiğim şey; bu tür kullanımlar kulağa ya da göze hitap etmeyip düşük cümlelere sebebiyet verdiği için mi yoksa gramatik olmadığından mı kullanılması tavsiye edilmiyor? Sadece "ve" değil hem. Birkaç bağlaç daha aynı kategoride ele alınıyor; "ama(fakat), çünkü" gibi.
    Bir makalenin ya da kompozisyonun giriş cümlesi için evet tuhaftır böyle bir kullanım; fakat diğer durumlarda bu bağlaçlarla başlayan cümle kendisinden önceki cümle ve düşüncelere bağlıdır en nihayetinde. Bazen cümleleri daha fazla uzatmamak adına, bağlacı ve devamındaki yarım cümleyi tam cümle olarak ele almak yararlı olabiliyor. Ve son olarak kişisel düşünceleriniz neler? "ve" bağlacı ya da diğerleri bir cümlenin giriş sözcüğü olabilmeli mi?

Bunun sebebi semantik yani anlamca çelişki doğurabilmesinden kaynaklı olmalıdır. Bahsettiğiniz bağlaçlar genellikle bir önceki yargıya bağlıdır. Bir önceki yargıyı vermeden cümleye bağlaçla başlamak abes olacaktır. Zaten " ve " hariç yazdığınız bağlaçlardan önce noktalı virgül kullanılması tavsiye olunur. Noktalı virgülün görevi düşünüldüğünde cümle başında bağlaç kullanılmaması gerektiği yargısına hak verebiliriz diye düşünüyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Bağlaçlar adı üstünde, bağlarlar. Bir bağlacın cümleyi bağlaya bilmesi için en az iki tane cümle olması gerekir. Eğer iki tane cümle varsa, o zaman o iki cümleyi birbirine bağlamak için bir bağlaca ihtiyaç vardır.

Cümleye bağlaç ile başlamak genelde yanlıştır çünkü bir sonraki cümleyi bağlıyorsa, o cümleden hemen sonra gelmesi gereki.

Örnek, yukarıda kullandığım "çünkü" ile cümleyi başlatsam yanlış olurdu çünkü iki tane cümle var ve bağlanması gerekiyor.

Eğer cümleye bağlaç ile başlarsak, o zaman bir tane cümle olur. Tek bir cümle de bağlaç ile bağlanmaz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39
    Evet, anlıyorum semantik olarak cümle içerisindeki yerlerini; yalnız yine de "fakat" bağlacını kullanacağımızı farzedersek, bundan önceki cümle "Hayat güzeldir..." ise devamındaki cümle buna zıt bir şey söyleyeceği için ("...fakat her zaman değil" gibi, tabi bunu daha uzun bir cümlede düşünmek daha belirleyici olacaktır.) tamamen yeni bir pencere açacak. Noktalı virgülün işlevi de bellidir, evet. Yine de bu bağlaçlarla başlanması tuhaf olmamalı diye düşündüm.
    "Ve onsuz bir güne daha uyandı." da bir başka örnek.
    Teşekkür ederim katkılarınız için.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    Yine keyfine göre dili değiştirmek isteyenleri görüyorum, özlemiştim sizleri.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39
    Alıntı FrozenSpear isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Yine keyfine göre dili değiştirmek isteyenleri görüyorum, özlemiştim sizleri.
    Pardon?

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    34
    Alıntı AnDRom€Ra isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Evet, anlıyorum semantik olarak cümle içerisindeki yerlerini; yalnız yine de "fakat" bağlacını kullanacağımızı farzedersek, bundan önceki cümle "Hayat güzeldir..." ise devamındaki cümle buna zıt bir şey söyleyeceği için ("...fakat her zaman değil" gibi, tabi bunu daha uzun bir cümlede düşünmek daha belirleyici olacaktır.) tamamen yeni bir pencere açacak. Noktalı virgülün işlevi de bellidir, evet. Yine de bu bağlaçlarla başlanması tuhaf olmamalı diye düşündüm.
    "Ve onsuz bir güne daha uyandı." da bir başka örnek.
    Teşekkür ederim katkılarınız için.

Evet katılıyorum. Bazı cümlelere bağlaçla başlamak durumunda kalıyor bana göre. Forumda bunun sıkıntısını da yaşarım kimi zaman. Bağlaçla başlarım ve parantez açarak cümle başı bağlacı değildir derim. Kimi bağlaçları bir önceki yargı olmadığında da kullanabiliyoruz; ama kuralın istisnası yok sanırım. Ben de genel bağlamda konuştum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    uff hiçbir şey anlamıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    34
    Alıntı nus isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    uff hiçbir şey anlamıyorum

Yardımcı olmaya çalışayım. Tam olarak hangi kısımları?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    gülmeyin ama formu nasıl kullanacağımı bilemedim...siteyi tanıtırsan sevinirim*

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    39
    Belki de zamanla "bağlaçla başlanmaz" durumunun sınırları siliniyordur. Bunu anlamaya çalıştım ben, öyle mi acaba diye. Bir zamanlar "ağlamağa başladı" şeklinde kullanılırken, şimdi "ağlamaya başladı" şeklinde kullanılması gibi. Dilin ihtiyaç & kullanım doğrultusunda değiştiğine şahit oluyoruz sonuç olarak. Ehh gözlemlediğim kadarıyla artık bu kurala çok da bağlı kalınmıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    34
    Alıntı nus isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    gülmeyin ama formu nasıl kullanacağımı bilemedim...siteyi tanıtırsan sevinirim*

Estağfurullah niye gülelim. Konu dağılsın istemiyorum; ama forum kullanımı için şu konuyu okuyabilirsiniz.

http://www.dilforum.com/forum/dilfor...kullanimi.html

Forumda birkaç değişiklik olsa da bu konu ana hatlarıyla işinize yarayacaktır. Mantık basit her dil'in ayrı ayrı birer forumu var. Bu bölümler birbirinden ayrılmış durumda zaten. Hangi alanda soru sormak istiyorsanız o alana girerek yukarıdaki " konu aç " kısmına tıklayarak konu başlığını girip altına da sorunuzu yazabilirsiniz. Yukarıdaki gorum kısmına tıkladığınızda forum ana menüsünü görürsünüz; sağ tarafta " En Son Yazılan Mesajlar " adlı kısım olur. Burada en son hangi konulara cevap yazılmış o gösterilir. Bir konunun güncellendiğini buradan anlarsınız. Yani bir konuya cevap yazdığınızda o konu hemen en üstte yer alır; çünkü güncellenir konu yukarı çıkar. Konulara girdiğiniz zaman eğer bilginiz varsa o konuda sayfanın altına indiğinizde cevap yazma kısmı görülür oraya cevabınızı yazıp hemen altındaki cevapla butonuna tıklayarak cevabınızı gönderebilirsiniz. Eğer başka bir üyenin yazdığı mesajı alıntılayarak cevap yazmak istiyorsanız o üyenin mesajının hemen altında " Alıntı ile cevapla " diye bir yazı görülür. O yazıya tıkladığınızda otomatik o cevabı alıntılar ve sizde köşeli parantezden bir satır aşağıdaki boşluktan başlayarak cevabınızı yazarsınız. Bir de forumda mesaj sayısı ile birlikte kazanılan bazı özellikler var. Bunun içinde http://www.dilforum.com/forum/dilfor...-rutbeler.html bu konudaki ilk mesajı okursanız çok faydalı olur. Umarım biraz yardımcı olabilmişimdir. Forum kullanımı çok basit hemen kavrayacaksınızdır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    al işte gece gece bir ton sevap kazandın, hay Allah razı olsunteşekkür ederim karadenizin en köşesinden

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    5
    Bu konuda birkaç tane öğretmenime sorular sorup hepsinden farklı cevaplar almıştım. Sonra da öğrenene kadar gözüme nasıl daha şık gelirse öyle yazmaya karar verdim. Bence bir makalede "ve" bağlacı ile başlayan cümle şık durmuyorken, konuşma diliyle yazılan samimi bir yazıda kullanılmasının bir sakıncası yok. Biraz önce üye olduğumda forumun tanışma kategorisinde başlık açarken de aynı şekilde "ve" bağlacını cümle başında, onu da geçtim paragraf başında kullanmışım. Şimdilik pişman değilim. Acaba bu alışkanlığımdan vazgeçmeli miyim?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    28
    cümleye bağlaçla başlanmaz diye bir şey yok. diyaloglarda bu çok sık olur.

- Neden dün gelmedin?
    + (Gelmedim) Çünkü başım ağrıyordu.
    - Arasaydın, ağrı kesici vardı bende.
    + (Arasaydım) Ama kontörüm de yoktu.

zaten diyalog içinde yer almış cümleyi tekrar etmiyoruz, bu yüzden de cümlelerimiz bağlaçla başlayabiliyor. bu diyalog haricinde, edebi yazılarda da görülebilir. bu da yine baştaki cümleyi yutmak demek oluyor ve yazıya edebi bir derinlik katıyor. "Ve gün başladı." gibi.

veya konuşma dilindeki duraksamaları, düşünme boşluklarını yansıtmak amacıyla da noktadan sonra bağlaçla başlanabilir. "Bu olay onun için bir dönüm noktasıydı. Ve benim için de." daha çok vurgu amaçlı yani bence yanlış değil ama tdk ne diyor bilmiyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    34
    Alıntı medeor isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    cümleye bağlaçla başlanmaz diye bir şey yok. diyaloglarda bu çok sık olur.

- Neden dün gelmedin?
    + (Gelmedim) Çünkü başım ağrıyordu.
    - Arasaydın, ağrı kesici vardı bende.
    + (Arasaydım) Ama kontörüm de yoktu.

zaten diyalog içinde yer almış cümleyi tekrar etmiyoruz, bu yüzden de cümlelerimiz bağlaçla başlayabiliyor. bu diyalog haricinde, edebi yazılarda da görülebilir. bu da yine baştaki cümleyi yutmak demek oluyor ve yazıya edebi bir derinlik katıyor. "Ve gün başladı." gibi.

veya konuşma dilindeki duraksamaları, düşünme boşluklarını yansıtmak amacıyla da noktadan sonra bağlaçla başlanabilir. "Bu olay onun için bir dönüm noktasıydı. Ve benim için de." daha çok vurgu amaçlı yani bence yanlış değil ama tdk ne diyor bilmiyorum.

Cümle başı bağlaçları:

Başında bulundukları cümleyi kendisinden önce gelen veya kendisinden sonra gelen cümle veya cümlelere çeşitli görevler ile bağlayan kelimeler. Bunlardan «fakat» ifadesi taşıyanlar: fakat, lakin, ancak, yalnız, ama… «eğer» ifadesi taşıyanlar: eğer, şayet…; «gerçi» ifadesi taşıyanlar: gerçi, egerçi, vâkıa…; «çünkü» ifadesi taşıyanlar: çünkü; «mademki» ifadesi taşıyanlar mademki, madem çünkü…; «sonuç, açıklama» ifade edenler: meğer, binaenaleyh, öyleki, oysaki, şöyleki, nitekim, hâlbuki, kaldıki, üstelik, belki, hatta, imdi, yani, mamafih, zaten zati, bari, keza, hakeza…; «benzerlik» ifade edenler: sanki, âdeta, nasıl ki, nite ki, niçe ki, gûya…; Şarta ve dereceye bağlayanlar: tek, yeter ki, meğer ki, velev, velev ki, tâ ki, illa, illa ki…; Bütün bunlardan başka şunları da zikredebiliriz: hele, hiç olmazsa öyleyse, hiç değilse.
    BSTS / Gramer Terimleri Sözlüğü (2003)

*Bunların dışındaki kullanımlar ' yazı dilinde ' ve ' gramerde '
    " hata " olarak görülmektedir.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)