Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu
Toplam 71 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Hızlı Kelime Ezberleme Yöntemleri

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    141

Hızlı Kelime Ezberleme Yöntemleri

merhaba

hızlı kelime ezberleme konusunda ne düşünürsünüz. kastettiğim accelerated word memory power olayı. fotografik (fotoğrafik) hafıza teknikleri kullanılarak kelime ezberleme olayı bir diğer ifadeyle. bu tür bir yöntem kullanılarak kelime ezberlemenin sınavlarda başarılı olmak için yeterli olacağına inanıyor musunuz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    Alıntı SeyfiHoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba

hızlı kelime ezberleme konusunda ne düşünürsünüz. kastettiğim accelerated word memory power olayı. fotografik (fotoğrafik) hafıza teknikleri kullanılarak kelime ezberleme olayı bir diğer ifadeyle. bu tür bir yöntem kullanılarak kelime ezberlemenin sınavlarda başarılı olmak için yeterli olacağına inanıyor musunuz?
    Kelimeleri hafızaya alma, onlarla karşılaşıldığında ifade ettiği manaları hatırlamak için kişiler farklı yöntemler kullanmakta. Benim için uygun olan bir yöntem bir başkası için uygun olmayabiliyor. Ancak, şu gerçek sabittir ki öğrenme sürecine görsellik te eklendiğinde çok daha etkili olmaktadır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    55
    Alıntı SeyfiHoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    merhaba

ben bu yöntemin yararlı olduğunu düşünüyorum ancak ülkemizde bu yöntem henüz batıda olduğu kadar etkili bir şekilde kullanılamıyor.

http://www.200words-a-day.com/linkword.html
    http://www.unforgettablelanguages.com/
    http://www.linkwordlanguages.com/

Türkçe- İngilizce olarak yapılan çalışmalar genellikle 300-500 kelimeyle sınırlı. Yani tek başına yeterli olmayacak düzeyde. umarım ileride bu geliştirilir. bu tür kelime öğrenmenin daha kalıcı olduğunu gösteren çalışmalar var.
    Konu Scorpion tarafından (12-05-07 Saat 22:40 ) değiştirilmiştir.
    Look deep into nature, and then you will understand everything better.
    Albert Einstein

nicotin Misafir

Unhappy unutkanlık

merabalar...ben kelime ezberleyip,bi kaç gün sonra sanki daha önce hiç karşılaşmamışım gibi unutuyorum rotz:
    Alıntı med8cezir1 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Kelimeleri hafızaya alma, onlarla karşılaşıldığında ifade ettiği manaları hatırlamak için kişiler farklı yöntemler kullanmakta. Benim için uygun olan bir yöntem bir başkası için uygun olmayabiliyor. Ancak, şu gerçek sabittir ki öğrenme sürecine görsellik te eklendiğinde çok daha etkili olmaktadır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    şahsen ben faydasının çok olacağını düşünüyorum.benim için olumsuz yönleri kelimelere hikâye uydururken çok vaktimi alması ve bazen kelimenin anlamından öte ,hikâyesinin aklıma gelmesi.sonunda,kitap okuyarak ve okuduğum her makaleyi belli periyotlarla tekrar ederek kelimeleri öğrenmeye karar verdim.ama ilk yöntem de eğlenceli olabilir.abdicate:abdi-cat-e şeklinde ayıralım.abdi'nin ofisini kediler basmış,bu kedilerin bir sırrının olduğunu düşünen abdi,işinden vazgeçmek,makamından çekilmek zorunda kalmış.(bir arkadaşın örneği)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    1ooo kelime haznemiz olsun isteriz, bunun için fotoğraflara bakarak kelime öğrenmeye çalışmak tek başına yeterli olmayacaktır. Ben bir filmde görürüm dikkatimi çeker, o şekilde öğrenirim ve o bende kalıcı olur, o kelimeyi severim, kullanırım sürekli..

Bir de English to English sözlüklerden açıklamalı İngilizce anlamına bakarım, bu benim için Türkçe'sine bakmaktan daha kalıcı olur, o kelimeyi örnekler içinde görmek gerekir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Kesinlikle müthiş bir yöntem olduğunu düşünüyorum.Bu tarz bir set aldım ve yaklaşık 1650 kelimeyi unutmamacasına öğrendim.Hemen hemen hiç gramer bilmeden kpds'den 72 aldım.Öğrendiğim bu tekniği karşılaştığım diğer kelimelere de uyarladım.Sonuç :İkide bir sözlüğe aynı kelime için defalarca bakma işkencesinden kurtuldum.Beynimi daha verimli kullanmayı öğrendim.Zaman kaybını en aza indirdim.Bu konuda birileri daha çok kitap çıkarsa düşünmeden alırım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    55
    Seyfi hocam benim bir teklifim var. Bu yöntemi biz forum olarak geliştirebiliriz diye düşünüyorum. Örneğin öncelikle bu yöntemi Oxford'un 3000 kelimelik listesine uygulayabiliriz.

http://www.oup.com/elt/catalogue/tea...000_list?cc=gb

kelimelerle ilgili başlıklar açıp her kelime ile ilgili üyelerden hayal güçlerini kullanarak birşeyler üretmeleri istenebilir. Her kelime ile ilgili thread sonunda beğenilen ilişki seçilir ve bir yerde muhafaza edilir. Listedeki form wordler için bu çalışma yapılır. Sonunda çıkacak eser Türk İngilizce eğitimine bir katkı olarak kitaplaştırılır.

PS: Piyasada bu konudaki kitaplar genellikle üds-kpds seviyesine hitap ediyor. halbuki ülke insanın sorunu bu dile sağlam bir giriş yapamamak. bazıları girişte pes ediyor. bence bu yüzden böyle bir çalışma önemli.
    Look deep into nature, and then you will understand everything better.
    Albert Einstein

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    141
    ilgili bölümü hemen oluşturayım hocam...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Alıntı Recep Hoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Seyfi hocam benim bir teklifim var. Bu yöntemi biz forum olarak geliştirebiliriz diye düşünüyorum. Örneğin öncelikle bu yöntemi Oxford'un 3000 kelimelik listesine uygulayabiliriz.

http://www.oup.com/elt/catalogue/tea...000_list?cc=gb

kelimelerle ilgili başlıklar açıp her kelime ile ilgili üyelerden hayal güçlerini kullanarak birşeyler üretmeleri istenebilir. Her kelime ile ilgili thread sonunda beğenilen ilişki seçilir ve bir yerde muhafaza edilir. Listedeki form wordler için bu çalışma yapılır. Sonunda çıkacak eser Türk İngilizce eğitimine bir katkı olarak kitaplaştırılır.

PS: Piyasada bu konudaki kitaplar genellikle üds-kpds seviyesine hitap ediyor. halbuki ülke insanın sorunu bu dile sağlam bir giriş yapamamak. bazıları girişte pes ediyor. bence bu yüzden böyle bir çalışma önemli.
    harika olur sayın hocam.Müthiş.Birileri kitap çıkarsa diye beklemekten bıkmıştım.alkis

iyiyüreklim Misafir

Red face lütfen

arkadaşlar MELİH DUYAR'ın hafıza teknikleri programına sahip olan varmı çok araştırdım int ulaşamadım FOTOGRAFİK HAFIZA TEKNİKLERİ 6CD 2KİTAP ulaşmam için indirebilmem için mailime link gönderin bu isteğimi cvpsız bırakmayın tşkr

TOYGUN2000 Misafir
    Alıntı Vasudeva isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Kesinlikle müthiş bir yöntem olduğunu düşünüyorum.Bu tarz bir set aldım ve yaklaşık 1650 kelimeyi unutmamacasına öğrendim.Hemen hemen hiç gramer bilmeden kpds'den 72 aldım.Öğrendiğim bu tekniği karşılaştığım diğer kelimelere de uyarladım.Sonuç :İkide bir sözlüğe aynı kelime için defalarca bakma işkencesinden kurtuldum.Beynimi daha verimli kullanmayı öğrendim.Zaman kaybını en aza indirdim.Bu konuda birileri daha çok kitap çıkarsa düşünmeden alırım.
    set hakkında detay verebilir misin?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    bence öğrenilen kelime cümlede sık sık cümlede kullanılsa daha kolay öğrenilir şahsen ben öle yapıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    ALINTI:Vasudeva´isimli üyeden Alıntı

bu seti nerden bulabiliriz biraz ayrıntı verebilirimisiniz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Mega hafıza yazın googleden.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    hocam iyi günler
    bende bulduğum elimde olan soruları nasıl paylaşabilirim yani forum nası açabilirim
    teşekkürler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    13
    fotografik hafıza

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı iyiyüreklim isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    arkadaşlar MELİH DUYAR'ın hafıza teknikleri programına sahip olan varmı çok araştırdım int ulaşamadım FOTOGRAFİK HAFIZA TEKNİKLERİ 6CD 2KİTAP ulaşmam için indirebilmem için mailime link gönderin bu isteğimi cvpsız bırakmayın tşkr

ben o seti almıştım. ama cdsiz. 2 kitap 3 kaset. hafıza teknikleri ile hazırlanmış 300 kelimelik set var. 2.kitapda bulmaca var orada da bi çok yeni kelime öğreniliyor. ben o sete pek çalışmadım şu an pişmanım. o setten baktığım bi kaç kelime vardı onları hiç unutmuyorm..

zaman alıcı bi teknik ama kalıcı

ümran_act Misafir
    merhaba......kelime eksıklıgınden dolayı bı türlü 95 netin üstüne çıkamıyorum...btn teknıkleri denedım dıyebılırım ama sıstemlı olmadıgımı ıtıraf etmelıym....100 yapmak ıstıyorum.......

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12

teşekkür

Fotografik Hafiza Teknikleri

Toplam 4 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 3 4 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)