Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2
Toplam 38 sonuçtan 21 ile 38 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Üniversite Tanıtımları 2012

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Okul: Erciyes Üniversitesi
    Bölüm: Rus Dili ve Edebiyatı

Erciyes Üniversitesi, Kayseri'yi modernleştirmeye yönelik bir proje gibi başlı başına. Talas kampüsünde tüm fakülteleri sanırım ziraat fakültesi hariç. KYK'ya yürüyüş mesafesinde merkeze ise otobüsle 20dakika sürüyor. Şehirde deyim yerindeyse action aramak biraz yersiz hava karardıktan sonra merkezi bile in ve cine kalıyor. Insanları da kendi içinde değişiyor kimisi çok yardım sever, kimisi öğrenciyi sömürme politikasında. Akşamları şehirin ışıkları sizi biraz olsun huzura kavuşturabilir. Kışları çok çetin geçiyor. Özel yurtlar belli bir kesime hitap ediyor ücretleri Kayseriye göre oldukça yüksek, döndüğüm sene 4 kişilik odası 400küsürdü. Ancak KYK'ya girmeyi başarırsanız rahat edersiniz, yok sıranız gelmedi ya ev tutacaksınız ki bunun için Talas'ın biraz yukarısında Anayurt var hem evler yeni hem çok pahalı değil, ya da cemaat evleri ya da yurtlarında kalacaksınız onlar da oldukça revaçta. Geçim de kolay sayılır, part time iş bulmak da alternatif, günlüğü 25 tlye çalıştığımı biliyorum.

Bölüm oldukça aktif. Her telden arkadaş edinmek mümkün. 4 tanesi Rus kökenli olmak üzere 7 hoca var ve hepside çok bilgili. Nasıl öğrenirim, çok zor demeyin gelip kaleminizi bile tutuyorlar bak böyle yazılır demek için. Derse devam zorunlu hele Vladimir hoca soz konusuysa ucunda ölüm olsa kaçırmayın derim, saygısızlık olduğunu düşünyor ve öğrenciye bir süre sonra cephe alıyor. 75i devirmesine rağmen diğer hocalara taş çıkartır heyecanıyla, hevesiyle.. Ödev veriyorlar kontrol ediyorlar, hemen hemen sözlü notu yerini tutuyor, hazırlık olmadığı için dersler yoğun geçiyor. Edebiyat dersinize Reyhan hoca giriyorsa okumayı ve tartışmayı seviyor olmalısınız çünkü kendisi dersin hakkını vermek için elinden geleni yapıyor. Öte yandan Beyhan hocaya iyi davranın yeter kendisi övülmekten hoşlanır tek gözlemim. Renata ve Olga hocadan fonetik gramer adına her şeyi öğrenebilirsiniz. Bir de bölüm başkanı Sevinç hoca var üst sınıflarda önemli derslere girer, Reyhan hoca gibi emeğinin karşılığını ister. Bu bölüme girecekseniz savsaklama olmadan günü birlik çalışmalı, hocalarla aranızı iyi tutmalısınız. Sosyal bir öğrenciyseniz bölüm içindeki etkinliklerde boğulabilirsiniz. Estonya- Bulgaristan Erasmus ülkelerinden, 2.50 üzeri ortalama istiyor. Ayrıca yan dal ve çift ana dal imkanları mevcut. Başarılı öğrencinin önü açık diyebilirim.

Ancak gerçekten gönül vermedikten sonra yapılabilecek kolaylıkta değil maalesef. Benim gibi kıyı şehrinden gidiyorsanız bir kat daha zorlanırsınız (deniz gibisi yok). Son senemde ben okulu bıraktım, çünkü sistemli çalışmayana, dili sevmeyene ölüm geliyor her şey, ya da bana olan buydu. Tavsiye eder miyim? Ingilizceyle aranız pek de iyi değilse ve disipline hazırsanız, evet.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Okul: Akdeniz Üniversitesi
    Bölüm: İngilizce Öğretmenliği
    Tür: Devlet Üniversitesi

Merhaba Arkadaşlar, Akdeniz Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 4. sınıf öğrencisi olarak bölümümü sizlere en iyi şekilde tanıtmak istiyorum. Tanıtımı okuduktan sonra aklınıza takılan sorularınız olursa özelden dilediğiniz kadar yazabilirsiniz. Üniversite seçimlerinizi yaptığınız şu dönemde her türlü soruyu sormaktan, her şekilde yardım istemekten kesinlikle çekinmeyin. En iyi ve en doğru seçimi yapmanız dileğiyle...

Akdeniz Üniversitesi Eğitim Fakültesi 1998 yılında kurulmuştur ve Yabancı Diller Eğitimi Bölümü'nde Lisans ve Yüksek Lisans eğitimi olmak üzere iki şekilde eğitim vermektedir. İngiliz Dili Öğretimi bölümündeki toplam akademisyen sayısı 30 olarak görünse de dersinize girecek ve sizin yakından tanıyabileceğiniz İngilizce alan hocalarınızın sayısı 6-7 civarı olacaktır. Bölümümüzün şuanda bulunduğu fakülte, aslında zamanında bizlere anında tecrübe kazandırması amacıyla bir ilköğretim okulu olarak kurulması planlanmış bir binadır; ancak ödeneklerden dolayı Eğitim Fakültesine dönüştürülmüştür. Bu bizim için her ne kadar bir aile ortamı sağlasa da, kendinizi liseden çıkıp başka bir liseye girmiş gibi hissettirdiği için bir dezavantajdı. 2012-2013 yılı itibariyle ise kullanılacak olan yeni fakültemizin inşası bitmek üzeredir, yani orada eğitim göreceksiniz. Gelelim biraz daha teknik konulara;

1. Hazırlık Sınavı: Okulumuzda bir hazırlık sınavı uygulanmaktadır. Sınavın zorluk derecesi orta düzeydedir. Bundan sonra ise daha kolay yapacaklarına eminim. Çünkü geçen yıla dek fakültemizin küçüklüğünden, üstüne YÖK'ün ikinci öğretim açmasından dolayı sınavı zor tutup az öğrenci alıyorlardı. Geriye kalan öğrencilerse hazırlıklara gidip kalabalık yaratmıyordu. Artık durum böyle olmayacak. Bunların dışında, geçen seneye dek KPDS puanı kabul edilmiyordu ancak artık ediliyor.

2. Hocalar: Hocalarımız gayet ılımlı, tertipli, düzenli, işini cidiye alan, size ve eğitiminize önem veren, yeri geldiğinde sizinle pikniklere giden insanlar. Not bakımından kesinlikle ellerinden geldiğince yardımcı oluyorlar. Sizlerin ilgi ve ihtiyaçlarınızı ön planda tutuyorlar. Devamsızlığınıza dikkat edin ve onları üzmemeye çalışın çünkü kalpleri kırılacak insanlar değiller.

3. Harç Ücretleri: Birinci Öğretim 2012 yılı için 284 TL. İkinci Öğretim içinse; 1027 TL.

4. Şehrin Yapısı ve Ekonomik Durum: Antalya hakkında çoğumuz bilgilidir, gerek gece hayatı, gerek kültürel, gerekse tarihsel ve gün
    delik gezi bakımından tek kelimeyle şahane bir şehirdir.Öğrencilerin ya bugün çok sıkılıyorum yapacak hiçbir şey de yok diyeceğine hayatta ihtimal vermiyorum. Rafting, Paraşüt, İp parkurları, Barlar ve Diskolar, Paragliding, Yüzme, Bowling, Sinema aktivitelerinin dışında boydan boya bir sahil kentidir ve yemyeşildir. Buraya geldiğinizde sizi gerçekten bunaltabilecek tek şey, yüksek nem seviyesinden dolayı olduğundan çok çok daha sıcak hissedilmesidir. Yazın - şuanda - 53 derece civarı hissediyoruz. Şehirde sizin zevkinize hitap edecek bir yer olduğuna eminim. Ayrıca çok sayıda turist bulunduğundan dolayı 10 dakikada bir Rus ya da Almanla karşılaşırsanız şaşırmayın. Ekonomik açıdan sizi - eğer siz abartmıyorsanız - kesinlikle zorlamaz. Ev kiraları 300-600 arasında değişir. Öğrencilerin oturduğu semtlerde genelde 400-550 civarı olduğunu biliyorum. Otobüs ücretleri, aldığınız öğrenci kartı ile birlikte 0.90 TL dir ve bu ücretle 2-3 kez minibüs kullanabiliyorsunuz çünkü 40 dakika içinde aktarma yapmakta özgürsünüz. Şehirde Minibüs-Otobüs-Tramvay ve Raylı sistem olmak üzere 4 çeşit ulaşım türü vardır ve bunlar arasında aktarma yapabilirsiniz. Şehrin bir ucundan öteki ucuna gitmeniz otobüs ile en fazla 50 dk alır. Yeme içme konusunda damak zevkinize ve cebinize uygun bir yer mutlaka bulursunuz.

5. Kampüs: Kampüsümüz o kadar geniş ki gözlerinize inanamayacaksınız. Bir tatil köyüyle eşdeğer seviyede uçsuz bucaksız bir kampüsümüz vardır. 2 adet ana çarşımız bulunmaktadır. Birincisi OLBIA çarşısıdır; bu çarşı eski çarşı olarak da anılır ve daha mütevazi taş ve bitkilerin birleştiği ahşaplarla süslenen otantik bir merkezdir. içerisinde yaklaşık 20 kafe, bir tuhafiye, kuaför ve berber, İş Bankası, 2 adet Kargo, Telefoncu, Fotoğrafçı, Akbankası ve Garanti bankası bankamatiği, Ayakkabıcı, Sosyal kulüplerin merkezleri, Oyun salonları, Tiyatro ve Sinema salonu ve aklıma gelmeyen birkaç yer daha bulunmaktadır. Öğle yemeklerinizi yemekhanede yemek istemezseniz burada da yiyebilirsiniz. İkincisi ise YAKUT çarşısı; burası geçen sene itibariyle kullanıma açılan biraz daha AVM havasında havuzların köprülerin ve daha kokoş, sevimli ve titiz mekanların olduğu bir çarşıdır. İçerisinde kafe ve oyun salonları, Ziraat bankası, İş bankası bankamatiği, PTT şubesi, Eczane, Kırtasiye, Yemekhanenin ikinci salonu, Tuhafiye vb. mekanlar bulunmaktadır. Burada Karaoke de yapabiliyorsunuz. Her iki mekan da fiyat olarak karşılanabilecek düzeyde, seçeceğiniz mekan sizin vaktinize ve fakültenizin yakınlığına bağlı olabiliyor. Bunların dışında kampüs içerisinde bir yerden diğer bir yere gitmek uzaklıktan dolayı vakit aldığından genellikle Traktör olarak adlandırdığımız okul içi servisler devamlı gezinmektedir. Kampüsümüz şehir merkezine 5 dklık mesafededir ve hemen kampüs çıkışından ve içinden ulaşım sağlayabilirsiniz. Şehir merkezinden okul içine her 5 dk da bir minibüs gelmektedir. Kampüsümüz büyük bir alışveriş merkezine, denize ve lunaparka yürüme mesafesindedir. Öğlen yemeklerinizi yiyebileceğiniz iki adet yemekhanemiz vardır ve 10 günlük yemek ücreti için 18- 18.5 TL para ödemektesiniz. Kartınıza 10 günlük dolum yapılıyor ve yemediğiniz günleri istediğiniz zaman kullanabiliyorsunuz.

6. Dersler: Dersler gerçekten kolay ya da orta düzeydeler. Sistemimiz eskiden çandı ancak şuanda çoğu ders mutlak sisteme geçti. Ancak sınıfınızın ortalaması 70 den düşük ise hocanın insafına kalıyorsunuz, çan da seçebilirler mutlak da. Bütünleme sınavlarımız yok ve yaz okulu da bizim bölüme biraz zor açılıyor çünkü kalan çok az oluyor. Ancak ÖSYM bütünleme sınavlarıyla ilgili bir yenilik getirmiş sanırım bu seneye nasıl yansır bilemiyorum. Derslerde genelde %40 a %60 finaldi ancak yeni bir sistemle %30 a %70 olduğunu işitmiştim. Bu sınavlarda belli olacak.

7. Sosyal Aktiviteler: Bölüm içi aktiviteler konusunda ben biraz üzgünüm çünkü bölümde sınıflar arası pek bir aktivite göremiyorum. Ancak kampüste genel olarak; Bahar şenlikleri ve bunların da dışında Antalya'da birçok festival olmakta gençler için ve her sene birçok gezi düzenlenmektedir. Okulun bu konuyla ilgilenen öğrencileri devamlı geziler ve festivaller düzenlemekte. Bu sayede de bizler sosyalleşebilmekteyiz.

8. Konaklama: Okulun içinde muazzam bir alanı kapsayan büyük bir yurt kampüsü var. Bunu böyle adlandırmaktayım çünkü yurt kendi içinde ayrı bir yer gibi; sıkı güvenlikli ve parmak okuma sistemiyle çalışıyor. Başka kimse içeri alınmıyor, binalar arası bile öğrencilere izin yok. Yurdun kendine ait bir yemekhanesi ve kafe, spor salonu, kuaför vb. yerleri var. Yurttaki yemeklerden çok memnun olunduğunu duymadım bu yüzden çoğu kişi okulun yemekhanesinde yemeyi tercih ediyor. Eğitim fakültesi yurdun hemen sol tarafındadır.

9. Yandal-Çift anadal: Okulda çift anadal ya da yan dal imkanınız bulunmamaktadır. Erasmus'a bizim bölümden gitmek çok çok kolaydır. Yapmanız gereken tek şey, sınavına girip mülakatını geçmektir. Bizim bölüm hocalarımız da başvuran herkesi göndermeye gayret ederler çünkü Avrupa da bulunmamız onları çok mutlu ediyor. Anlaşmalı olduğumuz ülkeler; Avusturya, Litvanya, Slovakya olarak biliyorum. Daha yeni analaşmalar da imzalanırsa başka ülkelere de gitmeniz mümkün tabii.

Gelelim benim kendi görüşlerime;
    Bana kalırsa Akdeniz Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği bölümüne rahatlıkla gelebilirsiniz. Kaliteli bir okul, siyasetten uzak bir kampüs, sosyal bir kent, bol güneşli, üşümeyeceğiniz, bol bol gezebileceğiniz, aktif bir yaşamı benimsemeniz gerekecek mükemmel bir yer. Tercihimi bir daha yapsam yine Akdeniz Üniversitesi derdim. En doğru seçimi yapmanız dileğiyle...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21

ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ İNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ
    Bölümünüz hakkında bilgi:

İngilice Öğretmenliği

Ders durumu(zorluk) (sınav sistemi- çan eğrisi- bütünleme- yaz okulu hakkında bilgi ):
    Üniversite ders geçilmez hoca geçilir diye bir kavram var çok iyi hocalar olmasına rağmen dini imanı para olan hocalar da var. Yaz okulunda öğrenci kazanmak isteyen hocalar dönem içinde öğrencileri bırakmayı severler.(çiğdem karatepe, tuğba yıldız ekin, zübeyde sinem genç) benim karşılaştığım o tarz olan hocalar bunlar olur da gelirseniz olabildiğince kaçın. (yeni gelen bütünleme sistemiyle yaz okulunda çiğdem hocadan aldığım dersi bırakıp başka ders almaya karar verdim bunu hocaya söyleyince beni tehdit dahi etti o derece biri)
    Bir hocamızın kendi ağzından söyle bir laf çıkmıştı: 1. sınıflar yeni geldi onlara hoşgörülü oluruz, 4. sınıflar gidici onlara da aynısını yaparız ama 2. ve 3. sınıflara acımayız.. ki öyle de yani
    Aşırı derece sunum yapıyoruz ama bir öğretmen adayı olarak topluluk önünde konuşma yeteneğinin gelişmesine çok faydalı bir şey oluyor.

Hazırlık olup olmadığı:
    Hazırlık sınavı var ama çok kolay oluyor normal bir dil öğrencisi kolay kolay kalmaz yani. 4 şıklı test sınavı basit sorular.

Hocalar:
    Hepsi birbirinden farklı kimi paragöz kimi de cebine harçlık koyacak kadar iyi hocaların. Derslerin zorluğuna göre hocalar da değişiyor çok iyi bir hocadan çok zor dersi alırsanız kalsanız bile koymaz size
    Bol bol yağ çekmek lazım sanırım.
    Yaşlı hocalar birbirlerinin hocası olan hocalar nam-ı diğer dinazorlar da bulunmakta tabi okulumuzda. (erol hoca hariç)

Şehrin yapısı:
    Bursa, Türkiye nin en büyük 4. şehri ve git gide büyüyor. Belediye çalışıyor abi diyebilirsiniz her yerde belediye başkanının reklamını yaptığı şeyleri görebilirsiniz "Hayırlı olsun" ve belediye başkanının kendi resmi olan reklamlardan bıksak da adamlar çalışıyor
    Gerçekten denildiği gibi yeşil bursa ismini hak ediyor. Kışın kar yağınca beyaza bürünen bursa yine başka güzel oluyor.
    2. Yılımı tamaladım hala gezmediğim çok yeri kaldı bursanın 4 senede bitirebilirim inşAllah.
    Uludağa giden turlar sayesinde kışın her hafta sonu uludağın zirvesine kayak yapmaya gidebilirsiniz.
    Bursanın güzelliği hocaların gıcıklığını bastırıyor

Ekonomik durumlar ( şehirde yaşam- otobüs biletleri- öğlen yemekleri ):

Şehirde yaşam çok pahalı olmasa da çok da ucuz değil açıkçası. dışarıda yeme içme biraz sorun olabilir hele bir de Görükle'deyseniz. mesela örnek vereyim : bursanın yerel marketi olan şaypa merkeze doğru olan bir yerlerde patatesin kilosunu 75 kuruştan verirken Görükle de patates 1.10 filan oluyor.
    Büyük şehirlere göre belki ucuz olabilir ama küçük yerlerden gelenler için bence pahalı.( ya da ben çok pintiyim bilmiyorum)

Harç ücretleri:
    Harçlar eğitim fakultesi harçları olabildiği en düşük seviyede tutuyor 180+160 liraydı örgün öğretimler için sonuçta maddi açıdan onların da ihtiyaçları oluyor

Kampüs genel yapı ( şehir merkezine olan ulaşım, ısınma, ortam, cafeler, imkanlar):
    Kampüs alanı en büyük kampüs alanlarından birisi diye biliyorum. Okulun içinde piknik alanı bir kaç tane orman çiftlik 900 yataklı bir hastane, bir otel bir çok yemek yeme alanı ve kafe var genel olarak pahalılar öğrenci ne de olsa parayı verir amacı mı güdüyorlar bilmiyorum ama pahalılar. Okulumuzun minaresi olmasa da Ezan okunan bir camisi de var cuma günleri biraz erkenden gitmek lazım yer kalmayabiliyor

Sosyal aktiviteler ( sosyal gruplar, bölüm içi aktiviteler,):
    Okulun içinde yamaç paraşütüyle uçmaya çalısanı bile gördüm daha ne diyeyim sosyal kulüpler vs. çok fazla konserler konferanslar vs. de çok sayıda oluyor herkes ilgi alanına göre bir şey bulabilir yani.

Ulaşım:
    Ulaşım geçen yıl okulun içine metro geldi metroyla ve onun besleme hatlarıyla bursanın her yerine ulaşabilirsiniz. mesela çarşıdan metroyla okulun içine geliyorsunuz istasyonun çıkışında ring otobüsler bekliyor ona binip ücretsiz bir şekilde görükleye varabiliyorsunuz. merkezde de aynı şekilde.
    Görükle de kalanlar için dolmuşlar sürekli var ayrıca belediye otobüsleri de çalışıyor. bir de bazı apart ve yurtlar kendi öğrencileri için Görükle ve kampüs arasında servis çekiyor.

KONAKLAMA ( yurtlar, ücretleri, yurtlara ulaşım, yurdun kampüslerden uzaklığı, odalardaki kişi sayısı, wireless internet, yurttaki yemekler ve diğer imkanlar):

Cemaate ait olmayan yurtların 95%si Görüklede bulunuyor o yüzden önce görükleden biraz bahsetsem iyi olur diye düşünüyorum.
    Görükle okulun Batı tarafında eskiden küçük bir köymüş sanırım büyükşehir zavazingolarından sonra apartmanlar yapılmaya başlanmış ve öğrenciler için mükemmel bir yerleşim yeri olmuş. Görükle de herkes kafasına göre bir yer bulabilir Türkiyenin bazı il merkezlerinde Burger King gibi meşhur firmalar yokken Görüklede şubesi var. Yeme içme alışveris spor eğlence mekanları filan zaten ;Görükle nin olmazsa olmazı sanırım. Yaşayanların 70% si öğrenci. Fiyatlar biraz değişik oluyor tabi öğrenci olduğu için evlerin kirası filan biraz yüksek ama merkezden gidip gelmek 40 50 dakika sürerken Görükleden okula varmak 10 15 dakika olduğu için göz yumuluyor biraz. Ve sonuçta hayat görükle'de
    Sizin kendi görüşleriniz.
    Yurtlar ve apartlar fiyatları değişiklik gösterse de 350 ile 500 lira arası genel olarak. Okula da 10 dakika filan çoğunun servisleri var kapının önünden alıp okula götürüyor sizi. Daha ne olsun :
    Ayrıca okulunca içinde de KYK ve bir kaç tane yarı özel yurt var onların da fiyatları 350 liraydı en son bildiğim kadarıyla.

Okul güzel eğitim bir kaç sorun dışında güzel ee her güzelin bir kusuru muhakkak olacak tabi Puanım başka okullara gitmeme yetiyordu yerleşeceğim zaman ULUDAĞ üniversitesini seçtiğim için hiç pişman değilim..

Daha fazla soru olursa cevaplayabilirim..

4. Teşekkür Mertcan0725 bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme Mertcan0725 bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Üniversite rehberlik bölümüne açtığım konuyu, burayada kopyalıyorum;

Alıntı espio isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Forumda ki tercih konularını incelerken nerdeyse kimsenin ETÜ'yü düşünmediğini gördüm ve size tanıtmak istedim;

Ekonomi ve Teknoloji Üniversitesi 2004 yılında TOBB tarafından büyük bir yatırımla kurulmuş bir oluşum. İngiliz dili ve edebiyatı bölümü geçen yıl açıldı ve ilk öğrencilerini geçen yıl aldı. Bölüm sadece 20 burslu öğrenci aldı (10 %100 ve 10 %50 burslu). Bu yıl bölüm ikinci öğrencilerini alacak, bu sefer kontenjanı 25 kişi ve yine burssuz öğrenci almıyor.

TOBB-ETÜ , odalar ve borsalar birliği tarafından kurulduğu için normal üniversitelerden farklı çalışıyor. Okulda bir yıl 3 dönemden oluşuyor. Dersler eylül başlarında başlayıp Ağustos ortalarına kadar devam ediyor. Bunun sebebi normal okullarda olan 4x2=8 dönem eğitime ek olarak, üniversitenin 3 dönem zorunlu "Ortak Eğitim" Uygulaması yapması. Ortak eğitim uygulaması öğrencilerin, bölümleriyle ilgili kurumlarda; sigortalı ve maaşlı olarak yaklaşık 4 ay geçici olarak çalışmasına verilen isim. (staj değil).

Okulda bunun dışında cumartesi günleri de ders işleniyor. Pazar akşam 18:30'da sınava girmek ise şaşırtıcı olmayan bir olay.

TOBB derece yapan tam burslu öğrencilerine, dil bölümüne ayrım yapmadan ; 11 ay boyunca yaşam katkı payı ödüyor.

Eklenti 6755

Ayrıca tam burslu öğrencilerine konuk evlerinde 2 kişilik odalarda ücretsiz konaklama sağlıyor.

Tobb'un konuk evleri, Türkiye'de ki en iyi yurtlardan bir tanesi ve eminim çoğu otelden de daha konforlu.

%50 burslu öğrenciler için yıllık ücret 10.000 tl ve bu 4 taksitte ödenebiliyor.
    Konuk evleri için ise; tek kişilik odalar yıllık 7500tl, iki kişilik odalar yıllık 4000tl.

TOBB-ETÜ bir şehir üniversitesi, bu yüzden bir odtü veya beytepe gibi bir kampüse sahip değil. Okul Söğütözü caddesinde, Aşti ve Armada'ya 5 dk, Bahçelievlere 10, kızılaya ise 15-20 dk mesafe de.

Okul kampüsünde, Ana kampüs, TEPAV (Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfı), Sosyal tesisler ve Spor Salonu, Yabancı Diller Binası ve 2 bloktan oluşan konuk evleri var. Bunun dışında Ekim ayına kadar bir teknoloji merkezi açılacak.

Okulun spor tesisleri ücretsiz ve TED'in profesyonel Basketbol takımının maçlarını oynadığı sahaya da ev sahipliği yapıyor.

Okulun önünden geçen 3 adet otobüs var ve bunun dışında saat başı Bahçelievlere, ve gün içinde kızılaya shuttle'lar var. Sabah 7:30 ve akşam 18:30 ise, nerdeyse Ankara'nın her semtine giden servisler öğrencilere açık.

Okul %30 İngilizce - %70 Türkçe eğitim veriyor (İde %100 ingilizce doğal olarak) ancak okula girişte bütün öğrencilerin geçmesi gereken mecburi hazırlık bölümü var. TOEFL ITP sınavından 550 puan (ibt'de 75-80'e denk geliyor) alınması muafiyet sağlıyor. İlk deneme de muafiyet alamayanlar, yaptıkları skora göre 6 farklı kura ayrılıyor. İngiliz dili edebiyatı öğrencilerinden sınavı geçemeyenlerin büyük kısmı en advence kur olan "c" kurundaydı. C kuru öğrencileri 4 ay boyunca yoğun ingilizce eğitimi alıp tekrar itp'ye girebiliyor ve geçerlerse hemen bir sonraki dönem okula başlıyor, geçemeyenler için ise yıl sonunda tekrar sınav var.

Okulla ilgili şu anda aklıma gelen genel bilgiler bunlar ancak tekrar toplamam gerekirse;

1-) TOBB tarafından kurulmuş bir üniversite olması, öğrencilerin iş hayatını kolaylaştırıyor. Okulun mezunlarının işe yerleşme oranı %90lar'da.
    2-)İde bölümü, mezunlarına ; eğer okutman olarak okulda kalmak isterlerse öncelik tanıma sözü veriyor.
    3-)Ortak eğitim naylon staj değil gerçek bir olay, ortak eğitim yapan öğrencilerin çok büyük bir oranı daha mezun olmadan çalıştıkları şirketlerden iş teklifi alıyor.
    3,5)Bölümün ilk öğrencileri olarak ortak eğitime ne yazık ki gelecek yaz dönemine kadar başlamıyoruz ancak referans olması açısından bu yıl Türk dili edebiyatı öğrencilerin Ortak eğitim yapabildikleri kurumlar ;

• TRT
    • TDK
    • Yunus Emre Enstitüsü (Yurt dışında Türkçe öğretme)
    • Başbakanlık arşivleri

...
    4-)Okuldan 1 yıl iş tecrübesi ile mezun olma.
    5-) Bölüm sınırlaması olmaksızın, not ortalamanız tuttuğu sürece "istediğiniz bölümle" çift anadal ve yandal yapma imkanı.
    6-)Zorunlu ikinci yabancı dil (Almanca, Fransızca, İspanyolca, İtalyanca, Rusça ve Japonca)
    7-)Yurtdışında staj imkanı

Okul ile ilgili aklıma gelenler bunlar, bunun dışında sorunuz olursa cevaplamaktan memnun olurum.
    Ayrıca düşünen herkesi, tanıtım günlerinde okula gelmesini şiddetle tavsiye ederim (Ben de tanıtım ofisinde görevli olacağım)

Bu arada eklediğim resimleri mesaj sayımdan dolayı silmek zorunda kaldım

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    10
    Okul: Erciyes Üniversitesi
    Bölüm : Çin Dili Edebiyatı ( Ermeni dili ve Kore dili hariç her doğu dili bölümünde derslere girdim).
    Tür : Devlet Üniversitesi

Öncelikle arkadaşlar ben Çin Dilini bırakacağım bunu belirtmek istiyorum. Çin Dilinde ilk gününüzde derse başlarsınız. İlk hafta gelmem birşey olmazla olmuyor yoklamaya geçer. Hiç bir şekilde devamsızlık yapılmıyor. İlk gün sınıflar ayrılıyor. Daha çok kaynaşmaya yönelik oluyor ilk gün ve ilk hafta. Bölümde 3 Çinli ve 4 Türk hoca bulunuyor. Çinli hocalardan erkek olanlarla pek iyi geçinemeyebilirsiniz. Hele Liu hocayı görmeniz lazım. Dediğimi anlayacaksanız gördükten sonra. İlk sene için 5 dersiniz olucak. Fonetikte değişik şekillerde bağıracak ve kendinizden utanacaksınız. Herkes birbirine gülecek bundan kaçış yok Çin Dili sınıfında Gramerde ilk sene birşey yok. Hiç bir kural vermiyorlar sadece HSK ya yönelik çalışıyoruz. Bu arada HSK dediğimiz sınav 6 seviye (Çince seviye tespit sınavıdır). Birinci sınıfı bitirdiğinizde seviye 1 i vermeniz lazım yoksa 2. sınıfa geçemezsiniz. İm bilgisi dersinde Hanzı ( Çince karakteler) işlenir ve her ders dolu dolu ödev verilir. Konuşma dersine genelde Canım Wang Hocam girer. En yüksek kredili derstir. Geçmesi en kolay derstir bana göre. Sadece konuşuruz. Wang hoca durmadan şaşırtır sağa bakar sola sorar ve asla bilmiyorum cevabı kabul etmez. O yuzden ya Çince olarak '' wo bu zhidao'' diyin bilmiyorum anlamında ve kesinlikle 1 saat düşünmeyin. Siz düşünürken o üstüne yeni sorular sorar Böylece siz kızardıkça kızarırsınız. Diğer derste Çin Kültür dersi. Bu şekil yan dersler her sene var ilk sene çin kültürü ikinci sene tarihi üçüncü sene edebiyatı filan. Genel olarak hocalar hep kitaptan okuyarak geçiyolar çok akılda kalıcı ve ya verimli bir ders olmuyor. Çin e gitme konusunda üniversite herşeyi sağlıyor sadece bir miktar paranız cebinizde olsun gerisini çinli hocalarımıza bırakın Genel olarak 3. sınıfta burada sınıf olmaz herkes Çin' e gittiği için Bu arada Feyza Hoca ve Diğdem Hoca, Bülent Okay ı çok seveler. Bülent Okay ismini Çok duyacaksanız şimdiden iyice araştırın. Yani onlarda Bülent hoca sevgisi çok ayrıdır. 1 Allah 2 Eşimiz 3 Bülent Hoca gibi birşey. Bülent Hoca gelir konferans yapacaktır Feyza hoca sınıfa girer Bülent Hocanın konferansı var gelmeyen bir daha derse gelmesin der. Ya da Bülent Hoca kitap basar almanya olmayacak. Herkes alıcak o kitapları ama kitaplar kullanılmaz derste. Tonlar, bitmeyen hanzılar ve 3 4 ay sonunda bile bir Çinliyle hiç birşeyi doğru düzgün konuşamamak (Çinli hocaların cidden burada bizim anlamamız için çok daha yavaş konuştuğunu anladım ve şunu da bilin 1 sene Çin de okumak size süper bir dil kazandırmaz. Bana göre en az 5-6 sana ve native için 10 sene. O yüzden bana biraz boş bir dil gibi geldi. Bıraktım. Yani sonuçlar açıklanınca bırakacağım.

Gelelim diğer dillerden gözlemlediklerime ;

Japon Dili: Bölümde 1 japon ve sanırım 4 Türk hoca var. ( Bu sene bir tane daha Japon hoca gelmesi lazım). Japon hocaları Shuichi hoca durmadan +18 esprilerle sizi kötü duruma düşürür. Hep laf sokmaya yönelik ve asla japon kültürü olmayan bir japondır. Hep söylediği laf Baka'dır. Arkadaşımın adı Hakandı. Ona Bakan diyordu siz düşünün artık Ama dersleri çok eğlenceli geçiyor orası da kesin Volkan hoca bölüm başkanı çok iyi bir insandır ve her zaman yani bölüm farketmeksizin oturup muhabbet edebileceğiniz bir insan. Tıpkısının aynısı da Ayhan Hocadır. Bir ayşegül hoca hiç bir zaman gülmez, kızmaz yani yüzünde hiç mimik yoktur. Japon dili grameri ve Kanji dersleri en zor dersleri. Ama çalışılarak yapılır yani kaynak çok japonca öğrenmek için. Çinliler hangi Konferansa katılırsa Japonlarla Korelerde katılır. Aynı şekil diğer 2 bölüm içinde geçerlidir. Hepsi yanyana aynı koridordadır. Bu arada Japonya ya gitme imkanınız anca paranız çoksa var

Kore Dili: 2 Koreli ve 3 Türk hocası var bildiğim kadarıyla. Ders içeriklerini bilmiyorum Koreli hocalarla da tanışmadım. Ama GANO olarak en başarılı bölümdü geçen sene 1 lerde 6 tane 4.00 vardı sanırım. Türk hocalardan Göksel Hoca bölümün ve Doğu dillerinin başkanıdır. Bir işiniz olduğunda ona gidersiniz anlayacağınız. Bu arada bana göre en çok etkinlik, eğlence bu bölümdedir. Her zaman Koreli hocalarla birşeyler yapar öğrenciler. Sıkılmazsınız bence. Eğitime gelince 2. sınıfta olan ( şuan 3 e geçti) arkadaşım internetten Korelilerle gayet rahat bir şekilde konuşabilir sesli olarak arada zorlanıyor tabi. Bu bölümde de Koreye gitme fırsatınız var ayrıca çok yüksek. O arkadaşımda bu sene gidiyor bir aksilik olmassa. Açıkcası dışardan gördüğüm kadarıyla bölüm çok güzel.

İbrani Dili: Evet geldik transfer olacağım bölüme. 2 tane Iraklı Hocaya sahip. Amir Hoca ve bir bayan Hoca ( adı Yüsna olması lazım emin değilim). Amir Hoca katı dinci bir insandır. Namaz kaçırmaz. Aynı zamanda çok da iyi bir insandır. Sizi tanımasa bile yüzüne yolda güldüğünüz zaman hemen selam verir. Amir Hocanın hiçbir dersinden kalmazsınız eğer derslerde aşırılığa kaçmaz ve hocayla aranızı iyi tutarsanız. Bayan hoca için aynı şeyi diyemeceğim. Kendisi ders konusunda Amir Hoca dan daha hassastır. En ufak bir kelime de çok ufak bir sesi yanlış bile söyleseniz hemen düzeltir. Bu hoca ibrani diline gelmesi bence bir nimet. Çünkü Amir Hoca biraz fazla mmm nasıl denir '' salıyor dersleri '' disiplin biraz eksik. Ders programına ve içeriklerine bakmak için erciyes.edu ya bakabilirsiniz. 2. sınıfta Arapça 3. sınıfta Yiddish dili ve Tevrat çevirişi falan öğrenilcek. Yani bölümden 1 dili Tam yanına da 2 dil basic seviyede öğrenip mezun olacaksanız. Ermeni dili gibi 162 kredi istiyor mezun olmak için. Japon dili, Çin Dili, Kore dili 138 istiyor. Yani bu bölümü 3 senede üstten ders alarak bitirmek zor. İsraile gitmek için üniversite herhangibir imkan sağlamıyor. Kaynak sıkıntısı var. Amir Hoca çok uzun uğraşlar sonucunda kaynak buluyor. Kendisine buradan teşekkürlerimi iletiyorum

Rus Dili ve Kayseri hakkında birşey yazmayacağım altta High Voltage adlı arkadaş yeterince açıklamış Unuttuğum şeyler elbet vardır. Aklıma geldikçe editlerim

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Okul: Fatih Üniversitesi

Bölüm/Ders durumu: Bölüm sanırım 3 sene önce açıldı, epey yeni yani. Hazırlık zorunluluğu yok. Kadrosundaki en iyi rütbeye sahip kişi Prof. Dr. Mohamed Bakari, kendisi 2. sınıfta Linguistics derslerine giriyor bildiğim kadarıyla. Geriye kalanlar Yar. Doç. ve Okutman genelde. Bizim bu seneki hocalarımızın büyük çoğunluğu yardoç, bir kısmı da okutmandı. Bölüme gelen öğrenciler arasında gerçekten iyi dereceler yapıp da gelmiş olan arkadaşlar da var, gerçekten kötü yapıp gelmiş olanlar da. Sınıflarda homojen bir dağılım yok. Bu dersin kalitesini etkiliyor. Sınıflar 30 kişi civarında genelde, bu bazı hocaların bizim reşit olduğumuzu idrak edememelerinden dolayı hala bizi izleme, uyarma ihtiyacıyla da birleşince bazı derslerde sinir bozucu bir ilkokul simülasyonunun içine düşmenize neden olabiliyor. Özellikle belli bir hocada bunu sınıfçak çok yaşadık. Ödevler çok fazla değil; ama diğer üniversitelerdeki arkadaşlarımla kıyasladığımda beni biraz bıktırmıştı açıkçası. Geçme notunun 70 olması gibi bir sıkıntı var; ama temeliniz var olarak gelmişseniz geçme notu sizin için bir sıkıntı olmayacaktır, zor sınavlar yapmıyorlar. Sadece Intro to Education dersinin hocası sınıfı biraz zorlamıştı, onda da çan yapıldı zaten, adamcağız geçmemiz için az uğraşmadı. Intro to Edu dersi sanırım diğer üniversitelerde Türkçe veriliyormuş, KPSS'den dolayı yanılmıyorsam; ama bizim okulda İngilizce. Arkadaşlar biraz da bunda zorlandı herhalde. Genel olarak sınav zorluğu için kolay ve rahat diyebileceğimi düşünüyorum. DEVAM ZORUNLULUĞU %70. Sırf bu neden için bile okula gelesiniz varsa kaçmalı arkadaşlar, gerçekten. Sabahın 8'inde başlayan dersleriniz olacak, insana ağır geliyor sabah 6'da sırf 1-2 ders için uyanmak. Bu %70 konusunda esnek olan çok çok çok az hoca vardı, en azından 1. sınıfta. İkinci dönem nispeten rahatladılar gerçi; ama hala 4 dersimin devamsızlığını sabah akşam oran-orantılarla takip ettiğimi belirtmeliyim. BÜT zaten her okula geldi ve ortalaması 2'nin altında olup da FF, DF, DD ya da ortalaması 2 üstüyse FF ve DF olan derslerini almak isteyen öğrenciler için var. Yaz okulu ile ilgili bir bilgim yok. Erasmus konusunda; İngilizce konuşulan bir ülkeye gitmeniz mümkün değil. Erasmus değil de İkili Anlaşmalar bünyesinde ABD, Avustralya gibi yerler olabilir sanırım, çok da emin değilim. Bizim bölümün Erasmus anlaşmalarından aklımda bir tek Litvanya kalmış, beni çok açan yerler değillerdi. Çift anadal/yan dal seçenekleri mevcut ve 3.50 üstü ortalaması olan çift anadal, 3.00 üstü ortalaması olan yan dal yapabiliyor. Hangi bölümler olabileceğini merak ediyorsanız bir fikir edinmek için şuraya bakabilirsiniz: fatih.edu.tr/?news,3331 Ortalamayı yüksek tutmak zor değil, 3.50 üstü ben de dahil en az 7 kişiyiz, bilmediklerim de olabilir. Yani diyeceğim o ki bölümün kolaylığından yana bir sıkıntı yok; ama istediğiniz kolayca geçmek değil de biraz zorlanıp kendinize birçok şey katmaksa eğitim kalitesini çok yüksek bulduğum söylenemez.
    Kampüs: Öncelikle eğer üniversitede "hayatınızı yaşamak" ve gezip tozmak istiyorsanız ve altınızda bir arabanız yoksa, Hadımköy'den Yenibosna'ya gitmek için 418 adlı otobüs-minibüs arası bir araçta sıkış tıkış geçireceğiniz bir saati gözden çıkartmanız gerekiyor. Okuldan direkt olarak gidilebilecek 3 önemli nokta var: Avcılar(HT18), Mecidiyeköy(E60) ve Yenibosna(418). Ben her gün yolda mı sürüneceğim diyenler için sanırım çoğu noktaya giden servisler de var; ama saatleri talebe bağlı olarak değişiyor. Öğrencilerinin hatırı sayılır bir çoğunluğu Başakşehir'den olduğu için bu sene Başakşehir'den sabah 8 ve 10 servisleri(benim olduğum noktadan sabah 6:30-6:40ta ve 9:10da geçiyorlardı), dönüşte ise üniversitenin öğrenci otoparkından 14, 16 ve 17 servisleri vardı. Sosyal hayat açısından "öğrenci gibi yaşayan öğrenci" için çok sıkıntılı bir nokta yani. Yine de üşenmeden kalkıp gezecekseniz hay hay, buyurun gelin. Kampüsün iklimi sert, kışın rüzgar dolayısıyla epey zor zamanlar yaşadık. Kaldırıp atacak gibi esiyor mübarek. Birkaç cafe olmakla birlikte genelde en kalabalık olan. Trend/Campteen Cafe. İsmini hatırlamadığım; ama çoğunluğun Göl Cafe dedikleri, hazırlık binasının yanındaki tavuk şişi güzel olan mekanı tavsiye ederim, Trend kadar kalabalık değil. Fakülte binalarının arkasında, gölgede kalan kumpir filan yapılan birkaç cafe daha var; ama sene içinde çok tercih ettiğim yerler değillerdi. Yemekhanenin yemekleri güzel, fiyatlarsa devlete göre tabii ki daha fazla. Çorba, ana yemek, tatlı ve içecek 8-10 lira arası bir fiyata mal olacaktır. Okulun temizliği gayet iyi, soğuk kış günlerinde elleriniz morarmasın diye lavabolardan sıcak su akıyor. KLMN blok adlı öğrenci kulüpleri, IT, kütüphane, Trend cafe vs.nin olduğu yerde Wi-Fi iyi çekiyor; fakat fakülte binalarının bazı noktalarında erişiminiz çok da iyi olmayabilir. B-201 fena değildir ama. Yabancı insan görme meraklısıysanız bu okulun sizin için en güzel yanı bu olacaktır, zira kısa bir süreliğine Türkiye dışına çıkmış gibi hissedebilirsiniz. Ciddi bir yabancı öğrenci nüfusu var. Bir kısmı kendi aralarında takılmayı tercih ediyor, bir kısmı da öyle-böyle-değil-popüler. Sonu -stan'la biten ülkelerden gelen çok fazla insan var, ilk geldiğinizde "Aa, bu Japon/Koreli/Çinli mi" gibi düşüncelerle atlamayın, sabırlı olun. Türkçe konuştuğunu görünce kendinizi aptal gibi hissedebilirsiniz. Afrikalılar çok ehl-i keyf adamlar genelde, Türkçe bilmeyen Çinliler(bilenleri çoğunluk tanıyor zaten) genelde kendi aralarında takılmayı tercih ediyorlar. Avrupalı 4 yıllık çok olmuyor, genelde Erasmus için geliyorlar. Kuzey Amerika/Avustralyalıya pek rastlamadım, 1-2 tane tanıdığım var. Güney Amerika daha da nadir olabilir, sadece 1 tanıdığım var. 4 yıllıklarda Asya ve Afrika ağırlıklıyız. Bölümümde bu sene 4 yıllık olarak 5-10 Kazak/Kırgız/Türkmen, 1 A.B.D'li, 1 Brezilyalı 2 Afrikalı (Zambiya ve Güney Afrika Cumhuriyeti); Erasmus/İkili Anlaşma bünyesinde gelen (2 dönem içinde) 2 Litvanyalı, birkaç Slovak, 5-10 Çinli ve 3 Koreli vardı. Bu sene bayağı çokulusluyduk sanırım. Yani bu havaya bayılacaksınızdır büyük ihtimalle okuldaki; ama bunun her şey demek olmadığını unutmayın. Sonuçta bütün bu çokulusluluğun içinde oraya okumak için değil de "Bir diploma alıp çıkacaktık" düşüncesiyle gelmiş birçok insan olacak ve eğitimle ilgili büyük beklentileriniz varsa bu hevesinizi büyük ölçüde kırabilir. Üniversite kütüphanesi küçük; vize-final zamanlarında yer kapma derdine girmeniz gerekiyor. 2 katlı, KLMN'den giriş yaptığınız katı loft gibi, alt kat daha geniş. Alt katta Wi-Fi iyi çekiyor ve kablolu bağlanmanız için ethernet girişleri ile elektronik aletler için şarjlar mevcut. Üst katta grup çalışma odaları, bilgisayarlar, kiralık DVD'ler ve öğrenci kartınızın bakiyesiyle çalışan fotokopi makinesi var. Kitap babında ise dergiler ve tezler ağırlıklı. Toplamda ne kadar kitap olduğunu bilmiyorum; ama bana çok fazla gelmemişti. Bilmiyorum ne kadar ihtiyacınızı karşılayacaktır Bir e-book sistemi de var yanılmıyorsam; ama şimdiye kadar kullanmam gerekmediği için ayrıntılı bilgi veremeyeceğim. Okulun erkek yurtlarından bir tanesi kampüs içinde, kız yurtları ise genelde Büyükçekmece/Avcılar tarafında, kampüs içinde olan yok. Buradan sonra yazacağım bilgilerin çoğunu sanırım üniversitenin resmi sitesinden de elde edebilirsiniz.

Aklıma gelenler şimdilik bu kadar arkadaşlar; başka bir sorunuz olursa cevaplamaya çalışırım. Tercih edecek var mı bilemediğimden hepten ayrıntıya girmedim.

8. Teşekkür Mertcan0725 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Tercih dönemi bittiğine göre bu konu kilitlenecektir. Umarım yardımı dokunmuştur sizlere.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45
    Güncel

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Uludağ üniversitesi İng Öğrt. İle ilgili daha tatmin edici açıklama alabilirmiyim ? Sanki yukarıdaki yorumlardan anladğım kadarıyla hocalar pek iyi değil

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    İstanbul üniversitesi Mütercim Tercümanlık veya Eğitimi için fikirleri olan?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    Bu sene yani 2013cüler hiç önemsenmiyor önceden hep tercih yardımı yapılıyordu yani gelir gelmez diye ama şu an biz birbirimize yardımcı oluyoruz

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    15
    Okul : Çukurova Üniversitesi

Henüz eğitim fakültesinde öğrenim göremedim bu sene hazırlık okudum. Ama üniversiteyi merak edenler, Adana'da öğrenci olmak nasıl diye soran arkadaşlar için bir şeyler yazabilirim. Kampüsümüzün ününü mutlaka duymuşsunuzdur. Gerçekten yemyeşil harika bir kampüs. Adana'nın bir parçası ama bütünüyle farklı bir yerleşke. Okul öğrencilerine gerçekten değer veriyor, yurt dışı imkanı sürekli mevcut gerekli sınavlar eşliğinde. Hocalar, en azından benim YADİM de karşılaştığım hocalar son derece güler yüzlü ve öğrenciye yardım etmeyi isteyen, seven hocalar. Bu konuda sıkıntı yaşayacağınızı sanmıyorum. Ayrıca hazırlığı atlama notu 80. Biraz yüksek ama hakikaten kaliteli bir eğitim alıyoruz. Adana içinse şunları söylemek isterim; Adanalı arkadaşları kırmak istemem ama mükemmel derecede eğlenceli bir şehir değil. Eğlenmeyi isterseniz kendi ortamını yaratabilirsiniz, orası ayrı tabii ki. Ama öğrenci için alışveriş yönünden gayet ucuz ve rahat. Şuan için aklıma gelenler bunlar.
    Başka sorusu olan arkadaşlar mesaj atabilirler, elimden geldiği kadar yardımcı olurum. Ayrıca daha detaylı bilgi için üniversitenin sitesini ziyaret etmenizde fayda var. Hepinize bol şans.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    kocaeli üni ingilizce öğretmenliği için fikri olanlarrr????????????

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Alıntı emre850 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Uludağ üniversitesi İng Öğrt. İle ilgili daha tatmin edici açıklama alabilirmiyim ? Sanki yukarıdaki yorumlardan anladğım kadarıyla hocalar pek iyi değil
    merak ettiğin özelbi şey varsa sorabilirsin.. hocasına göre değişiyor kalite, çok kaliteli hocalar da var vasat olanlar da

- - - Updated - - -

Alıntı emre850 isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    merak ettiğin özelbi şey varsa sorabilirsin.. hocasına göre değişiyor kalite, çok kaliteli hocalar da var vasat olanlar da

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14

Bolu abant izzet baysal üniversitesi

Üniversite : Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi
    Bölüm : İngilizce Öğretmenliği
    Tür : Devlet üniversitesi (Vakıf Destekli)
    Hazırlık : Yok
    Yaz Okulu: Var

Ders durumu:

Dersler, genel anlamda öğrencileri zorlamadan, rahat bir şekilde geçilecek seviyede işleniyor. İlk sene daha çok sunumlara, grup aktivitelerine ağırlık verilmektedir. Bazı derslerde vize + final, bazılarında ise vize + sunum + final şeklinde değerlendirme yapılıyor. Geçme notu; 55 olduğundan derslerde başarısız olmak aslında çok zor. Hele sunumlarda biraz emek varsa hocanın vereceği not 80 ve üzeri oluyor. Hocaların yardımsever, anlayışlı tutumları sayesinde öğrenciler hem daha rahat hem de derslerde başarılı oluyor. Bu anlamda bölümdeki hocalar çok iyiler. Sadece kişilik olarak bahsetmiyorum. Her biri alanında uzmandır aslında ve derslere bu hocalar seçilerek giriyor. Mesela sözlü iletişim becerileri diye bir derse İngiliz bir hoca girerken (Bölüm başkanı) Çeviri dersine Boğaziçi Müt-Ter mezunu, İ. Edebiyatı dersine Hacettepe İDE mezunu hoca giriyor. Bölümde şuan itibariyle 7 hoca görev yapmaktadır. Hocaların bana göre en iyi özelliği öğrenci diyaloglarıdır. İstediğiniz zaman ofisine gidip ya da sosyal medyada, telefonla herhangi bir konuda fikir alabilirsin. Tabi aradaki mesafeyi korumak önemli.

Şehrin yapısı:

Bence öğrencilerin en büyük şikayeti, memnuniyetsizliği Bolu halkı olmuştur. Daha doğrusu Bolu esnafı. Bolu, kendi dünyasına hapsolmuş, doğa güzellikleri bulunan ufak bir şehir. Şehri daha çok üniversite öğrencileri ayakta tutmaktadır. Tatillerde caddelerde in cin top oynar. Bolu beklentileri yüksek, büyükşehirlerden gelenler için hayal kırıklığı olabilirken; daha mütevazi bir yaşama alışık biri için de bulunmaz bir fırsattır.

Ekonomik durumlar:

Bolu küçük bir şehir olduğu için ulaşım anlamında sıkıntı çekilmeyecek bir il. Şehir merkezinde her şey olup biter. Son zamanlarda şehir merkezindeki gelişmeler sayesinde şehir merkezi özellikle iyi bir konuma gelmiştir. Büyük bir caddesi vardır ki adını İzzet Baba'dan alır. Genelde alışverişler bu cadde üzerindeki esnaflardan yapılır. Tabi Abant kavşağındaki HighWay Outlet Center'ı saymazsak. Bolu genel itibariyle pahalı bir il malesef. Hele hele esnafların tripleri bazen hiç çekilmiyor. "+Abi şu kaça? - Alcan mı? " gibi muhabbet dönebilir. Sanki biz onlara mecburuz. Halkın geneli esnaf olduğundan sadece üniversite öğrencileri geçim kaynağı olmuştur ki artık doyum noktasını geçmişlerdir. Bu da onların davranışlarına yansımaktadır.

Kampüs genel yapı:

Üniversite kampüsü, şehir merkezinden yaklaşık 20 dk. uzaklıkta, dağın başında yer alır. Göle yakındır, yürüyerek 2-3 dk.da varılabilir. Ormanların içerinde yer alan fakülteler, gayet iyidir. Bazı yeni açılan bölümler sayesinde yeni yeni fakülteler yapılmaktadır. Bu yüzden hala şantiye gibidir kampüsün girişi. 1 adet kütüphane, 2 adet kongre merkezi (Birinde malum Yeteneksizsiniz yarışması yapılır her sene, en az 3-4 kere), 1 adet açık 1 adet kapalı basketbol kortu, 1 adet futbol sahası, 1 adet sosyal aktivite merkezi bulunur. Öğrenciler genellikle aktivite merkezinde ihtiyaçlarını giderir ya da vakit geçirir. (Aktivite Merkezinde; Simit Sarayı, Kırtasiyeler, PS dükkanı, Şok Market, Kuaförler,Pastaneler, İş bankası bulunuyor.). Kampüste geniş bir çim alan bulunur. Güneşli havalarda çimlerin üzerinde uzanmak, arkadaşlarla oturup sohbet etmek, tavla oynamak, voleybol oynamak, hoplayıp zıplamak öğrencilerin yapabildikleridir. Ayrıca kampüste 1 tane de cami bulunmaktadır.

Sosyal aktiviteler:

Üniversitede her sene yazın finallerden önce şenlik/festival düzenlenmektedir ama her sene de yağmur yağmaktadır ne hikmetse. Bunun dışında sportif faaliyetler kapsamında turnuvalar düzenlenmektedir. Sosyal gruplar alabildiğine mevcuttur ve her gün neredeyse bir grubun ya kongre merkezinde ya da dışarıda bir programı-aktivitesi vardır.

Ulaşım:

Şehir merkezine ulaşım Karaköy otobüsleriyle sağlanmaktadır. İki tane güzergah vardır: E-5 ve Sümer diye. Dolayısıyla 2 tane hat vardır. Bir de bunun dışında Belediye otobüsü vardır ki saat başı gelmektedir. İki otobüsün de ücretleri aynıdır ; 1 lira 25 kuruş. Gece 11 sularına kadar otobüs seferleri yapılmaktadır.

Konaklama:

Yurtları açıklarken önce kampüsten başlamak istiyorum. Kampüste 1 adet Yurt-Kur (Gölköy Yurdu), 1 adet Vakıf Yurdu bulunur. Yurt-Kur'un yurdu malumunuz devlet yurdudur fakat yüksek ücretli diye geçmektedir. Yüksek ücretli denilmesine bakmayın normal devlet yurtlarından 10-20 lira daha pahalıdır. Ama konforu 3-4 yıldızlı otel gibidir. Erkek ve Kız yurdu diye 2+2 ,4 tane blok vardır. Şuan yeni bir yurt daha yapılmakta, kampüsün girişine yeni döneme hazır olur mu bilemiyorum. Vakıf yurdu ise, İzzet Baysal vakfının yurdudur. Devlet yurdundan pahalı olması lazım. Ama özel yurtlardan da ucuzdur.

Gelelim şehir merkezindeki yurtlara.. Şehir merkezinde 1 adet Yurt-Kur (Yüksek ücretli) 3 adet devlet yurdu bulunur. Özel yurtlar alabildiğine var zaten. Bana kalırsa özelde kalmaktansa eve çıkmak daha mantıklı. Gerçi Bolu'da ev kiraları baya yüksek. 2+1 ' lerin en kötüsü 500 tl yakıt hariç tabi.

Aklıma gelenleri sıraladım. Ayrıntıya da pek girmedim aslında. Karışık olabilir ama özelden ulaşırsanız daha iyi yardımcı olurum diye düşünüyorum.. Özel yapmak gerekirse ; Ben kısa zamanda mezun olup gitmek istiyorum diyorsanız gelin başımızın üstünde yeriniz var

18. Teşekkür Mertcan0725 bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    tobb etü ingiliz dili ve edebiyatı hakkında fikri olanlar ???

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

Anadolu Üniversitesi

Okul: Anadolu Üniversitesi

İlk senesini bitirmiş ve geçen sene bu heyecanı fazlasıyla yaşamış biri olarak taptaze bir yazı yazmak istedim, daha önce bir arkadaşımız bahsetmiş Eskişehir'den ve Anadolu Üniversitesinden.Ellerine sağlık ben de onu doğrulamak ve birkaç şey eklemek adına bir yazı oluşturuyorum

Öncelikle geçen sene yaşadığım kararsızlıktan bahsedeyim size. 2900 küsür bir sıralamam vardı, LYS'de doğru olduğu halde değiştirdiğim için yanlış sayım arttı ve ben bütün bir sene boyunca Hacettepe'nin Mütercim Tercümanlık hayaliyle yandım tutuştum.Sonuçlar gelince moral seviyem düştü ve öğretmenliklere yöneldim.Aslında çoğu kişinin bana bu yolun en başından beri söylediği ve uygun gördüğü meslek öğretmenlikti, bence de öyleydi.( Bunu özellikle bu sene anladım.) Daha sonra hızlı bir şekilde öğretmenlikleri araştırmaya başladım. Dokuz Eylül,Anadolu, Gazi, Uludağ gibi üniversitelerin öğretmenlikleri tutuyordu. Ben özellikle Dokuz Eylül ve Anadolu arasında büyük bir çıkmazdaydım. Daha sonra burada okuyanlarla iletişime geçtim ve tüm sorularımı sordum. Özellikle içlerinden biri beni Anadolu konusunda son derece olumlu yönde etkilemişti ve ikinci sıraya Anadolu'yu yazarak buraya yerleştim. Yazının başında belirtiyorum : İyiki Anadolu Üniversitesi iyiki Eskişehir. Çünkü Dokuz Eylül'e giden arkadaşlarımdan Buca'nın merkeze uzak oluşu ve İzmir'den ve okulun eğitimden yakınmalarını dinledim sonradan.

Okul: 1952 yılında Ticaret Akademisi olarak kuruluyor fakat daha sonra, 1982'de Anadolu Üniversitesine dönüşüyor.Üniversite iki kampüse sahip: Yunus Emre Kampüsü ve İki Eylül Kampüsü.İletişim,Edebiyat,Fen,Eczacılık,İdari ve İktisadi Bilimler ve Eğitim Fakültesi gibi ana fakülteler Yunus Emre yerleşkesinde yer alıyor,hazırlık ise dillere destan(!) İki Eylül'de.Eğitim Fakültesi lira, üstelik yemekler sağlıklı, lezzetli ve bol bol Bu sene akşam yemeği uygulamasına da başlandı, o da aynı şekilde günlük yemekhaneye çok yakın,11.15'te başlayıp 14.00'e kadar devam eden öğle yemeğini çok rahatlıkla yer ve dersinize gidersiniz ya da dersinizden çıkıp karnınızı doyurursunuz. 4 çeşit yemek günlük 1 lira ve 4 çeşit. Köklü ve bir o kadar eski olan Eğitim Fakültesi A, B ve C olmak üzere üç bloktan oluşuyor, C blok özel eğitim(zihin engelliler öğretmenliği vs.) bölümü yani dersleriniz ya A da ya da B de oluyor.Kayıta geldiğinizde her blokta kantin var diye kandırırlarsa sizi inanmayınız Kantinimiz B bloğumuzun en alt katında(3.kat) yer alıyor. Bir İİBF ya da İktisat Fakültesinin kantini olmasa da kendi içinde bir havaya sahip.Bahar aylarında oturacak armut koltuk ya da sandalye bulamadığınız bir bahçeye sahip.O bahçe de olmasa halimiz ne olurdu bilemiyorum Google Maps'ten bakmadan ya da tek tek her koridorunu gezmeden anlayamayacağınız bir sırrı da vardır fakültemizin, 3 blok yukarıdan bakıldığında ''E'' harfi şeklindedir, bu da size ön bilgilendirme olsun.

Bölüm: 1982 yılında kurulan İngiliz Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı, kurulduğu tarihten itibaren kendini geliştirmek adına hep ileri adım atmıştır. Bölümde zorunlu hazırlık var, hazırlık atlama sınavları ise Eylül ayında 3 aşamalı olarak gerçekleşmekte.
    -Proficiency adı verilen bu sınavın ilk aşaması 150-160 tane her biri farklı puan değerinde olan genel düzeyi ölçmek adına oluşturulan soruları içerir. Bu aşamanın amacı ikinci aşamaya geçmeden önce birçok insanı elemektir, geçen sene ilk adımda takılan bir İngilizce Öğretmenliği öğrencisi görmedim ben, çok rahatlıkla geçiliyor bu aşama.
    -Birinci aşamanın sonuçları belli olduktan sonra ikinci aşamaya girmeye hak kazanıyorsunuz. İkinci kısım, Reading,Writing ve Listening kapasitenizi ve kabiliyetinizi ölçen sorulardan oluşuyor.Reading aşamasında; farklı uzunluklardaki parçalar/paragraflar veriliyor ve parça içinde geçen kelimenin yakın anlamı, ana fikir soruları soruluyor.Writing kısmında ise 2-3 adet konu veriliyor ve belirli bir türde essay yazıyorsunuz.Çoğunlukla opinion essay oluyor.Listening'te ise size önceden temiz bir A4 kağıdı veriyorlar ve iki adet 15-20 dakikalık lecture tarzında bir konuşma dinliyorsunuz, dinlerken bir yandan not alıyorsunuz önemli noktaları.Daha sonra size bir soru kitapçığı dağıtılıyor ve soruları note-taking kısmında aldığınız notlara göre cevaplandırıyorsunuz.Bu aşamada beni en çok geren Listening ve Writing olmuştu. Lisede malum sınava hazırlanırken kaç tane essay yazdığımı düşündüm, essay ne demek tam olarak onu bile biliyor muydum? Listening'te ise yine yanlış sistemde öğrenim gören öğrenciler olarak bu kabiliyetimin gelişmediğini ve sınavda çok zorlanacağımı düşünmüştüm.
    -Son aşama bir başka kişiyle eşleştiğiniz ve belirli bir saatte gireceğiniz Speaking sınavı. Saatlere ve jürilere göre bölüyorlar sizi ve daha sonra partnerinizle birlikte 10 dakikalık bir mülakata tabi tutuluyorsunuz. İçerde soru soran hocalardan başka sizi kamera kaydına alan ve bir takım notlar olan bir hoca daha bulunuyor.Önce kişisel soruları cevaplayıp kendi konunuz hakkında konuşuyorsunuz, daha sonra çektiğiniz kağıtta çıkan konuyla alakalı partnerinizle karşılıklı bir tartışma yapıyorsunuz.
    Bu sonuçlara göre kimin hazırlık okuyacağı ( hangi kurdan ve nereden başlayacağı) kimin hazırlığı atlayıp bölüme geçmeye hak kazandığı belli oluyor. Hazırlık okumadım fakat okuyan arkadaşlarım vardı; hazırlığın sistemi ile ilgili daha sonra bilgi verebilirim isteyenlere.

Sonuçlardan sonra direkt olarak bölümden başlayacak arkadaşlara derslerin başlangıcından yaklaşık bir hafta önce bir danışman hoca belirleniyor ve okula gelip hem örgün öğrenci kaydınızı resmi olarak açmanız buna ek olarak da danışmanınızla birlikte ders seçmeniz isteniyor. Bu sene ders programı paket halinde geldi, 1.sınıf olduğunuz için zorunlu ders sayınız zaten fazla olacak yani seçmeli ders çok fazla alamıyorsunuz hatta Kültürel Etkinlik dışında neredeyse hiç. İlk dönem Akademik Yazma, Listening, Sözlü İletişim Becerileri I, Bağlamsal Dilbilgisi I vs. gibi dersleriniz oluyor. ( Ders içerikleri hakkında çok fazla detaya girmiyorum, bu konuda bilgi almak isteyenlere ayrıca yardımcı olurum. ) Direkt bölüme geçen arkadaşlar artan ödevler, yoğunlaşan dersler ile karşı karşıya kalıp bunalmış hissedebilirler, gayet normal ilk dönem ben de yaşadım bunu. Eğitim Fakültesi yatış yeridir mantığı ve cümlesi Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesinde asla işlemez. Özellikle grammar ve writing gibi derslerin hocaları bolca ödev verir, mesela writing dersinde 1 ya da 2 haftada bir essay yazılıp online bir sisteme yüklenir. Daha sonra artan sunumlarla boğuşursunuz. Fakat bunların hepsi size kendinizi geliştirmenizi, toplum içinde daha rahat konuşmak, düşündüklerini daha kolay ifade etmek gibi özellikleri de kazandıracaktır. Şuan kiminle konuşsanız size bölümün zorluğundan bahsedecektir. Ben bundan çok memnunum, tabiki zaman zaman ' Yetti artık bu ödevler de neyin nesi' demedim değil ama hepsi birer deneyim, kazanım. İlk senemin elverdiği ölçüde hocaları tanıdım, farklı şubelerde olan arkadaşlarım sayesinde de dersime girmeyen hocaları tanıdım. Hepsi özünde çok iyi ve kalitesini ortaya koymuş insanlar. Aynı şekilde dersler gibi hocalar hakkında da daha kesin ve net bilgiler verebilirim hangi ders hangi hocadan vs. olarak. Çoğu ders 1 vize 1 finale sahip, 2 vizesi olan bir ders almadım ben ilk senemden. Bazı derslerde yaptığınız sunumlar vize yerine geçiyor, mesela biz Speaking'te kısa film çekmiştik ve bu 2.vize olarak sayılmıştı.
    Naçizane benim en çok sıkıldığım dersler bu sene Eğitim dersleriydi

Şehir : Eğer güzel arkadaşlıklar kurmaya adım atmışsanız, bu şehre ısınırsanız sokaklarında dolaşırken mutlu olacaksınız. 2013 Kültür Dünyası Başkenti ünvanına sahip bu şehir daha ilk senede benim için çok çok özel bir konumda. Kampüsten dışarı adımınızı attığınız anda başlayan Üniversite Caddesi yani nam-ı değer Bağlar ; günün her saati kıpır kıpırdır. Bu caddeden gecenin bir yarısı da geçtim sabahın bir köründe de. Cadde üzerinde yer alan Espark alışverişlerin bir numaralı mekanı Cadde boyunca yürüdüğünüzde sizi Haller Gençlik Merkezi karşılayacaktır. Halleri geçtikten sonra ayrılan yolda sağa döndüğünüzde Adalar'a ve Doktorlar'a çok kısa zamanda ulaşabilirsiniz. Adalar, Porsuk Nehrinin ortasından geçtiği kısma deniyor.Bir sürü cafenin bulunduğu bu yerde kimi zaman dostlarınızla sıcak bir kahve içip her şeyinizi paylaşırsınız, kimi zaman da Porsuk'un kenarındaki çimlere inip çekirdeğinizi kolanızı alıp piknik havasında muhabbetin dibine vurabilirsiniz. Bir de Barlar Sokağı var tabi Canlı müziğin adresi, eğlencenin mekanıdır. Kişisel tercihinize göre alkol kullanıyorsanız alkol alıp, kullanmıyorsanız da alkolsüz içeceğinizi içip akşamınızı renkli hale getirebilirsiniz.Ayrıca sabah kahvaltıları için mükemmel mekanlar da vardır bu sokakta

Ulaşım: Sene içinde sayılı dolmuş ya da otobüs kullanmışımdır. Bu da her yerin yürüme mesafesi olmasından kaynaklanıyor. Fakat hazırlık okuyorsanız İki Eylül Kampüsü'ne gitmek için binmeniz gereken Kırmızı 4 adlı otobüsün namı da tüm öğrenciler arasında dalga dalga yayılmıştır İllet dersiniz, aman diyeyim. Ulaşım şehir içinde daha çok tramvay ile sağlanıyor. Tramvay ve belediye otobüslerinde ise para geçmiyor, Eskart çıkartıyorsunuz ve düzenli olarak içindeki bakiyeyi yenilemek için para yükletiyorsunuz. Otogar merkeze biraz uzak, bunun için tramvay çilesi çekmeniz gerekiyor ya da çare taksi tutmakta.

Konaklama : Yunus Emre Kampüsünün içinde Erkek KYK yurdu bulunuyor, 1 sene öncesine kadar Kız KYK ( yarı özel-devlet yurtları) da buradaymış fakat bu bu senenin başında oldukça uzak bir yere taşındı kız yurdu, tramvay mesafesinde Osmangazi Üniversitesi tarafında. Devlet yurdu düşünmeyen ya da yurt çıkmamışlar ise üniversite caddesinde, eczacılık kapısında bütçelerine uygun birçok apart bulabilirler. Okulun kesinlikle kaçınmanız gereken iki kapısı var, Cuma Kapısı ve İçem Kapısı. Buralardan asla ve asla makul bir fiyatta dahi olsa apart tutmanızı önermiyorum! Bu sene İçem kısmında kalmış biri olarak söylüyorum bunu size, ıssız ve tekin olmayan iki yer sakın sakın!

Okulun İmkanları : Yunus Emre Kampüsünde Çarşı A tesisleri bulunuyor ve içerisinde yüzme havuzu, spor salonu gibi sportif aktivitelere vakit ayırabileceğiniz olanaklar bulunuyor. Aynı zamanda üniversitenin içinde tenis kortu, futbol sahası gibi alanlar da var. Bu sene hemen hemen her branşta hizmet veren Mavi Hastane bulunmakta. Yine ek olarak Kahve Diyarı, Simit Sarayı, Pino, A101 gibi önemli yerler bulunmakta.

Avantajlar : Farklı farklı ilgi alanlarına hitap edecek faaliyetleri kapsayan çok sayıda öğrenci kulüpleri bulunmakta. Buna ek olarak benim gibi Erasmus hayaliniz varsa biraz çaba ve özenle güzel bir fırsat yakalayabilirsiniz. Çok sayıda değişim öğrencisi gönderen ve aynı oranda kabul eden bir üniversite olarak duyurmuştur zaten adını. Sosyalleşmenizi, vaktinizi renklendirip öğrencilikten zevk almanızı sağlayacak nice imkanlara sahiptir üniversitemiz.

Geçen sene gerek tercih döneminde gerek bu dönemden sonra olsun birçok kişiyle konuşmuş bir insan olarak, karar verme sürecini ve aklına takılan soruları sorma ihtiyacını gayet iyi biliyorum arkadaşlar. Sorularınız olduğunda hiç çekinmeden bana sorabilirsiniz. Şehir kesinlikle Eskişehir'dir, ben bu şehri her şeyiyle seviyorum ve tatile yeni girmeme rağmen özledim Kolay gelsin hepinize

21. Teşekkür amethyst02, Mavibst bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme amethyst02, katie_me bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    7
    Bilkent Amerian Kültürü ve Edebiyatı okuyan varsa ufak bi tanıtım yazısı yazarsa çok sevinirim Bilkentte başka bir bölüm okuyan biri de olur okul hakkında fikrimiz oluşur en azından.

Toplam 2 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)