Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 38 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Üniversite Tanıtımları 2012

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    45

Üniversite Tanıtımları 2012

Merhaba arkadaşlar!

Lütfen aşağıda yazılanları okumadan konuya mesaj yazmayın!!!!!

Unutmayın arkadaşlar; bundan birkaç yıl önce gideceğiniz bölüm ile ve yerle ilgili alabildiğiniz -alabileceğiniz her bilgi sizin için ne kadar değerliydi. Şimdi ise yardım vakti...

Bu başlığın amacı :
    Üniversite ya da lise okumak amacıyla kendi şehrinden ayrılıp ; okulunun bulunduğu şehre giden öğrencilerin ; o şehir hakkında görüş ve düşüncelerini , ilk gittiğinde karşılaştıkları ilginç,komik ya da üzücü olayları ,o şehir hakkında önerilerini,kendinden sonra o şehre gelmek isteyen-gelmeyi düşünen arkadaşları için bir şeyler paylaştığı bir başlık.

Temel amaç :
    Sınava hazırlanan arkadaşların , tercih dönemi ve sonrasında , onlara rehberlik edebilecek bilgileri ,onlara daha kolay bir şekilde ulaştırmak.
    Talep edilen İçerik :
    Bölümünüz hakkında bilgi
    Ders durumu(zorluk) (sınav sistemi- çan eğrisi- bütünleme- yaz okulu hakkında bilgi )
    Hazırlık olup olmadığı
    Fen-Edebiyat ise formasyon durumu
    Hocalar
    Şehrin yapısı
    Ekonomik durumlar ( şehirde yaşam- otobüs biletleri- öğlen yemekleri )
    İ.Ö ise harç ücretleri
    Kampüs genel yapı ( şehir merkezine olan ulaşım, ısınma, ortam, cafeler, imkanlar)
    Sosyal aktiviteler ( sosyal gruplar, bölüm içi aktiviteler,)
    Ulaşım
    KONAKLAMA ( yurtlar, ücretleri, yurtlara ulaşım, yurdun kampüslerden uzaklığı, odalardaki kişi sayısı, wireless internet, yurttaki yemekler ve diğer imkanlar)
    ...
    Sizin kendi görüşleriniz.
    Temel Kurallar :
    -Konuya her bölümden öğrenciler katılabilir.
    -KONU CHAT AMAÇLI DEĞİLDİR.
    -Yazılanlar ilgili YORUM yapmayınız! Burada soru sormayınız.
    -Konuya yazılan yazılarda lütfen ama siyasi ya da tartışmaya zemin hazırlayacak yazılar yazmayın.
    -Yazdıklarınızın ,özellikle tercih döneminde ,arkadaşlarınıza yol gösterecek olduğundan LÜTFEN sadece sizi etkileyen şeyleri - DÜŞÜNCESİZCE ,veya abartarak - ya da kişisel problemlerinizi LÜTFEN yansıtmayınız.
    -Gördüğünüz OLUMSUZ ve HAKARET İÇEREN yazıları LÜTFEN görevlilere bildiriniz.
    -Konunun amacının sizin de zamanında yeni olduğunuz şehre gelen arkadaşlarınıza ÖN BİLGİ vermek olduğunu UNUTMAYINIZ!
    -MESAJLARINIZI İMLA VE YAZIM KURALLARINA UYGUN OLARAK YAZINIZ(LÜTFEN DEMİYORUM ÇÜNKÜ BİR ZORUNLULUKTUR BU.)
    -Bu başlık altında kimseden yardım İSTEMEYİN ; kimseye YARDIM ETMEYİN !(sadece salt mesaj)
    -Yardım isteyen arkadaşlar ziyaretçi mesaj - özel mesaj - yeni konu açma seçeneklerini kullansın.
    -Lütfen bölümünüzü-şehri açıkca belirtiniz.

-Her bölümden , her üniversiteden öğrenciler yazabilir !
    Örnek ve istenen mesaj şekli :
    İstanbul üniversitesi; İngiliz Dili ve Edebiyatı(2)

Görüşler-Tavsiyeler-Öneriler vs vs vs vsvsvsvsvsvsvs..........
    Kısa Notlar:

-Hangi üniversite ve bölüm olduğunu mutlaka başlık olarak belirtiniz.
    -Mümkünse resim ekleyerek mesajınızı renklendiriniz.
    -Sizin önemle vurgu yapmak istediğiniz kısımları koyu yazınız.
    Önemli Not: Buradaki bilgilerin orada okuyan öğrenciler tarafından paylaşıldığını, bu bilgilerin ve görüşlerin kişiden kişiye göre farklılık gösterebileceğini, ve bu bilgilerin tercihler zamanında sadece göz önünde bulundurabilmeniz için paylaşılmış olan bilgiler olduğunu UNUTMAYIN!

Not: Tanıtımlar yapılsın daha sonra soruları olanlar için başka bir konu açacağım.

Konu Beowulf tarafından (20-05-12 Saat 22:19 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Okul: Gazi Üniversitesi
    Bölüm: Türkoloji ( Türk Dili ve Edebiyatı )

Okul: Gazi Üniversitesindeki bölümler genellikle Beşevler yani rektörlük kampüsünde bulunur. Yabancı dil bölümleri için bulunan hazırlık sınıfları ise merkezin biraz dışında olan Gölbaşı semtinde bulunur. Beşevler yerleşkesi çok büyük olmasa da genişçe bir yer kaplar. İçine girilince küçük bir ormana girmiş havasına kapılırsınız. Fen ve Edebiyat fakülteleri daha yeni sayılabilecek bir zamanda birbirlerinden ayrıldı. Yeni bir Edebiyat Fakültesi yapılma kararı alındı. 2 ya da 3 yıl içinde Edebiyat Fakültesinin yine şu an bulunan binanın yakınında bir yere taşınacağı söyleniyor. Üniversitede geçme sistemini tam olarak bilmiyorum açıkçası. Hocalarımıza sorduğumuzda tam olarak bir çan eğrisi olmadığını bağıl dağılım oranı diye bir sistemin olduğunu ve bunun da üç'e ayrıldığını hangi yönde bir sistemin uygulanacağına hocanın karar verdiğini söylüyorlar. 60 ile bir dersten geçedebilirsiniz 69'la bir dersten kaladabilirsiniz. Okulda yaz okulu faaliyetleri yoğun bir şekilde işler. Birinci öğretim harçları genellikle 300 TL civarı, ikinci öğretim ise 450-600 TL arasında olur. Zaten bu miktar değişkendir, kılavuzda belirtilir. Bu harç farklılığı eğer yaz okuluna kalırsanız da işler. Yani o dönemki yaz okulu ücreti ne kadarsa ikinci öğretime giden bir öğrenci o miktarın iki katını öder. Genellikle 1 vize 1 final şeklinde sınavlar yapılır. Gazi'de bunun aksi yönde bir sınav sistemi daha duymadım. Kesin konuşmamakla birlikte 1 vize 1 final sisteminin genel itibariyle uygulandığını söyleyebilirim. Kampüs şehrin merkezindedir. Ulaşımı rahattır. Metro ve otobüs ile rahatça ulaşım sağlayabilirsiniz. Kampüsün çevresinde Gazi kız öğrenci misafirhanesi ve Sabancı Kız yurdu bulunmakta. Bu konuda bayan arkadaşların daha şanslı olduğunu söyleyebilirim; ama genel olarak yurtlar kampüse çok da uzak değil. Bahçelievler dediğimiz semt var okulun hemen yakınında genel itibariyle yurtlar orada toplanmış bulunmakta. Ben ailemin yanında kaldığım için yurt yemekleri konusunda bir şey diyemem; ama arkadaşlarım bu konuda pek şikayetçi değillerdi. Fen-Edebiyat olarak formasyon veriliyor; ama bilindiği gibi yasa değişikliğine gidildi. Bundan sonra durum ne olur onu bilmiyorum. Öğrenci için otobüs 1.30 TL öğrenci olmayanlar için ise 2 TL'dir. Üniversitede bahar şenlikleri geniş bir sahada yapılır. Bu sene Gece, Sıla ve Gökhan Tepe geldi. İkinci öğretim sınıfları ikiye bölünmüyor onu da söylemiş olayım. En azından benim gördüğüm kadarıyla hocaların yaklaşımları çok iyi. Yani duyduğunuz tipik sert hocalar pek de yok. Yaz okulu olması dolayısıyla bazı derslerden yıl içinde geçmek yaz okuluna göre daha zor olabiliyor bunu da söylemiş olayım. Son olarak eğitimi ise en azından kendi alanım adına kaliteli diyorum, beklediğim gibi. Eğitim kalitesi konusunda pek şikayet edeni duymadım. Artık mavi diploma da veriliyor.

Şehir hakkında: Ankara ve Gazi'yle ilgili düşüncelerimi birleştirerek bir konuda yazmıştım. Bu kısmı tekrar yazmak istemiyorum direkt konu linkini paylaşacağım. İlgi gösteren arkadaşlara çok faydalı olacağını düşünüyorum.

http://www.dilforum.com/forum/univer...43-ankara.html

Şimdilik aklıma gelenler bunlar, eğer kafanıza takılan bir şey olursa özel mesaj yoluyla bana ulaşabilirsiniz. Herkese Başarılar!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Okul: Dokuz Eylül Üniversitesi
    Bölüm: İngilizce - Almanca - Türkçe Mütercim Tercümanlık

Okul: Öncelikle Dokuz Eylül Üniversitesi " Şehir Üniversitesi " olarak geçmekte, yani şehrin birçok yerinde DEU'ya ait bir bina görmek mümkün. Mesela, Rektörlük Alsancak'da; Yabancı Diller Yüksekokulu , Hukuk Fakültesi, İdari - İktisadi Bilimler Fakültesi Buca - Dokuzçeşmeler'de; Eğitim Fakültesi Buca'da; Fen Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakülteleri, İşletme Fakültesi,... vs ana yerleşke olarak kabul edilen Tınaztepe'de; Tıp Fakültesi Balçova'da; diğer birçok yüksekokul da İzmir'in ilçelerindedir. Sözün özü; dağınık bir okuldur. Ancak bir çok fakültenin Tınaztepe'ye aktarılması için çalışmalara başlandı. Misal Hukuk ve YDY binalarının temelleri atıldı ve muhtemelen önümüzdeki sene Tınaztepe Yerleşkesi'nde eğitim vermeye başlayacaklar. Tınaztepe ve Tıp Fakültesi'nde bulunan binaların haricinde binalar eskidir, lüks okul hayalleriyle gelmemenizi öneririm. Yerleşkelerin yeri de pek parlak değil açıkçası, bir Ege ile kesinlikle kıyaslamayın derim. Buca pek gelişmemiştir (Buca diyorum, çünkü işiniz YDY, Edebiyat Fakültesi ya da Eğitim Fakültesi ile olacaktır.). Ancak insanları açısından bir problem yoktur, İzmir rahat bir şehir.

Bölüm: Öncelikle şunu belirtmeliyim ki ben bu sene Almanca hazırlıktayım. İngilizce'yi geçtim. Bölüm totalde 6 yıl. 1 sene İngilizce, 1 sene Almanca hazırlık var. İkisini geçenler de var, ikisinden kalanlar da tabi. Ama İngilizce adına konuşmak gerekirse LYS'den biraz daha zor ve ek olarak essay yazmanız gerekiyor ki zorlanacağınızı sanmıyorum. Hazırlık eğitimine gelsem daha iyi olacak. Haftada 25 saat Almanca görüyoruz biz. Dersler dinleme, konuşma, yazma, okuma, gramer ve ana ders ( takip ettiğimiz kitabı baz alan ders ) olarak ayrılıyor. 3 hoca dersimize geliyor. 1 tanesi Alman zaten ki bu konuşma derslerinde ciddi anlamda yardımcı oluyor. Diğerleri de zaten Almanya'da uzun bir süre bulunmuş hocalar. Hazırlık eğitimi ise ciddi anlamda zor diyebilirim. Yeni bir dil öğrenmenin ve bu dilde ileride çeviri yapacak olmanın verdiği baskıyı kendiniz hissedebiliyorsunuz. Haftada 4 sınav oluyoruz. Biri " Vokabel - Wortschatz " olarak geçen sınav, bu sınavda işlediğimiz kitaptan ünite kelimelerinden sınav oluyoruz. Kelimenin Almanca açıklamasını, artikelini ve çoğulunu ve örnek bir cümle yazıyoruz. Fiillerde ise anlamını, çekimini, yardımcı fiilini, Praeteritum ve Partizip Perfekt halini, örnek bir cümle yazıp bırakıyoruz. Konuşma ise sohbet havasında ve belirli bir konu üzerine oluyor, mesela bu hafta " Kızıl saçlılar kendilerini daha mı güzel hissediyorlar ? " gibi bir konu üzerine konuştuk. Dinleme ise 1 ders boyunca test veyahut boşluk doldurma şeklinde oluyor. Bazen zor bazen ise kolay, bu nedenle genellemek zor. Yazmada konuları hoca belirliyor, bazen belirli sayıda kelime veriyor ve içinde bunların geçmesi gereken bir metin isteniyor bizden. Gramerde haftalık verilen fotokopilerden sınav oluyoruz, bazen 5 - 6 sayfa oluyor bazen ise 30 - 40 sayfa. Bu da konuya bağlı. Okumada haftada 1 hikaye okuyoruz, vizede de bu şekilde oluyor. Mesela vizede Franz Kafka'nın Die Verwandlung ( Dönüşüm ) isimli eseri vardı. Haftalık verilen eseri okuduktan sonra hakkında Inhaltsangabe denilen bir nevi sadeleştirilmiş bir özet yazıyoruz ve ardından sınavını oluyoruz. Genelde 10 soru oluyor sınav, 5 tanesi klasik, 5 tanesi doğru yanlış şeklinde. Daha sonra kitap hakkında 1 ders boyunca konuşuyoruz. Ana ders dediğim derste ise Schritte International seri ile çalışıyoruz. 6 kitap var. Bu seri bitince B1 - B2 arası bir seviyede olmuş oluyoruz ki bu şekilde dönemi bitiriyoruz, C1 seviyesine, ki bu bölümün başladığı seviye olur, ulaşmak kişisel çabanıza kalmış bir durum. Dersler gerçekten çok yoğun, ben bir süre sıkılırım, çalışmam derseniz gelmemenizi öneririm çünkü toparlamak çok zor olabiliyor. Ama şunu söyleyebilirim gerçekten bir şeyler öğrendiğinizi hissediyorsunuz ve zaten öğreniyorsunuz da. 4 vize 1 final oluyoruz. Eğer vizelerinizin ortalaması 85 ve üstü ise finalsiz geçme hakkınız var. Bu sene 160 kişiden ( Almanca öğretmenlikleri de dahildir. ) sadece 4 kişi finalsiz geçebildi. Ayrıca mavi diploma var ki bu da ayrıca bir avantajdır.
    Bölüm ise İngilizce ve Almanca karışık olarak başlıyor. İlk sene daha çok bir nevi genel kültür üzerine dersler var. Mesela Batı Medeniyetleri gibi, Türk dili gibi, Çevirmenler için Türkçe gibi ya da Güncel Konular gibi. 2. sınıfta ise 3. dil geliyor. Fransızca, İspanyolca, Japonca ve Rusça kesin olarak seçebileceğiniz diller, ancak bölüme gittimizde bölüm başkanı bize artacağını söyledi. Erasmus için 2 ülke, 4 üniversite var. 1 tanesi İspanya'da, diğer 3'ü Almanya'da. Bölümün 36 kişi olması şansınızı artırıyor, çünkü zaten 10 ya da 12 kişi gidebiliyor. 3. sınıfın sonunda staj zorunluluğu var ki bu da yetkin olmanızda bir adım. 4. sınıfa geçerken sözlü çevirmen ve yazılı çevirmen olabilmek için ayrılıyoruz, sözlü yani simultane çeviriye sadece 6 kişi seçiliyor, bilgilerinize. Bölüm çift dilde diploma veriyor, biliyorsunuzdur. Bu devlet üniversitelerinde sadece DEU'de var, bölümü oldukça cazip kılan da bu, bence. Ama dediğim gibi, gerçekten çalışma gerektiren bir bölüm, tembelliği affetmiyorlar.

Şehir: İzmir zaten güzel bir şehir, yerleşkenin bulunduğu bölge biraz şehrin dışında ve gelişmekte olan bir yer o ayrı. Ama ulaşım abartıldığı kadar kötü değil, zira 1 saatte Konak'a gidiyoruz derler genelde ki bu maksimum süredir. Genelde 20 - 30 dk arasında değişir. Diğer şehirlerden farklı olarak, KentKart var, bir kere kullandığınızda 90 dakika içinde gideceğiniz yerlere bedava olarak gidiyorsunuz. Metro, otobüs, Vapur filan fark etmiyor. Öğrenci için ulaşım ücreti 95 kuruş. Çok çok abartılarak anlatılır bir çok sitede. Burada da var hatta, abartılmış yorumlar. Sosyal hayat hakkında konuşacak olursak; İzmir'de genelde konser ve sergi oluyor. Bunun dışında değişik etkinlikler de yok değil, Gündoğdu Meydanı'nda yastık savaşı gibi. Üniversite ise konferans konusunda, bence, iyi. Çeşitli çeşitli konferanslar var, beden dilinden tutun, sosyal medya hakkında olanlara kadar. Bölümün çoğu da ( Her sene değişmeyen bir gerçek olarak ) İzmir'den geliyor. Bizde 36 kişilik bölümün 19'u İzmir'de yaşıyor mesela, bu nedenle kaybolmak gibi bir sıkıntı da pek yaşamıyorsunuz. Elbet biri aradığınız yeri biliyordur. Bahar Şenlikleri ise Tınaztepe'de yapılır. Bu sene Grup 84, Şebnem Ferah, Murat Boz, Luxus ve Moğollar geldi. Ha ama Duman da ayda bir defa mutlaka gelir, Pizza Pizza da menü karşılığında size bilet verir.

Bunun dışında merak ettikleriniz varsa özel mesaj ile sorabilirsiniz, başarılar.

4. Teşekkür dorlion bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme dorlion bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    16
    Okul: Hacettepe Üniversitesi
    Bölüm: İngilizce Mütercim Tercümanlık

Okul: Çoğu kişinin bildiği veya duyduğu gibi Hacettepe Üniversitesi’nin iki ana kampüsü var. Bunlardan biri Sıhhiye ve diğeri ise Beytepe’dedir. Sıhhiye’de sağlık bölümleri ve konservatuar bölümü var. Ben kendi bölümüm için söyleyecek olursam Beytepe kampüsünde Edebiyat Fakültesi’ne bağlı bir bölümüz. Kendine has ve toplu bir yerleşkesinin olması Hacettepe’yi önde tutan ve sevdiren unsurlardan biri. Beytepe ise harika denebilecek kadar güzel. Ben İzmirli olduğum için Ankara’yı pek sevemedim ilk zamanlar gerek havası gerekse diğer farklılıklar yüzünden, ama bu alışma sürecinde Beytepe kampüsünün güzelliği bana fazlasıyla yardımcı oldu. “Üniversite havası” denen şeyi yerleşke size gerçekten yaşatıyor. Tek sorun yerleşkedeki yurtlarda kalmıyorsanız eğer, her halükarda otobüsle ulaşımınızı sağlamak zorundasınız. Ama bu da tek bir yerleşke olmanın getirdiği zorluklardan en doğalı
    Bölüm: Bölüm alanında Türkiye’de ilk. Hatta Boğaziçi çeviribilim bölümü hocalarının Hacettepe’den mezun oldukları söylendi bana daha önce ama bilgim olmadığı için kesinlikle öyle diyemem. Puan olarak baktığımızda da Boğaziçi’nden sonra ikinci geliyor. Bölüm toplamda dört lisans yılı ve bir de hazırlık için gereken yıl olarak beş yıl olarak geçiyor. Sene başında muafiyet sınavına giriyorsunuz, iki aşamalı oluyor. İlk sınavda okuma ve gramer bölümleri vardı hatırladığım kadarıyla, ikinci kısımda ise dinleme ve yazma vardı. Çok da zor bir sınav değil, bu bölümü kazanan kişiler zaten o sınavı geçebilecek niteliklere sahip oluyorlar ve neredeyse tamamı bu sınavı atlatıyor. Ben hazırlık okumadığım için o konu hakkında bilgi veremeyeceğim. Bölüm ise gayet güzel. İlk dönem biraz zorluk çekiyorsunuz, açıkçası pek de ilginizi çekmeyen dersler geliyor. Ama ikinci dönemden itibaren çeviriye giriş dersleri aldığınızda ne için orada olduğunuzu hatırlıyor ve “işte bölüm şimdi başlıyor” diyebiliyorsunuz. Tabii bunların haricinde sıkıcı dersler de var, misal Uygarlık Tarihi diye geçen ve genelde her üniversitenin bu bölümünde değişik adlarla bulunan ders. Seçmeli yabancı dil dersini almakta eğer gözünüzü açmıyorsanız sene başında, alamayabilirdiniz önceleri ( diğer bölümlerdeki kişiler sırf kredi doldurmak için seçiyorlar çünkü) ama bu sene buna da bir düzenleme geldi ve bölüm öğrencilerinin mağdur olmaması sağlandı. Almanca, İtalyanca, İspanyolca, Fransızca, Çince, Korece, Rusça hali hazırda bulunan diller. Ayrıca bölümün çok da güzel laboratuvarları var. Özellikle de simultane bölümüne geçebilirseniz 3. sınıfta, çok donanımlı ve modern bir laboratuvar sizi bekliyor. Hacettepe’yi ayrı kılan bir başka özellikse tıpkı Boğaziçi gibi çok nitelikli ve köklü olması. Hele ki bir de bizim bölüm için bu daha da belirgin. Ben şahsen diplomamda yazan “Hacettepe Üniversitesi” yazısının bana ileride çok fazla katkı sağlayacağını düşünüyorum. Sonuçta, kendi bölümüm adına söylüyorum, Türkiye derecesi yapmayan birinin bu bölüme Hacettepe’de yerleşmesi imkansız. Son olarak, Erasmus programında da Avusturya, Belçika, İtalya, Yunanistan, Slovenya ve Slovakya ile anlaşmalar var, ancak not ortalamanızı bayağı bir yüksek tutmanız lazım, çünkü genelde her yıl 50-60 kişi alan bir bölüm var karşınızda, rakibiniz çok.
    Şehir: Yukarıda da söylemiştim, İzmirli olduğum için ilk 2-3 ay hiç sevmedim. Uzakta kalınca sıkılacağımı sanmıyordum ama gerek ailemin İzmir’de olması gerekse kız arkadaşımın İzmir’de okuması ilk zamanlar fazlasıyla can sıkıcıydı. Ama sonuçta burada üniversite için olduğumu ve tekrar sınava girsem ve aynı puanı yapsam gene Hacettepe’ye geleceğimi düşündüm ve zamanla alıştım. Ankara’yı zaten herkes bilir, havası kışı sevmeyenler için çok sinir bozucu. Ulaşımın diğer büyükşehirlerdeki ücretini bilmiyorum ama burada otobüste öğrenci biletinin 1,30 TL olması bana fazla gibi geliyor. (İzmir’e kıyasla söylüyorum ) Öte yandan, başkent olmasının verdiği avantajla şehir çok gelişmiş ve düzenli bir yapıya sahip. Yine başkent olmasının verdiği fırsatlarla şehirde birçok kültürel aktivite var tabii eğer gitmek isterseniz. Ayrıca Hacettepe’de de konferanslar, paneller çok fazla oluyor ki bunlar Türkiye geneli oluyor genellikle, Hacettepe bu konuda da öncü bir üniversite. (örneğin geçen gün Türkiye Çeviri Birliği Topluluğu’nun ilk çalıştayı yapıldı ve Türkiye genelindeki üniversitelerden misafirler katıldı).

Şimdilik benden bu kadar, bilgilendiremediğim konular olduysa mesaj yoluyla açıklık getirebilirim, başarılar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Okul : Selçuk Üniveristesi (Şimdiki "Konya Necmettin Erbakan Üniversitesi")
    Bölüm: İngilizce öğretmenliği

Öncelikle okul hakkında bilgi vermeden önce şunu belirtmek isterim ki artık Eğitim fakültemiz malesef Selçuk Üniversitesine bağlı değil. Burayı bu yıl başında kazandığmda Selçuğa bağlıydık, sonraları bi söylenti dolandı "Konya Üniversitesine bağlanıyo fakültemiz" diye ve sonunda bağladılar. Daka Selçuktan ayrılmanın şokunu yaşarken Konya Üniversitesininde ismini Necmettin Erbakan Üni olarak değiştirdiler. Tüm bunlar bikaç ay içinde okadar hızlı bi şekilde gerçekleşti ki kimse şuan Selçuktan ayrıldığımıza inanamıyo bile... Artık ilerleyen yıllarda neler olacak bilemiyoruz daha fazla. Selçuğa bağlı koskoca Eğitim, Tıp ve İlahiyat fakültelerini durduk yere aldılar Selçuktan malesef. Şuanda sistem hâlâ Selçuk üzerinden devam ediyo ama seneye neler olacak kimsenin bildiği bişey yok. Fakat okul bina olarak bana göre çok iyi. Zaten yapımı daha geçen yıl tamamlanmış. Ahmet Keleşoğlu isminde işadamı isminin fakülteye verilmesi şartıyla fakülteyi bambaşka bi görüntüye getirmiş. Fakülte konum olarak Meram/Yeniyol üzerinde ve ulaşım sıkıntısı yok denecek kadar az. Zaten fakültemiz Meram'ın tam merkezinde sayılır. Dk başı çarşıya (Zafer diyoruz biz çarşısına) minibüsler ve yarım saatte bide otobüsler gidip geliyo. 1.5 liraya minibüsle, elkartınız varsa 0.85 kuruşa otobüsle gidiş-gelişinizi sağlarsınız. Yurt olanağı da çok fazla. Adımbaşı yurt (kız-erkek her ikisi içinde) görebilirsiniz. Yok, ev düşünenler için o imkanda baya fazla. Şahsen ben şuan fakültenin karşısında oturuyorum 3 dk sürmüyo derse yetişmem kalktığımda
    Selçuk merkez kampüsü Merama biraz uzak kalıyo. Zafer'den tramvayla yaklaşık 1 saatlik yolculukla gidebiliyosunuz. Zaten tramvaylar kampüsün içinden geçiyo. Hâlâ Selçuk Üni.den bahsediyorum çünkü her ne kadar fakültemizi Selçuktan almış olsalarda ben kazandığımda Selçuk Üni olarak kazandım, kendimi Selçuklu olarak görüyorum hâlâ ve eğer diplomamda Selçuk yazmazsa tüm yasal işlemleri başlatcm bu konuda kesin kararlıyım. Herneyse, burayı kazanmadan önce de "ucuz biyer rahat geçinirsin" diyolardı, harbiden doğruymuş. Öğrenci olarak (savurgan biri değilseniz) cüzi bi miktarla bile hertürlü geçinirsiniz; kendimden biliyorum
    Eğitime gelince, açıkçası burası özellikle de İngilizce Öğretmenliğinde Türkiyenin ennnn rahat ve en kolay ders geçilebilecek fakültesi diyebilirim. Aslında fakültenin geneli öyle ama İngilizcede dahada fazla. Eğer kendi çabanızla bişeyler katamazsanız kendinize, mezun olduğunuzda lise son öğrencisinden hiçbi farkınız olmaz, benden demesi. O yüzden burda derslerle değil kişisel beceri ve isteklerle kendinizi geliştirebileceğiniz bi fakülte. Yani sözün özü, "Ben rahat bi şekilde okuyayım 4 yılımı bitireyim" diyenlerin yeri burası. Kendinizin eğitmeni oluyosunuz burda...
    Fakültede bütünleme olayı var. Çan eğrisi ve yaz okulu yok çok şükür. Tüm işi en geç bütünlemelerde geçip hallediyoruz. Sosyal aktivite bakımından extra söylenebilecek bişey yok genel bilinenler harici. Herşey arkadaş çevrenizle alakalı aslında. Onlarla güzel bi ortam oluşturursanız yapamayacağınız şey yok. Konyalılara "yobazlar, gerikafalılar" filan derler ama içlerinde nadirdir öyleleri. Herşeye alışkınlar adamlar. Ben pek bi yobazlıklarını görmedim...
    Fakülte Selçuktayken Erasmus, Farabi gibi programlar vardı ama şimdi değişiklikten sonra onlara ne oldu hiçbi bilgim yok. Zaten akademik işleyiş, bu bahsettiğim programlarda neler olacağı önümüzdeki sezon netleşir...
    Eğer Üniversite değişikliği olmasa tam aradığım yer burası diyebileceğim rahatlık ve güzellikte bi fakülte ama bu bahsettiğim olay insanın canını sıkıyo. Ama eğer sistem Selçuktaki gibi işleyecekse isme pek takılmıyorum. Tek derdim önümüzdeki sene sistemin değişmemesi (bütünleme gibi). Çünkü bazı yerlerden bütünlemenin kalkacağı gibi söylentiler dolanıyo. Bu arada geçme notumuz 60. Eğer dönem sonunda ortalaman 2.00 üstündeyse 50 ilede o dersten geçebiliyosun.

Burda çokta fazla özele inmeden bazı genel bilgileri aklıma geldiği kadarıyla vermeye çalıştım arkadaşlar. Konya düşünen ve yazdıklarım hakkında daha fazla bilgi edinmek isteyen olursa msj atabilirsinz. Geçen sene bu dönemlerde aynı araştırmayı bizlerde yapıyoduk ruh halinizi iyi anlayabiliyorum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    ANADOLU ÜNİVERSİTESİ- iNGİLİZCE ÖĞRETMENLİĞİ (NORMAL)
    OKUL: Türkiye'nin en büyük üniversitelerinden en köklü üniversitelerinden biri burası. Kampüs mükemmel. Ortam harika Eskişehir herkesin önereceği muhteşem bir ortama sahip.
    BÖLÜM: İngilizce Öğretmenliği Eğitim Fakültesinin önemli bir bölümünü kaplıyor. Hazırlık sınavı 5 aşamalı becerilerinizi ölçüyor. Aslında çok zor değil ama bizler LYS-5 gibi bir sınavla üniversitelerimizi seçtiğimizden zorlanabiliyoruz. KPDS/ÜDS vs. gibi sınavlardan 80 puan alınca geçiş şansınız bulunuyor. Ben hazırlık sınıfını yarım dönemde bitirdim. Kendi bölümüme geçtim. Bölüm dersleri normal çok zor değil. Hocalarımız anlayışlı( istisnalar var tabii ) bazı dersler hariç dersler eğlenceli de geçiyor. Kendini geliştirmek isteyen için herşey mevcut ama canınızı sıkacak dersler de mevcut.
    ŞEHİR: Öncelikle kampüsten bahsedeyim. Kampüsümüz şehir gibi. Herşey mevcut ve orada zaman geçirmeye bayılıyorum. Eskişehir'de şehir olarak öğreni üzerine kurulu olduğu için burda cannız sıkılmıyor. Herkes bizler gibi öğrenci ve değerli hissediyorsunuz kendinizi. Aktivite açısından herşey mevcut. 2. Üniversite gibi bir şansınız da mevcut ayrıca açıköğretimin göbeği olduğu için. Dersler canınızı sıksada aktivitelerle yeterince stres atıyorsunuz zaten

Burayı önerirmiyim? Kesinlikle öneririm çok güzel bir ortam var. Üniversite çok iyi sorusu olanlara cevap verebilirm. Mesaj atabilirsiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    46
    OkulTrakya Üniversitesi
    Bölüm:İngilizce Öğretmenliği

Okul: Geçen sene sorulsaydı bu soru kesinlikle yazmayın derdim. Eğitim eski bir binada sürdürülüyordu , teknolojiye de uzaktıkBu sene çok güzel bir eğitim fakültesi yapıldı. Sınıflar geniş , havadar ,lüks , teknolojik.Bol miktarda amfi de bulunmakta. Eğitim fakültesinin girişi diğer fakültelerden ayrı. İyi bir özellik. Eğitim fakültesi ile hazırlık okulu-meslek yüksek okulu birbirinde 100 adım mesafede. Bu arada okul merkezde
    Bölüm: Gayet kaliteli hocaları mevcut. Özellikle alan derslerine gelen hocalar . Muhlise hoca var kendisi doçent. Çok kaliteli eğitim veriyor. En önemli derslerimizi o alıyor başkasına bırakmıyor. Sınavları analitik düşünmeye yönelik.Eğer yazmak isterseniz elinizi korkak alıştırmayın pişman olmayacaksınız
    Şehir: İstanbulda bulamadığım rahatlığı burda buluyorum. Öğrenci şehri. Gecenin saat beşinde de sokaga çıksanız hiçbir şey olmaz.Bir boğazı olsaydı İstanbulun adı bile anılmazdı seviyorum kendisini.Asla sıkıntı yaşamayacağınız, öğrenciye ev verilen, kimsenin kimseye karışmadığı bir şehir Edirne.
    Dersler: Derslerin zorluk durumu dersten derse değişir. Şu var: Eğer iyi bir öğrenciysek bir çok dersten rahat geçersiniz. Devamsızlık yapmamanız gereken dersler vardı. Eğer contextual grammar(bağlamsal dilbilgisi) dersinize Firdevs hoca gelirse devamsızlık yapmayın bir hafta kaçtığı zaman her şey birbirine girer
    Hazırlık:Okulumuzda hazırlık mevcut. Tavsiyem Kpds-Üds-Toefl vs belgeniz varsa hazırlık sınavından 1 HAFTA ÖNCE teslim edip hazırlığı atlayın . Okumaya değmez. Örnek ben ,okumadım. Pişman değilim. Jumperım
    Hocalar: Hocalar iyi niyetlidir , devamsızlığa takanı çok azdır. Tabi abartmadığınız sürece. Konuşma dersine gelen hocamız Cem Yılmaz tadında bir adam. Çok da iyi konuşur, ondan çok şey öğrenebilirsiniz. Duyduguma göre doktoraya da başlamış.Onun dışında Firdevs hoca, Muhlise hoca gibi kalitesini gerçekten konuşturan hocalar var. Çok iyilerdir ,öğrenciyi sıkmazlar ama çok iyi öğretirler. İyiki de onlardan ders alıyorum.

Ekonomik durum: Kiler ,Kipa gibi marketlerden alışveriş yapın. İyi markaları ucuza alırsınız. Ufak marketlere gitmeyin aman ha.Minibüs 2 lira sivile. Kent kart alın derim. Çıkartması 5 lira. Paso gibi bir şey. Onla bindiğinizde 1 liraya biniyorsunuz. 2 lira nerde 1 lira nerde. O 1 liraya 2 çay içerim diyeceğim olmayacak çay 1 liraÖğrenciye yapılan her türlü indirimden yararlanmaya çalışın. Ev kiralayacaksınız emlakçıdan kiralamayın. 2 odalı eve adam 700 istiyor. Sobalı bir de.O paraya tokiden taksitle ev alırım. Benim gibi yapın ev sahibinden ev bulun.
    İ.Ö harç ücretleri: İngilizce öğretmenliği dönemlik 513,5.
    Kampüs genel yapı: Kampüs çok merkezi bir konumda , adeta hayatın olduğu yerde. Etrafta çok sayıda kafe var. Kampüsün önünde minibüs durağı var ,10 dakikada alışveriş merkezine vs gidebilirsiniz.Ben binmem minibüse onun yerine 10 dakika da ben koyarım 20 dakikada yürürüm. 4 liram cebime kalır(gidiş-dönüş)Kışın okulun içi çok sıcak. Üşümezsiniz
    Ulaşım: Her dakika minibüs bulmak mümkün. Not: Taksiye binmeyin , yerine arkadaşlarla taksitle arabaya girin daha iyi.
    Konaklama: Konaklama imkanları aklıma gelince keşke kız olsaydım diyorum. Okulun tam giriş kapısının karşısında bir sürü kız yurdu var. Okula 30 saniye uzaklıkta Bunlar pansiyon olanlar aslında yani şöyle: Sadece yemek yok . Elektrik,su ,ısınma,internet 2 kişilik oda 300 lira(tek 400). Bence hiçbir şey. Yol parası da yok. Oh mis. Okula 2-3 dakika mesafede bunların yemek dahil olanı var 500 lira falan .
    Not:3.senem hala kent kart almadım inatla.
    Konu human being tarafından (28-05-12 Saat 13:55 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Okul: Dokuz Eylül
    Bölüm: Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Okul:

Bölüm Edebiyat fakültesindedir malumunuz. O da Buca'da Tınaztepe kampüsünde yer alıyor. Tınaztepe şu an her ne kadar şikayet edilen bir kampüs olsa da, üzerinde uzun vadeli planlar yapılan bir kampüstür. Dağınık fakülteler oraya toplanacaktır mümkün olduğu kadar. YDY ve Hukuk fakülteleri bu yaz yapılıyor mesela, o zaman daha canlanacağını umuyorum. Amfitiyatro ve futbol sahası tamamlandı bile. Tınaztepe her ne kadar Buca dışında da sayılsa, kampüs ana kapısından merkeze yürüyerek 10 dakikada varabilirsiniz. Ulaşımı ana kapıdan yukarıya otobüsler 10 kuruş ücret ödeyeceğiniz yerleşke otobüsleri ve okulun kendi ücretsiz servisleri sağlıyor. Her ne kadar okulun desek de, öyle ufak ki; sadece güzergâhın başında bulunan mimarlık ve mühendislik öğrencileri sığıyor. O yüzden mecburen ESHOT (İzmir’in İETT’si)’a mecbur kalıyorsunuz. İzmir’in en çok vakit geçirilen yerlerinin hepsine kampüsten direkt olarak otobüs vardır; Alsancak, Konak, Çankaya, Bornova, Karşıyaka, Balçova, Narlıdere vs. Ayrıca Şirinyer banliyo istasyonu da yaklaşık yarım saat sürüyor; oradan havaalanından tutun da Menderes’e kadar gidebilirsiniz. Ulaşım sıkıntısı yok ama Buca’da pek cazibe merkezi yoktur. Sinemamız yok, tiyatro sahnemiz yok mesela. Okul etrafında içki içilebilen yer yok, Şirinyer taraflarına gitmek gerekecek. Konaklama olarak kampus çevresindeki birkaç özel yurttan ziyade kampus ana kapısına 7-8 dakika mesafedeki Hoca Ahmet Yesevi KYK yurdu vardır yakın olarak. Lakin daha merkeze doğru indikçe daha da çok yurt mevcuttur, Evka’daki Dokuz Eylül’ün kendi yurdunu ve yine o taraflardaki Tatari KYK Kız Yurdu’nu da unutmamak gerek. Kendiniz eve çıkmak isterseniz, kampüse yakın bir muhit olan Buca Koop-Kuruçeşme civarında misal 400 TL’ye 3+1, temiz, doğalgazlı evler bulabilirsiniz; özellikle Buca-Koop’ta. Onun dışında kampüs ana kapısının karşısındaki bloklarda da uygun fiyatlı evler bulunabilir. O muhitte stüdyo-apart tarzı evler de vardır.

Bölüm:

Eğer bu bölüme girerken, ön yargılarınızı, belki kaba olacak ama at gözlüklerimizi dışarıda bırakıp girerseniz, ufkunuzun müthiş açıldığınızı göreceksiniz. Öyle ki, dört senenin sonunda şu an duymaya tahammül bile edemediğiniz fikirlerin, akımların, kişilerin, grupların koyu bir savunucu olarak bulmanız işten bile değil. Ha, mezun olayım da, formasyonla MEB’e gireyim de o bana yeter derseniz, yıllar sonra bölümle ilgili bilgi adına tek hatıranız diplomanız olur. O yüzden “bölümü yaşayın” derim ben. Müfredat çok çeşitlilik gösterir. İlk sene Amerikan Tarihi ağırlıklı olur ve yavaştan edebiyata giriş başlar. Sonraları edebiyat gittikçe yoğunlaşır. Dediğim gibi çok çeşitlidir; sabah kendinizi Comparative Literature dersine girdikten sonra Cyberculture dersinde bulabilirsiniz. Bazen de Art History’den sonra Pragmatism… Bağıl not sistemi mevcuttur. Hocalara gelirsek, o konuda kesin bir yorum yapmak yanlış olur. Bölüm kadrosunda Peygamber olduğuna inandığım hoca da var, umursamadığım da. O size kalmış kime nasıl yaklaşacağınız. Ama öyle çok kıl da birisi yok hani. Merak edenler için unutmadan belirteyim, çift-ana dal veya yan dal imkanı yok bizim bölümde. Erasmus imkanı da kısıtlı. Sadece 5 kişi gönderiliyor şu anda ve sadece Almanya ve Romanya’dan bir okul ile anlaşma var, onların da English Language and Literature bölümlerine.

Klişe olacak ama İzmir rahat bir şehir. İnsanların sıkıntısı yok, derdi yok. Aceleleri ise hiç yok. Zaten fark edersiniz, bu kadar az araç –İstanbul ve Ankara’ya göre- nasıl böyle trafik yaratıyor diye sorarsınız, E bu da insanlığın rahatlığından: nispeten yavaş akan bir hayat. İstanbul’dan gelenler beğenmeyecek, Ankara’dan gelenler romantik açıdan bakıp denizine odaklanacak, diğer şehirlerden gelenler ise bir yolunu bulup mezun olduktan sonra İzmir’de kalmaya çalışacaklardır. O meşhur sorunlu metro hattı var, daha da uzatılmakta. Banliyo hattı var sizi vilayetin güneyinden kuzeyine kadar rahatça götürecek. ESHOT var, heryere götürür. Bazen ilçelere bile. Dolmuşlar da ekstrası. Vapur seferleri var Karşıyaka-Bostanlı-Alsancak-Pasaport-Konak arasında, daha az sıklıkla da Göztepe’ye ve Bostanlı’dan Üçkuyular’a. Çok keyifli, bir yerden bir yere giderken vapur alternatifiniz varsa otobüsü tercih etmeyin bile. Tavsiyemdir. Buca’ya gelirsek, kimileri köy diyor ama yarım milyon nüfusumuz var. İzmir’in üvey evlat ilçesi gibidir. O kadar ilçe gelişmiştir ama Buca hep yerinde sayar. Hep gelen belediye başkanları da beceriksizidir parti farkı olmadan. Tuhaf bir yönü var. Daracık yolları insanı deli eder özellikle iş çıkış zamanı trafiklerinde. Ama Buca’da çok rahat ve ucuza yaşanır, öğrenci için nimet gibi bir yerdir. İnsanı da fena değildir, rahat edilir. Dediğim gibi gerek banliyo ile gerekse de otobüs ve dolmuşlar ile gidemeyeceğiniz yer yoktur. Bu arada otobüs ücreti öğrenciler için 95 kuruştur ve 90 dakika içinde istediğiniz kadar binebilirsiniz sadece iki biniş arası 5 dakika olmak şartı ile. Öyle de bir güzelliği var.

Şimdilik aklıma bir çırpıda gelenler bunlar, sorusu olanlar benimle irtibata geçebilirler; elimden geldiğince seve seve yardımcı olurum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    Okul: Çankaya Üniversitesi
    Bölüm: Mütercim - Tercümanlık (Burslu) (İngilizce)
    Tür: Vakıf Üniversitesi

Çankaya Üniversitesi, Sıtkı Alp Eğitim Vakfı tarafından kurulmuştur. 4 fakülte, 2 enstitü, 1 meslek yüksekokulu ve 4 araştırma-uygulama merkezi ile 1997-1998 öğretim yılında faaliyetine başlamıştır.

2 Adet kampüse sahiptir, yeni kampüs, ödüllü ve inanılmaz hoş bir kampüstür. Tek dezavantajı şehre olan uzaklığıdır. Servisleri daima vardır, sürekli çalışmaktadır. Akşam trafiği en büyük sorundur. Servislere erken saatlerde binmenizi tavsiye ederim.

Okul:

Çankaya Üniversitesi'nin öğretim dili Hukuk Fakültesi hariç İngilizce'dir. Öğrencilerden yabancı dil bilgisi yeterli olmayanlar bir yıl süre ile İngilizce Hazırlık Sınıfına devam ederler. Üniversiteye kayıttak sonra isteyen öğrenciler hazırlık atlama sınavıyla bir yıllık hazırlık sürecinden kurtulabilirler. Sınav çok zor bir sınav değildir, burslu olarak üniversiteye gelen her öğrencinin atlayabileceği bir sınavdır. Çankaya Üniversitesi'nde 18 bölüme sahip dört fakülte, 14 yükseklisans ve 1 doktora programına sahip iki enstitü, bir programa sahip bir meslek yüksekokulu ve İngilizce eğitimini destekleyen İngilizce Hazırlık Sınıfı bulunmaktadır.

BAŞARI BURSU
    Çankaya Üniversitesi'nin burslu programlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs, sadece öğretim ücretini kapsamaktadır. Karşılıksız olan bu burslar, İngilizce Hazırlık Programında geçirilebilecek süre dahil, öğrenci Çankaya Üniversitesi'ndeki öğrenimine ve derslere devam ettiği sürece verilecektir. Çankaya Üniversitesi tam burslu programlarına yerleştirilen öğrencilerden puan türüne göre Türkiye genelinde ilk 250 içinde yer alanlara ayrıca her yıl 9 ay süre ile ayda 1.100 TL, ilk 251-2000 arasında yer alanlara ise ayda 500 TL ek başarı bursu verilmektedir. Ek başarı bursu karşılıksızdır ve yıl sonundaki genel not ortalaması dört üzerinden ikinin (2.00/4.00) altına düşmediği sürece devam etmektedir.

Şehir: Tercümanlık büyük şehirlerde faha fazla alternatif sunan bir meslek. Ankara'nın başkent olması ve birçok yerli yabancı şirketin Ankara'da olması büyük bir şans. Herkes Ankara'da iş bulabilir, ama Ankara'lı bu konuda diğerlerinden bir adım daha öndedir.

İnternet sayfası: Çankaya Üniversitesi

Merak ettiklerinizi daima bana sorabilirsiniz.
    ambitious09 tarafından ek bilgi

Çankaya Üniversitesi; Mütercim-Tercümanlık (İngilizce) (Tam Burslu)
    Öncelikle bir vakıf üniversitesinde burslu bir öğrenciyseniz büyük bir avantajla başladınız demektir.
    Bu avantajların bir kısmı; başarı bursu (ilk 2000’e girenler için 500 TL, ilk 250’dekiler için 1.100 TL), çift ana dal veya yan dal hakkı ve Erasmus programında devlet üniversitelerine kıyasla daha yüksek şansınızın olması (Katılan kişi sayısının daha az olması ve zaten burslu ve dil öğrencisi olduğunuz için daha iyi puan alabileceğinizden dolayı).
    Başarı bursu, Hazırlık Sınıfı (giderseniz) dönemi dahil olarak öğrenci derslerine devam ettiği sürece her yıl 9 aylık eğitim dönemi boyunca verilmektedir. Öğrenci kredisi gibi mezun olduktan sonra geri ödeme gibi bir şartı yoktur, yeter ki notlarınız 2.00/4.00 altında olmasın (ki bu da çok düşük bir ihtimaldir.).
    Çift ana dal ve yan dal programları büyük bir nimettir. Mütercim-Tercümanlık öğrencileri genellikle Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler veya İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümünden çift/yan dal yapmayı tercih ederler. Yan dalın yükü hafif; fakat bitirdiğinizde elinizde dersleri aldığınıza dair sertifika olur. Çift ana dalın yükü oldukça fazla (İki dönem uzatma hakkınız var.); ancak bitirdiğinizde elinizde bir “diploma” daha olur. İki üniversite bitirmiş olursunuz.
    Erasmus Öğrenci Değişim Programında anlaşmalı ülkeler her yıl değişebiliyor/yeni ülke eklenebiliyor. Şu anda bölümün anlaşmalı olduğu ülkeler İspanya, Polonya ve Romanya’dır. Ek olarak, ileride İngiltere’yi de eklemeyi planlıyorlar. Bazı sıkıntıları olsa da bu programa katılmanızı kesinlikle öneririm. İngilizce’nize pek faydası olmasa da yeni bir dil ve kültür tanıma fırsatı veriyor. Yeni deneyimler her zaman yarar sağlar. Sadece gittiğiniz ülkeyle de kalmazsınız, tüm Avrupa’yı gezme şansınız var. Şu an bu program sayesinde İspanya’dayım ve kişisel gelişimime gerek entellektüel gerek sosyal açıdan inanılmaz katkısı oldu. (Ve mümkünse gitmeden dili öğrenin derim.)
    Vakıf üniversitesi olduğu için bursluysanız harç ödemezsiniz.
    Bölümde ikinci yılımı bitiriyorum. Hocaların hemen hemen hepsini tanıyorum diyebilirim. Tanıdıklarımdan da (biri hariç) oldukça memnunum. Hepsi prestijli üniversitelerden (Hacettepe, ODTÜ, Boğaziçi) eğitim almış, saygın hocalar. Hepsiyle çekinmeden arkadaşça konuşabilirsiniz. Çevirmenlik ve tercümanlık yapan uzman hocalar da vardır. Hatta biri Dan Brown kitaplarının çevirmeni Petek Hocadır, kendisi dünya tatlısıdır.
    Eğitimin ilk iki yılı daha çok bir yazar, bir eleştirmen olmayı öğrenerek geçecek. Ki bu da çevirmenliğe giden yolda olmazsa olmazdır. Temel çeviri dersleri de alacaksınız. Kalan iki yıl da tamamen yazılı ve sözlü çeviriye odaklanıyor. Derslerin zorluğu konusuna ve hocasına göre elbet değişiklik gösteriyor. Derslere devam ettiğiniz sürece sınavlardan sıkıntı çekeceğinizi hiç sanmıyorum. Asıl sıkıntı çekebileceğiniz konu uzun araştırma isteyen proje ve makaleler olacaktır. Kısa film çekmeniz bile istenebilir. Ama gözünüz korkmasın, bunların hepsi akademik hayatta temel taşlarınız olacak, üst sınıflarda “İyi ki o zaman öğrenmişim bunları.” diyeceksiniz. Derslerden “Bugün gerçekten bir şey öğrendim.” diyerek çıkacaksınız. (Benim açımdan öyle en azından.J)
    Sosyal açıdan da hayli etkindir. Bölümün 3Ç (Çankaya Çeviri Çevresi) isimli topluluğu vardır. Bu topluluk çeviriyle ilgili ya da kültürel etkinlikler düzenler. Yıl boyunca birçok konferans düzenlenir. Çok çeşitli kulüpler ve seçmeli dersler vardır. Özellikle dil öğrencileri için daha geniştir bu. Hatırladıklarım Avrupa dilleri, Japonca ve Rusça.
    Üniversite, 2011-2012 eğitim dönemine Ankara-Eskişehir yolu üzerindeki yeni kampusunda başladı. Bu sayede tam anlamıyla modern ve çimlerinde oturabileceğimiz bir kampusa kavuşabildik. J Kaldı ki Türkiye’nin en iyi mimarileri arasına girdi. Merkez bina (ortak alan) içinde iki katlı öğrenci kafeteryası, bir kafe ve bir de yemekhanesi bulunmaktadır. Yemekler oldukça lezzetli. Değişmedi ise tabldot ücreti 5 TL olması gerekiyor. Devlet üniversitelerine nazaran tek dezavantajı budur diyebilirim. Bir fotokopi odası ve bir kırtasiye de bu ortak alan içindedir. Dışarıda da kütüphane binasında kafe ve ayrı bir restoran bulunmaktadır. Bu arada, kütüphane kampus içinde bulunduğum en güzel birimdir, yemyeşil manzaraya karşı oturup kitap okuyabilmek gayet keyiflidir. Merkeze hayli uzaktır (30 km); fakat hemen hemen her semte ücretsiz servisleri bulunur. Kızılay-Sıhhıye’ye 40 dakikada varabilirsiniz.
    Okula bağlı sadece bir özel kız öğrenci yurdu vardır. O da eski kampusta (100. Yıl’da) bulunur. Çok özel olduğu için oldukça tuzludur, eve çıkmanız daha mantıklıdır. Yeni kampus’un tam karşısında Toki Turkuaz Konutları bulunur. Burası artık Çankaya’nın öğrenci sitesi haline dönüşmüştür. Ben dahil olmak üzere birçok Çankayalı burda oturuyor. Kiralar Ankara’da bulamayacağınız denli düşük ve binalar sıfırdır. Özellikle kışın o yoğun soğuğunda, “evim” diyebileceğiniz sıcaklığa sahiptir. Dersler 9.40’ta başlar. Okula da sabahları 15 dakikada bir olmak üzere akşama kadar saatte bir servisler vardır. Beş dakikada okuldasınız. Bu, kış aylarında büyük bir avantajdır. Bahar ve yaza doğru da serindir, her yer yeşermeye başlar, manzarası hoştur.
    Ankara’da yaşam bir Ankarasever olarak benim için hayli zevkli. Takip ederseniz sosyal ve kültürel açıdan sizi oldukça doldurabilecek bir şehirdir. Kızılay’da her çeşit insanla karşılaşabilirsiniz. Sıcak bir hissiyat verir size. Sakarya caddesi, genellikle üniversiteli öğrencilerin takıldığı kafe ve barlarda doludur, hoş sohbet bir yerdir. Tunalı Hilmi caddesi daha elit kesime hitap eder, daha kültürel faaliyetlerin olduğu taraftır, gezintiye çıkması hoştur. Özellikle eski Ankara olan Ankara Kalesi tarafı keşfedilmesi gerekir; daha bir Ankara’dır orası. Ulaşım; EGO toplu taşuma araçları, metro, midibüs veya dolmuşlarla sağlanır. EGO için öğrenci kartı kullanmak istiyorsanız ayrıca PASO almanız gerekir (Büyük bir saçmalıktır.); lakin öğrenci ile tam arasındaki fark gittikçe açıldığı için illa ki almak zorunda kalırsınız. Yine de Ankara’nın tadı sorun ettirmez bunları.
    Herkese sınavda ve tercihlerinde bol şans.
    Konu Beowulf tarafından (06-06-12 Saat 20:49 ) değiştirilmiştir.

Çankaya University Translation and Interpreting Studies Awarded with Scholarship

www.bakhele.com > Patron her zaman tüketici!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    83
    Celal Bayar Üniversitesi hakkında genel bilgiler

Fen Edebiyat Fakültesi İngiliz Dili ve Edebiyatı düşünen arkadaşlarımızın tercih edebilecekleri bir üniversite Celal Bayar Üniversitesi. Eğitim kadrosunda Profesör bir düzeyinde öğretim üyesi bulunmaması dışında kadro olarak fena sayılmayacak bir yapıya sahip. Kazanan öğrenciler sene başında muafiyet sınavına girerek başarılı oldukları takdirde hazırlık okumadan başlayabiliyorlar.

Manisa şehir olarak –kişisel kanaatim- güzel bir şehir. İzmir e sadece 30 dklık bir mesafede olması şehri daha cazip hale getiriyor. Pekçok öğrenci İzmir’den gelip gidiyor. Öğrenciler için yeteri kadar devlet ve de özel yurt mevcut. Kampus şehir merkezinden yaklaşık 15 dk otobüs yolculuğu ile ulaşılabilen Muradiye beldesinde. Öğrenciler isterlerse kampus içindeki devlet yurtlarında isterlerse de şehir merkezindeki yurtlarda kalabilirler. kampuse ulaşım son 1 yıla kadar sıkıntılı idi.Ancak bu yıl rektörlüğün öğrenciler için sefere koyduğu ve şu anda 1.50 kuruş ücretle hizmet veren ring seferlerinin gelmesiyle rahatlamış görünüyor. Bu ringler dışında Muradiye Kooperatifi tarafında işletilen minibüsler de aynı fiyatla hizmet veriyor. Yemek konusunda öğrenciler ister kampus içindeki alakart restorandan isterlerse de tabldot usulü yemeklerden faydalanabiliyorlar.

Ders geçme sistemi olarak çan eğrisi sistemi bu yıl başladı ve bütünleme yerine yaz okulu devreye sokuldu. Kampus hızlı bir şekilde sosyal yönden zenginleştirilmeye çalışılıyor. Üniversite yurtdışından pek çok üniversite ile işbirliği halinde ve bu sayı her yıl artıyor.

Kişisel kanaatim , Celal Bayar kendini hızla yenileyen ,öğrencisine değer veren ve gelişen dünyaya ayak uydurma noktasında büyük efor sarfeden bir üniversite olma yolunda.

Daha detaylı bilgi ihtiyacı olanların sorularına cevap verebilirim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Marmara Üniversitesi - İngilizce Öğretmenliği

Öncelikle henüz 1. sınıfım. 1 senelik gözlemlerimi yazacağım, bunu bilmenizi isterim. Artık 2. sınıfım sanırım ama. Neyse… İlk olarak eğer öğretmenlik hayaliniz yoksa gelmeyin bence, yapmayın o hatayı. Hazırlık var bölümde, ama eğer bu bölümü kazandıysanız çok rahat geçersiniz sınavı. Aşırı kolay oluyor çünkü. =) Yok, ben kalacağım bilerek derseniz o ayrı. Marmara Üniversitesi (Göztepe Kampüsü) genel olarak merkezi bir yerde. Bulunduğu konum çok iyidir. Kolaylıkla ulaşımı gerçekleştirebilirisiniz her yerden. Ulaşım yönünden hiçbir sıkıntınız olmaz. Kadıköy güzel yer açıkçası. Okulun yerini çok beğeniyorum o yüzden. Okuldan sonra istediğinizi yapabilirsiniz. Çan eğrisi var bizim bölümde. Dersler çalışınca kolay, çalışmayınca zor diyerek klişe bir cümle kurmak istiyorum, ama genel olarak sunumlar ve ödevler zorladı beni. Bu bölüme gelirken sunum yapmaya, essay yazmalara hazır olun. Dersler genel olarak eğlenceli ve size bir şeyler kattığını söyleyebilirim. Mesela ben sadece 9 ay içinde telaffuz olarak lisedeki gibi değilim. Dinleme ve Sesletim dersi –ki kendisi çok eğlencelidir- sayesinde aşırı gelişiyorsunuz. Ses olayıyla aşırı haşır neşir oluyorsunuz. Arkadaşlarla falan konuşurken bazı şeyleri söylüyoruz mesela ‘’initial&final cluster, maximal onset principal’’ falan diyoruz, kalıyorlar öyle. Pek bilmiyorlar genelde. Diğer üniversitelerde daha farklı işleniyor bu ders sanırım. Onları bilmek çok harika bir şey ve kelimelerin okunuşları hakkında pek çok şey öğreniyorsunuz. Bağlamsal Dilbilgisi diye bir ders var, Uludağ’daki arkadaşım normal grammar görüyorlarmış mesela; ama biz öyle değil. Çok daha farklı görüyoruz. İngilizce dilbilgimin iyi olduğunu düşünüyordum bu dersten önce açıkçası. Biraz zorlar başta. Hoca anlatmaya başladığında dersi ilk haftalar ne diyor diyordum açıkçası. Çok farklı ve zor gelmişti. Ancak gün geçtikçe her şeyi daha iyi anlıyorsunuz, kolaylaşıyor sonra mantığı kavrayınca. Neyse, her dersi anlatmayayım tek tek. Hocalar çok hoşlar bence. Soru sorduğunuzda falan ilgilenirler. Uğraşamam seninle tarzında değil hiçbiri. Sınıfta görüşlerinizi rahatlıkla dile getirebilirsiniz (siyasi görüş anlamında demiyorum tabi.) Katılmadığınız noktaları belirttiğinizde hocayla o konuyu tartışabilirsiniz. (Bunu yapamacağınız bir hoca var, gelince anlarsınız siz zaten; ama zaten İngilizce’yle alakalı ders vermiyor. =) )İstanbul’u anlatmama gerek yok sanırım. Rüya gibi bir şehir. İstediğiniz, istemediğiniz her şey var. Kalacak yer olarak mutlaka bir yer bulursunuz. Bir sürü okula yakın özel yurt var, onlarda kalabilirsiniz ya da okulun içindeki yurtlarda kalabilirsiniz. İki tane var bildiğim kadarıyla okulda. Okulun içinden bahsedersem… Güzel bence. Çok seviyorum şahsen ve her gün isteyerek ve severek gittim. Hayalinizdeki üniversite nasıl bilmiyorum açıkçası, ben gelirken öyle çok büyük şeyler hayal etmemiştim. O yüzden de mutluyum yani burda. Genelde binaların içini pek sevmiyorlar da o konunun pek önemi olduğunu ben şahsen düşünmüyorum. 3 tane cafe var okulun içinde, güzel yerler açıkçası. Oralara gidebilirsiniz. Onun dışında yemekhane var. Orda yiyebilirsiniz. Başlarda 1,5TL’miş ancak sonra 1TL olmuş. Yemekler güzeldir. Şikayet edeni görmedim. Bunlara ek olarak, eğer gelirseniz Atatürk Eğitim’in binasında olmayacaksınız onu söyleyim, hazırlıklı olun. Okulun sonuna doğru atmışlar bizi. Sadece bizi değil tabi. Sınıf öğretmenliği, okul öncesi falan da o binada. Yine olsa yine yazar mıyım diye düşününce de yazardım. Bölümü pek severek okumuyorum, ama üniversite olayı değiştiriyor baya. Aklıma gelenler bunlar. Sorunuz olursa özel mesajla sorabilirsiniz. Bol şans hepinize.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    Birkaç bir şey de ben bölümüm ve okulum hakkında bir şeyler yazayım öyleyse. Gazi Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği 2.sınıfı bitirmiş bulunmaktayım an itibari ile. Zorunlu hazırlık var ancak iki aşamadan oluşan hazırlık atlama sınavı da mevcut. İlk aşamada listening, grammar ve reading skills’lerinizi ölçen çok zor olmayan bir sınav yapılıyor; bu sınavda başarılı olan kişiler ikinci aşama olan ve hazırlık kampüsünün olduğu yerde(nedendir ben de bilmiyorum, herhalde geçecek olsalar bile bi’ görmeleri lazım hazırlık kampüsü nasıl bir yermiş mantığı olabilir) yani Gölbaşın’da, writing ve speaking sınavlarına giriyorsunuz. Bunlarda İngilizceye 80 soruluk test mantığıyla bakmayan kişilerin gayet rahat geçebileceği sınavlar. Hazırlığı geçtikten sonra, ana kampüse; yani Beşevler’e gidiyorsunuz. Gayet merkezi bir yer ve hiçbir şekilde ulaşım sıkıntısı yaşamazsınız. Güzel bir kampüs ‘aslında’ ama malum olaylar, Gazi pekte Üniversite gibi değil; sadece tabalesi var diyebilirim hatta. Bunlara değinmeden önce eğitimden bahsedeyim biraz. Malum, Gazi Eğitim Fakültesi ülkemizin en köklüsü ve fazlasıyla hakkını veriyor, bundan her anlamda emin olabilirsiniz. Eğer gerçekten öğretmen olmak istiyorsanız, Gazi’nin size kazandıracağı çok şey var ama ben gibi öğretmen olmak istemiyorsanız, tercih yapmadan önce bir kez daha düşünün derim. Bölümümüzün akademik kadrosu çok çok kaliteli, hocalarımız inanılmaz insanlar; hepsi birbirinden değerli, hepsinden kazanacağınız bir çok şey var. İnanın şu ana kadar dersime giren hocalarım hakkında sabaha kadar sıkılmadan bir şeyler yazabilirim! Öğretmen olma isteği olan bir insan, Gazi İngilizce Öğretmenliğin’den kazanacakları ile çok mutlu olabilir, bunu garanti ediyorum. Geçme notumuz yoktur, çan uygulanıyor bizde de. İlk senenin en zorlayan dersi Bağlamsal Dilbilgisi oluyor; şöyle ki genelde bölümün en yüksek notu 70 civarı oluyor ilk dönem ve ilk dönem epeyce fazla kişi bu dersten kalıyor maalesef. İkinci dönem ise, insanlar ilk sınavda dökülüyor ancak final de test yapıldığı için genel bir toparlama durumu söz konusu olabiliyor; ama, yine bir çok kişi kalıyor bu dersten. ( İki dönemde finallerde en yüksek notlar bana aitti bu arada. :P ) Gazi’di aldığınız Bağlamsal Dilbilgisi diğer bir çok Üniversite’ye göre çok daha farklı, çok daha karmaşık oluyor bu arada. Onun dışında, öğretmen olmak istemeyen biri için ilk sene bir de zorunlu olarak aldığınız eğitim dersleri ölüm olabiliyor; fazlasıyla sıkıcı geliyor adama. Ben bayılıyordum şahsen o derslerde… Yani işin özü, 1.sınıf Gazi’ye alıştırma gibi bir sene konumunda diyebiliriz. 2 olduğunuz da biraz daha kendinizi öğretmenlik okuyormuş gibi hissetmeye başlıyorsunuz. İlk dönem en çok zorlayan ders Dilbilim oluyor, ikinci dönem ise Dil Edinimi. (Dilbilimi umarım Cemal Hoca’dan alabilirsiniz! )Dersler hakkında uzun uzun bir şeyler yazmak şu an için zaten size de aklınızda bir şeyler oluşmasına pek yardımcı olmayacaktır, yine de aklınıza bir şeyler takılırsa mesaj atabilirsiniz. Şimdi gel gelelim Gazi’nin nasıl bir okul olduğuna. Aslında kimse size durduk yere karışmıyor; o tamamen bir şehir efsanesi, muhtemelen belirli bir grubun Gazi’yi kötüleme politikası olabilir ama şu da bir gerçek ki ‘dış görünüşünüze’ göre gayet yargılanabiliyorsunuz Gazi sınırları içinde. İlk sene gayet sıkıntı yaşadım ama bu sene daha rahattım, sıkıntı dediğim de öyle dövme falan değil; birkaç kere kıyıya köşeye çekip küçük uyarmalardı. Buradan çıkarmanız gereken şey, Gazi’de ne bir Beytepe gibi bir kampüs ortamı var ne de bir Odtü’de ki kadar rahat edebilirsiniz. Muhtemelen okul hayatınız sadece derslere girip çıkmadan ibaret olacaktır. Şu an için aklıma gelenler, yazabileceklerim bunlardan ibaret; aklınıza takılan herhangi bir şey olursa çekinmeden sorabilirsiniz. Herkese başarılar diliyorum, umarım hayallerinizi gerçekleştirebilirsiniz!
    Konu slaphappy tarafından (03-07-12 Saat 00:55 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Bölüm: İngiliz Dilbilimi

OKUL: Hacettepe Üniversitesi bilindiği üzere ülkemizin en gözde okullarından biridir. Akademik etkinlik baz alınarak üniversitelerin derecelendirildiği Eylül 2011 URAP sıralamasında Hacettepe Üniversitesi birinciliği elde etmiştir (bkz: URAP - University Ranking by Academic Performance).

Beytepe kampüsünün, olanakları ve doğal güzellikleriyle ülke standartlarının epeyce üzerinde olduğunu söylemeliyim. Beşevler'deki mevcut konservatuvarın gelecek yıllarda Beytepe Kampüsü'ne taşınacak olmasını da göz önüne alırsak yakında Beytepe'nin her zamankinden daha güzel bir yer olacağını rahatlıkla tahmin edebiliriz. Ayrıca tüm öğrencilerin ve personelin yararlanacağı bir spor kompleksi inşaatı devam etmektedir.

Yaz aylarında okulun yeni tanıtım filmi yayınlanacaktır fakat geçen yılkini görmeyen adaylar için 2011 tanıtım filminin linki burada : (Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Filmi - Ankara / Türkiye - YouTube)

BÖLÜM: Dil üzerine seçilebilecek en güzel ve en prestijli bölüm olduğunu düşünüyorum. Prestij kelimesi için parantez açmakta fayda var, "prestijli" derken Türkiye ölçeğinde değil dünya ölçeğindeki algıdan söz ediyorum. Şöyle ki, dilbilim okurken yalnızca edebiyatçıların hayal dünyaları ile meşgul olmaz ya da yalnızca çeviri üzerine çalışmalar yapmazsınız, dilin doğasını, kökenini, işleyişini ve mekaniğini önceki iki olguyu da içine alacak şekilde kavrama fırsatı bulursunuz.

Dilbilim tıptan bilgisayar mühendisliğine, psikolojiden antropolojiye kadar pek çok disiplinle işbirliği içerisinde olan bir alandır. 2006 mezunlarımızdan Burcu Önder İngiltere'de adli dilbilim alanında yüksek lisans yapmıştır ve gerek Avrupa'da gerek Türkiye'de çok önemli davalarda bilirkişilik yapmaktadır.

Tıpkı Burcu Önder gibi pek çok başarılı mezunumuz vardır. Dilbilim çalışmaları yapmasa da Birol Güven'i de bölümümüzün değerli mezunları arasında gösterebiliriz.

Bölüm öğrencileri Erasmus programı çerçevesinde Avrupa'nın çeşitili ülkelerinde yarım dönem veya bir akademik yıl geçirebilirler. Bu yıl okulumuz bir güzellik yaparak 10 olan hibeli Erasmus kontenjanını 16'ya çıkardı. Bildiğim kadarıyla 2014'te Türkiye'nin Erasmus programı ile olan anlaşma süresi sona eriyor, ama bu sürenin yenilenerek devam ettirileceğini düşünüyorum.

Bölüm öğrencileri isterlerse pedagojik formasyon alabilirler, YÖK 5 Mayıs'ta fen ve edebiyat fakülteleri öğrencilerinin formasyon almaya devam edebilecekleri yönünde karar verdi. Ama yine de 5 Mayıs'taki kararın sadece mevcut öğrencileri ve mezunları mı kapsadığı, yani yeni öğrencileri de kapsayıp kapsamayacağı henüz net değil maalesef. Bakınız iki dekan bile bu konuda fikir birliğine varamıyor, kararı farklı yorumluyor: (Formasyon Kararı TRT Haber'de Konuşuldu - YouTube) Ben yakın gelecekte fen ve edebiyat fakültelerine yeni katılacak öğrencileri de kapsayacak biçimde bu husuta yepyeni bir düzenleme getirileceğini düşünüyorum. Formasyon açısından içinde bulunduğumuz aşamayı bir geçiş dönemi olarak görmek lazım.

Başlıca amacı dilbilimci yetiştirmek olan bölümümüzde adayların gelecekte dilbilim dışında farklı meslekî tercihler yapmasında, öğretmen ya da mütercimliğe yönelmelerinde herhangi bir engel yoktur. Bölüm ile ilgilenen her adayın bölümümüzün şu linkindeki yazıyı okumasını öneririm: (Hacettepe niversitesi ngiliz Dilbilimi Blm)

HAZIRLIK: Bölüme başlamadan önce muafiyet sınavından 65 altı (C1'in altında) alan öğrenciler hazırlık programına kayıt oluyor. Ben hazırlık okumadığım için bu konuda sizlere aktarabileceğim bir tecrübem yok.

EKONOMİK DURUM: Aralık ayında göreve başlayan yeni rektör yemekhane ücretlerini yarı yarıya indirerek 1 TL yaptı. Kapmüste devlet yurdu da özel öğrenci evleri de mevcut.

Ayrıca hemen hemen her büyük bankanın ATM'si olmakla birlikte kampüste Ziraat ve Yapı Kredi bankalarının şubeleri var.

ULAŞIM: Okula ulaşım üniversitenin anlaşmalı olduğu firmanın semt servisleriyle (sadece hafta içi), belediye otobüsleri (230) ve minibüslerle sağlanmakta. Yeni üniversite yönetiminin Eskişehir Yolu'ndan Beytepe Kampüsü'ne kadar olan 3 kilometrelik mesafede raylı sistem yapma projesi var, bu proje okula aktarmalı taşıtla gelip Beytepe Köprüsü'nde dakikalarca zaman kaybedenler için çok faydalı olacaktır.

EKSİKLİKLER: Bölümümüzde ne yazık ki ses kayıt ve ses analizleri gibi çeşitli dilbilim araştırmaları yapabileceğimiz bir dilbilim laboratuvarımız yok. Bunu bölümün en önemli eksiği olarak görüyorum ve gelecekte giderileceğini umuyorum.

Sonuç olarak bölümümüzü tüm adaylara tavsiye ediyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    # Boğaziçi Üniversitesi
    # Çeviribilim
    # İstanbul

Hazırlık zorunlu. Atlamak için ya TOEFL ya da okulun kendi hazırlık atlama sınavına girilir. Hazırlık sınavları ve eğitimi hakkında detaylar şurda: YADYOK renci El kitab

Okulun 6 kampüsü var; Güney, Kuzey, Sarıtepe, Uçaksavar, Hisar Kampüs. Bir de Kandilli Rasathanesinin bulunduğu Kandilli Kampüsü. Sarıtepe Kampüsü Kilyostadır, sadece hazırlık öğrencileri kalır bu kampüste. İstanbul içinde ikamet ediyorsanız hazırlığı da Kuzey ya da Güney kampüste okursunuz hangi kurda olduğunuza göre. Bölüme geçtiğinizde aldığınız derslere göre Kuzey-Güney-Uçaksavar ve hatta Hisar'da bile dersiniz olabilir, genelde Fen-Edebiyat Fakültesi Güneyde diye tüm derslerin Güneyde olacağına dair bi yanılgı var. Gezgin gibi dolanır herkes kampüsler arası, eğitim fakültesi olduğunda yalnızca Kuzeyde ya da Fen-Edebiyat olduğunda yalnızca Güney'de ders görülür diye bi olay yok.
    Rumelihisarı-Bebek-Etiler (Beşiktaş-Sarıyer) arasında yer alır ana kampüsler. Okula ulaşım rahattır. Rumelihisarüstü-Taksim 559C / Kabataş 43R / Şişli 59R / Sarıyer 59RS hatlarıyla okula ulaşabilirsiniz.

Bölümün programı bu yıl değişti. Çeviriyle uğraşacağımız için her alanda az çok fikrimiz olsun diye Liberal Arts olarak geçen psikoloji, tarih, sosyoloji, felsefe gibi çeşitli dersler alıyoruz. Japonca, Almanca veya Fransızcadan bir tanesini seçip zorunlu olarak görüyoruz. 2. sınıfın 2. döneminden itibaren de sözlü çeviri derslerimiz başlıyo. Not sistemi her derse göre değişiyo. Tarih, psikoloji gibi kitle derslerinde çan sistemi uygulanırken, dil derslerinde hocalar katalog yapar.

Yemekhanede bir öğün 2.25 TL. 22 Öğün ya da 44 öğün yemek bursu çıkarsa ücretsiz de yiyebilirsiniz. İhtiyacınıza göre kitap bursu ya da haftada 4 saat üniversite içinde (bölüm hocalarının yanında, kütüphanede, vs.) çalışmanız karşılığında nakdi burs yardımı da yapabilir okul. Harç Fen-Edebiyat Fakültesi için 369 TL+her dönem ders kaydıyla birlikte alınan kayıt ücreti 75TL; 444 TL.

Yurtta kalmadığım için yurtlar hakkında pek bir şey söyleyemeyeceğim. Yalnızca; Kuzey-Güney-Uçaksavar her üç kampüste de yurtlar vardır. Uçaksavarda Superdorm ve Uçaksavar yurtları, Güneyde 1. Erkek ve 1. Kız yurdu bulunur. Kuzey Kampüste ise 1. 2. ve 3. Kuzey yurtları bulunur. B.U. Yurtlar

Şehr-i İstanbul yorar belki insanı ama hoştur yaşaması. Etkinlikler, seminerler, gezilecek yerler bakımından. Öğrenci olarak ulaşım için 1 TL, eğer aylık 200 basımlık akbil dolumu yaparsanız da 70 TL ödersiniz.

* Unuttuğum aklıma gelmeyen kısımlar olmuştur mutlaka. Aklınıza takılan olursa özelden veya profilimden sorabilirsiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    17
    Alıntı -feuer- isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bölüm: İngiliz Dilbilimi

OKUL: Hacettepe Üniversitesi bilindiği üzere ülkemizin en gözde okullarından biridir. Akademik etkinlik baz alınarak üniversitelerin derecelendirildiği Eylül 2011 URAP sıralamasında Hacettepe Üniversitesi birinciliği elde etmiştir (bkz: URAP - University Ranking by Academic Performance).

Beytepe kampüsünün, olanakları ve doğal güzellikleriyle ülke standartlarının epeyce üzerinde olduğunu söylemeliyim. Beşevler'deki mevcut konservatuvarın gelecek yıllarda Beytepe Kampüsü'ne taşınacak olmasını da göz önüne alırsak yakında Beytepe'nin her zamankinden daha güzel bir yer olacağını rahatlıkla tahmin edebiliriz. Ayrıca tüm öğrencilerin ve personelin yararlanacağı bir spor kompleksi inşaatı devam etmektedir.

Yaz aylarında okulun yeni tanıtım filmi yayınlanacaktır fakat geçen yılkini görmeyen adaylar için 2011 tanıtım filminin linki burada : (Hacettepe Üniversitesi Tanıtım Filmi - Ankara / Türkiye - YouTube)

BÖLÜM: Dil üzerine seçilebilecek en güzel ve en prestijli bölüm olduğunu düşünüyorum. Prestij kelimesi için parantez açmakta fayda var, "prestijli" derken Türkiye ölçeğinde değil dünya ölçeğindeki algıdan söz ediyorum. Şöyle ki, dilbilim okurken yalnızca edebiyatçıların hayal dünyaları ile meşgul olmaz ya da yalnızca çeviri üzerine çalışmalar yapmazsınız, dilin doğasını, kökenini, işleyişini ve mekaniğini önceki iki olguyu da içine alacak şekilde kavrama fırsatı bulursunuz.

Dilbilim tıptan bilgisayar mühendisliğine, psikolojiden antropolojiye kadar pek çok disiplinle işbirliği içerisinde olan bir alandır. 2006 mezunlarımızdan Burcu Önder İngiltere'de adli dilbilim alanında yüksek lisans yapmıştır ve gerek Avrupa'da gerek Türkiye'de çok önemli davalarda bilirkişilik yapmaktadır.

Tıpkı Burcu Önder gibi pek çok başarılı mezunumuz vardır. Dilbilim çalışmaları yapmasa da Birol Güven'i de bölümümüzün değerli mezunları arasında gösterebiliriz.

Bölüm öğrencileri Erasmus programı çerçevesinde Avrupa'nın çeşitili ülkelerinde yarım dönem veya bir akademik yıl geçirebilirler. Bu yıl okulumuz bir güzellik yaparak 10 olan hibeli Erasmus kontenjanını 16'ya çıkardı. Bildiğim kadarıyla 2014'te Türkiye'nin Erasmus programı ile olan anlaşma süresi sona eriyor, ama bu sürenin yenilenerek devam ettirileceğini düşünüyorum.

Bölüm öğrencileri isterlerse pedagojik formasyon alabilirler, YÖK 5 Mayıs'ta fen ve edebiyat fakülteleri öğrencilerinin formasyon almaya devam edebilecekleri yönünde karar verdi. Ama yine de 5 Mayıs'taki kararın sadece mevcut öğrencileri ve mezunları mı kapsadığı, yani yeni öğrencileri de kapsayıp kapsamayacağı henüz net değil maalesef. Bakınız iki dekan bile bu konuda fikir birliğine varamıyor, kararı farklı yorumluyor: (Formasyon Kararı TRT Haber'de Konuşuldu - YouTube) Ben yakın gelecekte fen ve edebiyat fakültelerine yeni katılacak öğrencileri de kapsayacak biçimde bu husuta yepyeni bir düzenleme getirileceğini düşünüyorum. Formasyon açısından içinde bulunduğumuz aşamayı bir geçiş dönemi olarak görmek lazım.

Başlıca amacı dilbilimci yetiştirmek olan bölümümüzde adayların gelecekte dilbilim dışında farklı meslekî tercihler yapmasında, öğretmen ya da mütercimliğe yönelmelerinde herhangi bir engel yoktur. Bölüm ile ilgilenen her adayın bölümümüzün şu linkindeki yazıyı okumasını öneririm: (Hacettepe niversitesi ngiliz Dilbilimi Blm)

HAZIRLIK: Bölüme başlamadan önce muafiyet sınavından 65 altı (C1'in altında) alan öğrenciler hazırlık programına kayıt oluyor. Ben hazırlık okumadığım için bu konuda sizlere aktarabileceğim bir tecrübem yok.

EKONOMİK DURUM: Aralık ayında göreve başlayan yeni rektör yemekhane ücretlerini yarı yarıya indirerek 1 TL yaptı. Kapmüste devlet yurdu da özel öğrenci evleri de mevcut.

Ayrıca hemen hemen her büyük bankanın ATM'si olmakla birlikte kampüste Ziraat ve Yapı Kredi bankalarının şubeleri var.

ULAŞIM: Okula ulaşım üniversitenin anlaşmalı olduğu firmanın semt servisleriyle (sadece hafta içi), belediye otobüsleri (230) ve minibüslerle sağlanmakta. Yeni üniversite yönetiminin Eskişehir Yolu'ndan Beytepe Kampüsü'ne kadar olan 3 kilometrelik mesafede raylı sistem yapma projesi var, bu proje okula aktarmalı taşıtla gelip Beytepe Köprüsü'nde dakikalarca zaman kaybedenler için çok faydalı olacaktır.

EKSİKLİKLER: Bölümümüzde ne yazık ki ses kayıt ve ses analizleri gibi çeşitli dilbilim araştırmaları yapabileceğimiz bir dilbilim laboratuvarımız yok. Bunu bölümün en önemli eksiği olarak görüyorum ve gelecekte giderileceğini umuyorum.

Sonuç olarak bölümümüzü tüm adaylara tavsiye ediyorum.
    HAZIRLIK:Eğer bir kolej mezunu değilseniz ve İngilizce size sadece ama sadece testlerden ibaret olarak öğretilmişse kesinlikle hazırlık okumalısınız. Hazırlık okuduktan sonra İngilizce'ye gerçek manada hakim olduğunuzu fark edeceksiniz. Özellikle speaking,listening ve writing yetenekleriniz -sizin çabalarınızla beraber- advanced seviyeye çıkacaktır.

Burcu Önder,Birol Güven'e ek olarak Ahmet Şerif İzgören'de-kişisel gelişim ile birazcık olsun haşir neşir olanlar hatırlayacaktır.- Hacettepe Üniversitesi İngiliz Dilbilimi bölümü mezunudur.

Hazırlık ile alakalı başka sorunuz varsa bana yöneltebilirsiniz.

17. Teşekkür aokul bu mesaj için teşekkür etti.
    Beğenme aokul bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Okul: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
    Bölüm: Japonca Öğretmenliği

Bölümümüz 1993 yılında Japonya ile olan ticari ilişkilerimizin kuvvetlenmesi üzerine dönemin başbakanı Süleyman Demirel tarafından liselerde okutulması planlanan Japonca dersleri için öğretmen yetiştirilebilmesi amacıyla kurulmuştur. Eh, tabi bu pek mümkün değildir zira sadece 2-3 lisede seçmeli Japonca dersi vardır. Yani bölümün adı her ne kadar Japonca Öğretmenliği olsa da mezunlar arasında en az yapılan iş de budur. (Lise olmasa bile üniversitelerde ve kurslarda Japonca dersleri verenler elbette ki var)

İlk önce haftada 26 saat Japonca eğitiminden oluşan (sınav haftaları hariç) 25 haftalık bir hazırlık eğitiminden geçiliyor. Tabii sınava girerek hazırlıktan muaf olabilirsiniz ama bu görülmüş bir şey değil. Hazırlık oldukça yorucu bir süreçtir. (Tabii hakkını verirseniz.) Öyle ki pek çok kez bunalıp evinize dönmek isteyeceksiniz. Tabii bunlar benim kendime ve çevremdekilere bakınarak edindiğim tamamıyla öznel düşünceler.

Hazırlıkta dersimize giren 9 öğretmenden 7’si Japon’du. İlk başlarda bir tuhaf oluyorsunuz. Hani Japonlar geliyor ve karşınızda hiç anlamadığınız bir dilde konuşuyorlar. Konuşmanızı söylerken parmaklarını açıp kapatıyorlar filan. Bunun oldukça ilginç bir tecrübe olduğunu söyleyebilirim. 3 ay sonra –ki bu da ilk dönemin sonlarına denk geliyor.- hocalarınızla rahatlıkla dışarı çıkacak duruma geliyorsunuz. Tabii bu Japoncanız çok iyi olduğu için mi? Pek sanmam ama derdinizi anlatabiliyorsunuz işte. Hazırlığın ilk dönemi, dersleri düzenli takip ederseniz oldukça rahat geçecektir ve yüksek notlar alacaksınızdır. (Bu arada neredeyse her gün verilen ödevleri de unutmadan belirteyim.) Ama gelgelelim ki ikinci döneme, işte o zaman sıkıntılar başlıyor.

Öyle ki, bizim bölümde kış tatilinin dönüşünden sonraki ikinci hafta 3. vizeler yapılır. Bunun amacı, kışın öğrencilerin salmalarını ve bildiklerini unutmalarını engellemektir. Ve açıkçası, bu sınavda çoğu öğrenci -2. vizelerle aynı zorlukta olmalarına rağmen- epey bir düşürürler ortalamalarını. İkinci dönemin dersleri ilk döneme kıyasla oldukça ağırdır fakat iyi bir dinleyiciyseniz, ödevleri düzenli yapıyor ve derslere katılıyorsanız, hayatınız da aşırı düzensiz değilse pek zorluk çekeceğinizi sanmıyorum. Ama ne kadar büyük bir hevesle gelmiş olursanız olun hevesinizin kırılmasının ve işin biraz sıkıcılaşmasının çok da gecikmeyeceğini üzülerek belirtmek isterim. Ama öğrenme isteğinizi koruduğunuz sürece, keyif almasanız bile, öğretilen her şeyi öğreneceğinizden şüpheniz olmasın!

Hazırlıkta 4 ders vardır: Dilbilgisi, Konuşma, Okuma-Anlama ve Yazı. (Japoncanın yazı sistemini araştırmadan gelmenizi asla tavsiye etmem ama gözünüz de korkmasın tabii: http://www.dilforum.com/forum/japonc...i-sistemi.html)

Dilbilgisi ve Kanji’yi –yazı- sıkı bir şekilde götürürseniz diğer iki dersi de pekâlâ becerebilirsiniz. O yüzden hazırlık aslında pek de zor olmayan ama çok verimli geçen bir yıldır. Bir sene bittiğinde ne kadar ilerlemiş olduğunuzu görebiliyorsunuz.

Daha önce belirttiğim gibi, bu sene 7 hocamız Japon’du ki seneye de öyle olacaktır. Hepsi de harika insanlardı. Bir hocayı dışarıda bir şey yapmaya davet ederseniz hayır cevabı alma olasılığınız oldukça azdır ve öyle bir durumda bile ne kadar mahcup olduklarını görünce hiç de üzülmüyorsunuz. Türk hocalarımız için de aynısı geçerli. Birisi Yazı Sistemi dersine girerken, diğeri de haftanın özetini Türkçe anlatımıyla geçiyor.

Dersler hakkında biraz daha detay vermek gerekirse:

Haftada 10 saat dilbilgisi; 8 saat konuşma; 4 saat okuma-anlama ve 4 saat de yazı sistemi dersleri görülüyor. Konuşma derslerinde aşağı yukarı mevcudu 30 olan sınıfınız ikiye bölünüyor ve çok daha rahat ve aktif bir ders haline geliyor. (Bölümün kontenjanı 40 bile olsa önceki seneden kalanlarla 60-65 gibi rakamlar bulunuyor ama sene sonuna kadar devam eden öğrenci sayısı bu sene 35’ti)

Üst sınıflarda sistem elbette ki çok farklı. Çan-man yok bildiğim kadarıyla ama bütünleme var. Hazırlık, 1 ve 2. sınıflarda sıkı bir şekilde Japonca öğreniliyor. Geri kalan iki yılda ise alan dersleri ve Japon kültürü ile ilgili derslerin yanı sıra çeviri, edebiyat ve dil bilim gibi dersler görülüyor.

Burs imkanları son derece iyidir. Hatta tahminlerinizin de ötesinde iyidir. En basitinden, bir yılı ilk 4'te bitirirseniz ertesi yıl ayda 100 dolar burs alıyorsunuz. Ama burs deyince akla genelde Japonya'ya gitmenizi sağlayacak burslar gelmektedir ki bunlardan bolca vardır. Mesela geçen sene hazırlığı belli bir not ortalaması ile bitiren öğrenciler arasında yapılan mülakatla belirlenen bir kişi 6 haftalığına Japonya'ya götürülmüştür ama bu imkan bu sene sağlanmayacak gibi görünüyor ne yazık ki. İkinci sınıflardan seçilen 6 kişinin hak kazandığı Panasonic bursu -ki bu programla giderseniz Panasonic'in patronu ile sake içmeniz ve karaoke yapmanız oldukça olasıdır- gibi diğer bir kaç bursla da yıl sonu, yine mülakatla seçilen öğrenciler Japonya'ya götürülüyor. 4. sınıfa gelindiğinde sınıfın en azından yarısı Japonya'ya gitmiş oluyor. Bir yıllık programların da mevcut olduğunu ve her yıl bu programlarla Japonya'da gayet iyi miktarda burslarla eğitim gördüklerini de belirteyim.

Çanakkale’ye gelince. Oldukça güzel bir şehir ama bazı hayal kırıklıklarına da sebep olmuyor değil. Öncelikle, küçük bir şehir olduğu için biraz ucuz olmasını bekliyorsunuz ama ucuz olduğunu pek söyleyemeyiz. (Tabii boğazın tam kıyısında 50 kuruşa çay, 6 liraya şişe bira içebileceğiniz güzel bir müessese mevcut ki İstanbul'un kıytırık köşelerinde çaya 3 lira veren bizler için büyük bir nimet bu) Alışveriş konusunda pek fazla seçeneğiniz yok. Ayrıca, Çanakkale’de okuyacaksanız hayatınızın, taşraya yapacağınız ufak gezintiler dışında, oldukça küçük bir alandan ibaret olacağını bilmelisiniz. Yine de, ben ve İstanbul’dan gelen arkadaşlarıma bakacak olursak, bu pek de sorun olmuyor gibi. Çünkü şehir her ne kadar küçük olsa da geldiğiniz yerde olduğunuzdan çok daha özgür oluyorsunuz. Özellikle benim yaşlarımdaysanız. Ulaşım konusunda ise sıkıntı yok. Büfelerden 4.5 TL karşılığında Kentkart temin edebiliyorsunuz ve otobüs ücreti 90 kuruş. Aslında, merkezde iseniz otobüse binmiyorsunuz bile. Ben 9 ay içinde topu topu 10 kez binmişimdir. Çanakkale sizi bol bol yürüteceği için bacaklarınıza iyi gelecektir diyebilirim sanırım. Kısacası Çanakkale insanıyla, manzarasıyla güzel bir yerdir.

Kafe-bar tarzı yerlerden istemediğiniz kadar var diyebilirim. O konuda sıkıntı çekmezsiniz. Ve gecenin geç saatlerine kadar açık pek çok tekel vardır ki 24 saat açık olanlara bile rastlanabilir.

Yurt ücretlerini çok detaylı bilmiyorum. Kız yurtlarından hiç mi hiç haberdar değilim ama erkek yurtları derseniz, 350-450 arası iki kişilik odalardan bulabilirsiniz. 500 liraya filan da tek kişilik odaları olan yurtlar var ama yurt seçiminde çok dikkatli ve titiz olmanızı tavsiye ederim. Çoğu öğrenci kaldığı yurttan şikayetçidir. Yani, size vaat edilenle sizi bekleyen şeyler farklı olabiliyor. Özellikle yurt yemeklerini beğenen birine rastlamak zordur.

Ev kiraları ise oldukça yükselmiş durumda. Okulun civarında 500 TL’nin altında 3+1 daire bulursanız büyük bir iş başarmış olursunuz. 2+1’ler ise 400’e bulunabiliyor. Tabii pek çok evin öğrencilere verilmediğini belirtmekte fayda var. Ama ne olursa olsun, belki şartları biraz daha zorlamanız gerekecek olsa da ev bulamamak gibi bir sıkıntınız olmaz.

Kampüs derseniz, bu konudaki beklentilerinizi minimuma indirmenizi öneririm çünkü kampüs görüp görebileceğiniz en küçük üniversite kampüslerinden biridir. Ama yine de ortam güzeldir. Okul 3 bloktan oluşur ve bizim derslerimiz C blokta görülür. Okulun girişinde, ortasında ve arkasında olmak üzere üç kafeterya vardır.

Son olarak söylemek istediğim bir kaç şey: Eğer Japonca okumakta kararlıysanız gelmenizi tavsiye ederim. Japon hayranı filan olmanıza gerek yok ama bu dili öğrenmek istediğinizden emin olun derim. Ve biraz araştırma yapın tercih yapmadan önce. Ben, içinde Japonca öğrenme isteği olan herkese tavsiye edebilirim bölümümü gönül rahatlığıyla. Meslek konusunda soru işaretleri varsa kafanızda: http://www.dilforum.com/forum/japonc...e-yaparim.html (AkirA adlı üye yardımcı doçent olan hocamızdır.)

Sanırım bu kadar. Sormak istediğiniz bir soru olursa özel mesaj yoluyla sorabilirsiniz! Gelecek olanlarla tanışmayı dört gözle bekliyorum!
    Konu Burak7 tarafından (29-07-12 Saat 18:00 ) değiştirilmiştir.

19. Teşekkür deksudo bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    Bölüm: Ege Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı

Bölümünüz hakkında bilgi: Bölüm 1992 yılında kurulan bir bölüm. Zorunlu hazırlık var, ama muafiyet sınavı kalanlar olsa da, bölümü kazanabilmiş birinin yapamayacağı bir sınav değil. 1.sınıfta mitoloji, klasik edebiyat okumaları, ingiliz edebiyatı tarihi, amerikan edebiyatı tarihi, amerikan tarihi, batı düşüncesine giriş, edebiyat çalışmalarına giriş, metin analizi, üniversite yaşamına geçiş, akademik yazma, türk dili, inkılap tarihi dersleri alırsınız. İkinci sınıfta tiyatroya,romana,şiire giriş, amerikan edebiyatı tarihi, abd tarihi, amerikan kültür kavramları, rhetorical skills, fakültedeki diğer bölümlerden birinden bir seçmeli ders(sosyoloji, psikoloji, felsefe, uygarlık tarihi vb.), almanca, italyanca ve çeviri seçmeli derslerinden biri. 3.sınıfta amerikan romanı, şiiri, tiyatrosu, methodology, amerikan sanatı. 4.sınıfta da popüler kültür, short story gibi dersler alırsınız.
    Ders durumu: Dersler edebiyata çok yatkın değilseniz ve ilk defa görüyorsanız çok zor gelebilir. 60’lık not sistemi vardır. Bütünleme ve yaz okulu yoktur. Sınıf geçmek için 1.80 ortalamanız olması gerekir bütün sınıflar için.
    Formasyon: Formasyon bildiğiniz gibi bu yıldan itibaren gireceklere verilmiyor.
    Hocalar: 5 araştırma görevlisi, 3 yardımcı doçent, 1 profesör var. Çoğunlukla araştırma görevlileri giriyor derslere. Hocalarla ilgili bir değerlendirme yapmıyorum, kendiniz gelip görüp, kişiye göre davranmanız gerek. Ama beklediğiniz kaliteyi(bekliyorsanız eğer) bulamayabilirsiniz.
    Şehrin yapısı: Yapı olarak Bornova öğrencilerin yoğun olduğu bir yer. Sorun yaşamazsınız uyum açısından sanıyorum.
    Ekonomik durumlar: Ulaşım öğrenci 0.95 TL. 90 dk. aktarma hakkınız var arada 5 dk. olması şartıyla. Öğrenci kentkartı çıkarmanız gerekiyor bunun için. Otobüs, vapur, metro, izban’da geçerlidir. Dolmuşlar var bunlar dışında, ama zorunlu değilse tavsiye etmiyorum. Kiralar pahalıdır diyebilirim, tek başınıza çıkmanız zor. 3+1 evlerden kampüse yakın olanlar, 700-900 arasıdır genelde. Yemekleri yemekhaneden yiyebilirsiniz kampüs içerisindeki iki öğrenci yemekhanesinden. 2.25 ya da 2.50 olması lazım tam hatırlamıyorum ben pek kullanmadığım için. Yemekhane dışında kampüsteki kafelerden fastfood veya Küçükpark’taki lokantalardan ev yemeği yiyebilirsiniz.
    Kampüs genel yapı: Kampüs metroyla Konak’a 15 dk. uzaklıkta. Kampüsteki metro istasyonu da bu yıl açıldı, şehir merkezine ulaşım kolay. Kampüste ihtiyacınız olan birçok şey var, öğrenci çarşısında kırtasiye, fotoğrafçı, erkek&kadın kuaför, market, kafe, atmler, otobüs firması. Kampüste Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Vakıfbank, Akbank şubeleri var. İki tane yemekhane var. İki kültür merkezi, yüzme havuzu, kütüphane, 3 tane spor salonu, tenis kortları, futbol, basketbol, voleybol sahaları, Sinema Kampüs, Kipa ve Forum Bornova, restoranlar var.
    Sosyal aktiviteler: Okulda 100’den fazla öğrenci topluluğu var. Tiyatro, modern dans, latin dansları, çevre, bilimkurgu ve fantezi, arama-kurtarma, atatürkçü düşünce, radyo, briç, münazara, kaya tırmanışı, sualtı, eğitim gönüllüleri, rock, gençlik festivali, hip-hop, edebiyat, şiir, kitap, amerikan futbolu, sinema sayabileceğim topluluklar. Fakültelerin içinde de kendi toplulukları var. Bahar şenlikleri güzeldir eski yıllara göre daha az etkinlik olsa da. Bölümle ilgili de bu yıl film festivali düzenlendi bölüm tarafından. Bunun dışında European Association for American Studies’in bu yılki konferansı Türkiye’de Ege AKE evsahipliğinde düzenlendi çok sayıda yabancı hocanın katılımıyla. Bunların dışında Cultural Studies Symposium, International Undergraduates Symposium gibi etkinlikler de düzenlendi İngiliz Dili ve Edebiyatı bölümü ile birlikte.
    Konaklama: Kampüste KYK yurdu var, 5-6 bin sanırım kapasitesi, çok da kaliteli olmadığını duyuyorum kalan arkadaşlarımdan ama fazla bilgim yok imkanları konusunda. Öğrenci Köyü var bir de yarı-özel kampüs içinde yine. 2000 kapasiteli. 350 lira iki kişilik odalar kişi başı. 1 ve 2 kişilik odalar var. Market, restoran ve futbol sahaları var. İnternet ve sıcak su var. Odalarda mini buzdolabı var. Yemekler ücrete dahil değil.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Okul:İstanbul Üniversitesi
    Bölüm:İngiliz Dili ve Edebiyatı

Öncelikle merhaba arkadaşlar.Bu yıl yerleşecek arkadaşlara yardımcı olması açısında konuyu açan arkadaşımıza teşekkür ederim.Geçen yıl böyle bir şeye rast gelmemiştim bu yüzden böyle bir konunun tercih yapacak arkadaşlara çok yardımcı olacağından eminim.Ben bu bölüme geçen yıl yerleştim arkadaşlar.Öncelikle şunu belirtmeliyim ki;eğer bu bölüme gelecekseniz,okuyacaksınız bol bol ... Hocalar sizden bunu bekler.. Ders olarak ilk dönem Mitoloji,İngiliz yazınına giriş ve Metinlerle İngilizce dil çalışmaları dersleri ile başlarsınız(Tabii bunlar bölüm dersleri,bir de zorunlu seçmeli olan Atatürk İlkeleri ve İnkılap tarihi,Türk Dili ve Güzel sanatlar dersleri olur).. Bölümün programı rahat olur haftada iki ya da üç gün gidersiniz okula.Dersler bloktur genelde A2 ve 435 işlenir dersler.Sabah 8.45 dersleri vardır en erken.. Sınav olarak genelde tek soru ya da iki soru verirler seçip yazmanızı isterler.Sınavlara sağlam çalışmak gerekir.. Hocalar basit şeyler beklemezler sizlerden..Kendinizi edebiyat,tarih,felsefe vs.. gibi alanlarda geliştirebileceginiz köklü bir bölümdür.Not sistemi ilk dönem çan vardı mesela finali 60 olan bir ögrenci çan ile rahatlıkla BB düşürebiliyordu bir dersten fakat bu dönem okulumuz Bologna sürecine girdigi için çan egrisini kaldırdılar.E haliyle bu da insanları zorladı biraz .. Şimdi finali 60 olan bir ögrenci CC felan ancak düşürebiliyor.. Seneye çok daha kasacakları ile ilgili söylentiler var.. Fakültemiz şu büyük heybetli kapısı olan yerde degil onun 100 metre kadar aşagısında Laleli tramvay duragının karşısında kendini göstermekte.. İçerisinde avlu gibi kısıtlı sayıda bankı olan bir bahçe ardından da hergele meydanı olarak adlandırılan bir yüksek tavanlı kapalı meydan bulunmakta.Fen tarafından girişte de bir basket sahası ve otopark bulunmakta.Hergele meydanında masa tenisi masaları var.Ben bu bölüme başlarken gözümü çok korkutmuşlardı siyasi olaylar hakkında.Bu siyasi olaylar Türkiye'de hemen hemen her okulda yaşanmakta artık.Diyecegim o ki siz hiç bi gruba mensup olmak istemedikten sonra kimse size gelip de zorbalıkla yanımızda ol demiyor.Arada siyasi olaylar oluyor polis felan geliyor ama karışmayan insan karışmıyor.O konuda rahat olabilirsiniz kanımca.Yemekhane Türkiye'nin en ucuz yemekhanesi sanırım tabldot yemek içerisinde meyvesi,içecegi,salatası.. fevkalade bir tabldot 1 TL .. Sabah kahvaltısı,öglen ve akşam yemegi mevcut yemekhanede.. Kantinimiz diger bir çok üniversitenin kantinine göre uygun.Şimdilik aklıma gelenler bu kadar arkadaşlar bunlardan başka merak ettiginiz bir şey olursa bana özel mesajdan da ulaşabilirsiniz.. Umarım yardımcı olabilmişimdir.. Hakkınıza hayırlısı olsun..

İyi forumlar.

22. Teşekkür aydolunayken, mayllom bu mesaj için teşekkür etti.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Okul: Dokuz Eylül Üniversitesi
    Bölüm: İngilizce Öğretmenliği

Bu bölümde bu sene 3.sınıfa geçtim. 639.sıralama ile girmiştim 2010 senesinde ama artık 1000li sıralamalarla da öğrenci alıyor. Arkadaşlar öncelikle burayı İzmir'de olduğu için tercih ettim, memleketime yakın olduğu için. İzmir muhteşem bir il, ömrümün sonuna kadar yaşamayı isteyeceğim bir yer. Dokuz Eylül Üniversitesi kampüsleri farklı farklı yerlerde Buca'da 3 yerleşke var Tınaztepe, Dokuzçeşmeler, Eğitim Fakültesi. İngilizce öğretmenliğinin bulunduğu Eğitim Fakültesi Buca ilçesinin tam göbeğinde yer almaktadır. Bina olarak çok iyi olmasa da iyi bir yerdedir. Kışın diğer illere kıyasla daha sıcaktır. Kiralar genellikle ortalama 300'den başlar 1000tl'ye kadar çıkar. Derslerin tamamı İngilizce değildir. Eğitim dersleri(öğretmenlikle ilgili olanlar) Türkçe'dir. Muhtemelen 4gün okul 3gün tatil yaparsınız. Ama böyle olacak illa diye bir kural yok tamamen ders programınızın rastgele denk gelmesiyle böyle olur. Ben o şanşlılardanım mesela Ders olarak hocalardan pek bir şey beklemeyin tamamen kendinizi geliştireceksiniz, hocalar sadece yol gösterici neyi nasıl yapacağınızı anlatıyor.
    Bahar şenlikleri muhteşem olur, mesela bu sene: Şebnem Ferah, Murat Boz, Grup84, Moğollar, İskender Paydaş vardı.
    Eğer öğretmenlik istiyorsanız ve Ege bölgesi olsun diyorsanız mutlaka ve mutlaka tercih edin. Ben pişman değilim.
    Yazan ve kazanan arkadaşlara şimdiden hoş geldiniz diyorum. Her türlü sorularınızı özel mesaj atarak sorabilirsiniz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Bursa Uludag ÜNiversitesi İngilizce Öğretmenligi

Öncelikle bursa sehir olarak begenilen bir sehir ve ben de begeniyorum gezileck görülecek tarihi mekan cok, dinlenmek icin yesillik alanları da boldur sehrin içinde kültürpark sehrin birazcık dısında kent ormanı gibi yerler var ayrıca botanik parkı ve yanında hayvanat bahcesi de vardır ve bunlar genel olark gidilebileck yerlerdir.Huzur isterseniz de emirsultan sokaklarından bir kere gecmek yeterlidir(bu benm dusuncem).Şehir ist gibi kalabalk olmadıgından bunaltıcı olmuyor ve trafik sıkısıklıgı en fazla on dakika sürer yogun saatlerde. Bir yerden bir yere en fazla 1,5 saatiniz gider ki bu otobuslerledir özel araçla yarım saatte heryere gidebilrsiniz. . Üniversitemiz fiziki yapı olark eski sayılmaz kampüs olark da yeşilligi fena degildir oturup dinlenileck yerleri de vardır. Hukuk, hazırlık, ilahiyat bölümleri (bılmedigimbir iki bölüm daha olabilir) dışında hepsi görükle yerleskesinde bulunur. Üniye ulasım metroyla cok kolay suan. Arabaytagı metronun son duragı, diger ucu ise üniversitedir. Ve 1 saat surer yaklasık. Her durak 2 dakika suruyor bu arada. Otobusler sehrın her yerınden neredese unıye geliyor. Sonuc olark en uzak mesafe 1 saat diyebilirz üniye ki o kadr uzakda da oturmuyor herkes.Evi Yalovada olup da yalovadan üniye gelip gidenler bile var her gün.
    Egitim kalitesi fena degil okulun, yetkin hocalar var bölümde ve istediginizde size yardım edebilirler sorularınız cevapsz kalmaz. Hak yiyen hoca ben görmedim 1. sınıfta bir tanesi hariç. Çalışan emeginin karsılıgını alır hıc suphe duymasın. Derslere devam zorunlulugu var ve çan egrisi kullanılıyor. Üst sınıflara geçtikçe dersler zorlasıyormus diyordu ikiler üçler. Kendinizi yetistrmek isterseniz imkan var ve hocalar sizi keser tabiri caiz ise. Ünide aktiviteler konferanslar vs oluyor. o yönden de fena degildir. öğretmenlik harçları 180 liradır. dersler genelde %50 ye 50 vize finaldir. Dersi işleyen hocaya gore ingilizce derslerin bile ingilizce işlenip işlenmemesi degisir. Bir tane yabancı hocamız var ingiliz. Çok iyidir dersi listening&pronounciation a girer. Genel olark böyle. Umarım yeterli olmustur acıklamalarım.

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)