Toplam 2 sonuçtan 1 ile 2 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: yakın anlam soruları için hayati önerileriniz

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12

yakın anlam soruları için hayati önerileriniz

bu sorularda cidden çok zorlanıyorum ve iki şık arasında kalıyorum.
    sorular birebir aynı mana vermeyen ama dolaylı yoldan aynı kapıya çıkan türde olunca kilitleniyorum
    önerebileceğiniz bir şeyler var mı ?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    86
    VERİLEN CÜMLEYE ANLAMCA EN YAKIN İFADEYİ BULMAK

Bu soru tipinde sizden verilen cümleye anlam bakımından en yakın olan seçeneğin hangisi olduğunu bulmanız isteniyor. Bir cümlenin benzer anlamı yani tekrar ifade edilmesine " Restatement" denir.

Tekrar ifade etmek yani restatement farklı şekillerde yapılabilir:

>> Gramer yapısını değiştirerek: Örneğin Active - Passive değişikliği yaparak

>> Eş anlamlı kelimleler kullanarak

>> Benzer bağlaçlar kullanarak: Ör: Although yerine Eventhough kullanarak.

>> Sadeleştirmeler Kullanarak: Ör: If we do not hurry, we will be late = We had better hurry, otherwise we will be late ( IF yerine Otherwise)

NELER YAPMAK GEREKLİ

>> Herşey değişir ama TENSE DEĞİŞMEZ. Verilen cümle ile sizden istenen seçeneğin zamanı (TENSE) aynı olmak zorundandır. O zaman sorudaki zamanla örtüşmeyen seçenekleri hemen eleyebilirsiniz.

>> Sorunun sizden ne istediğine dikkat edin " Anlamca En Yakın Cümle" isteniyor. Yani bire bir aynısı istenmiyor. Bundan dolayı verilen cümlenin tıpa tıp aynısı seçeneklerde olmayabilir. Kafanız karışmasın.

>> Bu soru tipi ile baş edebilmek için kelime öğrenmeniz gerekmiyor. Ancak gramer bilginiz iyi olmalı. Adverb Clasue, Modal, Tense, Adjective ve Noun Clause'ların çeşitleri hakkında bilgi sahibi olmalısınız.

Alıntıdır... (kpds.org)

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)