Toplam 9 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu
Toplam 172 sonuçtan 21 ile 40 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Türkçede sıkça yapılan yanlışlar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Ekşi yerine eşki kullanılır.

bağlaç olan "ki" yi bitişik yazarlar. Ayrı yazılmalı.

Ben şunu merak ediyorum: kısaltmalar arasında nokta kullanacak mıyız? Örneğin; THK, TBMM, TDK vb. kısaltmalar arasında nokta kullanılmalı mı? TC yazarken nokta kullanılmalı mı? Bunu çok karıştırıyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Alıntı Sweet Bear isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Ben şunu merak ediyorum: kısaltmalar arasında nokta kullanacak mıyız? Örneğin; THK, TBMM, TDK vb. kısaltmalar arasında nokta kullanılmalı mı? TC yazarken nokta kullanılmalı mı? Bunu çok karıştırıyorum.

Bildiğim kadarıyla kısaltmaların arasına nokta kullanılmasına gerek yok.Kaldırıldı diye biliyorum.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    Alıntı ptah isimli üyeden alıntı Mesajı göster

Bildiğim kadarıyla kısaltmaların arasına nokta kullanılmasına gerek yok.Kaldırıldı diye biliyorum.
    Peki, iki tane noktalama işareti (hem soru işareti hem ünlem işareti gibi) aynı anda kullanılabilir mi? Ben lisedeyken böyle bir kural yoktu; 2 sene önce bir Edebiyet Öğretmenimiz bu şekilde kullanılabileceğini söylemişti. Maalesef, şu an aklıma örnek cümle gelmiyor.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Peki, iki tane noktalama işareti (hem soru işareti hem ünlem işareti gibi) aynı anda kullanılabilir mi? Ben lisedeyken böyle bir kural yoktu; 2 sene önce bir Edebiyet Öğretmenimiz bu şekilde kullanılabileceğini söylemişti. Maalesef, şu an aklıma örnek cümle gelmiyor.

Aslında tam olarak söylemek istediğini anlamadım.Elimizde bir örnek olsaydı çok iyi olurdu.Bir sözcüğün ardından iki tane farklı noktalama işareti kullanmak gibi mi mesela?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23
    bende ; bunun yani noktalı virgülün hastlığı var... nerde nasıl kullanılacağını bılmeden heryere yazıyorum

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Alıntı wake up isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bende ; bunun yani noktalı virgülün hastlığı var... nerde nasıl kullanılacağını bılmeden heryere yazıyorum

O zaman kullanım alanlarını paylaşayım seninle

Noktalı Virgül ( ; )
    1. Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konur: Erkek çocuklara Doğan, Tuğrul, Aslan, Orhan; kız çocuklara ise İnci, Çiçek, Gönül, Yonca adları verilir. Türkiye, İngiltere, Azerbaycan; İstanbul, Londra, Bakü.
    2. Ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırdilFORUMmak için konur:Sevinçten, heyecandan içim içime sığmıyor; bağırmak, kahkahalar atmak, ağlamak istiyorum. At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    23

Noktalı Virgül ( ; )
    1. Cümle içinde virgüllerle ayrılmış tür veya takımları birbirinden ayırmak için konur: Erkek çocuklara Doğan, Tuğrul, Aslan, Orhan; kız çocuklara ise İnci, Çiçek, Gönül, Yonca adları verilir. Türkiye, İngiltere, Azerbaycan; İstanbul, Londra, Bakü.
    2. Ögeleri arasında virgül bulunan sıralı cümleleri birbirinden ayırdilFORUMmak için konur:Sevinçten, heyecandan içim içime sığmıyor; bağırmak, kahkahalar atmak, ağlamak istiyorum. At ölür, meydan kalır; yiğit ölür, şan kalır.
    burak çok sağol kardeşim ylnız şunu farkettim hiç doğru yerde kullanmıyormuşum

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17

T.C. ve Genelkurmay Başkanlığı'nın kollarının kısaltmalarında ( K.K.K. vb. ) nokta kullanılır ve bunlar istisnadırlar. Bunların dışındakilerde nokta kullanılmaz.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    stajer değil stajyer...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    yalnış değil yanlış...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    44
    En sık yapılan saçmalıklardan bir tanesi de bir yabancı dildeki şarkının Türkçe çevirisini yapmaya çalışmak bence...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    14
    Alıntı Funda_DELT isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    En sık yapılan saçmalıklardan bir tanesi de bir yabancı dildeki şarkının Türkçe çevirisini yapmaya çalışmak bence...
    That goes without saying.. ))

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    1
    Rep Gücü
    39
    Makina değil de doğrusu " makine " şeklindedir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    Alıntı gulluarac isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    "Eşkalleri" denmez, eşkal efâl vezninde şekil kelimesinin çoğuludur zaten. Eşkalleri diyerek zaten çoğul olan bir kelimeye yine çoğul eki eklemiş oluyorsunuz. Doğrusu "eşkali"dir. Aynı şekilde "evliyalar" kullanımı yanlıştır, evliya da veli kelimesinin çoğuludur.
    Sözcüklerin nereden geldiğini bilmek ve ona göre kullanmak konusunda hemfikirim senle. Dediklerini de doğru buluyorum. Ama bazı kelimeleri TDK kabul ettikten sonra bizim üstüne konuşulacak lafımızın kalmadığını düşünüyorum. Mesela ''eşkâl'' kelimesi artık TDK'de ''biçim , dıştan görünüş'' anlamında kabul edilmekte. Hal böyleyken ''eşkâlleri'' diyen birine yanlış kullandın diyemem ben. Kullanılması mantığıma uymaz,o ayrı mesele.
    Bunu biraz düzeltemediğini yasa yap mantığıyla ilişkilendiriyorum. Madem yanlış kullanılıyor uzun süredir, o zaman şekil ve eşkâl kelimelerini aynı kabul edebiliriz demişler. Başka çok sözcükte de var bu olay. Halkın doğru Türkçe kullanmasını sağlamak adına kabul edebilirim. Ama yine de doğru gelmiyor bana bu yapılan.

Konu ile ilgili de cahil ''okumamış, bilgisi olmayan'' anlamındadır. Cühela da onun çoğuludur. Birine çemkirmek için ikisini birden kullanmaya gerek yoktur.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    17
    Alıntı ozzyfive isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Sözcüklerin nereden geldiğini bilmek ve ona göre kullanmak konusunda hemfikirim senle. Dediklerini de doğru buluyorum. Ama bazı kelimeleri TDK kabul ettikten sonra bizim üstüne konuşulacak lafımızın kalmadığını düşünüyorum. Mesela ''eşkâl'' kelimesi artık TDK'de ''biçim , dıştan görünüş'' anlamında kabul edilmekte. Hal böyleyken ''eşkâlleri'' diyen birine yanlış kullandın diyemem ben. Kullanılması mantığıma uymaz,o ayrı mesele.
    Bunu biraz düzeltemediğini yasa yap mantığıyla ilişkilendiriyorum. Madem yanlış kullanılıyor uzun süredir, o zaman şekil ve eşkâl kelimelerini aynı kabul edebiliriz demişler. Başka çok sözcükte de var bu olay. Halkın doğru Türkçe kullanmasını sağlamak adına kabul edebilirim. Ama yine de doğru gelmiyor bana bu yapılan.

Konu ile ilgili de cahil ''okumamış, bilgisi olmayan'' anlamındadır. Cühela da onun çoğuludur. Birine çemkirmek için ikisini birden kullanmaya gerek yoktur.
    Öz Türkçemize dönsek yani arı Türkçemize dönsek bu sorunlar da ortadan kalkar

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    13
    Rep Gücü
    21
    Alıntı FrozenSpear isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Öz Türkçemize dönsek yani arı Türkçemize dönsek bu sorunlar da ortadan kalkar
    Öz Türkçenize dönmeniz artık mümkün değil. Dil devrimi esnasında bu denendi, ama kısmen başarılı olunabildi. İşin sırrı dil değiştirmek değil doğru dürüst dil eğitimi vermekte yatıyor. Her şey eğitimle de olmaz tabi, bu bir yerde bir duyarlılık meselesi. Doğru ve düzgün bir Türkçe konuşmaya gayret gösteren çok az insan var. Kusursuz bir Türkçeyle konuşmak sadece Türkçe sevdalılarına ve edebiyat severlere has bir özellik gibi görülmemeli. İnsanlar ev, araba, arsa... almaya harcadıkları zamanı ve parayı biraz da eğitime harcasalar bu kadar yoz bir dil bu kadar yaygın kullanılıyor olmazdı.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24

Noktalı Virgül ( ; )
    Ayrıca "fakar,ama,lakin vb." iki cümleyi bağlayan bağlaçlardan önce kullanılıyor.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    52
    Alıntı gulluarac isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Mütevazi "paralel" demektir, doğrusu "mütevazı"dır. Eğer yeteri kadar Osmanlıca bilginiz yoksa lütfen Arapça kelimeleri kullanmayıp Türkçe karşılıklarını kullanınız. Mütevazı demeyi beceremiyorsanız Türkçe karşılığı olan "alçakgönüllü" kelimesini kullanınız olsun bitsin.

"Eşkalleri" denmez, eşkal efâl vezninde şekil kelimesinin çoğuludur zaten. Eşkalleri diyerek zaten çoğul olan bir kelimeye yine çoğul eki eklemiş oluyorsunuz. Doğrusu "eşkali"dir. Aynı şekilde "evliyalar" kullanımı yanlıştır, evliya da veli kelimesinin çoğuludur.

Katil ve kâtil keimelerini de haber sipikerleri dahil birçok kişi karıştırıyor. Birincisi fiil iken diğeri fâildir.

TRT'nin Türkçeye yaptığı en büyük kötülük sıfat tamlamasında tamlayanla tamlananın yerini değiştirmek olmuştur. Şöyle ki "devlet eski bakanı" kullanımı Türkçenin tamlama mantığına tamamen aykırıdır. Doğrusu "eski devlet bakanı" olacaktır. Bu tamlamada eski olan "devlet bakanı"dır. Sıfat kendisinden sonra gelen isim tamlamasının tamamını nitelemektedir. Ama "devletin eskiliği" düşünülebileceği gibi tamamıyla sakat bir akıl yürütmeden dolayı bütün sipikerler "devlet eski bakanı" kullanımını tercih ediyor. Nasıl ki "spor eski ayakkabı" demeyip "eski spor ayakkabı" diyorsak "devlet eski bakanı" da diyemeyiz. Bu konuyu Emine Yılmaz hocamız Türk Dili El Kitabı'nda çok güzel bir şekilde izah etmiştir.

Şimdilik ilk aklıma gelenler bunlar, geldikçe paylaşacağım.
    Güzel ve doyurucu açıklamalarınız için teşekkür ederim. "devlet eski bakanı" konusunda aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Hiçbir zaman "devlet eski bakanı" kullanımını özümseyememişimdir.

"eşkaller", "evliyalar" kullanımının ise tartışılması gerektiğini düşünüyorum. "evrak" kelimesi de "varaka" kelimesinin çoğulu olup bu durumda "evraklar" ifadesinin de yanlış olduğunu söyleyebilir miyiz? Kelimenin dilimizde yerleşik bir kullanıma geçip geçmemesinin önemli olduğu sonucuna varabilir miyiz?

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    13
    Rep Gücü
    21
    Alıntı HUGEDRAGON isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Güzel ve doyurucu açıklamalarınız için teşekkür ederim. "devlet eski bakanı" konusunda aynı düşünceleri paylaşıyoruz. Hiçbir zaman "devlet eski bakanı" kullanımını özümseyememişimdir.

"eşkaller", "evliyalar" kullanımının ise tartışılması gerektiğini düşünüyorum. "evrak" kelimesi de "varaka" kelimesinin çoğulu olup bu durumda "evraklar" ifadesinin de yanlış olduğunu söyleyebilir miyiz? Kelimenin dilimizde yerleşik bir kullanıma geçip geçmemesinin önemli olduğu sonucuna varabilir miyiz?
    Güzel bir soru. Evrak "varak" kelimesinin çoğulu. Ben şahsen "evraklarım" değil "evrakım" ifadesini kullanıyorum. Yanlış bir kullanımın yaygınlaşmasına biz edebiatta "galat-ı meşhure" diyoruz. Yani eğer yanlış kullanım çok yaygınsa ve doğrusu kullanıldığında yadırganıyorsa yanlış kullanım tercih edilir. Ama her yanlışı da yaygın diye kabul etmemek lazım. Bunun sınırları nedir peki? İşte esas sorulması gereken soru bu.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    75
    TDK de o tamlama mevzusunu karara bağlamış. Belirtisiz İsim Tamlaması arasına Sıfat giremez diyor. Yani "Eski Devlet Bakanı" doğrudur diyor. Diğerl konularla ilgili link verecektim vazgeçtim, o linkteki konuyu hortlatacağım.

Toplam 9 Sayfadan 2. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 6 ... SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 2 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 2 misafir.)