Toplam 5 sonuçtan 1 ile 5 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Yakın Cümle/It was not until ...

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    4
    Rep Gücü
    51

Yakın Cümle/It was not until ...

It was not until the time of Shakespeare that companies of players emerged Who made the stage their profession.

A) Before the age of Shakespeare companies of professional actors were already beginning to appear.

B) By Shakespeare's time there were already groups of actors whose theatrical activities were conducted on professional lines.

C) The actors of Shakespeare's time were professionals and organised themselves into companies.

D) By the age of Shakespeare, acting had become a profession and the players were grouped into various companies.

E) Companies of players who made a profession of acting came into being for the first time in the age of Shakespeare.

KPDS ING / MAYIS 2001

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    B'yi groups of actors'dan, C, D ve E'yi not unti'le uyumsuzluklarından eledim. Cevap A.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    12
    A
    Konu human being tarafından (10-02-12 Saat 01:02 ) değiştirilmiştir.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    26
    Ben bu sorunun cevabının A değil de E şıkkı olduğunu düşünüyorum. Gerçi 2 tane A cevabı gelince acaba yanlış mı düşünüyorum dedim ama bir daha okudum bana E şıkkı mantıklı geliyor hala.
    Nedenine gelince :
    cümlenin aslı aslında şöyle : UNTIL the time of Shakespeare that companies of players who made the stage their profession did not emerge. Yani vurgu cümlenin ilk kısmına verilmek istenmiş. Bu yüzden anlamı veren sadece E. Kelimeler de bunu gösteriyor zaten. Company of players sabit. Emerged : came into being. For the first time : it was not until. Who made a profession of acting :Who made the stage their profession.
    Konu seliin tarafından (10-02-12 Saat 01:27 ) değiştirilmiştir. Sebep: büyük-küçük harf

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    47
    Alıntı seliin isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben bu sorunun cevabının A değil de E şıkkı olduğunu düşünüyorum. Gerçi 2 tane A cevabı gelince acaba yanlış mı düşünüyorum dedim ama bir daha okudum bana E şıkkı mantıklı geliyor hala.
    Nedenine gelince :
    cümlenin aslı aslında şöyle : UNTIL the time of Shakespeare that companies of players who made the stage their profession did not emerge. Yani vurgu cümlenin ilk kısmına verilmek istenmiş. Bu yüzden anlamı veren sadece E. Kelimeler de bunu gösteriyor zaten. Company of players sabit. Emerged : came into being. For the first time : it was not until. Who made a profession of acting :Who made the stage their profession.
    Katılıyorum.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)