Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 36 sonuçtan 1 ile 20 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: 2011 KPDS KASIM - 37 (paragraf sorusu)

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    161

2011 KPDS KASIM - 37 (paragraf sorusu)

Americans tend to think that varieties of English are more determined by region than by any other factor, such as age, ethnicity, gender and social class. The linguist Henry Smith, for instance, maintained that each region of American English is highly distinctive. Scholars who have investigated the matter have been influenced by the theory of dialect geography formulated in the 19th century by European dialectologists. As a result, investigations have presumed the idea of long-settled and stable regions – an idea appropriate for Europe but less suitable to the more recent and fluid settlement patterns of the US. Even so, American English dialects are conventionally treated under four headings: North, Coastal South, Midland, and West. The Northern dialect stretches from New England to New York and was shaped by migration from the 17th century colonial settlements. The Coastal Southern dialect centres on the Atlantic port cities of the states of Virginia, the Carolinas and Georgia, formed in a time of plantation and ranch agriculture. The Midland dialect is spoken between North and South Midlands according to some dialectologists while others emphasize its affiliation with its neighbours and describe it as Lower North and Upper South. Finally, the Western dialect is used in the area that covers California and the Pacific Northwest.

37. According to the passage, ----.

A) the popular ideas of most Americans on the subject of dialects are not shared by mainstream linguists
    B) linguists who have carried out research on American dialects have been educated in Europe
    C) factors such as age, gender, ethnicity, and social class seldom play a role in dialectal differences
    D) geography has little bearing on dialect boundaries because of migration
    E) Henry Smith thinks that the relatively new and mobile settlement patterns in the US are a great influence on dialects
    Konu MehmetMamger tarafından (22-11-11 Saat 13:36 ) değiştirilmiştir.
    Akla mağrur olma Eflatun-ı vakt olsan dahi.
    Bir edib-i kâmil gördükde tıfl-ı mekteb ol

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    11
    ya ben bunu anlamadım gerçekten C işaretlemiştim..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    19
    ben E DEMİSTIM

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    161
    "Americans tend to think that varieties of English are more determined by region than by any other factor, such as age, ethnicity, gender and social class. The linguist Henry Smith, for instance, maintained that each region of American English is highly distinctive."

İnanın ben E seçeneğini bu metinden HİÇ çıkaramıyorum. Ben seçenek bulamayıp, herhalde D isteniyor demiştim. A seçeneği ise "metnin" değil, çoğu Amerikalıların düşüncesi olduğundan kale bile almadım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    hocam paragrafa henry smith ile ilili bölüm sonradan eklenmiş gibi.hiç bir alakası yok cevabın bence de

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147
    "for instance" ifadesinin kullanım mantığı ile "but less suitable to the more recent and fluid settlement patterns of the US" ifadesi birleştirildiğinde E seçeneğinde bir sorun yok gibi görünüyor.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    161
    Alıntı SeyfiHoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    "for instance" ifadesinin kullanım mantığı ile "but less suitable to the more recent and fluid settlement patterns of the US" ifadesi birleştirildiğinde E seçeneğinde bir sorun yok gibi görünüyor.
    Hocam orada araya giren yazar. Dolayısı ile orası pekala YAZARIN fikri, yoksa HENRY SMITH'in değil. Ben bu soruya bu cevabın DOĞRU OLMADIĞI kanaatindeyim. İkna edilmezsen bu Cumaya bir itiraz dilekçesi vereceğim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Ben bu soruyu hic anlamadim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    66
    bende E ye anlam bulamadım . ben C yaptım.gerekçem de şu;
    varieties of English are more determined by region than by any other factor, such as age, ethnicity, gender and social class.
    C-factors such as age, gender, ethnicity, and social class seldom play a role in dialectal differences

cevap anahtarının C dedigini varsayalım,nasıl çürür bu seçenek?
    ilk cümlede yaş,köken cins vb.faktörlerden çok bölge belirler diyor
    C de de yaş,köken cins vb.faktörler çok az rol oynar diyor.
    aynı şeyler degilmi?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147
    bu cümle de söylenen şey net değil mi?

"The linguist Henry Smith, for instance, maintained that each region of American English is highly distinctive."

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Bende C yapmistim zaten. E sikkini duyunca cevap olarak su ana kadarki ingilizce bilgimi sorguladim. Hala da cevabi anlayabilmis degilim.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    15
    Alıntı SeyfiHoca isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bu cümle de söylenen şey net değil mi?

"The linguist Henry Smith, for instance, maintained that each region of American English is highly distinctive."
    E sikki ile alakasini kuramadim hocam!

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147
    E seçeneğinde adamın "ABD'de yeni ve hareketli yerleşim kalıplarının lehçeler üzerinde büyük bir etkisinin olduğunu düşündüğü" ifade ediliyor.

Verdiğim cümlede de adamın "Amerikan İngilizcesinin her bir bölgesinin oldukça karakteristik olduğunu düşündüğü" söyleniyor. "but less suitable to the more recent and fluid settlement patterns of the US" ifadesi de bu anlamı bir parça tefsir ediyor gibi.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    66
    The linguist Henry Smith, for instance, maintained that each region of American English is highly distinctive.= henry amerikan ingilizcesi konusunda her bölge farklıdır diyor .bunu parahraftan çıkarabiliyoruz
    bu da E seçenegi
    Henry Smith thinks that the relatively new and mobile settlement patterns in the US are a great influence on dialects
    US deki yerleşim yerlerinin yeni oldugunu,ve bunun dialect üzerinde etkisi oldugunu ne zaman söylemiş Henry? Henry ile ilgili tek şey yukarda yazılan farklı olması bilgisi

ben de bir yayına soru hazırlıyorum,kpds denemesi dahil
    sanırım bu adamlar bu makalenin bütününü okuyunca Henry nin böyle birşey dedigini görmüşler,ama makaleyi kırpıp paragrafa dönüştürürken bu bilginin uçtugunu farkedememişler. 2 gündür işi gücü bırakıp bu paragrafı inceliyorum,Henry böyle birşey dememiş aga)

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı MehmetMamger isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hocam orada araya giren yazar. Dolayısı ile orası pekala YAZARIN fikri, yoksa HENRY SMITH'in değil. Ben bu soruya bu cevabın DOĞRU OLMADIĞI kanaatindeyim. İkna edilmezsen bu Cumaya bir itiraz dilekçesi vereceğim.
    Mehmet hocama katılıyorum. Yıllardır İngilizce öğretiyorum böyle bir yorum çıkartamadım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    Alıntı Demirhanhodja isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    bende E ye anlam bulamadım . ben C yaptım.gerekçem de şu;
    varieties of English are more determined by region than by any other factor, such as age, ethnicity, gender and social class.
    C-factors such as age, gender, ethnicity, and social class seldom play a role in dialectal differences

cevap anahtarının C dedigini varsayalım,nasıl çürür bu seçenek?
    ilk cümlede yaş,köken cins vb.faktörlerden çok bölge belirler diyor
    C de de yaş,köken cins vb.faktörler çok az rol oynar diyor.
    aynı şeyler degilmi?
    Aynen katılıyorum. Onlarca kez okudum. Ben de C dedim. Alıntı yapan ileri zekalı tüm parçaya göre cevaplamış muhtemelen...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    21
    Ben de katılıyorum yorumlara. Henry Smith'in görüşü olan bir cümle değil E seçeneği. Henry Smith ile ilgili yorum yapılabilecek tek cümle bu. "The linguist Henry Smith, for instance, maintained that each region of American English is highly distinctive. " Diğerleri başkalarının görüşü. Bana göre de cevap C şıkkı olmalı. Paragrafın bütününü Henry Smith'e mal edemeyiz. "relatively new and mobile settlement patterns in the US are a great influence on dialects" ile "each region of American English is highly distinctive" arasında bağlantı kurup doğru cevap E'dir demişler. Ama neden C yanlış?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147
    Alıntı engart isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de katılıyorum yorumlara. Henry Smith'in görüşü olan bir cümle değil E seçeneği. Henry Smith ile ilgili yorum yapılabilecek tek cümle bu. "The linguist Henry Smith, for instance, maintained that each region of American English is highly distinctive. " Diğerleri başkalarının görüşü. Bana göre de cevap C şıkkı olmalı. Paragrafın bütününü Henry Smith'e mal edemeyiz. "relatively new and mobile settlement patterns in the US are a great influence on dialects" ile "each region of American English is highly distinctive" arasında bağlantı kurup doğru cevap E'dir demişler. Ama neden C yanlış?
    seldom kelimesinden dolayı.

Teşekkür / Beğenme
    Blog Başlıkları
    2
    Rep Gücü
    161
    Ben sınavda D dedim. Çünkü yaygın fikir diyalekt ile bölge arasında bir ilgi kurarken, ve Hanry Smith de buna destek verirken, yazar ele alınması gerekenin GÖÇ KALIPLARI olduğunu, kendi ifadesi olan tek ara cümlede söylüyor: "an idea appropriate for Europe but less suitable to the more recent and fluid settlement patterns of the US"

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    147
    sanırım MIGRATION yorumunu fluid sözcüğünden çıkardın hocam.

Toplam 2 Sayfadan 1. Sayfa 1 2 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)