Toplam 5 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu
Toplam 100 sonuçtan 41 ile 60 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: A.K.E Bölümü Hakkında Bilgiler

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    67
    Alıntı piran-haa isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    peki sizin kişisel fikriniz nedir? zevkli mi?sürekli araştırma mı yapılıo?memnun musunuz?..vs
    Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü'ndeyim. Üniversite: Ankara Üniversitesi. Bölümden çok memnun sayılırım. Ben çok zevk alıyorum bölümden. Hocalar iyi ve işlenen parçalar oldukça ilgi çekici. Hiç düşünemeyeceğin, aklına gelmeyecek şeyler öğretiyor, sunuyor. Farklı bakış açıları. Değişik yorumlar. Sürekli araştırma yapılmıyor. Genelde vize ve final sınavlarına bir hafta kala yapılı araştırmalar. Genelde belirli eserler, kaynaklar vardır. Ve bunlar üzerinde analizler yaparak, okumalarla geçer ders. Bölüm yazma ve okuma bölümüdür. Paragraf ve Kompozisyon yazacaksınız. Evet, ne yazık ki bu doğru. Ama hoca size yolları, yapmanız gerekenleri söyleyecek. İngilizce çalışmanız gerekecek. YDS'ye hazırlanırken kullandığınız gramer bilgilerini pratiğe dökmeniz istenecek. Şıklar yerine artık yazacaksınız, yazmanız beklenecek cümleler. İngilizce'yi kullanmayı öğreneceksiniz. İngilizce düşünmenin yanında, İngilizce düşünürken konuşup yazmayı geliştireceksiniz. Eski İngilizce kelimeler öğreneceksiniz. İngiliz Tarihini, Edebiyata etkisi, katkısı olmuş her türlü sosyal, siyasal konuyu öğreneceksiniz. Shakespeare okuyacaksınız 3. sınıfta bir sene boyu. Shakespeare'in kafiye düzeni gerçekten harika. Henüz 2. sınıfa geçtim, ama sabırsızlanıyorum. Bölümde 2 dil daha edinme olanağınız mevcut. 1. ve 2. sınıfta Fransızca ya da Almanca alacaksınız. 3. ve 4. sınıfta da İspanyolca öğrenme şansınız var. İsterseniz daha önce başlayabilirsiniz, ama dediğim gibi bunlar üniversitenin sunduğu şeyler.

Alıntı Tranquil isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Ben de bu sene seçmeyi düşünüyorum.İstanbul Ünv.-Amerikan Kült.Çok araştırdım.Orda okuyan arkadaşlarım da var.Bir kere derslerin çok ağır olduğunu söylediler.Çok fazla araştırmaya-yoruma-analize dayalıymış.Zevk alanlar az da olsa var .Ben de bu sene gidersem görecem nasıl bişiy olduğunu.
    Dersler ağır mı? Evet, ağır. Eserleri okumanız şart. Analiz denilen şey korkulacak ya da zor bir şey değildir. Kelime olarak bana da korkunç geliyor. Ama zaten analiz yapmanızı isteseler de hocalar anlatmadan bunu yapmanız mümkün olmayacaktır. Analiz denilen şey metini detaylı incelemektir. Bunun için de konuyu bilmek yetmez. Eseri dikkatlice ve kendinizi vererek okumalısınız. Zevk alınacak bir bölüm. Bir havanız oluyor okulda. Amerika'nın kültürü var, evet. Bölüm İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü ile bir farklılık göstermiyor. Taa ki eserlere ve yazarlara kadar. İngiliz'ler İngiliz yazar ve eserleri, Amerikan'lar Amerikalı yazar ve eserleri inceliyor. Fark bu. Ayrıca İngilizler'in sayısı Amerikanlardan daha fazladır. Bu da Amerikanları daha samimi yapar. Ve Amerikanlar az sayıda olduklarından daha iyi ders işler. Kişisel görüş bunlar tabii.

Alıntı altruist isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    İlk başlarda memnun değildim kendimce ama sonraları sevdim daha doğrusu yeni yeni sevmeye başladım. Pek zevkli değil açıkçası çünkü ben dilbilim okumak istiyormuşum meğer onu farkettim. Sürekli araştırma olayı kendiniz isterseniz var yoksa hocalar size araştırılacak birşey vermiyorlar. Mitoloji, Antik Çağ Metinleri gibi derslere bayılıyorum ama çoğu kişi sevmiyor. Devam zorunluluğu var gibi gözükse de yok. Hocaların kimisi yoklama alıyor ama gelmeyebilirsiniz diyorlar. Gitmediğinde ders kaçırmış oluyorsun bu da senin başına patlıyor ama 2-3 yıllık notlarla çok rahat geçebiliyorsun. Hocalar çok iyi fakat biraz ilgisizler. Duyduğum kadarıyla Ege ve Dokuz Eylü'de öğrenciler sunum, araştırma filan yapıyorlarmış ama bizim üniversitede böyle birşey yok. Derslerimin üzerine çok düşmememe rağmen bana çok şey kattığını söyleyebilirim. Bilmediğim pek çok konuda fikir sahibiyim artık ve olmaya da devam ediyorum. Böyle...
    Mitoloji'ye ve Antik Çağ Metinlerine ben de bayılıyorum. Homeros, Plautus... Okuması oldukça zevkli gerçekten. Devam zorunluluğu kişiye kalmış tabii. 20 dersin 5'ine katılmama hakkı var bizde. Ama şunu gördüm ki ders kaçırırsan sınavda daha az başarılı oluyorsun. Dersi derste dinleyin. Sonradan dinlemek bir işe yaramıyor bu bölümde pek. Ders kaçırmamaya özen göstermeli. Bir daha hiç kaçırmayacağım ben mesela. Finallerimden sonra bu sözü verdim kendime. İngilizce bölümü olduğundan kulak çok önemli. Hocalar derste sınav sorularının cevaplarını veriyor. İyi dinlemek çok önemli.

yani dil edebiyat ztn aslında tam emin deilim seçip seçmeme konusunda puanım yeter mi bilmiorum ayrıca yapabilir miyim o bölümde bilmiorum kompozisyon fln pek yazamam napıcamı bilmiorum
    Dil ve Edebiyatı bölümü, doğru. Bölümde writing, speaking ve reading çok önemli. Okumayı seviyorsan, yazarsın, korkma. Bu bölümü seçtiğim için çok memnunum. Tam benim bölümüm diyorum. Önü açık korkmayın. Zor mu? Evet. Kolay elde edilen hangi başarı değerlidir? önce bu sorunun cevabını verin. Mesajı anladınız.

Alıntı Aliarda isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Bende bu bölüme gitmek istiyorum.. Özellikle "İstanbul Üniversitesi" hayalim. ve sonunda galiba İngilizce Öğretmeni olabiliyoruz değilmi. Hem Amerika'nın tarihinden ne olur 200 yıllık filan Şaka bi yana İngiliz Dil Edebiyatı ile karşılaştırırsak ne gibi avantaj/dezavantajları var?? Bir de İstanbul'da okumanın karşı karşıya getirdiği sorunlar nedir? Bunları öğrenmek isterim saygılar.
    Aliarda sen yapma bunu bari be. Amerika'nın tarihi mi varmış ne demek? Neyse, ŞAKA bir yana.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    27
    arkadaşlar peki bu bölüm Dokuz Eylül Üni.de nasıl ?orada olanlar memnun mu okullarından bnm şuan orası olcak gibi duruo her ne kdr Ankara üni.çok istesem de :S 9 Eylül hakkında pek ii şeyler duymadım o yüzden soruorum eğer oraya gidersem bilgim olsun şimdiden :/

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    24
    genelde özellikle izmirde yaşayan öğrenciler kampüs hayatı açısından bakıyo bu iki üniversiteye aslında ikiside çok iyi çok kaliteli üniversiteler eğitimleride iyi dokuz eylül akede okuyan birisiyle tanışmıştım çok memnun olduğundan bahsetmişti bana ege üni öğrenci köyü gibi herşey elinin altında daha büyük daha hareketli falan filan dokuz eylülde bu daha sınırlı tek fark bu yoksa eğitimleri açısından bi fark olduğunu düşünmüyorumm

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    67
    Bölüm öğrencilerinin derslerde dalga geçtiğii düşünülür dışarıdan bakan sınırlı bilgili insanlar tarafından. Bu insanlar okudukları öykü, roman, oyun vs. gibi metinlerin derinine inemediklerinden, bölüm öğrencilerinin ortaokul, lisedeki gibi "Okuduğumuzu anladık mı?" yaptıklarını düşünür. Çünkü onlar için olay örgüsü, bir eser içindeki tek şeydir. Onlar icin Romeo ve Juliet sadece iki aşıktır.

Aynı insanlar, batı medeniyetinin ve edebiyatının kökeninin Avrupa olduğunu bilmediklerinden bölümde Avrupa ya da İngiliz Edebiyatı bilgisi verilmesini anlamazlar. Evet, her edebiyat eseri biriciktir ve tek başına okunabilir; ancak istenilen şey anlamak ve incelemekse, önceden yazılan şeyleri de bilmek gerekir. Mesela, Moliere'yi anlamak icin Plautus'u, Shakespeare'nin trajedilerini anlamak için Yunan trajedilerini, Aristo'yu bilmek gerekir.

En son 'Şeker Portakalı'nı okumuş bu insanlar için, İncil ve Yunan mitolojisi, misyonerlik için öğretilmektedir.

Kültür denince aklına yöresel yemekler, örf, adetler gelen bu insanlar için, 500 yıllık geçmişi olan bir toplumun, kültürü, sanatı ve edebiyatı zaten olamaz. Külltür, sanat ve edebiyat sahibi olmak için Asya'dan Anadolu'ya gelmek, savaşmak, kan dökmek gerekir.

Dünyanın en büyük sömürgecisi olan, bir zamanlar 'Güneş batmayan İmparatorluk' olarak anılan İngiltere iyidir; ancak Amerika kötüdür. Çünkü herkes öyle olduğunu söylemektedir. Zaten bu insanlar için devlet politikası neyse, o ülkenin insanları da aynı şekilde düşünmektedir. Çünkü hiç kuşkusuz şu an T.C. devletinin yaptığı her şeyi onaylamaktadırlar. Bu önyargısız insanlar için, Foxnews'te yayınlanan istatistikler tamamen doğrudur; çünkü şu an popüler söylem budur. 11 Eylul'ü sadece kapitalizmin simgesi iki kulenin yıkılması ve birkaç bin Amerikalının ölmesi olarak düşünürler.

Aynı insanlar idolleşmiş figürleri, onların ne yaptığını bilmeyi çok severler.

Bu insanlara:''Türk Kültürü ve Edebiyatı hakkında ne biliyorsunuz?" şeklinde sorulduğunda verecekleri yanıt olmamasına rağmen konuşurlar. Muhtemelen bu soruya da: "Sen ne demek istiyorsun?" diye yanıt vererek saldırganlıklarına devam edeceklerdir.

Edebiyat okumak, önce önyargısız olmak demektir.

5. Beğenme Larnell, indie bu mesajı beğendi.
    Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    arkadaşlar peki bu bölüm Dokuz Eylül Üni.de nasıl ?orada olanlar memnun mu okullarından bnm şuan orası olcak gibi duruo her ne kdr Ankara üni.çok istesem de :S 9 Eylül hakkında pek ii şeyler duymadım o yüzden soruorum eğer oraya gidersem bilgim olsun şimdiden :/
    Benim iki arkadaşım ordalar ikisi de memnunlar. Orada standart vize-final sistemi yani klasik sistem yok.Bu açıdan birisi daha memnun diğeri sırf bu konu yüzünden memnun değil. 2 haftada bir sınav oluyorlar. Sonra, biz İstanbul Üniversitesinde Amerikan tarihini 1 dönem görürken onlar 2 dönem gördüler, yakın tarihe kadar gördüler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Alıntı altruist isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Benim iki arkadaşım ordalar ikisi de memnunlar. Orada standart vize-final sistemi yani klasik sistem yok.Bu açıdan birisi daha memnun diğeri sırf bu konu yüzünden memnun değil. 2 haftada bir sınav oluyorlar. Sonra, biz İstanbul Üniversitesinde Amerikan tarihini 1 dönem görürken onlar 2 dönem gördüler, yakın tarihe kadar gördüler.
    Sanırım bizim sınıftan bahsediyorsun Evet sınıf olarak genelde memnun değiliz bu sistemden, Aktif Eğitim adlı sistemden yani. Neyse ki sistemimiz değişti, ilk senemizi atlattık, 2. sınıftan itibaren klasik vize-final sistemiyle devam edicez. Kurtulduk iki haftada bir sınav olmaktan

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    30
    Bende yazıcam :S Aslında ingiliz dili edebiyatı hep düşündüğüm için hiç düşünmemiştim hatta Amerika nn bi kültürü yok ne okuyacağım diyodum ama sanırım pişman olmamak için iyice araştırmalıyım.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    33
    benim bi sorum olucaktı.
    şimdi diyelim ake okuyoruz yatay geçişle ide ye geçebiliyomuyuz yoksa sadece ake'den ake ye mi geçebiliyoruz?

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    Bunu üniversitelere göre araştırmalısın, çünkü bazılarının müfredatlarında büyük farklılıklar oluyor seneden seneye. Mesela bir üniversitede birinci sınıfta görülen şeyler diğerinde 2.de görülebiliyor. Bu durum aynı bölümün farklı üniversitelerinde bile alttan alma sorunları falan yaratırken başka bölümünkisi çok daha zor olur. Ama dediğim gibi üniversitelerin resmi sitelerinden bulabilirsin.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    yazılar uzun olduğu için pek okuyamdım
    bişey merak ediyroum ege ake de okuyan arkadşlar ister buraya ister özel mesaj yoluyla bana ege ake formasyon koşulları ve şuan alınıp alınmadığı konusunda yardımcı olabilir mi?
    ege ake isyorum fakat formasyon vermiyorlarmış diyorlar aklım karışık zor durumdayım yardım edin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    41
    İlla Ege'den almak zorunda değilsin vermiyorsa. Başka üniversiteden de alabiliyosun bu konuda kısıtlama yok.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    olabilir ama bide şey dediler edebiyat fakültelerinev ermiyorlar diye

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    29
    Alıntı confusingboy isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Amerikan Kültürü ve Edebiyatı öğrencileri, formasyon veren üniversitelerden herhangi birinde formasyon eğitimi alabilirler.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    67
    Bizim üniversite veriyor formasyon. ( Ankara Üniversitesi Amerikan Kültürü ve Edebiyatı Bölümü )

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    51
    Çekilin bakalım,ben geldim. Sanırım en büyüğünüz benim.

Amerikan Kültürü ile ilgili kafanıza ne\ler takılır,sorabilirsiniz.

Kulaktan dolma bilgilerle daha doğrusu ''deyiş''lerle kesinlikle hareket

etmeyin.Biliyorsunuz ki nerede ve ne zaman olursa olsun her şeyi

başarabilecek\başaramayacak olan ''siz''lersiniz.Ne okul,ne bölüm vs..

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    sorularımı tekrar yineleyim ozman ben formasyon devlet yurdu konusunda bilgi almak istyrm yurt ücretleri kaç kişi olduğu formasyonda sorun çıkartıyorlar mı sanırım bide formsyon sınavı oluyrmuş :S

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    51
    Formasyon üniversiteye göre değişir.Genelde Üniversitelerin Eğitim Fakültelerinin maddi

kaynağa ihtiyaç duyduğu için PEDAGOJİK FORMASYON şimdiki adıyla İNGİLİZCE

ÖĞRETMENLİĞİ SERTİFİKA PROGRAMI açılıyor.1 yıl boyunca okuldaki gibi dersler

alıyorsun.Evet sınavları var;fakat zorlukları ne derecededir pek bilgim yok açıkçası.Ben de

bu yıl 3.sınıf için istemeyerek de olsa almayı düşünüyordum;ama formasyon ücretinin 4000

YTL olduğunu duyunca sinirlerim gerildi.Mesela bizim üniversite 1 yıl formasyon derslerini

açıyor 1 yıl açmıyor.Belli olmuyor yani.Üniversiteler arasında değişiklik göstermesi

kesin.Gittiğin üniversitede formasyon programı açılmasa bile yazları formasyon veren

üniversiteler var,internetten araştırabilirsin.

Yurt konusu için şu an da devlet yurtları 3 aylık 252 YTL.Bunların içinde sana yemek

kuponları falan veriliyor,elektrik,su,kalacak yer bu ücretin içinde.Yani bedavadan biraz

pahalıya kalıyorsun gibi.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    22
    peki formasyon için 4000 ytl ege için dimi diğer ünilere göre değişrm i pahalıymış ya ben 2000 civarı diye duydum offff hep engel hep engel eğitim sistemi bozuk yaaa

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    51
    peki formasyon için 4000 ytl ege için dimi diğer ünilere göre değişrm i pahalıymış ya ben 2000 civarı diye duydum offff hep engel hep engel eğitim sistemi bozuk yaaa
    Hayır, 9 Eylül için 4000 YTL.
    Diğerleri hakkında pek bilgim yok,ama her yıl zamlanıyor.
    Üniversitelerin ihtiyaçlarına göre değişir demiştim ya bu kadar kasmayın.

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    32
    Alıntı SunRise isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Hayır, 9 Eylül için 4000 YTL.
    Diğerleri hakkında pek bilgim yok,ama her yıl zamlanıyor.
    Üniversitelerin ihtiyaçlarına göre değişir demiştim ya bu kadar kasmayın.
    ohio o kadar oldu mu ya formasyon ücretleri.

Toplam 5 Sayfadan 3. Sayfa BirinciBirinci 1 2 3 4 5 SonuncuSonuncu

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)

Bu Konu İçin Etiketler