Toplam 8 sonuçtan 1 ile 8 arasındakiler gösteriliyor.

Konu: Okuduğunu Anlama

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18

Okuduğunu Anlama

Arkadaşlar ben bu sene lise son sınıfa geçtim. Grammer çalışıyorum, kelime de ezberliyorum ama okduğunu anlamaya gelince çeviriyi tam yapamıyorum. cümlelerin karışıklığından çok sıkılıyorum ' herhalde bunu demek istiyo ' diye olasılık veriyorum kafamda. Bazen o da olmuyor cümlede her kelimeyi biliyorum ama yine de tam ne demek istediğini anlayamıyorum. bunu düzeltmem için ne yapamam alzım ? yani neler yabailirim ? kitap okumak dışında :/

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    Alıntı bobeep isimli üyeden alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar ben bu sene lise son sınıfa geçtim. Grammer çalışıyorum, kelime de ezberliyorum ama okduğunu anlamaya gelince çeviriyi tam yapamıyorum. cümlelerin karışıklığından çok sıkılıyorum ' herhalde bunu demek istiyo ' diye olasılık veriyorum kafamda. Bazen o da olmuyor cümlede her kelimeyi biliyorum ama yine de tam ne demek istediğini anlayamıyorum. bunu düzeltmem için ne yapamam alzım ? yani neler yabailirim ? kitap okumak dışında :/
    Ahanda ben tıpkı benim gibisin dershane hocama sorduğumda 1 mum al yak karanlık bir odada yarım saat boyunca ona bak dedi Ben de yurtta bunu yapmaya çalıştım belletmen hocaların biri sigara içiyorlar yakalayayım diye odayı bastı diğeri yangın çıktı diye herneyse boşverelim de işin mizahını bu problemi ben YGS yaklaştığında evde tek başıma otururken aştım yani şöyle diyeyim Bilgisayar Televizyon dan uzak durursan herşeyi kafandan atarak denemene oturduğunda bu denemede 2 yanlış hakkım var ( örnek veriyorum) diye koşullarsan kendini atlatacağına inanıyorum.. Konsantrasyonun koptuğu an başını koy 1 dakika dinlen daha sonra yeniden başla .. Bu sorunu soru çözerek aşabilirsin bence .. Kolay gelsin

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    anladım, yani eğer koşul koyarsam ister istemez konsantre olmaya çalışıyorsun,y,ce irdeliyosun ama gerçekten çok sıkıcı oluyor. hele edatlardan nefret ediyorum resmen ama olucak başka yolu yok teşekkür ederim. evde bazen bi metni çeviriler falan yapmayı deneyeceğim, alışayım diye yoksa zaten doğru düzgün pragraf testi de çözdüğüm yok

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    31
    anladım, yani eğer koşul koyarsam ister istemez konsantre olmaya çalışıyorsun,y,ce irdeliyosun ama gerçekten çok sıkıcı oluyor. hele edatlardan nefret ediyorum resmen ama olucak başka yolu yok teşekkür ederim. evde bazen bi metni çeviriler falan yapmayı deneyeceğim, alışayım diye yoksa zaten doğru düzgün pragraf testi de çözdüğüm yok
    Belli zaten Çözmeyen insanın sözleri bunlar

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    20
    Maalesef bütün kelimeleri bilmek cümleyi doğru anlama ve hatasız çevirme konusunda yeterli olmuyor.Burada bana göre zamanla ve pratik yapılarak edinilebilecek bir kazanım söz konusu.Yani zorlandığın halde çevirinin üzerine gitmennin zamanla bu tür durumlarda zorlanmamanı ve bu sorununu aşmanı sağlıyacağına inanıyorum.Zamanla yani

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    25
    karaca eğitim merkezinin kpds üds gramer kitabı var nerde ise tüm kalıplar güzelce anlatılmış...
    yavaş yavaş çalış.. bir göz at istersen... bizde olduğu gibi sende de kalıplar oturmamış...

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    18
    anladım evet, sanırım önerdiğiniz kitap yardımcı olcak. mantığını anlamaya çalışsam olcak da pek içine girmiyorum. üniversite de ispanyolca istiyorum. bana ispanyolcayı kazandıracak kadar ingilizcem olsun yeter diyorum teknik açıdan bakıyorum olaya işte :s

Teşekkür / Beğenme
    Rep Gücü
    6
    Metni işleme, anlamını anlama ve okuyucunun zaten bildikleriyle bütünleşme yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Basitçe ise ne okuduğunuzu anlama eylemidir. Tanım basitçe ifade edilebilir olsa da eylemin öğretilmesi, öğrenilmesi ya da uygulanması basit değildir.
    Okuduğunu anlama, bir kişinin belirli bir yazıyı okumadan önce, okuma sırasında ve sonrasında ortaya çıkan kasıtlı, aktif, etkileşimli bir süreçtir. Aynı zamanda okuma eyleminin temel taşlarından biridir. Kişi okuma sırasında bir dizi karmaşık bilişsel süreçle uğraşır.
    Aynı anda fonemik farkındalığını, fonem anlayışını ve metinden anlam çıkarma yeteneğini kullanır. Sürecin son unsuru olan okuduğunu anlama, diğer iki unsurdan bağımsız olarak meydana gelemez. Üçü arasındaki en zor ve en önemli olanıdır.
    Bir metni anlayabilmek için okuyucunun yazı parçasında kullanılan kelimeleri anlayabilmesi gerekmektedir. Kelimeler tek tek anlam ifade etmiyorsa, genel hikaye de olmayacaktır.
    Daha önceki kelime bilgisine dayanarak çıkarım yapmak mümkün olsa da yeni kelimelerin öğrenilmesi gerekmektedir. Bu durum özellikle çocukların okuduğunu anlaması için geçerlidir. Fakat daha önemlisi kelime anlamadan ziyade metni anlayabilmektir.
    Okuyan kişi ister çocuk ister yetişkin olsun, sembollerden anlam çıkarabilmek için kelimeleri bir araya getirebilmelidir. İşte bunun için de birçok farklı metin anlama stratejisinden yararlanılır. Okuduğunu anlama konusu ile ilgili ayrıntıları buradan öğrenebilirsiniz.

Konu Bilgisi

Users Browsing this Thread

Şu anda 1 üyemiz bu konuya göz atıyor. (0 kayıtlı üye ve 1 misafir.)