PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kelime defteri karmaşası

Sayfa : 1 [2]

| aurora |
13-07-11, 01:36
Benim de kelime defterim vardı geçen sene ama pek etkili olduğunu söyleyemem. Yazıyordum ezberliyordum ama bir kaç gün sonra unutuyordum. Ama derslerde geçen bir kelimeyi ya da readinglerde bir kaç defa karşılaştıysam bir kelimeyle unutmazdım. Bazen metodlar uyduruyordum kendi kendime. Mesela consensus : uzlaşma. Con(John) sen sus da uzlaşalım gibisinden. Saçma gelebilir ama işe yarıyordu bende :D
Bir de öğretmenimiz günde 75-100 kelime ezberlemeye çalışın diyordu. Onların hepsi aklınızda kalmaz ama 5 tanesi 10 tanesi bile kalsa kardır gibisinden. Ne kadar doğru blemiycem (:

magmarapp
13-07-11, 01:46
bu kelime defterlerinde banyo küvet etkisi denilen bir olay vardır fazla kelime öğrenemezsiniz sadece başlar ve ortalar akılda kalır ve iş bi zamandan sonra sayısal bir beyne sahip seniz bu yerelri ezlerlemekten öteye gitmez en güzel öğrenem yöntemi şudur beyninize göre öğrenmek beyniniz nasıl istiyorsa öyle öğreenin türkçe yeni bir kelime görüp onu nasıl kolay hatırlıyorsanız o yöntemi uygulayın

umithaz
13-07-11, 19:32
Ben bugüne kadar derslerde ne görüyorsam onları kağıtlar üzerinde çalışarak ezberlemeye çalışıyordum.Fakat ielts istediğim gibi gelmeyince ve yaz okulu macerasına adım atınca defter tutmaya başladım.Defter tutma olayını da yine bu sitedeki bir arkadaştan arakladım diyebilirim."Kelime,okunuşu,anlamı,cümle içindeki kullanımı,eş anlamlıları" şeklinde tablolayarak liste oluşturuyorum.Derste öğrendiklerimizi eve gelince yazıp ezberlemeye çalışıyorum.Boş bir kağıt çıkarıp defalarca alt alta kelimenin kendisini ve Türkçe anlamını yazıp sesli olarak kelimeyi okuyorum.

Emin olun en zoru ama en sağlamı budur.Birde videolarda gördüğüm ilginç kelimeleri bir kere de ezberleyebiliyorum ve aklımda kalıyor.Birçok kişi gibi kitap okuyarak ya da başka bir şey yaparak ne yazık ki kelimeyi ezberleyemiyorum,daha doğrusu kalıcı olmuyor 2 hafta sonra unutuyorum.Bu yüzden deli gibi alt alta yazıp sesli tekrarlamak şuan için en iyi yöntem olarak gözüküyor bana.Yaptığım bir diğer şeyde gün içinde gördüğüm kelimelerin 3-5 tanesini bir araya getirerek saçma da olsa cümle yazmak.Bu sayede daha da pekiştiğine inanıyorum.Bir hafta sonra dönüp bu kelimelerin geçtiği paragraflar yazsam sanırım daha da kolay kolay unutmam gibime geliyor.

eldalote
24-07-11, 18:24
bilmiyorum valla büyük çizgili bir defter aldım basladım tabloya ayırdım kelime yakın adnlam zıt anlam çeviri örnek cümle diye öyle yazıyorum şimdilik işte ama sadece okuduklarımın ve yazdıklarımın içinden birkaç kelime aklımda kalıyor çok sinir bozucu :(

eldalote
24-07-11, 18:26
Arkadaşlar ben size kendi sistemimi şöyle açıklayayım isterseniz. Ben bunu kullandım ve çok da başarılı oldu. Fakat bir anda ezberleyeceğiniz kelime sayısı 30u geçmesin yoksa karışıyor her şey. Her sistemde böyledir bu.
1. Bir adet kelime testi alınır. Ve günlük 50 soru ya da kendinize göre bir limit belirleyiniz.
2. Yanımıza kelime defterimiz alınır.
3. Kartlarımız alınır.
4. Kelime testi çözerken soru kökünde ya da şıklarda bilmediğimiz kelimeler çıkarılır ve sözlüğe hemen o anda bakılıp anlamıyla birlikte defterimize yazılır.
5. Çıkardığımız kelimeler bir taraf İngilizce diğer taraf Türkçe olmak üzere küçük kartlara yazılır. Beşer tane yazıyorsunuz. Yazdıktan sonra onları bir kaç kere tekrar ediyorsunuz. Ve sonra 5 tane daha aynı şekilde tekrar. 5 tane daha ve sonra tekrar.
Bu şekilde 30 kelime ezberliyoruz. Sonraki gün bu kelimeleri tekrar etmeden başka kelimeleri ezberlemiyoruz. Ve öğrendiğimiz tüm kelimeleri oturup iki haftada bir tekrar ediyoruz. iyi çalışmalar=)

buna benzer yapmaya calışıyorum ama kelime testi almadım dersane sağolsun öyle bi kitap verdiki al çöz diye zaten içinde 30 kelime bilmediğim çıkıyor :/

PassiveAttack
24-07-11, 18:33
Valla kardeşim sana şöyle söyleyeyim.

Kelime defteri tutmuşluğum var ama ben hiç sevmiyorum o işi. Kelime ezberlemek istiyorsan (tabi bence) kasa sistemi uygulayarak cok güzel kelime ezberleye bilirsin ben her gün 100 kelime ezberliyorum öyle ve unutmuyorum. Unutmuyorum diyorum çünkü bazı arkadaşlar ezberlemek kolay unutmamak zor diyor.. Sana da öneririm kağıtları bir arada tutarsan arşivde yapmış olursun :) Biraz fazla yer gerektirir kelime defterine göre ama bence daha iyi :)

İyi Çalışmalar. (Bilmiyorsan açıklayabilirim kasa sistemini.)

mavi_yeşil
24-07-11, 20:21

Kelime defteri tutmuşluğum var ama ben hiç sevmiyorum o işi. Kelime ezberlemek istiyorsan (tabi bence) kasa sistemi uygulayarak cok güzel kelime ezberleye bilirsin ben her gün 100 kelime ezberliyorum öyle ve unutmuyorum. Unutmuyorum diyorum çünkü bazı arkadaşlar ezberlemek kolay unutmamak zor diyor.. Sana da öneririm kağıtları bir arada tutarsan arşivde yapmış olursun :) Biraz fazla yer gerektirir kelime defterine göre ama bence daha iyi :)

kasa sistemini açıklayabilirmisniz.
bu arada ben de eskiden yds olan sınava çalışırken kullandığım kelime ezberleme yöntemini anlatayım. kelimeleri gruplandırmışık biz daha doğrusu sağolsun hocamız mesela ekonomi ile ilgili bi kelime geçiyosa biyerde tüm synonym ve antonymlerini verirdi. ben de onları renkli renkli bulutlar çizip bulutların içine yazmıştım defterime. hem hazırlaması eğlenceli oluyodu hem çalışması. bir konu ile ilgili kelimeleri biyerde toplyaınca bi süre sonra o gruptan bir kelimeyi görünce hepsini hatırlıyosunuz tabii üstüne test çözmek ya da bişeyler okuyup kelimelerin contexte kullanımını görmek şart

PassiveAttack
25-07-11, 02:00
Tabii memnuniyetle: Burada (http://www.dilforum.com/forum/ingilizce-ogrenme-ogretme-stratejileri/15153-verimli-bir-sekilde-yeni-bir-dil-ogrenmenin-formulu.html) Seyfi hocam yeterince açıklamış. Yine anlamadığınız bir yer olursa sorabilirsiniz.

eldalote
26-07-11, 20:30
Tabii memnuniyetle: Burada (http://www.dilforum.com/forum/ingilizce-ogrenme-ogretme-stratejileri/15153-verimli-bir-sekilde-yeni-bir-dil-ogrenmenin-formulu.html) Seyfi hocam yeterince açıklamış. Yine anlamadığınız bir yer olursa sorabilirsiniz.

bu bayağı zor birşeye benziyor ve uğraş gerek :/

eldalote
26-07-11, 20:31
kasa sistemini açıklayabilirmisniz.
bu arada ben de eskiden yds olan sınava çalışırken kullandığım kelime ezberleme yöntemini anlatayım. kelimeleri gruplandırmışık biz daha doğrusu sağolsun hocamız mesela ekonomi ile ilgili bi kelime geçiyosa biyerde tüm synonym ve antonymlerini verirdi. ben de onları renkli renkli bulutlar çizip bulutların içine yazmıştım defterime. hem hazırlaması eğlenceli oluyodu hem çalışması. bir konu ile ilgili kelimeleri biyerde toplyaınca bi süre sonra o gruptan bir kelimeyi görünce hepsini hatırlıyosunuz tabii üstüne test çözmek ya da bişeyler okuyup kelimelerin contexte kullanımını görmek şart

bende bunun gibi birşey yapmıştım evet ama sizin hocanız ayırıp vermiş bense kendim tek tek buluyorum

Sweet Bear
05-08-11, 01:58
Ben bugüne kadar derslerde ne görüyorsam onları kağıtlar üzerinde çalışarak ezberlemeye çalışıyordum.Fakat ielts istediğim gibi gelmeyince ve yaz okulu macerasına adım atınca defter tutmaya başladım.Defter tutma olayını da yine bu sitedeki bir arkadaştan arakladım diyebilirim."Kelime,okunuşu,anlamı,cümle içindeki kullanımı,eş anlamlıları" şeklinde tablolayarak liste oluşturuyorum.Derste öğrendiklerimizi eve gelince yazıp ezberlemeye çalışıyorum.Boş bir kağıt çıkarıp defalarca alt alta kelimenin kendisini ve Türkçe anlamını yazıp sesli olarak kelimeyi okuyorum.

Emin olun en zoru ama en sağlamı budur.Birde videolarda gördüğüm ilginç kelimeleri bir kere de ezberleyebiliyorum ve aklımda kalıyor.Birçok kişi gibi kitap okuyarak ya da başka bir şey yaparak ne yazık ki kelimeyi ezberleyemiyorum,daha doğrusu kalıcı olmuyor 2 hafta sonra unutuyorum.Bu yüzden deli gibi alt alta yazıp sesli tekrarlamak şuan için en iyi yöntem olarak gözüküyor bana.Yaptığım bir diğer şeyde gün içinde gördüğüm kelimelerin 3-5 tanesini bir araya getirerek saçma da olsa cümle yazmak.Bu sayede daha da pekiştiğine inanıyorum.Bir hafta sonra dönüp bu kelimelerin geçtiği paragraflar yazsam sanırım daha da kolay kolay unutmam gibime geliyor.

Defter tutmaya yeni başladım. Ben de bu yöntemi uyguluyorum. Sadece okunuşunu yazmıyorum. Ancak kafama takılan bir nokta var:
Kelimelerin anlamlarına Cambridge Online Dictionary'den bakıyorum. İng- Türkçe seçeneğini seçtiğimde hem İngilizce hem Türkçe anlamlarını hem de örnek cümleler veriyor. Peki kelimelerin türevlerini de yazmam gerekir mi?

Örneğin; even sözcüğünün anlamına baktığım zaman "even as; even so; even if vs." kalıplarının anlamlarını aynı sayfada veriyor. Bunların tamamını not etmemi önerir misiniz? Aynı zamanda o sözcüğün varsa adj, noun, phrasal verb vs. formlarını da not etmemi önerir misiniz? Tabii ki eş anlamları, zıt anlamları, örnek cümleleriyle birlikte.

Gerçekten oldukça meşekkatli bir süreç. Yazarken bile yoruldum.:) Benim için faydalı olacaksa elbette yapacağım.

Belirtmeyi unuttum. ÜDS-KPDS'ye yönelik hazırlanıyorum.

Sabrınız ve yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

Sweet Bear
05-08-11, 14:03
Arkadaşlar mesajımı kimse okumadı mı? Gerçekten bu konu benim için çok önemli. Sınava tam olarak 2 ay var. Bu süreci en iyi şekilde değerlendirmeliyim.

haggar
05-08-11, 14:37
Eğer sizi başka çalışmalardan alıkoymuyorsa bu şekilde yapmaya devam edin derim. Ancak unutmayın ki verdiğiniz emeğe karşılık verimi düşük olacaktır. Çünkü bir insanın sadece listelere bağlı kalarak binlerce kelimeyi hazmetmesi, tüm kullanımlarını, yan anlamlarını unutmaması mümkün değildir. Kelimeler bir dilin en canlı ve değişken öğeleridir. Dolayısı ile bol bol dinlemek ve okumak liste çalışması yapmaktan daha iyi sonuç verecektir. Yine de bu şekilde yaptığınız çalışmanın faydasını mutlaka görürsünüz. Ama bence kelimeleri kullanım sıklığına göre seçerek yazarsanız daha iyi olur. Mesela bağlaçlar ÜDS-KPDS de sıkça çıkacağı için onlarda böyle detaylı bir çalışma yapın. Ancak mesela "diffusion" gibi bir bilimsel terim aynı sıklıkta karşınıza çıkmayacaktır. Onun sadece anlamını yazıp geçebilirsiniz. Daha pratik olur derim.

Noumenon
05-08-11, 14:39
Ben katılmıyorum elinizde SOMUT bir kaynak olması her zaman daha iyidir, tekrar edilebilmesi bakımından.

Umarım başarılı olursunuz, bende sahibim 1500 kelimelik (yaklaşık ) bir deftere.

Sweet Bear
05-08-11, 15:11
Sınavlar hakkında genel bir bilgim var. Çıkan kelimelere az da olsa aşinayım; yine de bu yöntem çok vakit kaybettireceği için çelişkideyim. Oldukça meşakketli ve inanılmaz sabır isteyen bir süreç.