PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Özel Dersin Saati Ne Kadar ? [ İngilizce ]

Sayfa : [1] 2

Aksen Hoca
08-04-11, 13:18
Merhaba arkadaşlar.

Piyasayı merak ediyorum; Ders saatini ne kadar veriyorsunuz/alıyorsunuz?

Mezun mu/ Öğrenci misin?
Ne amaçla? ( dil sınavları mı genel ingilizce mi?
Haftada kaç saat?
Kendi evinizde olursa ne kadar, öğrenci evinde olursa ne kadar?

ahmetwrt
08-04-11, 13:20
tutturabildiğine verirsin.
piyasa harıl harıl ders aramıyor, fazla uçmaya gerek yok.

Aksen Hoca
08-04-11, 13:40
Öğretmenleri üçkağıtçı bazı tüccarlar gibi görmeniz çok üzücü.

Bazıları öyle :)

Neyse konu dağılmasın,

Dj_YuSuF
08-04-11, 16:12
Merhaba arkadaşlar.

Mezun mu/ Öğrenci misin?
Ne amaçla? ( dil sınavları mı genel ingilizce mi?
Haftada kaç saat?
Kendi evinizde olursa ne kadar, öğrenci evinde olursa ne kadar?

Özel ders vermek için mezun olmak pek bir anlam ifade etmiyor. Diploma olmadan da özel ders verilebilir. Burada sizin alana yetkinliğiniz önemlidir.

İlköğretim seviyesinden başlayarak ÜDS, KPDS dersleri de dahil olmak üzere özel ders verebilirsiniz. Genel İngilizce, konuşma İngilizcesi gibi dersler de verebilirsiniz. Hatta üniversitede alınan dersler için de özel ders verebilirsiniz.

Genelde haftada iki gün ve ikişer saat olmak üzere toplamda haftada 4 saat verilmesi normaldir. Tabii ki bu öğrencinin isteğine ve de bu eğitimi almanın amacına bağlı olarak şekillenir (Örneğin, Bir ay sonraki bir sınav için haftada 4 saat yetmeyebilir). Bir de işin maddi boyutu var.

Kendi evinizde olması sizin açınızdan avantaj olabilir. Evinizden çıkıp uzak bir yere gitmek zorunda kalmazsınız. Ekstradan yol masrafınız olmaz. Öğrencinin evi olursa yol masrafı ve oraya ulaşmada zamanı ayarlama konularında sıkıntı olabilir.

Ücretler seviyeye göre değişir. 15 TL'den başlayarak 50 TL'ye kadar çıkması normaldir. Tabii ki çok ders alacak birisi için özel bir indirim uygulanabilir. Aynı şekilde grupla ders almak isteyenler için de indirim olabilir. Bir kişi için saati 25 TL ise iki kişi 40 TL gibi indirimler ilgi çekici olur.

Mephistopheles
08-04-11, 16:53
Lahmacun, sana tavsiyem öncelikle özel ders vermeyi düsündügün kisilere 1-2 saat ücretsiz ders vermendir. Bunun iki nedeni var:

1. Ders verecek oldugun kisinin seviyesini ve beklentilerini ögretmen olarak anlamana yardimci olur.

2. Sonucta bir hizmet veriyorsun ve de bu durumda müsterin olan ögrencinin senden memnuniyeti önemlidir; tabii ki seninde ögrenciden memnuniyetin..

Ücret konusunda ise söyle bir tavsiye verebilirim: Cok fazla kapitalist düsünme sosyal ol, her özel ders almak isteyenin ödeyebilecegi miktar farklidir.

Sphinx
08-04-11, 16:54
Ben geçen sene saati 20 TL'ye liseye ve LYS'ye yönelik ders veriyordum, öğrencinin kendi evindeydi ve haftada yaklaşık 3 defa ders yapıyorduk. Ben de öğrenciyim bu arada.

Aksen Hoca
08-04-11, 19:10
Özel ders vermek için mezun olmak pek bir anlam ifade etmiyor. Diploma olmadan da özel ders verilebilir. Burada sizin alana yetkinliğiniz önemlidir.

İlköğretim seviyesinden başlayarak ÜDS, KPDS dersleri de dahil olmak üzere özel ders verebilirsiniz. Genel İngilizce, konuşma İngilizcesi gibi dersler de verebilirsiniz. Hatta üniversitede alınan dersler için de özel ders verebilirsiniz.

Genelde haftada iki gün ve ikişer saat olmak üzere toplamda haftada 4 saat verilmesi normaldir. Tabii ki bu öğrencinin isteğine ve de bu eğitimi almanın amacına bağlı olarak şekillenir (Örneğin, Bir ay sonraki bir sınav için haftada 4 saat yetmeyebilir). Bir de işin maddi boyutu var.

Kendi evinizde olması sizin açınızdan avantaj olabilir. Evinizden çıkıp uzak bir yere gitmek zorunda kalmazsınız. Ekstradan yol masrafınız olmaz. Öğrencinin evi olursa yol masrafı ve oraya ulaşmada zamanı ayarlama konularında sıkıntı olabilir.

Ücretler seviyeye göre değişir. 15 TL'den başlayarak 50 TL'ye kadar çıkması normaldir. Tabii ki çok ders alacak birisi için özel bir indirim uygulanabilir. Aynı şekilde grupla ders almak isteyenler için de indirim olabilir. Bir kişi için saati 25 TL ise iki kişi 40 TL gibi indirimler ilgi çekici olur.

Sağ ol Yusuf;

Ben şu anda toplamda 3 öğrenciye ders veriyorum. Biri 6 .sınıf öğrencisi ( spot on üzerinden ünite işliyorum. Bir de SBS dergisi üzerinden test falan çözüyorum.

Diğeri Yüksek Lisans öğrencisi; kursa gitmiş ama temeli olmadığı için fayda görememiş. Ben de kurs için temel hazırlıyorum.

Diğeri ise zevk için öğrenen biri...

Kimsenin evine gitmiyorum, zor olacağını düşünüyorum. Böyle daha iyi. Hem pc-internet kullandığımdan daha pratik oluyor.

Ancak KPDS-UDS dersi verme konusunda tereddütlerim var, yapamam diye korkuyorum... bu yüzden bir çok öğrenci kaçırdım malasef.

Lahmacun, sana tavsiyem öncelikle özel ders vermeyi düsündügün kisilere 1-2 saat ücretsiz ders vermendir. Bunun iki nedeni var:

1. Ders verecek oldugun kisinin seviyesini ve beklentilerini ögretmen olarak anlamana yardimci olur.

2. Sonucta bir hizmet veriyorsun ve de bu durumda müsterin olan ögrencinin senden memnuniyeti önemlidir; tabii ki seninde ögrenciden memnuniyetin..

Ücret konusunda ise söyle bir tavsiye verebilirim: Cok fazla kapitalist düsünme sosyal ol, her özel ders almak isteyenin ödeyebilecegi miktar farklidir.

Verdiğiniz fikir hayli mantıklı; şunu bir deneyeyim :)

Ben geçen sene saati 20 TL'ye liseye ve LYS'ye yönelik ders veriyordum, öğrencinin kendi evindeydi ve haftada yaklaşık 3 defa ders yapıyorduk. Ben de öğrenciyim bu arada.

Ben ilk öğrencime- hala devam ediyoruz- 2 saati 25 lira demiştim. Ona bu fiyattan devam. Diğer 2 öğrecime saati 20den veriyorum...

umut3855
08-04-11, 19:16
Merhaba arkadaşlar.

valla ders almak isteyen varsa aati 5 liradan veririm ;)

berkant86
08-04-11, 20:30

Akıl fikir ihsan eylemenin fiyatı ne kadar ? :)

Aksen Hoca
08-04-11, 20:47

Olaya hayatınızdan 1 saat olarak değil; giden en az 4 yıl+ 1 saat olarak görmelisiniz.

Yeum Moon
08-04-11, 20:48
Merhaba arkadaşlar.

Bana kalırsa bu kişiden kişiye değişir. Bir Boğaziçi mezunu'nun tutup da 20 TL'ye ders verecek hali yok. 50 TL'ye kadar çıkar hatta daha yukarısı bile olabilir. Burada herşey öğretmene kalmıştır. Eğer öğrencisine birşeyler verebiliyor ve öğrencisi de öğretmeninin yararını görüyorsa iş bitmiştir. Öğretmen ne isterse öğrenci onu verir.

Bu arada saatlik ders ücreti mevzuunda hangi üniversite'den mezun olduğunuz çok önem arz ediyor bence...

ahmetwrt
09-04-11, 00:39
Öğretmenleri üçkağıtçı bazı tüccarlar gibi görmeniz çok üzücü.

allah allaaah! yahu her lafı böyle tuhaf anlamak zorunda mısınız?
tutturabildiğine demek "kazığı sokabildiğin kadar sok" demek değil! böyle anlıyorsanız o sizin kendi anlayış dünyanız!
tutturabildiğine dememden kasıt, karşıdaki ile anlaş demek. alacak adam 10 a alacaksa, sen 20 diyorsan anlaşın, arasını bulun demek!
ne demek üçkağıtçı tüccar? öyle olanlara lafım yok, ben değilim.
75 liraya ingilizce ders verenler duyuyorum. yahu ben ingilizceyi az-çok bilirim. hiçbir konu anlatımı 75 kağıt etmez!
ben kpds dersi veriyorum. ne kadara biliyor musunuz? saati 7,5! evet, yazıyla yedi buçuk! bu kaç kağıtçılık oluyor?

Mr.Worldwide
09-04-11, 01:00
15'den fazlası işlemez ben alacak olsam.Özel ders temiz iş.

MehmetMamger
09-04-11, 08:20
Ücretlendirme muhatabınıza, öğretmenlik şöhretinize, tecrübenize, ders verdiğiniz konuya göre vs. şekillenir. Sanırım ben ve arkadaşlarım FAZLA bulduğunuz miktarda ücret alanlardanız. Ve bunu elbette paylaşmayacağız. Ama en azından benim çalıştığım alanda ALT FİYAT vardır ve herhangi bir ekstra talep bu fiyatı YUKARI ÇIKARIZ, aşağı indiremez.

Bu işi meslek edindikçe arabanızın lambasını ustanın 30 saniyede değiştirip "abi 20 lira da el emeği", frenlere yarım saat bakıp, "abi el emeği 150 lira oldu" dediğini göreceksiniz. :) Ödediğiniz tek şey cep telefonlarınızın faturaları değilse, a bu işe verdiğiniz emeği ve aldığınız parayı mecburen artıracaksınız.

Aksen Hoca
09-04-11, 10:10
Ücretlendirme muhatabınıza, öğretmenlik şöhretinize, tecrübenize, ders verdiğiniz konuya göre vs. şekillenir. Sanırım ben ve arkadaşlarım FAZLA bulduğunuz miktarda ücret alanlardanız. Ve bunu elbette paylaşmayacağız. Ama en azından benim çalıştığım alanda ALT FİYAT vardır ve herhangi bir ekstra talep bu fiyatı YUKARI ÇIKARIZ, aşağı indiremez.

Bu işi meslek edindikçe arabanızın lambasını ustanın 30 saniyede değiştirip "abi 20 lira da el emeği", frenlere yarım saat bakıp, "abi el emeği 150 lira oldu" dediğini göreceksiniz. :) Ödediğiniz tek şey cep telefonlarınızın faturaları değilse, a bu işe verdiğiniz emeği ve aldığınız parayı mecburen artıracaksınız.

Benim dersane hocam (sahibi) saati 80 liradan veriyordu, taaa 5 sene önce...

Sizinkiler de tahminimce 100 dilimindedir, daha fazla da olabilir tabi :)

Hocam merak ettim :D Söyleyin sonra kendi kendini imha etsin.

Lindel
09-04-11, 13:03
Bana kalırsa bu kişiden kişiye değişir. Bir Boğaziçi mezunu'nun tutup da 20 TL'ye ders verecek hali yok. 50 TL'ye kadar çıkar hatta daha yukarısı bile olabilir. Burada herşey öğretmene kalmıştır. Eğer öğrencisine birşeyler verebiliyor ve öğrencisi de öğretmeninin yararını görüyorsa iş bitmiştir. Öğretmen ne isterse öğrenci onu verir.

Bu arada saatlik ders ücreti mevzuunda hangi üniversite'den mezun olduğunuz çok önem arz ediyor bence...

Boğaziçi'ndeki dil bölümlerinin birinden mezun olup da öğretme kabiliyeti sıfır olan insanlar da var. Bilmekle öğretmek apayrı şeyler sonuçta. Bu durumda, mezun olunan üniversite etiketten öteye gitmiyor bence. Öğretmenin dersi anlatma yöntemleri, öğrenciyle iletişimi, kendini geliştirmesi önemli olan faktörler burada diye düşünüyorum.

Aksen Hoca
09-04-11, 23:27
Başka fikri, zikri olanlar?

escandesc
09-04-11, 23:29
Benim tanıdığım bir şahsiyet 100 lira alıyor(muş) ders saatine. =)

gokay4
09-04-11, 23:33
Ben gidiyorum şuan haftada 4 gün 2 saat 350 tl.
Hocam diye soylemıyorum gerçekden çok iyidir sizden iyi olmasın :)

daisy89
09-04-11, 23:34
benim tanıdığım bir ingilizce öğretmeni özel dersi saati 100tl den veriyordu şimdi zam yaptımı bilmiyorum. :confused:

gokay4
09-04-11, 23:34
Ben gidiyorum şuan haftada 4 gün 2 saat 350 tl.
Hocam diye soylemıyorum gerçekden çok iyidir sizden iyi olmasın :)
Dershaneyi denedim ama bana göre değil.Sebebini açıklıyamam ama :).

escandesc
09-04-11, 23:39
benim tanıdığım bir ingilizce öğretmeni özel dersi saati 100tl den veriyordu şimdi zam yaptımı bilmiyorum. :confused:

aynı kişiden bahsediyor olabiliriz. :smiley4:

euphrates_84
09-04-11, 23:44
Bu işin kaymağını 1995-2005 arasındaki İng.ceciler yedi. Saati 80-100 hatta üstü alanlar oldu.

Ondan sonra mantar gibi İngilizce öğretmencikleri türediği için şu an 5 Lya kadar düşmüş durumda saati.

Bana 10-15L dan ver diyenlere saati 25 ben vereyim de sen bilgilerimi tazele diyorum (:

Aksen Hoca
12-04-11, 14:33
Başka fikri olanlar :)

Agora
12-04-11, 14:43
Boğaziçi'ndeki dil bölümlerinin birinden mezun olup da öğretme kabiliyeti sıfır olan insanlar da var. Bilmekle öğretmek apayrı şeyler sonuçta. Bu durumda, mezun olunan üniversite etiketten öteye gitmiyor bence. Öğretmenin dersi anlatma yöntemleri, öğrenciyle iletişimi, kendini geliştirmesi önemli olan faktörler burada diye düşünüyorum.

Kac tane Bogazici dil mezunu - ogretme kabiliyeti sifir olan insan gordunuz?
Bogazicine girmis, o okuldan mezun olmus birinin digerlerine gore tabii ki avantaji olacak, olmali.
Niye insanlar kaliteli universite derdine dusuyorlar ki o zaman? Ogrenciler kendilerini kasmasinlar, az yapip az puan alsinlar, nasilsa iyi okulalrdan kotu ogretmenler de yetisebiliyor. Ha ODTU, ha Dumlupinar ne farki var diyebilirmisiniz?

Aksen Hoca
12-04-11, 14:59
Bogazicine girmis, o okuldan mezun olmus birinin digerlerine gore tabii ki avantaji olacak, olmali.
Niye insanlar kaliteli universite derdine dusuyorlar ki o zaman? Ogrenciler kendilerini kasmasinlar, az yapip az puan alsinlar, nasilsa iyi okulalrdan kotu ogretmenler de yetisebiliyor. Ha ODTU, ha Dumlupinar ne farki var diyebilirmisiniz?

Öyle düşünmeyin...

Sonuçta o bölümlere girerken öğretme değil, öğrenme durumları ölçülüyor...

Bir de öğretmek... kabiliyet işidir, sabır işidir, herkes de bulunmayabilir...

Ve bir süre sonra, kendinizi kanıtladığınızda sizin mezuniyet yeriniz 3. 4. 5. plana atılır :)

Agora
12-04-11, 15:22
Öyle düşünmeyin...
Sonuçta o bölümlere girerken öğretme değil, öğrenme durumları ölçülüyor...
Bir de öğretmek... kabiliyet işidir, sabır işidir, herkes de bulunmayabilir...
Ve bir süre sonra, kendinizi kanıtladığınızda sizin mezuniyet yeriniz 3. 4. 5. plana atılır :)
Lahmacun, haklisin soylediklerinde benim buna itiraim yok ama kiyaslama yapilirken kiyaslanan seyelrin ayni degerde olmasi alzim. Bogazicililer hakkinda kotu ogretmen olma ihtimalleri konusulurken, niye diye universitelerden sadece iyi ogretmen cikacakmis gibi konusuyoruz ki. Bilgi vermenin birinci sarti, bilgi sahibi olmak degil mi? Bogazici/ODTu vs. okullara girenler bilgi seviyelerini zaten, tartismali olsa da, bir sekidle isbat etmis oluyorlar. Bunun uzerine kesinlikle diger universitelerdeki hocalardan daha kaliteli ogretim kadrolari var. bunlarin hepsini ust uste koyarsak iyi universitelerden iyi ogretmen cikma ihtimali, vasat universitlerden iyi ogretmen cikma ihtimalinden daha fazladir.
GS lisin diye ustune daha fazla gitmek istemiyorum, zaten yeterince sorununuz var, derdiniz buyuk bi de bir FB li olarak biz problem olmayalim...
:smiley4:

Aksen Hoca
12-04-11, 15:26
Lahmacun, haklisin soylediklerinde benim buna itiraim yok ama kiyaslama yapilirken kiyaslanan seyelrin ayni degerde olmasi alzim. Bogazicililer hakkinda kotu ogretmen olma ihtimalleri konusulurken, niye diye universitelerden sadece iyi ogretmen cikacakmis gibi konusuyoruz ki. Bilgi vermenin birinci sarti, bilgi sahibi olmak degil mi? Bogazici/ODTu vs. okullara girenler bilgi seviyelerini zaten, tartismali olsa da, bir sekidle isbat etmis oluyorlar. Bunun uzerine kesinlikle diger universitelerdeki hocalardan daha kaliteli ogretim kadrolari var. bunlarin hepsini ust uste koyarsak iyi universitelerden iyi ogretmen cikma ihtimali, vasat universitlerden iyi ogretmen cikma ihtimalinden daha fazladir.
GS lisin diye ustune daha fazla gitmek istemiyorum, zaten yeterince sorununuz var, derdiniz buyuk bi de bir FB li olarak biz problem olmayalim...
:smiley4:

Bazı noktalardan olay bilgiden öteye gidiyor. sunma kısmında yetersizlikler oluşabiliyor...

Yani bakınız fenerbahce, dünya parası var, ama iş yok... kadro süper, 110 milyon € değerinde, 30 milyon € luk bursa şampiyon oluyor... Bir de 110 milyon € harcıyorsun, 2 lira verip japon pazarından radyo almıyorsun, sonra sahaya iniyorsun :D

Olay etkili iletişimde :D sunmak da :P

Lindel
12-04-11, 16:13

Boğaziçi FLED mezunlarından mı bahsettim sadece orada? Herhangi bir yabancı dil bölümü dedim.
Adam mütercim tercümanlıktan mezundur, hatta öğrencidir ama özel ders de veriyordur. Çok var öyle bildiğim. Mütercim tercümanlık okurken öğretmenlik öğretilmiyor malum onlara. Herhangi bir pedagoji bilgisi olmamasına rağmen güzel öğretebiliyorsa bu onun yeteneğidir. Boğaziçi'nden mezun oldu diye vahiyle inmiyor öğretmenlik becerisi malum.

Lindel
12-04-11, 16:17
Ayrıca bizzat lisedeki öğretmenlerimizden örnek verebilirim. Konya Selçuk Üniversitesi mezunu olan hocamız ODTÜ mezunu olandan kat kat iyi. Öyle böyle değil hem de, bariz bir fark. Kadın sıfırdı bildiğiniz. Genelleme yapmak yanlış o yüzden iyi üniversite mezunu iyi öğretmen olur diye. Kişinin kendinde bitiyor her şey.