PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Yüksek Lisans İçin Dil Şartı Aramayan Ünv. Var Mı?

liverya
10-02-11, 18:49
Değerli arkadaşlar sosyal bilimler ens. yüksek lisans programlarına girişte dil şartı aramayan üniversite var mı? Bilgisi olan bir arkadaş varsa aydınlatırsa sevinirim.

liverya
10-02-11, 19:16
bilgisi olan bir arkadaşım yok mu?

Azerbaycanli
10-02-11, 21:30
Yokdur kardes

liverya
10-02-11, 21:32
Yokdur kardes

Gazi üniversitesi hakkında böyle birşey duymuştum doğruluk payı var mıdır?

tobaccoexper
17-02-11, 11:13
Dokuz Eylül üniversitesinde istenmiyor ancak 1 sene hazırlık okuyorsunuz diye biliyorum

candem
17-02-11, 11:19
Marmara Üniversitesi istemiyor diye biliyorum ama siz yine de araştırın

Azerbaycanli
17-02-11, 11:47
yani ben yabanciyim yuksek lisans icin benden hangi kriterler ararlar acaba?Uluslar rassi hukuk bolmunu bitirdim..ben sosyal bilimlere muraccat ede bilirmiyim?>

candem
17-02-11, 13:46
bilemiyorum üniversitelerin yüksek lisans için başvuru zamanları var ve gereken şartları yayınlarlar,oradan öğrenebilirsiniz.

melays
17-02-11, 14:05
gazi üniversitesi ve dokuz eylül üniversiesi bildiklerim bunlar.

snmssnms
17-02-11, 14:50
Cumhuriyet üniversitesi. %100 Eminim. Yüksek lisans başvurursunda dil şartı yok.

tobaccoexper
17-02-11, 15:11
Cumhuriyet üniversitesi. %100 Eminim. Yüksek lisans başvurursunda dil şartı yok.

evet orayı unutmuştum çünkü benim arkadaşımda orda dil şartı olmadığı için yükseklisans yapıyor

güleç
17-02-11, 17:04
paü

QingEyes
18-02-11, 02:34
dil şartı istemeyenler kendileri dil sınavını yapar :) kaçış yok anlayacagın

hakangur
18-02-11, 02:45
Yüksek lisans ve özellikle de doktora programlarına "giriş" esnasında yabancı dil şartı getirmeyen bölümler, programın "bitiminde" yabancı dili şart koşuyor (doktora için zaten yabancı dil kaçınılmaz). Yani, yabancı dil yoksa tezi boşuna yazma demekteler. Bu konuyu iyi araştırmadan, yabancı dil koşulu yok diye düşünerek hemen programlara başvurmayın.

tellme
23-02-11, 20:47
dokuz eylüle gelebilirsin ben orada yapıyorum yuk.lisans...

kurtay
23-02-11, 20:57
dil şartı aramayan bir bölüm var mı? inanılmaz bişey :) her üniversitenin her bölümü dil şartı arıyor diye biliyorum. puan katkı %si değişik olsa bile

limnology
24-02-11, 02:01
marmara üniversitesi sosyal bilimler yüksek lisans için istemiyor.

sensei
24-02-11, 12:35
en son hatırladığım kadarıyla:

marmara sosyal bilimler ens: 60
istanbul sosyal bilimler ens: 50

şeklinde dil istiyordu

omü dil şartı istemiyor ancak dil puanınız varsa %10 etkiliyor. sadece ön koşul değil

ancak başvuru koşulları yıldan yıla ve bölüme göre değişebilir buna dikkat edin.

emileee
24-02-11, 13:11
niğde sbe iktisat 2007 yılında dilsiz alındım, halen de geçerli

emileee
24-02-11, 13:13
Yüksek lisans ve özellikle de doktora programlarına "giriş" esnasında yabancı dil şartı getirmeyen bölümler, programın "bitiminde" yabancı dili şart koşuyor (doktora için zaten yabancı dil kaçınılmaz). Yani, yabancı dil yoksa tezi boşuna yazma demekteler. Bu konuyu iyi araştırmadan, yabancı dil koşulu yok diye düşünerek hemen programlara başvurmayın.

kesinlikle evet, ben de zamanında niğde dil istemiyor diye sevine sevine başladım y lisansa ama dil bi şekilde gerek y lisans yaparken dil olsa argölük için şansımız artıyor, artı y lisans bitiminde doktorada dil olmazsa olmaz

yasyas
25-02-11, 13:18
süleyman demirel üniversitesi yüksek lisansa girişte dil şartı aramıyor. sadece dil sınavına girmiş olma şartı istiyor. kural bu ama başvurularda genelde 55 civarı olanlar başvuruyor, belli de olmaz tabi. doktorada zaten malum sınırlar tüm üniversitelerde geçerli. özetle sdü de yüksek lisans için dil şartı yok.

liverya
25-02-11, 17:42
Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler arkadaşlar.

ozzyyaa
25-02-11, 22:59
merhabalar samsun 19 mayıs üniversitesi yüksek lisans da yabancı dil şartını kaldırdı eğer puanın varsa %10 u işleme koyuyor yoksa sıfır kabul edıp ortalama ve ales i hesaplayıp sıralama yapıyor..

Nuclear
26-02-11, 00:32
selçuk ve rize üni.leri de istemiyor diye biliyorum. siz yine de ilgili enstitülerin öğrenci kabul şartlarını inceleyin ;)

liverya
28-02-11, 00:56
Peki değerli arkadaşlar. Aydınlattığınız için teşekkür ederim bu bilgileri değerlendireceğim. Bu arada bir sorum daha olacak üniversitede araştırma görevlisi olarak kalmak için izlenecek yok nasıldır? Dil şartı aranıyor bunun haricinde süreç nasıl işliyor bilen arkadaşlarım yardımcı olursa memnun kalırım.

bsdilman
28-02-11, 04:34
Araştırma görevlisi olmak için öncelikle fakültenizin o bölüm için yökten ve maliye bakanlığından kadro alabilmesi lazım. Ne yazık ki kadrolar hiçte gerekli olmayan başka yerlere veriliyor. Bir taraftan her kasabaya üniversite açılıyor öte yandan kadro verilmiyor. Verilse de maaş çok az.
Kadrosuz master'a başlasan bitirsen, doktorayı da bitirsen, bu işi kadro ile yapanları bile doktora bitince kapı önüne koyuyorlar, 50 D'den. Sonra tabi ki kimse yüksek lisansa başvurmayınca yabancı dil şartını kaldırmak zorunda kalıyor bazı üniversiteler. Ancak unutmayın yabancı dil bilginiz yoksa araştırma olanaklarınız kısıtlı kalır. Kariyer yapmanın diğer zorluklarından söz etmiyorum ki gençlerin morali bozulmasın.
BU ülkenin okumayı seven gençlere çok gereksinimi var.

Vasudeva
28-02-11, 10:44
Değerli arkadaşlar sosyal bilimler ens. yüksek lisans programlarına girişte dil şartı aramayan üniversite var mı? Bilgisi olan bir arkadaş varsa aydınlatırsa sevinirim.

Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi ne Ales ne Üds/Kpds arıyor.Snırım sosyal bilimler fakültesi de sadece Ales istiyor.

limnology
02-03-11, 01:41
marmara üniv sosyal bilimler ensitüsü doktorada dil 60 puan istiyor yüksek lisansta yabancı dil şartı yok kendi sitesinden de öğrenebilirsiniz.

limnology
02-03-11, 01:42
marmara üniv sosyal bilimler ensitüsü doktorada dil 60 puan istiyor yüksek lisansta yabancı dil şartı yok kendi sitesinden de öğrenebilirsiniz.

semafor
07-03-11, 14:39
Süleyman Demirel Üniversitesi Güzel Sanatlar fakültesi ne Ales ne Üds/Kpds arıyor.Snırım sosyal bilimler fakültesi de sadece Ales istiyor.

Evet dogru bütün üniversiteler de güzel sanatlar bölümlerinde yüksek lisans için Ales şartı kaldırıldı. Ama sosyal bir bölümden gelip gene sosyal bir bölümde yüksek yapmak isteyenlerden ör. (güzel sanatlar heykel mezunu, Arkeolojide yüksek yapmak için.) hala Ales istiyorlar. saçmalık... diyelimki eleman senelerdir zaten matematik görmüyor,birde zaten sözelci ise oofff yani, YÖK' ün birde sayısalı 1-2 diye ayırmasından sonra standart sapma olayı yaglı kazık oldu sözelcilere, yazık bee bu vatanın evlatlarının zamanın harcıyorlar... :mad: