PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : kane ve kardeşleritilci
20-01-11, 21:18
kane ve kardeşleri arasındaki mana farkı?

Berceste_
20-01-11, 23:31
Merhabalar.

كان , Arapça'da çok sık olarak ''asıl fiil görevinde kullanılmaz. Genellikle yardımcı fiil olarak kullanılır ve manayı maziye (geçmiş zamana) çevirir. İngilizce'deki Helper Verb olan ''(am/is/are) be''nin past hali ''was/were'' ün işlevini görür..

Sizin için kısaca كان 'nin durumunu birkaç ipucuyla özetleyecek olursam;
*كان ; mübteda-haber, yani isim cümlelerinde kullanılıyorsa ''idi'' anlamında;

* Fiil cümlelerinde kullanılırsa asıl fiil görevinde (''oldu'' anlamında) kullanılır.. Bazen mazi ve muzarinin önüne de yardımcı fiil olarak gelir ve İngilizce'deki The Past Continuous Tense'in işlevini görür --> (''Yazıyordu'')
Veya mazinin önüne gelerek ''yazdıydı'' gibi bir mana verir.

كان البيت نظيفا ---> Ev temiz idi.. (isim cümlesi = mübteda haber)

يكون الطالب في الصفّ ---> Öğrenci, sınıfta olur. (Asıl fiil)

كانوا يكتبوا الدرس ---> Dersi yazıyorlardı. (Muzari fiilin önünde Yardımcı Fiil) ,, كان كتب الدرس ---> Dersi yazdıydı. (Mazi fiilin önünde Yardımcı Fiil)

Kardeşleri olan; صار = Oldu, dönüştü..(Bir halden bir hale geçiş için kullanılır. )
أصبح = Oldu, Sabahladı, sabah oldu.

أضحى = Kuşluk vakti oldu, kuşlukladı.
ظلّ = Gündüz oldu, devam etti.
أمسى = Akşam oldu, akşamladı.
بات = Gece oldu, geceledi.
Burada صار ve أصبح özel kardeşlerdir..Yani, كان gibi ''oldu'' manası verirler. Ama İngilizce'deki ''become'' fiili gibidirler.. ''Öğretmen oldu'' gibi bir cümlede bu 2 kardeşten birini kullanmalısınız.. Unutmamanız gereken dipnot, ''كان'' asla isim cümlesinde ''oldu'' anlamına gelmez, ''idi'' anlamında olur her zaman..

Bu iki fiilin, kendi manaları olan ''dönüştü'' ve ''sabahladı'' anlamını vermeleri için, fiil cümlesinde kullanılması gerekir.. Yani mef'ulü ve faili olmalı.. Bir cümlede bu fiillerle karşılaştığınızda, o cümleyi ''oldu'' olarak mı yoksa, ''dönüştü veya sabahladı'' olarak mı çevireceğim?'' gibi bir soru işareti oluşursa kafanızda, bahsettiğim ''fiil-isim cümlesi'' ayırdından sonra gerekli manayı verebilirsiniz.. En alttaki son 4 fiil de ''olarak geceledi'', ''olarak akşamladı'', ''olarak gündüzledi'' gibi manalara müsaittir.''Oldu''yu da tercih edebilirsiniz, kendi asıl fiil manalarını da.. Ama genellikle ''oldu'' anlamında صار ve أصبح
kullanılır..

Tamamen farklı bir kardeş olan ليس 'nin de ayrıca kendine ait 4 kardeşi vardır: إن, ما , لا ,لات bunların 5'i de, ''değildir, yoktur'' anlamındadır..

Tharwat
21-01-11, 19:04
Kâne ve Bacıları (Kızkardeşleri) demek te mümkündür ve belki de daha münasiptir. Zira;
كان و أخواتها

tilci
22-01-11, 17:43
Allah razı olsun. Çok yardımı dokundu. Teşekkür ederim.